Pałac Putina

Obrazek użytkownika AS
Kultura

Photo: Nation World News

 

Pałac Putina

Informacje na temat przepychu tajemniczego pałacu Putina zaczęły się pojawiać w prasie już w roku 2012 i to nie za sprawą Nawalnego ale Sergeja Kolesnikowa. Kolesnikow jest rosyjskim biznesmenem, który w roku 2010 opuