Zapomniany gazociąg

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb
Gospodarka

Jak to możliwe, że wokół słubickiego gazociągu panuje głuche milczenie?

I. Polska ugotowana na gazie.

Jak wiadomo, przez tchórzliwe zaniechanie polskiego rządu, który unika jak ognia wszelkich konfrontacyjnych sytuacji z obydwoma naszymi „wielkimi braćmi”, Nord Stream został zakopany pod północnym torem podejściowym do portów Szczecin – Świnoujście na głębokości zaledwie 17 m, co uniemożliwi żeglugę statkom o zanurzeniu większym niż 13,5 metra. Oznacza to blokadę możliwości rozwojowych wzmiankowanych portów, w tym ewentualną rozbudowę i powiększenie przepustowości świnoujskiego gazoportu, który według pierwotnych planów miał docelowo (po kolejnych rozbudowach) przyjmować do 7,5 mld m3 gazu rocznie, przy zapotrzebowaniu Polski rzędu 14 - 15 mld m3! Zamiast tego będzie przyjmował, bo ja wiem, może ze 2 mld m3...

Jeżeli dołożyć do tego przedłużenie tzw. kontraktu jamalskiego, którego warunki dzięki interwencji Komisji Europejskiej (czytaj – Niemiec z USA w tle) są dla nas tylko nieco znośniejsze niż się to zapowiadało, to jesteśmy ugotowani. Tak jak do tej pory bowiem, dwie trzecie gazu (co najmniej 10 mld m3 do 2022 roku) będziemy sprowadzać z Rosji, przy mocno ograniczonej dywersyfikacyjnej roli gazoportu. Na dodatek, po wybudowaniu Gazociągu Północnego, Rosja będzie mogła używać straszaka w postaci przykręcenia kurka bez obaw związanych z zakłóceniem dostaw na Zachód, co wobec przewijających się tu i ówdzie koncepcji budowania elektrowni gazowych potencjalnie stawia pod ścianą prócz przemysłu, również naszą energetykę.

II. Zapomniany gazociąg.

W tej sytuacji, poza postawieniem Tuska, Pawlaka i reszty ferajny przed Trybunałem Stanu, warto by się rozejrzeć za jakąś namiastką dywersyfikacji, mogącą stanowić w razie kryzysu koło ratunkowe zabezpieczające stabilność dostaw surowca. Idealnym rozwiązaniem byłoby podłączenie się Polski do europejskiego systemu, co poza wspomnianą korzyścią uwiarygodniłoby nasze starania o „solidarność energetyczną” w UE.

1) Odnaleziona magistrala.

A teraz UWAGA. Taki gazociąg, włączający nas w europejski krwiobieg już JEST! Mowa o przebiegającej pod Odrą w rejonie Słubic magistrali wybudowanej w 2001 roku przez niemiecki koncern EWE, zaopatrującej obecnie kilkadziesiąt gmin w woj. lubuskim. W 2008 były to 32 gminy, obecnie więcej, gdyż EWE-energia (spółka – córka niemieckiego koncernu działająca w Polsce, wcześniej znana jako spółka Media Odra Warta) systematycznie dociera ze swymi rurami do „niezgazyfikowanych” miejscowości (do 2009 roku było to 1200 km rurociągów).

Słubicka magistrala ma przekrój 70 cm. Jest to tylko nieco mniej, niż połowa średnicy Nord Stream (1,5 m), co daje pojęcie o potencjale przesyłowym tego łącza. Tymczasem obecnie wykorzystuje się raptem ok. 5% jego możliwości. Co więcej, EWE oferuje możliwość sprzedawania Polsce nawet 2 mld m3 gazu rocznie.

Jak to możliwe, że wokół tego gazociągu panuje głuche milczenie?

2) Bierny opór.

Do pełni szczęścia brakuje jednego: wybudowania 30 – 40 km rurociągu, który podłączyłby infrastrukturę niemieckiego koncernu do polskiej sieci przesyłowej. Koszt takiej inwestycji to ok.120 mln zł. Od 2004 roku gotowe jest studium wykonalności projektu, są pozwolenia na budowę, nie ma tylko jednego – zgody na podłączenie ze strony państwowego monopolisty, spółki Gaz-System, zarządzającej polską siecią gazową.

Kolejny szkopuł to bariera prawna, nakazująca gromadzenie rezerw każdemu podmiotowi sprzedającemu powyżej 50 mln m3 gazu rocznie. Zapis sensowny, lecz wiąże się z koniecznością wybudowania zbiornika na gaz, a to już koszt rzędu 1 mld złotych. EWE chciało wobec tego wynajmować magazyn od PGNiG, ale i tu nie ma woli współpracy.

III. Namiastka dywersyfikacji.

1) Minusy - plusy.

Wbrew pozorom, nie jestem entuzjastą kupowania gazu od EWE. Po pierwsze, koncern ten łączą ścisłe biznesowe więzi z Gazpromem. Po drugie, sprzedawałby nam zapewne rosyjski gaz dostarczony przez Nord Stream (EWE buduje w Niemczech magazyny na rosyjski gaz). Po trzecie, będzie to zaledwie namiastka dywersyfikacji, przypominająca forsowaną niegdyś przez A. Gudzowatego nitkę Bernau - Szczecin.

Niemniej, skoro Tusk, Pawlak et consortes (niezmiennie: przed Trybunał Stanu!) wpakowali nas w bagno (by nie powiedzieć dosadniej), jest to na dzień dzisiejszy bodaj jedyna realna możliwość choć częściowego uniezależnienia się od kaprysów Kremla. Rosyjski gaz kupowany byłby bowiem z kierunku zachodniego, z niemieckich magazynów, więc niejako niezależnie od Gazpromu, a nade wszystko – polska sieć gazowa zostałaby włączona w system europejski, co stanowiłoby polityczny argument na rzecz wypracowania wspólnej polityki energetycznej.

2) Zerknięcie w przyszłość.

Dopóki nie ruszy terminal LNG w Świnoujściu, a nade wszystko – dopóki nie zaczniemy na większą skalę eksploatować złóż gazu łupkowego, opisywane tu rozwiązanie jest konieczne. Dodam, że z Niemcami łączą nas jeszcze trzy inne, mniejsze gazociągi pozostające pod kontrolą Gaz-Systemu: Kamminke koło Świnoujścia, Gubin i Lasów k. Zgorzelca, z czego tylko interkonektor w Lasowie jest w pełni wykorzystywany (0,8 mld m3 rocznie, obecnie w rozbudowie do 1,5 mld m3). Na nie również warto mieć baczenie w długofalowej perspektywie. Jeżeli bowiem majacząca na horyzoncie „łupkowa rewolucja” się urzeczywistni, wówczas te same rury mogą posłużyć... do eksportu naszego gazu na Zachód. To samo tyczy się terminalu LNG (Amerykanie już przebudowują swoje terminale na wysyłkowe), ale to melodia przyszłości, która może lecz nie musi się ziścić.

By nie zmarnować szansy, trzeba spełnić podstawowy warunek: wymienić obecną bandę nieudolnych, tchórzliwych, przeniewierczych łajdusów na ludzi, dla których pojęcie „interesu narodowego” nie jest pustym dźwiękiem i którzy wiedzą jak ten interes konsekwentnie realizować bez oglądania się na przyzwolenie ościennych potęg.

A tamtych – przed Trybunał!

Gadający Grzyb

P.S.1 Jak donosi „GW”:

W poniedziałek wicepremier Waldemar Pawlak chce podziękować Rosji (wytłuszczenie moje – GG) "za dużą cierpliwość" w negocjacjach gazowych, które przedłużały się, bo Warszawa i Moskwa wbrew przepisom UE chciały zapewnić monopol Gazpromu w Polsce.

Zostawiam to bez komentarza.

P.S.2 Dzięki dla Kukiego za podanie w notce „Pomorskie dopalacze” linku o „gazociągu słubickim”, który zainspirował mnie do napisania niniejszego tekstu.

Ważniejsze źródła:

http://biznes.gazetaprawna.pl/

http://gazownictwo.wnp.pl/

http://www.ewe.pl/

http://www.gaz-system.pl/

plus działy gospodarcze różnych portali.

grafika na podstawie: http://biznes.gazetaprawna.pl/

Moje notki „gazowe”:

http://www.niepoprawni.pl/blog/287/czy-dokarmimy-rosje

http://niepoprawni.pl/blog/287/dokarmimy-rosje

http://niepoprawni.pl/blog/287/gazowy-cpun

http://niepoprawni.pl/blog/287/100-miliardow-dla-gazpromu%E2%80%A6

http://www.niepoprawni.pl/blog/287/gaz-lupkowy-%E2%80%93-nowa-nadzieja

http://www.niepoprawni.pl/blog/287/perla-w-koronie-gazpromu

Brak głosów

Komentarze

Jan Bogatko

Oznacza to blokadę możliwości rozwojowych wzmiankowanych portów, w tym ewentualną rozbudowę i powiększenie przepustowości świnoujskiego gazoportu

I to powinien być temat opozycji demokratycznej w kampanii wyborczej 2011,

pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
-2

Jan Bogatko

#97724

Idę o zakład że, niestety, nie będzie. Spójrzmy co dzieje się w tej chwili. PiS wdaje się w słowne szamotaniny i w nich się "spala" a sprawy kluczowe dla kraju, które jako opozycja powinien poruszać, zostawia odłogiem. Jedyne co zrobił, to rzutem na taśmę usiłował w ostatniej chwili zmobilizować Zarząd portów Szczecin - Świnoujście do podjęcia kroków prawnych przeciw bałtyckiej rurze, poza tym - para w gwizdek.

I tak będzie też podczas kampanii w 2011.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
1
Vote down!
-2

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#97988

Proszę nie zapominać o osławionym łączniku Bernau-Szczecin co to chciał wybudować Gudzowanty i jego Bartimpex już od ponad 10 lat. Wszystkie próby pociągnięcia tej inwestycji zostały skutecznie zablokowane czy to przez rząd Buzka czy nawet Milera i późniejsze. Wydaje się na logikę że nie można przecież narażać bezpieczeństwa energetycznego kraju zamieszkiwanego przez 38 milionów obywateli tylko dlatego że nie kocha się pana Gudzowatego i nie chce się by mógł czerpać profity z eksploatacji tej rury (słusznie by mu się należały jako budowniczemu tego łącznika).
Jednak jak się okazało można to bezpieczeństwo narażać w imię jakichś innych dalekowzrocznych idei nam nie objawionych.

korekta:
Sama dywersyfikacja łącznikiem Gudzowatego ma jednak uzasadnienie nawet jeśli gaz pochodzi z tego samego rosyjskiego źródła ale kupowany jest z Niemiec gwarantujących poziom zakontraktowanych dostaw. Bo co innego interesy z Gazpromem, który nie respektuje podpisanych umów i zakręca kurki na prikaz z Kremla a co innego realizowanie kontraktu z niemieckim partnerem który sprzeda ten gaz bo na tym zarobi a sam go nie przeje bo nie da rady.

Mając ten głupi łącznik 10 lat temu mogli byśmy zupełnie inaczej patrzeć na perspektywę zakręcenia Jamału.

Vote up!
1
Vote down!
-1
#97758

O Bernau - Szczecin wspomniałem w notce porównując ten projekt do gazociągu EWE. Fakt, w obecnym układzie projekt Gudzowatego miałby ręce i nogi jako dodatkowe zabezpieczenie. Inna sprawa, że w czasach, gdy Gudzowaty najmocniej naciskał na jego realizację, był w praktyce człowiekiem Rema Wiachiriewa (ówczesnego szefa Gazpromu) w Polsce, co nakazywało dalece posuniętą ostrożność. Ale teraz,gdy Gudzowaty stracił "plecy" i układy w Moskwie, kto wie - mógłby być użyteczny. Trzeba tylko bardzo uważnie patrzeć mu na ręce.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
-2

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#97998

Ale o co chodzi?
Przecież budujemy autostrady, stadiony, hotele, banki z których my Polacy nie będziemy korzystać bo nas nie będzie stać.
Sprostowanie: nie będzie już POLSKI

Vote up!
1
Vote down!
-1
#98408

You really should.

[quote] co uniemożliwi żeglugę statkom o zanurzeniu większym niż 13,5 metra. [/quote]

Name the concrete ship wich have that trouble. Ship and it`s parameters. Without that - it is just a speech for public with no special education. That public ready to believe anyone who pretend to be an expert.

[quote] Słubicka magistrala ma przekrój 70 cm. Jest to tylko nieco mniej, niż połowa średnicy Nord Stream (1,5 m), co daje pojęcie o potencjale przesyłowym tego łącza.[/quote]

I have to remind you school days. The quantity of gas wich can be delivered by tube is proportional to tube profile and pressure in the tube. Profile = pi*(d/2)^2, which means tube 70 sm diameter have 4.5 less profile than tube 150 sm. That means at least 4.5 times less gas. And addition: pressure. New tube is 20 years more advanced and more - it lays underwater, wich means 1.7 atm free bonus to safe inner pressure. Can`t calculate - not my area - but I think Nord Stream at least 6 times more useful then that tube you mention. And no matter - you will still have the russian gas from EWE. But more expensive.

[quote]do eksportu naszego gazu na Zachód.[/quote]

I see you believe everybody around Poland is so very stupid and do not see an oportunity to have THE MONEY on your "gaz łupkowy"? None rushes to get fortune in you eldorado. Why? You really should listen your own experts, wich are very carefull and pessimistic about that. New messia of Poland, "gaz łupkowy" - still mith for believers in miracles.

[quote]By nie zmarnować szansy, trzeba spełnić podstawowy warunek: wymienić obecną bandę nieudolnych, tchórzliwych, przeniewierczych łajdusów na ludzi, dla których pojęcie „interesu narodowego” nie jest pustym dźwiękiem i którzy wiedzą jak ten interes konsekwentnie realizować bez oglądania się na przyzwolenie ościennych potęg.[/quote]

You must be talking about same people who lose Jamal II? And provoked creation of Nord Stream? You are kidding, no?

If you do not need russian gas - we will not sell it to you. That is normal. If you afraid any manipulations with valve from russian side - that is the reason for contracts to be made. Untill you observe contract - there can be no pretensions from russians. That is commercial norm. If russian side break contract - it is jail, compensations, clients losses and rest of unplesant things for russians. Many years even USSR used to sell gas to Europe. To de facto enemy. And there was no any scandal around. That is why Europe deal with us now too. Your fantasies are baseless.

Vote up!
1
Vote down!
-1
#98530

Wow! Russian programmer, four hours member of niepoprawni.pl, who hates* Poles and uses Google's translator for understending those who use their head from time to time. It's a kind of you.
* - I think, afraid is better word.

Vote up!
3
Vote down!
0
#98535

Afraid - yes. Necrophiles and fanatics is disliked anywhere you know ;) Especially if they have a leader, wich mixes "Mein Campf" and "Bible" - take symbolic from one and behaviour from another.

Can you return something about gas?

Vote up!
1
Vote down!
-1
#98538

I used to be accustomed to Russian presence everywhere and XBATIT.

Vote up!
3
Vote down!
0
#98546

except some hate slogans? I am reading your press many years - there is more whan enough high positioned nazi and paranoics any kind. I see no reason to check who shout louder with this sort of people.

I`ve made several points up there - argue. If you have something for discuss - formulate, I will answer. If you want the competition of rotten eggs - you will be playing alone.

Vote up!
1
Vote down!
0
#98551

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Błąd w systemie nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Polonofob???

How do you like it?

:-)

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
0
Vote down!
-2

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#98560

[quote=IWH_rus] I am reading your press many years [/quote]
1. Reading itself is not enough. It's reading with understanding, what's required.
2. If you read "Gazeta Wyborcza", then no wonder you've got nightmares;). Try sth else, instead.

Vote up!
0
Vote down!
0
#98561

IWH: "I am reading your press many years"

Profil IWH: I`m using Google-translator for polish language.

:-)

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
1
Vote down!
-1

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#98564

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika bez kropki nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

- Who cares;)?

Vote up!
0
Vote down!
-2
#98567

Could you tell us how did you get to conclusion to use words of "necrophiles and fanatics" in this context?
Also, what is a connection between "Mein Campf" and "Bible" with article that you analyze?
I would say, this kind of "behavior" is breaking every rule of the "civilized discussion", especially when you are visiting a "foreign political portal". I would expect more concrete arguments and less "foul language"
Thank you.

Danz (one of the administrators on the portal).

**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#98762

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika IWH_rus nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

I do not see here political discussions at all. In everything around russian theme here - no variety of opinions. There is a TRUTH about brave hobbits standing against evil Mordor. Nothing else. This kind of "behavior" can`t make me to take in seriously this "political portal".

As I see, people here never heard non of arguments from russian side. They are absolute unprepared to lean their nose out of their four walls into big world and look on it by own eyes. These people prefered to read "modern analisys" instead of origins, and home-made reviews instead press and foreign press.

How should I talk with this public? Like with evil and spoilt children. I do not scared to be removed from here, I have no intention to stand for long. I am not kind of messiah to knock in a little curiosity in the wooden heads of native frogs. There is much more interesting things around.

Vote up!
0
Vote down!
-2
#98855

"I do not see here political discussions at all" - this is not true. The portal is dedicated to the political discussion, we are not talking about fishing, hunting, or stamp-collecting, our discussions are strictly political. You are right, for us Poles, Russia is an evil Mordor, the country that enslaved us, and our ancestors. The country that partitioned Poland in 1793 with Prussia and Austria. Country that invaded us many times before (for example in 1920), and will do it again if we let it happen. We don't believe Russia, because since times of czar Ivan Grozny this country has been invading and enslaving all neighbours.
So we are "evil children", and you are here to teach us about our future role? Are you on the mission? Religious mission called "Big-Russia" and small nations mission?
Look at your own nation, about rate of suicide, alcoholism, drug-abuse and prostitution. Your country is dying. Fix your own problems, then come and talk to us, and don't teach us. We have our own pride, and our own understanding who we are, and where do we come from.
We will appreciate it.

**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

Vote up!
4
Vote down!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#98874

May be it is unplesant news for you, but it is so. Lots of problems - that is true. But lots of action to fight that disaster as well. Half of year (or year already?) before used to read french analisys about. Really do not want to search it or you. So is says - Russia population will be decreased few years more, but will be stabilised at the level of 137 mln. And then goes up again. Give up your hope ;)

About wars. Dig the history carefully. Poland suffer so many times because never was calm and faithful neighbour for anyone around. That is why noone really help you never. You think everyone is evil or greedy but not you? It is classical case of paranoia.

Vote up!
1
Vote down!
0
#98877

Yeah, right and with these 137 millions you are going to fight with growing Chinese dragon? You are making me laugh.:)
Sooner, or later hungry Chinese dragon will reach for Siberian reaches, and Russians will not be able to stop it. When NATO will pull out of Afghanistan Russia will face the real danger, the green-revolution of Islamists. Do you know how Russia is called in Iran, and in the former USRR republics? They call Russia: “small Satan”. And do you know what will happen when thousands of “fighters” will infiltrate the border towns and villages in Caucasus? This will be the beginning of the end of Russia. Russians will be withdrawing, and withdrawing, and withdrawing. There will be no end of suffering, there will be total collapse. God save mother-Russia, before it will be too late.
And who will help you?
Who will help Mordor?
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

Vote up!
2
Vote down!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#98893

Russia is not the Poland. We have different national idea. We are independable. That means we do not wait what someone take care about us. We do not call foreign forces on our territory to protect us. We do not lay high hopes on military treaties because they always short living. Then Nazi German attacked France, british forces tried to capture french fleet. You know this historical fact? But you should - they all are your key allies today.

You wrong about quote of muslims. Full phrase sounds like that: "USA is Big Satan, Israel is Small Satan". Then USA will leave Afgan - first effect will be - reduce of drug traffic from Afgan. Since US step into Afgan drug traffic rised on around 3000% I wonder why. Do you?

China? We are trading. It is much, MUCH profitable then any war. We got some little war with China in 60-th. We loose 30 man, they full division. Now they are very respectful. And nuclear weapon. Modern Russian military doctrine assumes preventive use of nukes in case of troubles. We was behind of NATO in this question, but now we are equal.

Vote up!
1
Vote down!
0
#98898

You live in the world of illusion, the question is how long... The problem for Russia lays in the strategic question: when do Chinese will take over Siberia?
I will tell you my friend: sooner than you think. Nuclear weapons? If you have good hackers, and you are ready to sacrify 500 mln. people, then question is not if, but rather when. Do you understand what do I mean?
And what will Russia do without such cities as Moscow, and 20 other cities?
Russia will desintegrate into chaos without "Kremlin". And Chinese with muslims wil take over what now belongs to Russia.
This is the future my friend, or at least one of the alternatives.
I don't have much hope for Poland, but Russia is in much greater danger than you think.
By the way, you watch too much of russian-propaganda. This is how Russian government keeps people blind. The principle is simple: if you have different opinion than "government" than you die.
Do you know how much Russians are hated in Chechnya? Do you know why?
Well read this article, and wake up:

http://www.economist.com/node/12987598?story_id=12987598
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

Vote up!
0
Vote down!
-1

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#98903

My goverment can not keep me blind. I have an internet. And I can use it to find many opposite views of same event. Do not know why you never do so.

 

500 mln people? You analitic is an idiot. 6 000 000 000 people will die in case of nuclear war between Russia and China. Smallest part will die thanks to nukes. Rest will die thanks to consequences: nuclear conteinment, nuklear winter, and the worse - starvation. Earth will stay almost empty. Humans will survive only near equator on the coastline there they can fish something. You better pray nothing happened like this. Because geography is ruthless. You will die second and very painfully. Not so funny isn`t it?

 

What for China needs Syberia? They do not need territory. Check the map of population dencity in China - 75-80% territory is barely populated. China may need our resources. But we trade it for them. And they happy. No any antyrussian political rethoric. Conversely! We have wide culture exchange and make a "Year of China" here and "Year of Russia" in China. You know, they making realy good films today. By the motives of russian books too.

 

Russian is not hated in Chechnia. I am living in Rostov-on-Don. Take a map - it is "the capital of North Caucasus". I can se here chechens every day. They do not hate me do not worry ;)  You must be forgot (I hate to think you just never know) that Chechnia is still in the Russian Federation because chechens decided it so on national referendum. The war there is between chechen clans. Problem is - goverment supports one of the clans. They should not do it (I think) but I can`t see another option today.

Vote up!
2
Vote down!
-1
#98921

POlitics is when you totally agree with Putin:) Othervise it's just terrorism. [Poor boy starves to save us from the fate worse than death;)] Can't you see the difference?;)
So when someone tells "Russia needs more territory, more genetically united nations" - then it's politics, it's correct and true;). But when sb else says "oh, perhaps we ought to do something to get a bit more independend form our neighbour" then it's an horrible error and offence;) (BTW I still don't understand why is our vision of Poland so very annoying for Russians:). I always believed that living in a hudge country, they don't care about small ones aroud:) - Since the politics of small ones had no way to interfere with their own!? See, how erroneus was my idea:)? )

Vote up!
2
Vote down!
-1
#98879

jak rozmawiać z gościem, który bez przerwy pyta: macie pieniądze? czytaj: wasz kraj nie ma pieniędzy, a Rosja ma pieniądze.
oczywiście, że ma za sprzedawany gaz, ropę, węgiel, rudy metali, ale kiedyś te surowce się skończą i co wtedy?

nasz Rosjanin żyje jeszcze w świecie realnego socjalizmu. środki musi mieć państwo, a nie jego obywatele np. w postaci udziałów w firmach całego świata. stąd biorą się głupie, ale powtarzane jak mantra, pytania, zaprawione cyniczną ironią np. "czy macie takie duże statki? nie macie, bo nie macie stoczni, chłe, chłe".
za ciasne ma jeszcze horyzonty, żeby wyobrazić sobie, że państwo ni musi mieć wszystkiego, żeby funkcjonować.
nie wpadnie na banalną myśl, że inni mają duże statki, a Polska ma port, w który chciałaby je obsługiwać i ma swoje plany rozwojowe.

Vote up!
3
Vote down!
-1
#100150

Bo to narodowy socjalista jest.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
2
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#100409

[quote]Necrophiles and fanatics is disliked anywhere you know ;) Especially if they have a leader, wich mixes "Mein Campf" and "Bible" - take symbolic from one and behaviour from another.[/quote]

to jest o gazie? Twój lider to faszysta, stalinowiec, kagiebowiec, terrorysta i morderca w jednym - car Putin.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#98974

Putin to po prostu CHAN - turanizm w czystej postaci. Pytanie jest takie: czy jednego chana można zastąpić drugim, nie mającym apetytów na Polskę? Za Uralem będą Chiny la la la :-)

pozdrawiam

ps. swoją drogą musiał otrzymać przeszkolenie od lemingów z GóWna, że to napisał :-)

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
0
Vote down!
0

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#98976

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika bez kropki nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

ot, taka maleńka różnica. I jednak nie chan;). Swego czasu, car/kniaź/władca to był ten gostek, tkóry od chana dostał jarłyk. Jak pojechał do chana i go tam nie skrócili o łeb, i jak jeszcze dostał ten jarlyk, to zaczynał rządzić (jak szara gęś). Chana już nie ma, styl pozostał;) Carski:). Z tradycjami:).

Vote up!
0
Vote down!
-2
#98984

Ja się tylko zastanawiam czy kolega "pożyteczny" czy z misją?

A swoją drogą to ciekawy eksperyment mamy: wszechrusek strofujący Polaków na ich własnym portalu! Produkt putiniady w praktyce!

Pozdrawiam serdecznie
-------------------------------
Samotny wilk w biegu

Vote up!
1
Vote down!
-1
#98978

Jak Ty piszesz, to są bzdury i zero dyskusji politycznej.
Jak Ty piszesz o źródłach zachodnich (angielskich, niemieckich, frnacuskich), to to są bzdety i obraza dla naukowej ścisłości oraz prawdy. Jak się na Francuza powołuje Rosjanin, to wtedy to jest międzynarodowy autorytet:). (Ergo: pośrednio potwierdzają się tezy o proweniencji Wyrobczej, ale to odrębny temat. Zresztą mechanizm jest dość uniwersalny.)
Teraz inna kwestia: fakt, że Putin jest kagiebistą nie stanowi obelgi;) tylko proste stwierdzenie stanu faktycznego i prawnego;). Z tego faktu wynikają jednakowoż pewne wnioski... To odrębna sprawa i, jak sądzę, nie potrzebuję Ci jej referować. W aspeckie rządzenia państwem (i wpływania na politykę państw ościennych) przez agenta służb, przytoczę (pozornie oderwaną) anegdotkę. Otóż jednego razu pewien Rosjanin (słuchał o Solidarności, o godności jednostki, o prawach człowieka, o wolności, nie umarł na zawał, jak urządziłam awanturę jednemu "czynownikowi';) ) a potem zadał mi pytanie "co to jest wolność"... Ręce mi opadły. - Co to jest tlen do oddcyhania? Co to jest woda do picia? Co to jest światło Słońca do życia? Co to jest wolność do życia? - Ci ludzie funkcjonują w przestrzeni wykształconej z czegoś zupełnie innego niż europejski humanizm, który dla nas jest tak naturalny jak to, że Słońce świeci. Już tu o tym ktoś wspominał w tej dyskusji.
Patrzcie ludzie i się uczcie. - Nie ma to jak wiwisekcja;) Ot, macie żywy, typowy przykład tego, co Rosja ma do zaoferowania światu. Patrzcie i wyciągajcie wnioski, żebyście w momencie (niecuhronnej) konforntacji nie przepadli przez naiwność.
(Studium można by napisać...)

Vote up!
2
Vote down!
-1
#98981

Ot, macie żywy, typowy przykład tego, co Rosja ma do zaoferowania światu.

Dlatego uważam, że obecność IWH_Rus'a na portalu jest w sumie pożyteczna. Znakomita lekcja poglądowa, potwierdzająca w sumie moje wcześniejsze notki na temat Rosji. A  co do studium - dobry pomysł. Właśnie przymierzam się do czegoś w tym stylu. Jutro - pojutrze opublikuję :)

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#99130

[quote] Untill you observe contract - there can be no pretensions from russians. [/quote]
I appreciate your sense of humour;).

Vote up!
3
Vote down!
-3
#98563

[quote=IWH_rus]You really should.

[quote] co uniemożliwi żeglugę statkom o zanurzeniu większym niż 13,5 metra. [/quote]

Name the concrete ship wich have that trouble. Ship and it`s parameters. Without that - it is just a speech for public with no special education. That public ready to believe anyone who pretend to be an expert.[/quote]

You too

kładąc gazociąg na 17 metrach praktycznie uniemożliwia się pogłębianie toru, a zatem już żaden statek o zanurzeniu powyżej 13,5 metra bez ruszania gazociągu nie wejdzie w do Świnoujścia. statki o zanurzeniu powyżej 13,5 metra nie pływają po morzu?
http://en.wikipedia.org/wiki/Container_ship
http://en.wikipedia.org/wiki/Emma_M%C3%A6rsk

I have to remind you school days.

Vote up!
2
Vote down!
-1
#98571

Tremendous ship! How many of these you intend to build? O, sorry, no shipyards, I forgot. So how many of these you intend to buy?

Seriously you really can buy at least one in credit for 50 years. Use the money saved for no buying gas :) And use this ship to deliver twice more expensive liquid gas from Qatar. One ship. Everything for diversification and safety! Put your future on that - surely you will win the fortune ;)

Be realistic. Calculate your moves based on that you have. Name YOUR ship, which have this problem with draught.

Vote up!
1
Vote down!
0
#98574

need more?
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_world%27s_longest_ships

nie trzeba budować największych statków ani ich posiadać, żeby je w przyszłości! przyjmować w porcie.

tylko Sowieci, ale także rosyjscy władcy zawsze chcieli mieć wszystko największe na świecie, bo uważali, że są naj... i tak zostało im do tej pory. co gorsze, to zarazili tym zwykłych, biednych ludzi. ci nie mając na chleb, wierzą w bajki o Imperium rządzącym światem.

Vote up!
0
Vote down!
0
#98582

This is not an answer I have asked, but Ok.

From table you provide - I get this:
http://en.wikipedia.org/wiki/Q-Max#cite_note-joongang-6

This is type of the biggest tanker of Qatar Gas. Not much information though. But there is the height = 34.7 meters. For carriers draught is about 1/3 part of height. Check it on the page with Emma Maersk you prowided - 56 meters height, 15 meters draught. So draught for biggest Qatar tanker about 11-12 meters.

Less panic, more thinking :)

Vote up!
0
Vote down!
-1
#98593

gazowce LNG to tylko jedna strona medalu. doskonale wiem, że 12 metrów dla obecnych gazowców LNG jest wystarczające, ale czy będzie za 10 czy 20 lat?

najważniejsze dla przyszłości portu jest maksymalne zanurzenie dla Bałtyku. takie statki powinno się uwzględnić przy układaniu Nord Stream. dziwne, że zrobiono to na innych akwenach, tylko na północnym torze podejściowym do Świnoujścia niestety nie.

[quote]Baltimax – statek o maksymalnych wymiarach gabarytowych umożliwiających żeglugę przez Cieśniny Duńskie. Wielkość statku ograniczona jest głębokością toru wodnego wynoszącą 15,4 m. Statki tej wielkości zalicza się do klasy suezmax (dawniej capesize). Obecnie teoretyczne wielkości wymiarów statków przedstawiają się następująco:

* zanurzenie 15 m (kiedyś do 13 m)
* szerokość 42–48 m
* długość 240–260 m
* nośność 100-120 tysięcy DWT, nowo projektowane tankowce tzw. B-Max (od Baltic or Black Sea - Max) nawet do 220 tysięcy DWT.

Są to przede wszystkim masowce, tankowce oraz kontenerowce. Ostatnio wzrosło zainteresowanie tego typu statkami spowodowane rosnącym eksportem ropy naftowej z Rosji. Do wybudowanego terminala DCT Gdańsk S.A. w Gdańsku będą mogły przybijać również tej klasy kontenerowce. W przeszłości Polska posiadała krótko w swojej flocie statki typu Baltimax: SS Kasprowy Wierch, SS Giewont II, SS Rysy II
MS Zawrat, MS Sokolica oraz MS Czantoria.[/quote]
http://pl.wikipedia.org/wiki/Baltimax
http://pl.wikipedia.org/wiki/Suezmax
co do głębokości portu w Gdańsku - nie tylko terminal kontenerowy, ale także Naftoport http://pl.wikipedia.org/wiki/Naftoport

w razie pytań: port w Świnoujściu - północny tor wodny ma głębokość 14,30 m. http://ms.ums.gov.pl/pl/Karty/swinoujscie/podej.php

Vote up!
0
Vote down!
-2
#98631

How many such tankers you have? You plan to have?

I see "W przeszłości Polska posiadała krótko w swojej flocie statki typu Baltimax" - shoul be talking about horrible PNR times. You know, in 1979 for example PNR was in top 10 of industrial countries worldwide! But who cares the past in Poland if there is no some corpses to dig?

You wrote up there - THE LIMIT for Baltic is 15.4 meters. Because of Cieśniny Duńskie.

If you do not have any plans or capability for biggest ships today - you will surely get none in closest 20 years. Heavy industry is very heavy to build. Easy to loose - especially for such master as Poland :) As Hajj Nasreddin said "for 20 years or I will die, or shah will die, or donkey does". For 20 years you will realize or that tube is not so scary, or newly builded (and serves 50 years) carriers (I`ve pointed you) is good enough, or that tube drown in the sand as engineers promises.

There you get this hunger for gigantism? That if German have their big toys? They pays for all your country too. You saw your debt? Freedom lovers and supertanker builders hooked by the debt :) Anecdote.

Vote up!
0
Vote down!
0
#98641

We don't need to have these ships. We need to have opportunity to take ships from our deliverers in our ports and LNG terminal and possibility to extend our ports in future.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
1
Vote down!
-1

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#98661

I understand. But your contracter in Qatar, as I pointed before, have no such ships as well. More - they TODAY building ships smaller size. May be they know that they doing? The professionals? May be you do not know why you need so badly huge ships which you never saw in your ports? Think about. Looks like you are under use.

Have a nice night. I`m leaving.

Vote up!
0
Vote down!
0
#98663

Przed wojną Polska była zmuszona wybudować w Gdyni od nowa port morski. Odpowiedzialnym ministrem był wtedy Eugeniusz Kwiatkowski, który stoczył walkę o głębokość akwenów portowych. Stanęło na tym, że baseny portowe będa miały głębokość bodajże 9 m, mimo iz fachowcy byli temu przeciwni. Do chwili obecnej nie trzeba było wykonywać prac związanych z pogłebianiem basenów i ich przebudową, pomyśl 90 lat, a w tym czasie nastąpiło kilka epok w budowie statków.

Z innej beczki. Po katastrofie w Smoleńsku dowiedziałem się z internetu, że jest forum smoleńskie, gdzie jest sporo informacji o samej katastrofie, o pogodzie i o innych rzeczach związanych z nią. Przyznam, że tylko czytałem i powiem, że byłem zbudowany postawą zwykłych Rosjan, jak inną od typowej arogancji władzy tak charakterystycznej, nie tylko w te dni.
Więc myślę, że jak przychodzisz w gości, to nie powinieneś prowokować w drugim lub trzecim poście Biblią zestawioną z Mein Kampf. To tyle. Czytaj, obserwuj, a potem się włączaj, pamiętając że jesteś tu gościem, więc nie próbuj rozdawać kart.

Vote up!
2
Vote down!
-2
#98673

But can`t promize. My words about books is related to Kachinsky. And was answer for gibe what I am afraid of poles. Yes I do. And I explained why. 20% support for madned fanatics - that is too much. It is more than in German 1933.

Vote up!
0
Vote down!
0
#98857

naczytałeś się putinowskiej propagandy. ja tego gówna nie czytam i wiem, że Kaczyński nie jest faszystą.
to Putin przejął idee Hitlera i stosuje w Wielkiej Rusi, gdzie
narodowy socjalizm teraz kwitnie. jak tam zbrojenia?

Vote up!
1
Vote down!
-1
#98985

jak zawsze w Rosji. Władza może się zmieniać, herb może się zmieniać, nazwy ulic, święci, ale nie zbrojenie się po zęby. No bo tak im ta Polska ("tiny" kraik) zagraża:) - Ot, tajniki rosyjskiej duszy:).

Vote up!
0
Vote down!
0
#98989

wystarczy wejść na rosyjskie portale gazetowe - przecież tam bez bombowca, rakiety, myśliwca, okrętu, czołgu nie ma jednej strony.

Vote up!
1
Vote down!
0
#98994

http://www.izvestia.ru/

rosyjski portal gazetowe - which I read time to time. Please find there bomb or rocket at every page :)

Vote up!
2
Vote down!
0
#99329

the every main page - agree?
you need bomb at every one page? spakojna, mozet byt budiet i tak. padazdiom - uwidim.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#99435

http://www.izvestia.ru/
http://tv.izvestia.ru/news/article3235
http://english.pravda.ru/
http://english.pravda.ru/russia/economics/28-10-2010/115553-russia_mistral-0/
http://www.kommersant.ru/
http://www.kommersant.ru/doc.aspx?DocsID=1530616&NodesID=7
http://www.ng.ru/
http://www.ng.ru/world/2010-10-28/1_afgan.html
http://www.ng.ru/regions/2010-10-29/1_nuansy.html
http://nvo.ng.ru/
http://rian.ru/
http://rian.ru/photolents/20101029/290438261.html
http://rian.ru/defense_safety/

Vote up!
1
Vote down!
-2
#99454

Ultima ratio regum!
-------------------------------
Samotny wilk w biegu

Vote up!
0
Vote down!
-1
#99461

wystarczy wpisać do przeglądarki
Оборона и безопасность
wiele rosyjskich portali ma specjalny dział dotyczący
"obrony" i "bezpieczeństwa"
ciekawe, kto planuje na Rosję napadać, że tak się boją.
podobnie było ze zbrojeniami Stalina - oficjalnie służyły do obrony np. bardzo liczne jednostki desantowe albo czołgów przenaczonych do jazdy po autostradach

Vote up!
1
Vote down!
-1
#99470

Put him aside. Everybody knows - cavalry is meant for offense. Poland in 1939 got more cavalry then anyone. So Poland started WWII.

That is joke. But that is Resun`s logic. It proves nothing.

Besides:

obrona i bezpieczeństwa - google search: 560 000 results.

оборона и безопасность - google search:342 000 results.

It proves nothing.

Vote up!
0
Vote down!
0
#99475

Sympatyczka p.p. Kaczyńskich

Ja te bukwy ledwie czytam i prawdę mówiąc, nie zamierzam nadrabiać zaległości z PRL, a po angielsku trudno dyskutować o historii itp. na takim poziomie językowym (i intelektualnym zresztą też). Dzielni Niepoprawni, widzę, podjęli jednak trud polemiki :) Szkoda czasu i atłasu, ale może dobrze, że wygłaszanie tych bredni nie uchodzi tu bezkarnie. Pozdrawiam Szanowne Koleżanki i Kolegów :)

Vote up!
3
Vote down!
-1

Sympatyczka p.p. Kaczyńskich

#99482

I dislike poles, because talk to your kind too much. And you do not talk to "ruski", because you dispite them too much. See difference?

And they say I am a trole.

Vote up!
2
Vote down!
0
#99492

[quote=IWH_rus]

obrona i bezpieczeństwa - google search: 560 000 results.

оборона и безопасность - google search:342 000 results.

It proves nothing.

[/quote]

you are absolutely right :D)))

Vote up!
1
Vote down!
0
#100527

to nie jest żart.
Stalin razem z Hitlerem rozpoczął II wojnę światową zajmując część Polski i walcząc z Finlandią. zajął także kraje nadbałtyckie.
Sowieci szykowali się do wojny ofensywnej. Plan Stalina zakładał wojnę z Niemcami, ale ofensywną, a nie obronną.
Wystarczyło odciąć Niemcom surowce, a wojna byłaby wygrana.
Okazało się jednak, że Hitler o tym doskonale wiedział i zdecydował się na atak wyprzedzający. Nieprzygotowana do obrony, ale przygotowująca atak Armia Czerwona poniosła całkowitą klęskę w pierwszym okresie wojny.

co do kawalerii - CA nie miała więcej koni? chyba kłamiesz.

Vote up!
1
Vote down!
0
#99484

No evidence. Put Resun aside. I can direct you on russian site(s) there his lie refuted at every point. With documents. He is not historic. He is liar.

But not today. I have to leave now. And you will rest of me two days. I did not allow any quarrel on the holydays ;)

Vote up!
0
Vote down!
0
#99495

co jest nieprawdą?

nie chcesz Suworowa/Rezuna
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wiktor_Suworow
to masz Sołonina - historyka
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mark_So%C5%82onin
http://www.solonin.org/

i coś jeszcze w nagrodę:
http://blogmedia24.pl/node/24018
a ode mnie to:
http://niepoprawni.pl/blog/110/prawdziwa-rosja

Vote up!
0
Vote down!
0
#99509

You said this:

[quote]wystarczy wejść na rosyjskie portale gazetowe - przecież tam bez bombowca, rakiety, myśliwca, okrętu, czołgu nie ma jednej strony.[/quote]

You lied. Now apologize.

You got luky :) If you honest you will take your words back, as you partially did already:

[quote]the every main page - agree?[/quote]

What if they wrote about sadly famous rocket, wich fly at last (try number 14-th). This is big news. World news will wrote it too. Tomorow.

Vote up!
2
Vote down!
-2
#99468

już to zrobiłem. nie na każdej stronie jest bomba (bo o bombie nie napisałem, a o bombowcach), ale na każdej stronie głównej można znaleźć doniesienia dotyczące "obrony" i "bezpieczeństwa" Rosji. przecież to absurd, żeby dosłownie na każdej stronie była bomba. jesteś niepoważny? to się po polsku nazywa: łapanie za słówka.

what about after tomorrow? next rocket, next fighter, next tank, next warship etc.? this will be an important message for every next day.

Vote up!
0
Vote down!
0
#99479

You may disagree. You may dislike. But you should read before juge. Or all you able - as it is in soviet classic: "I never read Pasternak, but I am denounce him!" That is famous words of soviet mohair. Be different please. I believe - Mein Campf and such books are real historical evidence. To evaluate Hitler for example you should at least have his book in hands. Put your lazy nose into it. And only then you can name somebody "faszystą", and talk about somebody ideas. Without that you just an empty tube for drainage of foreign thoughts. (Theme about tube. It`s I remind you now. Kind of.)

Vote up!
0
Vote down!
0
#98993

mam czytać putinowską propagandę? sam sobie czytaj to faszystowskie gówno.
u Was fanatyków i nazioli jest 80 procent. dokonał tego Putin, który idzie tropem Hitlera. czytaj bez przerwy Main Kampf, bo wam to potrzebne na drodze do Wielkiej Rusi.

Vote up!
0
Vote down!
-3
#98997

В соответствии с твоей дефиницией - все Поляки это нацисты. Потому что хотят защищать свои интересы, противоречивое интересом Ленина, Сталина, Путина.

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
2
Vote down!
-1

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#99001

to jest putinowski porządek.
nazywać kogoś faszystą, a samemu nim być.
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,4505511.html

Vote up!
0
Vote down!
-1
#99005

(przygotujmy się)

Vote up!
1
Vote down!
-1
#99000

On the occasion of us knowing "Mein Kampf":) + Stalin + Pol Pot works:) (before you start accuse our noses of laziness, (what a courtesy, btw.)).
Just kidding;) - Nobody liked reading the books fo murders:(
And ideas... Ideas you told... You've once sugested we had no ideas but a rude mistakes;). So why do you want to talk about these matters, now;)?
Can't you see how different our point of views are? Can't you realize what's the reason for that... And why do you have such a seroius attitude towards it? - Look, you begun to offend some of us as a reply to... a joke:) Theme about the tube...?;)

Vote up!
0
Vote down!
0
#98998

As Hitler wrote "non should not read many books, only those books we need should be readed." (Not precise quote). So he was right about you ;) What for to know all the points of view? You need to know only useful or pleasant ones. And all the rest left to the politicans to know. They have big head, wide mouth, laud voice - they will explain everything right ;)

Guys you will die being old, fat, bald and still stupid as today.

Vote up!
0
Vote down!
0
#99004

- poucza nas a sam nie czytał:) c.n.d.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#99008

Bez Kropki - tyn kolo nje iyst Ruzkijym. Pszycie nje mugłby znoć no wylot tyn coły syf, ktury wypijsujom w GóWnie i godojom w TVNie. Eks pozytura jokoś czy cuś? :-)

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
1
Vote down!
0

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#99010

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika bez kropki nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

pryszczaty gówniarz na pracach zleconych:) agentury. O narodowość już mniejsza;) - Sam wszak twierdził, że: Ukraińcy, Białorusini, Litwini, Łotysze, Polacy (horrible dictu!), pewno także Mołdawianie i Tatarzy (np. krymscy) to jeden naród.:) W dodatku w genach ma to zapisane;).
Nawet jeśli ma trochę więcej latek, to poziom - jak wyżej.
Jednak ja uważam, że to Rosjanin - pewien specyficzny rodzaj pogardy dla innych jest typowo rosyjski;). Niepodrabialne, jak jajka Faberge;)
Ale mniejsza o trolle. Wiwiskecja się udała, eksperyment został przeprowadzony:). Pozdrawiam, życzę miłego dnia!

Vote up!
0
Vote down!
-2
#99012

And look around. You did not rebut none of my points. You just croaking on me. Three can not handle one. All the others keep silence. And NONE can say anything against my main points on tube theme.

Here is our "discussion":

I say: you do not have any reason for big ships, why do you insist?

We just want big ships!

You do not have resources and capabilities...

We want big ships!

Ok. What do you propose instead this tube?

We want that tube removed!

It will ruin rest of you and harm you ally...

No tube!

But this is not decision...

Better watch youself! China will eat you!

China is our friend and ally. Besides they will gladly buy this gas.

Nope! They will kill you. Ha ha ha.

Vote up!
2
Vote down!
0
#99025

Yes. China will kill your turanic state :-)

http://pilsudczyk.wrzuta.pl/audio/6diN9X3cnPM/tadeusz_sikora_-_zolty_przyjdz

"Besides they will gladly buy this gas."

Gladly? :-) But - how much cheaper than to Europe? :-) And... do you forget? - China buy gas from Turkmenistan and Uzbekistan... and give 15 billions dollars to Lukashenko, yes or no? :-)

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
0
Vote down!
0

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#99033

Turkmenistan and Uzbekistan are using soviet gas system. As old and cracked as Jamal I.  They can not build new. No money. No specialists. Russia already make agreement with China for creating new gas tube system to trade gas to China. Last year, I believe. Paper is signed. Building is started.

Do not know about Lukashenko. Why not? He is cunning fox. And get all the possible benefits from manoeuvres between Russia and rest of the world.

Vote up!
0
Vote down!
0
#99040

No money? And money from China? Do you forget? China buy commercial port in Pireus (Greece). Chinese have money, considerably more than your turanic state :-)

Papers is signed? Yes, but what the price, do you know? :-)

Lukashenko is cunning fox now, yes? But before 5 years he was your TAVARISH :-)

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
1
Vote down!
-2

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#99045

Looks like we won it. You want the complete story? We will buy gas from ...-stans and sell it to China. We doing it now too. For Europe. Speculation - best way to have easy money ;) For that we have long-long tubes build :) We trade and deliver energy. Provider :)

Vote up!
0
Vote down!
0
#99144

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika bez kropki nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

It's Chinese courtesy to smile to the person who you're about to kill;) But what use to discuss it (and more seroius matters!) with the person who has got capacity;) problems? And no other intentions but to offend the others?
"The measure of the speech is not speaker, but listener." told nobody else, but one of most famous conquiscadors (see the roots of that rotten mud we call civilisation), named Platon:). But one cannot make a dialog with a preson who was taught to monologues;). Still, never mind the mutual comprehension;) I have to be off the keybord for the while and to think who to catch for dinner today;) maybe some Chiense;)?

Vote up!
0
Vote down!
-2
#99048

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Błąd w systemie nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Oh no! No my brothers Chinese, no my brothers Russians :-) Turanic Mongol from "Behindforest" Land will be better to eat :-)

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
0
Vote down!
-2

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#99059

Quatar will deliver LNG by Q-flex (draft 12,5 m). But, as I said, there will be a bigger ships build in the future. And we want to be able to take them in the future.
Have a nice night too. Without some polish nightmares ;) Hope to see you tommorrow. Overt enemy is better than the false friend!
BTW - the Ursa's forum doesn't work. Do you know something about that?

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
-2

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#98700

But those ships builded today will be operational 50+ years. And smaller ships will be also builded in future. I can`t say how many smaller ships will be or how many bigger will be, but let`s assume 20 to 1 (based on modern situation 100+ to 1). You will never remain without supply for your port.

And I am sorry, but you searching cheaper gas supply in strange place. Diversification is good and understandable. To be able ship some expensive gas from the sea as additional source is good decision. But to make it main supply? You will ruin your chemistry too.

I think this tube scandal still the same it always was in Kachinsky perfomance: nothing else but political populism in Hitler/Goebbels style. They do not make proposals. They do not try to cooperate and search decisions. They just shouting: "WE ARE AGAINST!" Still Hitler make a lot for his country - he restored industry and army. Double-Kachinsky ruined both.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#98858

I think this tube scandal still the same it always was in Putin perfomance: nothing else but political terror in Stalin/Molotow style.

o ile wiem, to Hitler/Goebels mieli wspaniałe propozycje dla bolszewików, a bolszewicy dla nich. współpraca układała się bardzo dobrze szczególnie w dziedzinie wymiany wojskowo-surowcowej i napaści na Polskę, dopóki nie skoczyli sobie do gardeł - bo jedni i drudzy chcieli panować nad Światem. podobnie jest teraz.

Vote up!
1
Vote down!
0
#98930

No i zobacz Kuki jaki nasz gość zorientowany w temacie kto zrujnawał polską armię i polski przemysł. Lepiej by się pomartwił o Magnitogorsk bo coś im produkcja na tyle spadła, że niebo jaśniejsze się zrobiło.

Vote up!
2
Vote down!
-1
#98988

gościu jest prymitywny, bo mamy np.
[quote]Still Hitler make a lot for his country - he restored industry and army.[/quote]

pisze, że Hitler coś dobrego zrobił dla Niemców, zwłaszcza, w dziedzinie przemysłowo-wojennej.
może w ten sposób uwiarygadnia nazistowskie działania Putina, który też dla Rosji podobnie dobrze robi. to ta sama droga i podziw tego trolla dla Hitlera jest uzasadniony.

jak wiemy Hitler ze Stalinem zniszczyli nie tylko Europę i zabili setki milionów ludzi. wystarczyła wizja panowania.

Vote up!
0
Vote down!
0
#99029

Well, he restored the industry and created strong army.

Pilsudsky?
That guy created an army.

Napoleon?
Old fella, whom created an strong industry and army. Some lesser nations even sing the hymn today about him.

Who else? Go read some german opinions. They say if Hitler do not involve Germany in war an stoped after Chech and Danzig - he woud be greater then Bismark.
Sorry, I forgot. You will not read, as Hitler bequeathed to Poland in the Ost plan ;) Such a respect for this man I see here :)

Vote up!
1
Vote down!
0
#99038

Ты не пониал что написал Куки. Ты высказываешься положительно о Гитлере, не мы. Ты арийский человек, да? :-)

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
0
Vote down!
-1

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#99041

высказываться о Гитлере? Табу какое-то? Вы что думаете, что он псих, маньяк, который просто перебил кучу народу ради сексуального удовлетворения?

Одумайтесь.

За Гитлером шли люди. Добровольно. Миллионы. Гитлер это политик, военный преступник, который наделал ошибок и ввергнул свою страну и пол мира в невероятную катастрофу. Он крушил людей и человеческие судьбы ради того, чтобы как то спасти положение и удержать свою страну на краю пропасти. Он это делал не из кровожадности. Он кричал с трибуны о спасении германской нации. О национальной гордости. О правах немецкого народа на правду и свободу. Он создавал рабочие места. Он принял разрушенную войной и оккупацией страну, и превратил ее в передовую державу Европы и Мира. И все разрушил. Великий канцлер. Великий преступник.

Я не ариец и не последователь Гитлера. Я просто о нем знаю. И избегаю его методов. Вы слепо им следуете.

Vote up!
0
Vote down!
0
#99044

[quote=IWH_rus]

высказываться о Гитлере? Табу какое-то? Вы что думаете, что он псих, маньяк, который просто перебил кучу народу ради сексуального удовлетворения?

Одумайтесь.

За Гитлером шли люди. Добровольно. Миллионы. Гитлер это политик, военный преступник, который наделал ошибок и ввергнул свою страну и пол мира в невероятную катастрофу. Он крушил людей и человеческие судьбы ради того, чтобы как то спасти положение и удержать свою страну на краю пропасти. Он это делал не из кровожадности. Он кричал с трибуны о спасении германской нации. О национальной гордости. О правах немецкого народа на правду и свободу. Он создавал рабочие места. Он принял разрушенную войной и оккупацией страну, и превратил ее в передовую державу Европы и Мира. И все разрушил. Великий канцлер. Великий преступник.

Я не ариец и не последователь Гитлера. Я просто о нем знаю. И избегаю его методов. Вы слепо им следуете.

[/quote]

Панегирик для Гитлера. Теперь понятное дело.

"Он это делал не из кровожадности." Ну-ка, как Путин, да? :-)

"О национальной гордости" - как Путин? :-)

"О правах немецкого народа на правду" Правду? Напиши какайа правда на словах Гитлера (и Путина тоже :-)?

"военный преступник" да? ну еврейе воевали против Германии в 1933? :-) http://ru.wikipedia.org/wiki/Дахау_(концентрационный_лагерь)

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
1
Vote down!
-1

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#99057

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika IWH_rus nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Может тебе лучше по-английски все же писать?

О национальной гордости, о правах польского народа на правду, о спасении и независимости Польши сегодня кричит с трибуны Качинский. И так же бьет себя кулаком в грудь в припадке патриотизма перед толпой малограмотных обожателей.  Где-нибудь на площади в окружении крестов. Так? :) Вся эта тяжба с трубой, все аргументы которые вы тут выдаете по трубе - все они из заявлений PiS на эту тему. Ради чего они нужны? Очередные вопли "нас обижают!" "правительство - предатели!" "русско-немецкий кондоминиум!" "спасай Польшу!"

Путин хитрый человек, он так себя не ведет.

Vote up!
0
Vote down!
-3
#99062

У нас тепер так, что люди из ПО говорят о людях из ПиС как нацисты в 1933 о еврейах. ПО говорит, что mohairs ето люди худшие, плохие, сумасшедшие, мусора. Итак человек, который поверил этой пропаганде, убил человека из ПиС.

"Может тебе лучше по-английски все же писать?"

Какая разница. А тебе по-немецки или по-польски? :-)

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
2
Vote down!
-3

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#99071

eto samo dielajet Putin.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#99105

Да он первый плюнет в Гитлера и в Сталина и в кого угодно. Политик есть политик. Он должен следовать мэйнстриму (main stream). Путин - сильный политик. Он прекрасно скрывает то, что думает. Четко следует законам дипломатии. Лицемерит когда надо. Минимально эмоционален. Умеет пошутить. Умеет накричать. Все умеет. Хорошая школа ;) Профессионал. А люди любят профессионалов. Поэтому он и популярен. 80% не могут быть фанатиками. По психологическим параметрам в любой группе людей примерно у 10% есть склонность к необдуманному фанатичному поведению. У нас это нацболы, каспаровцы и другие ваши любимцы :) Их очень мало - неуравновешенных.

 

У вас тоже вряд ли больше. Но эти неуравновешенные поголовно следуют за ПиС, так это выглядит со стороны. Почему так? Потому что клево, когда есть страшный враг, которого нужно побороть. Что у вас, что у нас - сумасшедшие одинаковы.

 

У вас из профессионалов только Мацаревич вызывает уважение. Но методы у него поганые.

Vote up!
1
Vote down!
-1
#99125

Nu sztoż, nieskolko dniej na niepoprawni.pl i odnaja czast' uże po russki. Za nieskol'ko dniej... :-)
Ja mogu pisat' po russki, no jesli russkij cziełowiek cziełowiekom. :-) :-)

Vote up!
2
Vote down!
0
#99131

Вам сюда:

http://www.inosmi.ru/

http://inoforum.ru/

http://perevodika.ru/articles/16303.html

Там куча разных статей о России, и обсуждения. Это не блоги, это пресса.

Есть еще несколько, но это основные.

Можете и к нам в гости - клуб ценителей польского сумасшествия:

http://ursa-tm.ru/

Но предупреждаю. Я - самый добрый и внимательный из всех. А неграмотного показушника типа тех, что пытаются меня тут дразнить - там просто съедят. За час.

Vote up!
3
Vote down!
-2
#99134

Do mongoła:

To spr. tam mały analfabeto mongolski wychawalać swojego chana z kgb :-)

Przylazł sowiet z brudnymi buciorami i nie dość, że nie przeprasza, to jeszcze obraża młot i sierp słomiany :-)

"Это не блоги, это пресса."

Pewnie - bo blogi złe, niedobre, fe blogi. Lepsza jednomyślność ruskiej i polskiej reżimowej prasy :-) Jak to powiedział Obama? Blogi zagrażają demokracji ha ha ha...

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!DO WSZYSTKICH!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

"Можете и к нам в гости - клуб ценителей польского сумасшествия:

http://ursa-tm.ru/"

Gadający Grzybie - mam nadzieję, że czaisz co ten mongoł tutaj napisał - bardzo dobra reklama tej CAŁEJ Ursy i tego ich polsko-ruskiego bloga na Sralomie - WSZYSTKO JASNE, JAK DOBRZE, ŻE MONGOŁ DO NAS WPADŁ!

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
0
Vote down!
0

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#99193

Explain please to this walking mistake how I get here.

Vote up!
1
Vote down!
-1
#99332

Czaję, czaję... Przejrzałem sobie też forum Ursy i salonowe Lubczasopimo... Tyle dobrego, że te ich wielkoruskie tezy formułowane są otwarcie. Dzięki temu odzierają z rusofilskich złudzeń i stanowią niezły materiał poglądowy.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
-1

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#99995

Hitler i Stalin też byli popularni i (na swój sposób) profesjonalni. a fanatyków, którzy ich wspierali w ich "wielkich dziełach" mieli w tym czasie nawet więcej niż 80%.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#100453

On the other hand Stalin "restored" industry and "created" strong army to conquer the world by killing millions of... Russians! And other nations as well. That is the main merit of his!!! Are you grateful?

So maybe you wanna talk about Soso? Or maybe you have something to tell us about restoring Soviet Union by KGB (oh, sorry there is no longer KGB, hehehe!)? See, we have no problems with Russians. We have problems with Soviets! And it seems that you are one of them...

I think ehough is enough - time to say goodbay.
-------------------------------
Samotny wilk w biegu

Vote up!
1
Vote down!
0
#99056

If you want to repeat your "everybody knows" opinion - just do it. I do not care.

Vote up!
2
Vote down!
-2
#99058

No, no, no. I don't want to repeat anything! I am asking you about your opinion!!! So? Have you got something else to say about Soso than well-known "everybody knows" opinions? Or maybe Stalin didn't want to conquer the world? Maybe he didn't kill millions of innocent people to realize this "dream"? How about "Icebreaker"? Is it bad propaganda made up by Soso enemies? Or should I refresh your memory about your own country back in 30. last century? Go on, make us laugh.
-------------------------------
Samotny wilk w biegu

Vote up!
1
Vote down!
0
#99068

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika IWH_rus nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Sure I do not share your iron faith in so very bad Soso. For example: Trotsky was an autor of "Red Terror" idea. Trotsky is the first supporter for idea of "revolution on export". Everybody used to know that in 1920-th. Check your own satyric caricatures of that time - everythere Trotsky as the red imp or such. With star of David often.

That happend with that bloody fiend? He run from Russia. And idealistic USA gave him the refuge! Good house, guards! Why not the prison? And he was killed by the icebreaker. It was second attemt to kill him. USA guard prevented first one. So that killing is it KGB job? I think yes. Was it something unjust? I think not.

Things are not so easy as you like to believe. First thing Stalin did as ruler - declared course for "building kommunizm in particular (isolated, standing alone) country" That means no wars, no conquest, no revolution for export. End of trotskizm. That that he did. But your prophets babbles you about things Stalin "think" to capture all the world. Nice. Did they drinked with him or what?

Vote up!
0
Vote down!
-3
#99133

Touchy! (Two different meanings!). Bad Soso is not my iron faith - it is the fact! I know what you're trying to do, but it won't work. Not in here anyway... So get lost!

Poza tym Kuki ma rację - nie wiem po jaką cholerę piszę po angielsku. Widać, że towarzysz radzi sobie z czytaniem po polsku... Tak więc spadaj towarzyszu!!! Jeżeli myślisz, że uciekniesz od jednoznacznej oceny Stalina w jakieś durne dywagacje, to się gdubo mylisz. Stalin to morderca a Putin kontynuuje jego "dzieło"! Reszta to słowa puste jak wiatr...
-------------------------------
Samotny wilk w biegu

Vote up!
0
Vote down!
0
#99148

then better use english. If you do not need me to understand - talk any language - except russian. You see, my polish is very bad. I have to use translator. And it changes or even reverts phrases - changes meaning for opposite.

But honestly, I do not see any potential in this talk. You got your head deep in the cupper cauldron - your phrases have that special "tang"-sound. You afraid something. Saw that "Planet 51" movie? I will eat your brain! Wo-oooo!

Vote up!
0
Vote down!
0
#99155

ja nie czytam putinowskiej propagandy - panial ili niet? o Hitlerze coś wiem - Putin jest do niego podobny, a ty robisz u niego za politruka.

chcesz pisać na polskim forum, a nie znasz polskiego języka? to co ty gościu zrozumiałeś z notki? to nie po angielsku - trollujesz i tyle.
nia mam więcej przyjemności rozmawiać jak dziad do obrazu. naucz się najpierw polskiego.

Vote up!
0
Vote down!
0
#99075

[quote=IWH_rus]Go read some german opinions. They say if Hitler do not involve Germany in war an stoped after Chech and Danzig - he woud be greater then Bismark[/quote]
ten troll gloryfikuje Hitlera.
Gdańsk był wolnym miastem, to jak miał Hitler na tym poprzestać bez złamania międzynarodowych umów.
napisz to samo o Putinie, który może poprzestanie na Czeczenii i Gruzji, a może pójdzie w ślady Hitlera i odbije Litwę, Ukrainę, Łotwę, Estonię itd.

ja wysiadam - to naprawdę jakiś nazista. EOT.

Vote up!
2
Vote down!
0
#99084

Jak mówię ludziom, że dla niektórych Rosjan HItler to taki mniejszy kupmel Stalina, to mi nie wierzą... M.in. po to go podpuszczałam (IWH, nie Adolfa ofkors), żeby wszysło samo, bo moje słowo pisane mogłoby nosić znamiona odwetu;).

Vote up!
0
Vote down!
-1
#99090

Provider made upgrade.

Vote up!
2
Vote down!
-1
#98859

Generally, the world trend is building the bigger ships than sails now. And we want to have possibility to see them in Szczecin and Świnoujście in future.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
1
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#98668

You lost the time and chances. You had proposal from russians to build Jamal II. Poland would remain "the brige" between Russia and old Europe. You would have serious political weight then. But no, PiS made political toy from that commercial negotiations. And you have that you have only thanks to them.

Now the situation is changed. New decision - Nord Stream - is founded and at work. And you must maneuver to get benefits from it. Trade. Negotiate. Ask. Or may be even beg, because you are falling aboard... PiS? O, just like always. Playing in patriots to get some power. Do they care about making people life cheaper? Do they care about jobs? No. In any disaster they can allways say "It is russian fault! Kremlin agents destroyed our industry/chemistry/army/education/medicine/pensions/science..."

Vote up!
0
Vote down!
-1
#98863

rzuciło mu się na głowę z tym PiS-em? rosyjska propaganda w stylu Goebelsa zrobiła swoje.

1. PiS teraz nie rządzi i nie może negocjować z Rosją, a rządził raptem 1,5 roku. rzeczywiście w tym czasie politycy PiS byli sceptyczni co do budowy Jamal II, ale Rosja też.
2. Jamał II przepadł za rządów AWS i Buzka, bo póżniej Rosja nie chciała gadać o tym. był nowy projekt NS i tyle. jednym z argumentów odmowy wspólnej budowy drugiej nitki gazociągu było uwzględnianie interesów Ukrainy. z perspektywy czasowej może wyglądać to na błąd.
http://www.rynekgazu.pl/index.html?id=88
http://szczesniak.pl/node/1078

Vote up!
0
Vote down!
-2
#99043

Ignalińskaja -
Blokada energetyczna
Łukaszenko -kupuje rope via baltica

Vote up!
0
Vote down!
0
#99046

[quote]nie trzeba budować największych statków ani ich posiadać, żeby je w przyszłości! przyjmować w porcie.

tylko Sowieci, ale także rosyjscy władcy zawsze chcieli mieć wszystko największe na świecie, bo uważali, że są naj... i tak zostało im do tej pory. co gorsze, to zarazili tym zwykłych, biednych ludzi. ci nie mając na chleb, wierzą w bajki o Imperium rządzącym światem.[/quote]

rozumiesz tylko po swojemu?

Vote up!
1
Vote down!
-1
#98918

Because I think you want to create gas deficite in western Europe to prevent it`s development. And you motivate it by you desire in some distant sunny day to see very big ship. Correct?

 

You do not have such ship. You do not have such ships in plans. You do not have such ships in working contracts. You can not build such ships. You never saw it in you ports. But you heard they are exist. And for the sake of potential chance to see it someday you propose to constrain future of EU? You already did it with Jamal II. Be satisfied.

Vote up!
0
Vote down!
0
#98933

chcemy, żeby żaden Rosjanin, ani Niemiec nie kładł rurociągu za płytko na torze podejściowym prowadzącym do naszego portu. wystarczyło przesunąć rurociąg 3 km dalej w morze lub go zakopać. dlaczego na innych akwenach Bałtyku spełniono żądania zakopania rurociągu i utrzymania możliwości żeglugi statkom do maksymalnego zanurzenia na Bałtyku, czyli 15m, a u nas nie? potrafisz na to odpowiedzieć?

gadanie w kółko o statkach, których my nie mamy to typowe dla putinowskiej propagandy. jesteś jego propagandzistą?

a już pieprzenie o blokowaniu rozwoju Europy to odlot w kosmos.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#99070

http://spiritolibero.blog.interia.pl/

Dajecie się trollowi wypuszczać...

Vote up!
3
Vote down!
0

SpiritoLibero

#99080

najpierw trzeba sprawdzić czy to troll. dobrze mieć opinię z pierwszej ręki. dzięki.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#99087

But I think  it will cost us more money. Project is complete, correct me if I wrong. Do not know there you was all this time. Protested against i guess :) Since we do not talking here about Poland waters (don`t we?) then you can not "demand" here nothing. You should negotiate. YOU should. Because it is only your interests questioned. Make a proposal. Invest money. It will return to you multiplied. Do not make scandal. Make business. It will be good for everybody.

But count your money first. Do you really so need it? Can you afford it? - these questions you should rise, not some "who is guilty and how to execute him?"

Vote up!
0
Vote down!
0
#99113

to projekt rosyjsko-niemiecki, a nasz obecny rząd jest na tyle ugodowy, że trzyma mordę w kuble.

my nie kładziemy rur za płytko na waszych podejściach do waszych portów. mówimy raczej o naszych wodach, bo:
[quote]W 1989 roku NRD podpisało z Polską umowę, a zjednoczone Niemcy ją potwierdziły w 1991 roku, na mocy której cały akwen podejściowy do Świnoujścia wraz z kotwicowiskami należy do naszych wód terytorialnych albo leży na otwartym morzu. W 1995 roku RFN wbrew tej umowie włączyła sporny akwen do swojej strefy ekonomicznej.[/quote]

Vote up!
0
Vote down!
0
#100131

obiecanki cacanki...

[quote]Rzecznik prasowy konsorcjum Nord Stream Steffen Ebert potwierdził w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", że dobiegło końca kładzenie rur Gazociągu Północnego na odcinku niemieckich wód terytorialnych. - Mniej więcej we wtorek nad ranem zakończono prace na niemieckich wodach - powiedział nam Ebert. W miejscu gdzie północne podejście do portów w Świnoujściu i Szczecinie krzyżuje się z Gazociągiem, rury zostały położone w czwartek. Na torze podejściowym rury położono na głębokości około 17 metrów, co pozwoli na wpływanie tam statków o zanurzeniu do 13,5 metra. Jego zdaniem, teraz, po położeniu rur gazociągu na dnie w tym miejscu, jest co prawda teoretycznie możliwe ich ewentualne wyciągnięcie i przesunięcie, ale - jak zaznaczył Ebert - to bardzo mało prawdopodobne. - Wątpię, aby urzędy zgodziły się na nowe kładzenie rur bez konkretnego uzasadnienia, że jest to obecnie niezbędne dla ruchu statków. Nie sądzę, aby Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii w Hamburgu (BSH) wydał zgodę na przesunięcie gazociągu bez przedstawienia (przez Polskę) konkretnych planów gospodarczych, które udowodnią, że potrzebna jest w tym miejscu głębokość większa niż obecne proponowane 13,5 metra - mówi Ebert. Jego zdaniem, BSH nie wyda nowego zezwolenia w obawie przed skargami organizacji ekologicznych na ponowne prowadzenie jakichkolwiek prac na tym terenie. - Decyzja BSH, aby jeszcze raz przesunąć rury, nie zapadnie, gdyż nie ma konkretnych powodów do takiego kroku, a skargi ekologów byłyby na pewno - stwierdził rzecznik Nord Streamu.[/quote]
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20101023&typ=sw&id=sw22.txt

Vote up!
0
Vote down!
-1
#98926

[quote=IWH_rus]I see "W przeszłości Polska posiadała krótko w swojej flocie statki typu Baltimax" - shoul be talking about horrible PNR times. You know, in 1979 for example PNR was in top 10 of industrial countries worldwide! But who cares the past in Poland if there is no some corpses to dig?[/quote]

ten człowiek jest przesiąknięty komunistyczną propagandą do szpiku kości. jak można w ogóle dyskutować z tego typu argumentami.
PŻM posiadała duże tankowce (i to jest doskonały przykład gigantomanii socjalizmu), które zbudowała właściwie niepotrzebnie i straciła na tym więcej niż zyskała (kryzys naftowy). twierdzenie przy tej okazji, że PRL miało jedną z najsilniejszych gospodarek na świecie, to naprawdę kapitalny przykład durnej propagandy sukcesu lat 70-tych.

plany budowy tankowców Baltimax powracają, być może teraz udałoby się je dobrze wykorzystać.
http://www.bkt.pl/a_2512.html

Vote up!
0
Vote down!
0
#98952

Ja nie z tej branży, ale wyglądało to racjonalnie - gaz skroplony to całkiem fajny surowiec, przy transporcie balitmaxem bylibyśmy spokojni o swoje potrzeby energetyczne. I nawet zdaje się jakaś umowa przedwstęna była? List intencyjny? Czy może nawet już pod zamówienie fomralności były załatwiane? Nie pomnę i zresztą nie ma to większego znaczenia w tej chwili. Załatwił nas Putin gazrurką i cześć. Baltimaxy poszły się paść.

Vote up!
2
Vote down!
0
#98966

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Harcerz nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Głębokość toru wodnego -17 m
Takie stateczki mogą wpływać na Bałtyk. http://pl.wikipedia.org/wiki/Cie%C5%9Bniny_Du%C5%84skie

Myśląc perspektywicznie - taką głębokość możemy mieć na podejściu do Świnoujścia.
I tak Rząd RP - powinien działać.!!!!!!!!

A może kiedyś będziemy lód wozić do koktajli (jak staniemy milionerami z łupkowych zasobów:)

Vote up!
1
Vote down!
-3
#98603

trzeba uwzględnić bezpieczeństwo. max draft dla Bałtyku niestety jest mniejszy o 2 metry

Vote up!
1
Vote down!
-1
#98610

gdybm nie wyskoczył z kapci:)
To wiem . I Widziałem takie "pudełka" - 1 mila a jakie wrażenia.

Vote up!
0
Vote down!
0
#98613

spędziłem na takim pudełku razem ok roku - s/s Zawrat

Vote up!
0
Vote down!
0
#98614

łół.Ja tylko za pomocą żagla:)
To "Wy" zagrzebaliście się w paseczku na redzie ?
(wiadomości z"Morza")- to było pismo .

Jeszcze w sprawie stopy wody pod kilem .
Gdyby Rosja zażyczyła mieć 20 m w Sundzie.
To co?

Vote up!
0
Vote down!
-1
#98621

masz rację z tymi 17 metrami. gdyby zakopali odpowiednio tę rurę tam, gdzie teraz leży to byłoby OK - dla Baltmaxa wystarczy.

nie byłem nigdy na mieliźnie. zdarzało się sięgnąć kilem dna czy to w porcie, czy na rzece, ale to nie była moja wina ;)

Vote up!
0
Vote down!
-1
#98626

Patrzać na sołdka z lat 40-stych i pudła lat 80-tych
Skok .
chyba to już kres możliwości .
rejs Konrada- a rozkład jazdy kontenerowca.
Przyglądałem się infrastrukturze: Roterdamu,Hamburga.
I podejście do spraw morskich.
Żałko.
Nasz największy port lądowy- baza przeładunku Sławków smętnie wygląda.
Pomyśleć tylko, ile można by zarobić, na samym przerzucaniu kartonów w chińskim badziewiem.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#98632

postęp był naprawdę imponujący, a statki budowane w Polsce były dobre i właściwie nie odbiegały standardem wykonania od najlepszych. potem przyszły tańsze czasy.
odnośnie PŻM - szukanie tańszych stoczni -
pamiętam badziewia z Warny i Argentyny, a teraz są buble z Chin:
http://www.full-ahead.net/Silownia/pozostale/mede_in_china/jeziorowce/jeziorowce.htm
http://portalmorski.pl/artykul/index/drawsko-w-szczecinie-atanie-chiskiej-fuszerki/16957

Vote up!
0
Vote down!
-2
#98644

Stocznie .
musiały kupowac komponenty w wyk. morskim.
-elektryczne
- mechaniczne
- blachy
-chemia
Kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy.
od Szczecina po Ustrzyki Górne.
I wszystko przy braku sprzeciwu społecznego -rozwalono.

Nawiązując do Sławkowa (rzut beretem mam) - kolejna szansa zmarnowana .Kiedyś słyszałem o pomyśle przekucia torów na szerokie do Czech -
To jest jasne . Niemcy i Rosja nie potrzebują pośredników.

Jak wspomne tych naiwniaków opowiadajacych o tym ,że stanowimy pomost polityczny europa zach- wschód .
Kluski pomidorowej mam na klawiaturze.

Vote up!
2
Vote down!
-2
#98654

zaczynasz stanowić zagrożenie nie tylko dla miejscowych marionetek, ale i dla prawdziwych lalkarzy... już wysyłają bezpośrednio podległych :-) W czasie wojny gruzińskiej puszczali takich nieprzygotowanych, którzy próbowali pisać po polsku. Dzisiaj EUROPA - ang. :-) Ciekawe czy ma to związek z tym tłumaczeniem, o którym wspominasz w polecankach, a na które nie mogę wejść, bo wyskakuje: błąd :-)

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
1
Vote down!
-1

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#98555

It's only a pity he doesn't write in Russian - more of them could read our replies, then;).
Have a nice day boys!;)

Vote up!
1
Vote down!
-1
#98566

One way only.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#98569

And english for you is easier to translate correctly. Cyber-translators works better with it, they are all based on it. Good job for our english speaking counterparts. Sorrowful reality for russian and polish. But from our side we will fix it with time. As for you... I believe you will all be english speaking.

I think you will not believe, but in some barbaric countries native mongols makes fun and money by translating foreign press. Such sites there is very popular, because helps to see and understand the whole world.

But if you like to believe what your little swamp is the battlefield for mighty secret services - go ahead.

Vote up!
1
Vote down!
-1
#98568

My little swamp belong to Bez Kropki, Gadający Grzyb, Tadman, and others Polish man, woman and children. We the people, do you understand? We are republican and democratic nation.

Your GREAT GREAT GREAT (URAAA! URAAA! URAAA!) SWAMP belong only to Vladimir Putin. Your people is nation of slaves and prison of nations (Tatars, Chechen, Ingushetya etc.)

When your government will change policy, we will talk.

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
4
Vote down!
-1

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#98575

I am the Putin`s agent, don`t you forgot? Put the pot on the head - protect your brain, you are in danger :) See? You are talking with one you do not want talk with! Clearly you are under corrupt influence of Dark Lord right now ;)

Vote up!
1
Vote down!
0
#98579

No IHW - you are russian LEMMING :-) Don't adulate yourself :-)

Litvinienko, Politkovska, and many many others brave man and woman said the same. Dark Lord? Do you think about Putin? :-)

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
2
Vote down!
0

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#98580

Press from China, USA, India, UK... All "democratic" journalists hate Russians? Russophobia, yes? :-) Do you really think that death of Litvinienko or Politkovska is "propaganda"? And genocide in Chechnya? Ok. I wrote before - your government need to change policy. You and MY Russian brothers and sisters must to understand - your nation is not "chosen people".

Your nation forget Novogrod Republic, Pskov Republic, and dream about Imperium. Dream on, dream on. Liberty is axiom for all slavic people. Свобода или смерть, do i need to remind?

http://thorgen.wrzuta.pl/audio/6lPvZJxkuB5/dj.celownik_hallmann_-_na_lipe_slowianska

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
0
Vote down!
0

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#98592

You think it was democracy as I understand your allusions :) He-he :) Poor brainwashed hamster. I can provide you russian ancient chronicles. It will be hard to read, but little desire to become educated at last - and you will have it.

Nothing bad in Empire. Modern civilisation is created by Empires. Poland have no attitude though. Alas.

And by the way, there did I say China or India wrote the same US and UK does? And all the US or UK hates Russia? That is your blind faith talks, not me ;) You just have very narrow view. Like racehorse. Or your favorite lemmings ;)

Vote up!
3
Vote down!
-2
#98598

is not the same REPUBLIC. I recommend to you all papers of Founding Fathers. They followed to example of polish political writers from 16-17 century, but this came as a shock for you :-) I don't want to have your Russian heart on my conscience :-)

Yes - modern civilization is created by Empires. Alas. Poland? You don't know term of "MIĘDZYMORZE"? :-)

No. I think, that Putin have many "friends" and "tavarish" in countries of the West. He was kgb-spy in Berlin :-) Merkel was the DDR-propaganda activist. Понятное дело :-)

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
2
Vote down!
-1

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#98606

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika IWH_rus nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

You mean that union between tiny Poland and huge Great Kingdom of Lithuanian, Russian and Zhemaytsky? Then you trade you princess to get into that union? Yes I remember. And I remember 80% of russian population in this lands. And I remember the end of MIĘDZYMORZE - some small, weak and barbaric Moskow ruined it. You ask me how? Well, may be your traditional disdain to russians is deadly, if you have them 80% in "your" country.

Vote up!
0
Vote down!
-3
#98612

A disabled person or a pure product of perfect Russian propaganda?
80%?! - Uncurable case...
EOT.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#98622

I used the closest english word I know. Shame on me - my english not perfect. Bad, bad slave! You are good - no doubt in that :) So I have to write it in russian. For the sake of exactness you loves so much.

По русски оно называлось Великое Княжество Литовское, Русское и Жемайтское. А жили в нем русские, литовцы (славянская аристократия = нынешние белорусы), Жемайты (латыши) и некие Жмудины - современное основное население Литвы. "Жмудин" - насколько знаю, есть такое очень созвучное польское слово. И именно так поляки до сих пор характеризуют "литовцев" :) Но тут могу ошибаться. Речь о национальном колорите, в нем чужаку разбираться сложно.

Vote up!
0
Vote down!
0
#98657

don't tell Lithuanians that they're Slavonic;))) - They may be not that forgiving about your "mistakes".
And, no, we don't call Lithuanians "Żmudzini"!! - Don't offend us more than a simple political necessity;), please!

Vote up!
2
Vote down!
0
#98683

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Błąd w systemie nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Ukrainian and Lithuanian are Russians? He he. Without "Wielkorus" slogans, ok? :-)

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
0
Vote down!
-2

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#98636

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika IWH_rus nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Давай тогда результаты генетического исследования по народам в подтверждение твоих слов. А такого балабольства я слышу каждый день по тридцать раз. "Белорус" тоже мне.

Vote up!
0
Vote down!
-2
#98651

Well... We already had one specialist on that field. A world-famous one. Called Adolf Hitler;).

And it's really a pity you're off - you see - Some of us wolud like to contiunue:)
Well, I have to apology - I was off the keybord, because I had to hunt and cook a few Russians for dinner (that is referring to your accusations of how much do we "hate" Russia and Russians (hope the noun "irony" exists in your dictionary!!!...?))
The only thing we have had against that What-You-Called-'Thinking' was that you ought to study history. A HISTORY I told, not propaganda-lies.
Besides why do you worry so much about us?;)
And who on hell hates Russia here?!?! Our president?! Our Prime Minister (who's a hudge/hug-friend with Putin)?! ;) And we're just a minority, which only "tells what is thinking" (as you called that process) - so what's so bad aobut us;)? Besides we're just a tiny something (have no time to serach the term you used) :) - So why do YOU worry so much;), what's the reason for SUCH a concern??;)

And referring to your hint about plpz porfiles - it's funny you've once mentioned Russian aristocracy;) Btw. it reminds me, that most of the members of Russian arostocracy (survivors, in fact) remained OUT of Russia...

From Russia with love;) Encouraging you to study a REAL history and dare to thing independently and without offending your tete-a-tete, if possible...

Vote up!
0
Vote down!
0
#98682

A HISTORY I told, not propaganda-lies.

Exactly. Russian "official" historiography is a mix of soviet's and putinism' propaganda.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
2
Vote down!
-2

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#98685

IWH to study BEFORE he starts giving his odd lectures to us...
And, oh, thank to all of you for the opportunity to polish my English;)

Vote up!
0
Vote down!
-1
#98709

There is no such thing as official historiography then you talking about history. There is only origins. Some thing you never dial with I see. You study just your official historiography and advising me to study it too. OF COURSE it is trustworthy. So many plesant things wroted there for you. It can`t be lie.

Vote up!
2
Vote down!
0
#98871

I didn't realzie that Russian:) German and British sources are "our own historography":) - Those of Niepoprawni, who studied somewhere abroad (never mind the details and not to mention Cambridge;) ) may be interested in that thesis, I suppose;)

Vote up!
1
Vote down!
-1
#98876

Read the originals. Cronicles. Political mail. Even newspapers of old times. Do not read commentators of any kind. Do not read the textbooks. That I want to said.

 

 

You say you are belong to civilisation of conquistadors? Ok, I do not mind. Take courage then to bear all the crimes of YOUR civilisation. Destruction of whole nations. Bloody public executions. Witch hunt, inquisition and religious fanatical massacres.

 

Ivan IV Grozny was mentioned here somethere. Do they teach you (or thatever) in Cambridge that he signed death verdicts for all his life 20 times less, then his contemporary british monarch in one day? You know that in Britain it was a law to hang a man for poverty? "Derek Mashine" know such thing? Guillotines for children in France?  Do they teach you such things? No, they say about "traditional respect to human life in western civilisation." They did not say that it was about 300 crimes in british legislation with execution other death. And in Russia same time? Two death crimes. And never public torture. But they teach you that russians is blood-thirsty. And you are happy, it is so pleasant to be "good guy".

Vote up!
1
Vote down!
0
#98888

That is real art!

I`he asked genetical map from you. I have one. But I want to give you chance to prove your words.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#98864

to practice reading and understanding the messages you're given. Later on, we may take the genetics. And on another forum (would be a lot to be told). You have to study quite hard (and from scientific sources, not some nazist rubbish) before you ask me a question about "genetical map".

Vote up!
2
Vote down!
-2
#98865

BK, skoro już jesteśmy przy genetyce. Nie zapominajmy, że nauka rosyjska ma w niej niebagatelne odkrycie. Naukowcy rosyjscy udowodnili, ponad wszelką wątpliwość, że istnieją osobnicy posiadający dwie różne grupy krwi. Przypadek powszechnie znany, dotykający populacji 1/1000 000.

To wiekopomne naukowe odkrycie nastąpiło w chwili kolejnego aresztowania wampira z Rostowa, gdy porównano wyniki badań jego grupy krwi z kolejnych zatrzymań.

Wykluczam zdecydowanie jakieś niecne zamiary naukowców rosyjskich, przykrycia nieudolności urzędników czy innych funkcjonariuszy władzy rosyjskiej. To epokowe odkrycie.

Vote up!
2
Vote down!
0
#98902

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika bez kropki został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Mieli też Miczurina i Łysenkę:)

Vote up!
1
Vote down!
-5
#98906

A kogo oni tam nie mieli. Zasady dynamiki Newtona to też jakiś rosyjski naukowiec odkrył.

Vote up!
1
Vote down!
0
#98913

No i oczywiście Pietia Goras - znany matematyk...
-------------------------------
Samotny wilk w biegu

Vote up!
1
Vote down!
0
#98916

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika ma nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Dodam tylko ansambl Pinka Floyda.

Vote up!
0
Vote down!
-4
#98923

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Błąd w systemie nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Ты из этих молотов и серпов?

???

:-)

Украина и Беларусь узнали что это свободу и генетика не имеет тут ничего, маленький "нацист". Вы, в татарском ярме остались и в сегодня понять не можете свободы. У Ленина (Калмука) была облегченнаяа задача :-)

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
0
Vote down!
-2

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#98781

 Never afraid to learn something new. Not from you, you did not say nothing I have no heard before hundred times.

Allow me to explain term "nazi". It is an ideology, wich postulates civilized and national superiority of one nation against another (others).

I said russians, ukrainian, belorusian is one nation, and there is genetical and hystorical proof for it. I said I do not like poles for high level and temperature of antirussian (and antiforeigners) public opinions.

You say russians is second sort people. Not real slavic nation. Tatar slaves.

And you call me nazi. Man, you are ill.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#98866

Quod erad demonstrandum.
:)
And since I got proven what I intedned to do (products of propaganda are easily to manipulate), I may go off the keyboard for a while, in order to hunt some more Russians for dinner, again:))))

Ah, but I've forgotten to introduce myslef (openly, since paralells seem heremeneutic to you)- I'm Russian too:) Well, partially;))) More details about me - somewhere above:).
But now I really have to hurry for my Polish-Zoological-Hatred-of-Russians course - You know "Hawks are whistling, horns are knelling";)

Vote up!
0
Vote down!
-1
#98872

Эристика это убегать обедать, когда нечего сказать. Адью :)

Vote up!
0
Vote down!
0
#98873

:-)

Ein Volk, Ein Reich, Ein Fuhrer

und Ein genetisch Untersuchung!

ha ha ha

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
0
Vote down!
-1

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#98936

humanitarny władca był z tego Iwana Groźnego! Ale mniejsza z Iwaśką. Moją uwagę zwróciło co innego: otóż gostek napisał, że jesteśmy potomkami cywilziacji konkwistadorów itepe. (Danz a nie mówiłam, że dla nich politykia to putiniada a co przeciw to terroryści? hehe).
W ogóle kłamie w sposób tak typowo rosysjki, że nawet w Rostów nad Donem gotowam uwierzyć:) Apropos: a ja pishu iz Parizha - eto na mnogo dalshe ot Moskvy tzshem Rostov (jej bogu, kakaya glush'!) ;))
And I can see the Tzchetsens too - They howerer don't seem too happy when I ask them about Russia;) I believe it's because they LONG for the Eden, the only and real democracy, the loving authorities they recklessly abandoned;)... (Version for brainless ones: yes, they hate Russia. Talking to them you can realize what hatred is. And you won't abuse Poles with such a stupid accusation...)

Vote up!
1
Vote down!
0
#98940

Дома, значит, работы не нашел. И правильно. Зачем работать дома для своей страны? Умный поляк переползает туда где лучше кормят. А Польша и так не сгинет. Как всегда.

Vote up!
2
Vote down!
0
#98948

Ты где Монголе, не дома? В Польше у всех есть в работе интернет, такая цивилизация. У вас уже в работе туалеты? Да? Молодцы :-)

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
0
Vote down!
0

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#98957

And pity for you, 'cause you seem to know emigration only, no tourism, no other kind of trips:)
But what's most dangerous: don't talk to yourself ("santiehnik") - that needs a consultation with a menthal specialist (how kind of you to prove another of my thesis, by your own).
Yeah... forgoten the real Russian way of "discussing":) Refreshing experience;).

Vote up!
1
Vote down!
-1
#98960

I would never loose time in internet while in vacation. Who knows you totally unable to  emerge from your usual atmosphere? You must be wearing diving suit while walking the streets.

Vote up!
0
Vote down!
0
#98982

maybe I'm on duty? - exactly like you;)))).
And try to translate your texts into English, please.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#98986

But I work now, in insurance, and at my work we have internet. Do not believe me? Hm... you are really the plumber! Do you have a toilet at work? :-)

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
0
Vote down!
-1

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#98991

I am programmer. Working for russian space agency. To be correct, I did not involved for now in secret projects. I am developing equipment for electric locomotive. You know, you can see product of our partners - such big things running on german railroad in your country. And it have lable "made in France". We make ours. Different.First of all - more safe, but less showy.

And yes, we have here toilets on every floor.

Vote up!
1
Vote down!
0
#98999

Good for you! :-)

But in Poland we construct "such bigs things" for dispatch all "mongols" from Зале́сская земля to Mars :-)

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
1
Vote down!
0

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#99006

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika IWH_rus nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Can drope one in your garden and you will all dispatch somethere far away. I am not even sure how far ;)

Vote up!
0
Vote down!
-2
#99013

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Błąd w systemie nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Yes? So why no dispatch all "mongols" from "Behindforest" Land to Mars now? Your Great Nation will be free! Big mistake. Hm...perhaps you are mongol too? And you govern (with your friends mongols from KGB) over my Russian brothers and sisters?

Hm...

The tree of liberty must be refreshed from time to time with the blood of patriots and tyrants.

:-)

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
0
Vote down!
-3

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#99022

[quote=IWH_rus] I believe you will all be english speaking.
[/quote]
The same for you...

Vote up!
0
Vote down!
-1
#98576

Let's dance IHW

danse macabre...

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
2
Vote down!
0

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#98578

Perfect reply, I think ;).

Vote up!
0
Vote down!
-1
#98589

Its perfect !

Rzadko się zdarza by na gościnne "występy" zapuścił się aż tak daleko gość z tamtej zony , widać że niepoprawni rosną w siłę.

pozdrawiam

............................

"Pozwól mi Panie bym stał się narzędziem Twej sprawiedliwości"
http://andruch.blogspot.com/
/Klub GP w Opolu/

Vote up!
2
Vote down!
-1

-----------------------------------------
Andruch z Opola
]]>http://andruch.blogspot.com]]>

#98594

(w sensie, że nie tylko panowie:) ). Ale zaczynając ten wątek ja miałam na myśli tylko i wyłącznie żenujące błędy angielszczyzny (żenujące w zestawieniu w wysokim mniemaniu o sobie) popełniane przez ten okaz doskonałości wszelakiej, pełni wiedzy, kompetencji i "jeydniesłusznejlinii" (skąd my to znamy...) jakim ma być IWH (czy jak mu tam). :)
Można by się było zdobyć na wyrozumiałość, gdyby nie... no, właśnie, gdyby nie fakt, że to TYPOWY okaz Rosjanina (w sensie Rosjanin jako produkt rosyjskiej propagandy od boslzewików po putiniata). To niepokojące zjawisko. Prowadzić dyskusji to nie umie, uprzejmie podawanych kontr agrumentów nie słucha, "erystyzuje" w sposób, który samego Schopenhauera przyprawiłby o zażenowanie, aluzji nie chwyta (bez względu na to ile języków i tłumaczy elektronicnzych zna), na otwarte teksty odpowiada agresją. Skąd my to znamy...

Vote up!
0
Vote down!
0
#98867

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika IWH_rus nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Possibly. In 1800-th french and Napoleon was very popular in Russia. Hell, significant part of aristocracy did not talk russian clearly - only french. This is historical fact. But! Russians did never put married noblewoman in the Napoleon`s bad or never sing that Napoleon showed us way to freedom. That is national character and honor you know. Something you lack of.

We did not surrender slavic alphabet and way of life for ages.

You? That is only things you actually did.

Vote up!
0
Vote down!
-2
#98604

We belong to Latin civilization, we did not have glagolica or cyrilica alphabet never. Your tzar Peter changed your slavic alphabet, do you forget? Do you not know grazhdanka? :-)

Ps. In 18-19 century all educated man and women in Europe was French speaking. Not only in Russia. Not only the German queen your Slavic hearts, Catherina :-)

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
0
Vote down!
0

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#98611

But if you feel happy and comfort while thinking what catholic priests bring the alphabet for some wild barbarians (your ancestry), then I will not try to dissapoint you. Too much time required. And how usefull it is? You are happy already :)

Peter changed a lot. He simplified alphabet - yes. Before him greeks at Ivan IV times did the same. But Peter changed calendar too. If you interested to trace our deplorable kinship - search net for "slavic calendar", you will got some mystery :)

Vote up!
2
Vote down!
0
#98623

We belong to civilization, not to some Asiatic totalism;) That's quite a difference. (Btw: civilisation is not excluded to culture!)

Vote up!
3
Vote down!
0
#98639

That's the point. We are member of Latin civilization not combination of "mongolian bysantinism" like Russia - despotic "prison of nations".

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
1
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#98689

It's not the Polish-Russian conflict, it's civilisation one! Perhaps your Russian pen-friend ought to be told that...?

Vote up!
3
Vote down!
-1
#98704

He's not my pen-friend. He's my pen-enemy:)

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
-1

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#98707

BTW - looking at this multilingual discussion above, I wonder what other languages do our "uneducated, dull, poor, from small villages, old and miserable" colleagues know?!:) - How ksenophobic of us;), how un-European;), so totally provincial:)

Vote up!
0
Vote down!
0
#98722

Yeah - we're mohairs, don't we?
:))
pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
1
Vote down!
-2

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#98822

just an unparticular detail;)

[quote=IWH_rus]That is national character and honor you know. Something you lack of.

We did not surrender slavic alphabet and way of life for ages.

You? That is only things you actually did.[/quote]

Eristics is not tolerated there. So is telling lies;). - We're free people, not slavic slaves:).
And mind your words - you accuse us of the deathly hatred;) against Russia, and what do you perofm here? huh?;) - Just retoric question;)

Vote up!
0
Vote down!
-1
#98616

I am saying that I think. Is it forbidden here? If your have a doubt about my opinion about Poland - check my profile.

Vote up!
2
Vote down!
-2
#98625

doubted your ability to think;) on your own (begging your pardon). And, no, I'm not interested in anybody's profile;).

From Russia with love;)

Vote up!
0
Vote down!
0
#98637

A tiepier niebolszaja zagadka dla naszewo druga iz Rossiji.

A traez młay tset lda nezgaso ryjsioskego ionertoluktra, kórty wydżejża z tmyi wusielkorimki buzadrmi. Cóż im postazoje jak tikwć nieruwszeznie w scoiwh nsidzieiszejych zaczawyjch. Tam myźęzżcni śrniedo dyjożą siąteśćdzieszki, bo wdóka jset zybt czsęto w ucyżiu.

Kaj og zsadz, ot yzcanz żi zseżom ćakzseim ut an eizdohcaz oklyt ęis zsilotrec.

Vote up!
2
Vote down!
0
#98628

Такэта, я ж тожа тако вот можу. Кады ба бысть то полезнава чутка, усегда бы тако вот балаболил. И я вам не друг, не надо притворяться.

Vote up!
1
Vote down!
-1
#98647

Nope. You didnt...
Instead -
Russians refused to Napoleon's marriage proposition - your Alexander preferred to keep Catherine on the court, mainly because his sister was his lover as well...

Great traditions indeed.
Congratulations dude.

Touche :D

Vote up!
1
Vote down!
0
#98635

Who is this guy? Maybe he doesn't remember who burnt Moscow to the ground... Unbelievable! I have nothing against Russians in general. But who the hell need troll from Russia? That's new I must say... New to NP anyway.

Regards
-------------------------------
Samotny wilk w biegu

Vote up!
0
Vote down!
0
#98743

w imię jakiejś szczytnej idei gościmy na nppl ruskiego polonofoba, tłumaczącego polski za pomocą translatora Google i trollującego, że hej - to się nazywa polska gościnność

Vote up!
2
Vote down!
-3
#99098

stosunków międzynarodowych;), żeby wiedzieli czym Rosja pachnie... Taki grzdyl (w przemysle kosmicznym lokomotywy projektuje, co jeszcze lepsze to są takie lokomotywy, co po naszych torach jeżdżą, on tu nie był i naszych rodzimych elektrowozów nie widział, ale to nic, on i tak wie lepiej; poza tym w domu siedzi i ma kibel na każdym piętrze) będzie Cię jeszcze lżył fuckowymi zarzutami, żeśmy to niby nie negocjowali w sprawie gazrurki... Idiota. Gdyby faktycznie czytał naszą prasę, to by wiedział o negocjacjach. Jako też o powodach ich fiaska.
No, ale w Rosji większość ludzi myśli i działa właśnie tak.
A że go admini tolerują... Cóż... jam nie admin;) po prostu z nim nie gadam, bo nie ma dyskusji z kimś, kto nawet czytać nie umie;).
Trolle się ignoruje. Com zamierzyła dowieść - dowiodłam doświadczalnie, eksperymentując na żywym organizmie;). Inni niech robią, jak chcą.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#99122

I słusznie. Eksperyment po raz kolejny dowiódł, że z niedorzecznością się nie dyskutuje, niedorzeczność się omija i to najlepiej szerokim łukiem...... tym bardziej ruską.
Grażdanin odporny na wiedzę oj odporny, a i argumenty odbijają się od niego jak pijany Mongoł od jurty.

Pozdrawiam

Vote up!
2
Vote down!
-2

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#99137

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika IWH_rus nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Kiku only one who tries to formulate thought. Others - hi hi, ha ha, "everybody knows", "mongols is stuped", "scary Putin hurt us", "look this dancing girls - they are fashists". And golden "argument" - Cambrige! Damn, I am squashed.

If you see here more arguments, please make a list for poor stupid mongol. I will humbly try to answer.

Vote up!
0
Vote down!
-2
#99139

I have an intrestning paradox for you: the Pole, who killed the most of russian people in history a Felix Dzierżyński was.
Nowadays, he has a memorial monument at Łubianka in Moscow and Putin is gloryfying him and his genosidal "services" from former CzeKa tmes to present FSB.

The polish people destroyed Dzierżyński's monument in Warsaw when we've restored our indipendency.

Concluson is: polish people are mentally indipendent, russian people are still occupied by "Dzierżyński's pupils" (like Putin) and their formation.
And they're enjoying it!

That's the difference between Poland and Russia. Difference between freedom and prison.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
2
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#99145

who did tremendous job to keep safe children who lost parents in civic war.

 And there is one pole who created police force to hold control in ruined country full of bandits and "independent villages", overflowed with weapon, with agressors on every border.

 You know his name?

 

Difference between us - we remember and accept all sides of our past. You - only favorable and comfortable.

Vote up!
0
Vote down!
0
#99160

"we remember and accept all sides of our past"

A to dobre!!! Dawno się tak nie uśmiałem. Zapytałbym Cię co to według Ciebie znaczy "accept", ale to strata czasu, czekisto!

Czas już towarzyszu, czas na Ciebie. Pójdziesz sam czy Ci pomóc? My akurat mamy złe skojarzenia z "przyjaciółmi", którzy chcą nam pomagać na siłę. Pamiętasz Red Army - wyzwolicieli-gwałcicieli? To powiedz, który to z kolei towarzysz "zaakceptował" wszystkie te dobrodziejstwa Waszych "wyzwolicieli"? Nie, nie... Nie oczekuje odpowiedzi. Starczy tego relatywizowania!

Ja wysiadam - koniec karmienia trolla!

Won!

P.S. Ale muszę Ci powiedzieć, że mamy tu kilku kolegów, z którymi byś znalazł wspólny język, czekisto! Może z nimi sobie "podyskutujesz"?
-------------------------------
Samotny wilk w biegu

Vote up!
0
Vote down!
0
#99171

Zerknij sobie, jak nasz gość prawi o dobrodziejstwach Układu Warszawskiego:

http://niepoprawni.pl/blog/287/sypiajac-z-wrogiem#comment-112303

I nie denerwuj się tak - luzik. Ja osobiście, goszcząc pod swoją notką tego egzotycznego przybysza, łączę lekcję poglądową na temat "rosyjskiej duszy" z dobrą zabawą i przy okazji odkurzam zaniedbany ostatnimi laty angielski ;)

Poza tym, nie sądzę, żeby to był agent. Ot, bezinteresowny internetowy bojownik owładnięty wielkoruską ideą. Na forum Ursy jest takich więcej...

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
-1

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#99207

You do not want to go and see by your own eyes. You have everything for it, except good will.

I did not ask to believe me. It fact I asked here few times only one thing - to think and read. Your brave warriors reject it with indignation! NO REAL POLE WILL THINK!!! Go ahead.

I will leave, do not worry. No any reason for me to stay here. Who needs you? That can you propose? That can you say? That do you know? I can read your childrens story anywhere. You have nothing to add.

Vote up!
1
Vote down!
0
#99338

"Tremendous job", you say... Dzierżyński was a prison director, who educated orphans to became a good prison guards.
Your coutry was ruined by bolshevik's, heading by syphilitic Lenin. "Civil war" was a conquest Russia by communists.

Nevermind - good Dzierżyński, he loved children which parents were killed by Czeka...

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
-1

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#99174

Dzierżyński not an angel at all. He is one of the most active supporter for Trotsky. He is one who apply the "red terror" and insisted for it to continue.But he is one who refused to shoot in the sailors of Krondshtadt when they rise rebellion. He said "this is not our enemy this is our people". Idealistic revolutioner. He hated the aristocracy and gentry and killed them anywhere he can. But not workers or solders or peasants.

Again I see you can not evaluate nothing. You critically lack of information. You have some faith in goblins and devils. Talk to your priest - if he loves the God he will heal you. But if he will send you to exorcists - well men, at least you will understand - you still medieval.

Vote up!
2
Vote down!
0
#99339

i jak? ważne, że Feliks miał rewolucyjne idee, którym był wierny. to bohater.

byłeś u księdza?

Vote up!
2
Vote down!
-2
#100459

What he was the one who secured majority of population in the situation of destructed state. Chechnia everywere, can you imagine it? You think who suffer from this? Goverment or population? No state means no any of the state tools: police, army, administrations, court. To fight this disaster is a hard job. If your neighbour gather a gang and collect the tax from everybody around - you will be thankfull to any Dzerzhinsky who will finish it.

Who says he is a hero? He is historical personality worth to be remembered with all sides of his action. Something you luck of.

Vote up!
1
Vote down!
0
#100471

zrozum człowieku, że do stanu destrukcji doprowadzili rewolucjoniści, czyli ludzie tacy jak Dzierżyński, a potem musieli się babrać we krwi swych braci bez końca. wrogowie ludu w komunizmie zawsze byli i są nadal. każda rewolucja ma wrogów do zabicia.

tak trudno zrozumieć, że rewolucja to zło. tu nie ma co rozpatrywać, że jedne działania były złe, a drugie dobre. rewolucje trzeba potępić w całości, bo przynoszą tylko nieszczęścia.

btw pomniki są dla bohaterów

Vote up!
2
Vote down!
-2
#100481

thanks to revolutions. USA created thanks to revolution. Hundred of thousands die then. Napoleon rised by revolution. Hundreds of thousands die. These dead was "enemy" and "victums". Russian revolution is no different.

It 1900-th there was no lot of "rights" and "tolerance" around in Europe. If you have money - you master of your life, you have education, you have perspective. If you are from poore family - you are ignorant slave. No matter it is not called like this. Still slave. All modern "rights", free education, accessible medication - have socialistic origin. Death of military colonisation - is socialistic achievment. Colonisation dead thanks to threat of more revolutions. Like you or not, it is.

Vote up!
2
Vote down!
0
#100487

to wszystko można osiągnąć bez rewolucji. każda rewolucja jest dla ludzi złem.

Ty chyba tylko rżniesz głupa i dlatego od teraz cię olewam :D

приветствия
прощай

Vote up!
0
Vote down!
0
#100520

I used to think - everybody with opinion different of mine is stupid. My parents for example. My world was devided on "good" and "bad". I was good of course.

So I admit - your way of thinking is more then "możliwe". I still remember my self on this level of evolution. Soviet boy, pioneer - that is you.

Ok. Прощай!

Vote up!
1
Vote down!
0
#100523

to ty byłeś pionierem skoro nie słuchałeś rodziców i dlatego zostałeś faszystą. szkoda mi czasu dla takich zakutych łbów

Прощай!

Vote up!
1
Vote down!
0
#100994

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika bez kropki nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Taka bowiem jej natura. Kiep, kto tego nie paminajet.
(Nie pamiętam, kto to był ten, co powiedział 1-sze zdanie, to o Kronosie. W każdym razie nie ja:) to wymyśliłam, tylko jakiś mądry człek.)

Vote up!
0
Vote down!
-2
#100488

Yes, good point. To create the revolution is like a mount the tiger. It can not last forever. Or you will kill him, or he will eat you.

In many points Stalin reverted the revolution. He closed the anarchic self-determination of all the nations of Russian empire (declared by Lenin) and invited central administration again. He canceled the "worldwide revolution". In fact, he recreated the "dismissed" Russian Empire in former borders.

He shoot that tiger you know. Most of repressions applied to high echelon of old revolutioneers. You do not know this do you? Still confuse the "red terror" and "stalin repressions". But these are simular atrocity with opposite direction.

Vote up!
1
Vote down!
-1
#101003

"destructed state", "Chechenya everywhere"... Rusia was destructed by Dzierżyński, Lenin, Trocki ond the rest of bolshevik's. So, Dzierżyński has been saveing the people from suffers made by him and his "comrades".

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
-2

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#100952

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika tańczący z widłami został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Dioagnoza nadal słuszna. Pacjent cierpi na przeładowanie czpienia mózgowego odczynem lodu syberyjskiego. Mówisz do pacjenta PIJANY, a on panimajet eto kak GŁUPI.
No może dla Was Rosjan głupi i pijany to jedno, ale u nas w Polszy to nie każdy głupi jest pijany i nie każdy pijany jest głupi. Wot i cała zagwozdka.
Proszę pozdrowić Mongoła, tego pijanego a nie głupiego , bo głupiemu to wszystko jedno, a pijany to w końcu kiedyś wytrzeźwieje.

Vote up!
0
Vote down!
-2

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#99241

a jak co to mamy swoje rakiety http://forum.astropolis.pl/topic/24035-polska-rakieta-kosmiczna-z-lat-60/

Vote up!
0
Vote down!
0
#99249

Jak napisałem gdzieś wyżej - to znakomita lekcja poglądowa, można rzec "ze źródła" :) Niech jeszcze trochę potrolluje, poznać rosyjski sposób (nie)myślenia, mentalność - bezcenne :)

No, chyba, że zacznie rozprzestrzeniać się na notki innych użytkowników, ale gostek chyba nie ma takich ambicji.

BTW - trafił tu za linkami z mojej notki powieszonej na S24, tak więc, jakby co, biorę całą winę na siebie...

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
1
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#99140

Przyznaję się bez bicia - to ja go (niechcący) tu "zaprosiłem". Ten facet udziela się na rosyjskim forum Ursy (czyli tam, gdzie została przetłumaczona moja notka) a także w Lubczasopiśmie "Polska-Rosja" i "Polityka Wschodnia" na S24, gdzie również trafił mój tekst. A że w końcowych linkach do "Sypiając z wrogiem" podałem namiary na moje "rosyjskie" notki na Niepoprawnych... to i mamy gościa;)))

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
-3

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#98669

To mam do Ciebie wielką osobistą prośbę, weź Ty mu sforwarduj moje notkie nt. gienetyki;)- Niech sie chopok uciesy;). Oczywiście nie ma musu, tak tylko z wrodzonej złośliwości;) pragnęłam mu parę rzeczy przypomnieć z perspektywy innej niż polska...
(Ale fajnie tam Koledzy dajecie po ślunsku i jakiemuś słowiańskiemu - hihi - taka bogata ta Słowiańszczyzna i czemu ja się na portugalski rzuciłam?!;) )

Vote up!
0
Vote down!
-1
#98678

wyboczcie mnie, no cuś sprowdzić hciołym.

Fojny nam sie wielkorus trofił, nie? :-) Fojne ludźje cytojom tyn portol, na kturym GG tłumoczony był - ni mo jok sralom janke :-)

Pozdro wszystkim. Jo spodom. Dosyć tyj wontpliwyj pszyjymnosci :-) Powodzynia frzystkim rzyczo :-) Hoć to zwykły matoł, co hcioł Polaków powkużoć. Niepotrzebna sje łodzywołem. Sorry :-)

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
0
Vote down!
-1

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#98642

Odkrytym tekstem walę, no bo co.

Snayoma byua na jakiejis konferencyji naukowej z koleszankom i na tanczoncym podwieczorku usiatł jakis Słoweniec, co trocha polskiego lisnou. Zauwazyly, ze wyraśnie stżyrze uszami i uowi suowa. Wkurzyly sie i przeszły na gwarem slonskom. Biedaczek zaczol strzyc uszami mocniej, ale niczego nie pokumal.

Vote up!
1
Vote down!
-2
#98650

spotkanie przedwyborcze. Kandydat mówi do zgromadzonych:
- Chcę was uwolnić od komunizmu, anarchizmu, klerykalizmu...
- A macie panocku coś na reumatyzm?

Vote up!
1
Vote down!
-2
#98658

Nemám strach, protože jsem dostal rakovinu.

Vote up!
2
Vote down!
0
#98660

Tych, z okolic Cieszyna -załapuje:)

Jejku! komu przeszkadzał dwukierunkowy "most przyjażni"?
Nie wiesz?

Czesi, mają mają nieograniczony nalot do usa-

Vote up!
2
Vote down!
-2
#98681

Piszmy normalnie, niech sobie poczyta, co nam szkodzi? Może być nawet ciekawie...

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
1
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#98675

w przekonaniu o naszej zoologicznej nienawisci wobec Rosji i Rosjan;) - patrz passus o gotowaniu ich na obiad;) (spoko, już jestem PO obiedzie - hihi).

Vote up!
0
Vote down!
0
#98679

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika bez kropki nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

one się nazywają "małopolskie", nie "ruskie":)
Smacznego!:)

Vote up!
0
Vote down!
-2
#98702

A to jakaś nowość...

Vote up!
2
Vote down!
0
#98711

Żałuję, że nie zrobiłam zdjęcia menu - byłby dowód, bo tak to faktycznie masz prawo powątpiewać. (Ale oni pewno dlatego tak to nazwali, żeby nie szokować Zachodu swoim zoologicznym Rusożerstwem - hihi.)

Vote up!
1
Vote down!
0
#98720

Kojarzę, że jeszcze parę lat temu były "ruskie", więc albo zmiana nastąpiła w tym roku, albo... za dużo drinków brałam do tych "małopolskich", i mi się pomieszało. ;)

Vote up!
0
Vote down!
0
#98747

Vote up!
0
Vote down!
0
#99420

Sława naszemu prawosławnemu carowi
Ojczulkowi naszemu
Iwan Wasiliczowi...

To nie z gór biegną krwawe strumyki
Nie słoneczko krasne w niebie świeci
To ścinają carskie opryczniki
Toporami główki naszych dzieci
Bojarskich duszyczek nie starczyło
Naszych chłopskich, rabskich, trzeba było
Sławnie sobie, ojczulku, poczynasz
Sławnie nam, biedakom, główki ścinasz.
Skórę darłeś, języki rwałeś
Na paliki ostre nawlekałeś
Żywym ogniem ciałeczko paliłeś
Własną raczkę, carską, męczyłeś
I bojarom, panom, na sromotę
Sobie, carze Iwanie, na ochotę
Hej, bojarskie córy, krasawice
Pohańbiłeś panny-łabędzice.

Sława naszemu prawosławnemu carowi
Ojczulkowi naszemu
Iwan Wasiliczowi...

Potem, carze, udałych chłopców
Synków naszych, dobrych mołodców
Nie policzyć ilu zatraciłeś
Na wojenkę okrutną pędziłeś
Tam za ciebie, groźny carze, wojowali
Główki bujne dzielnie nadstawiali
Ty nam za to zacnie dziękowałeś
Jeszcze gorzej gnębić kazałeś
A kto tobie służył najofiarniej,
Tak i potem ginął jak najmarniej
A za krew i łzy, i naszą nędzę
My cię wielbić będziem jeszcze więcej
Ciebie, wielki gasudarze, sławimy
Hej, sokole jasny, miłujemy
Wiecznie Ciebie sławić, kochać będziemy
Bo nie kochać to się boimy

Sława naszemu prawosławnemu carowi
Ojczulkowi naszemu
Iwan Wasiliczowi...

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
1
Vote down!
0

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#99428

Medycyna rosyjska dokonała rewolucyjnego odkrycia. Wyodrębniła, występującą tylko na terenie Rosji, odmianę kiły. Jest ona największa, najgroźniejsza i nie ma na nią lekarstwa.

Dzięki Dixi za zdjęcie

 

Vote up!
2
Vote down!
0
#99655

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika IWH_rus nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

There you guys find such things? I can not imagine feelings of artist who draw it. High culture, damn it. No wonder your posessed by demons ;)

Vote up!
0
Vote down!
-3
#100451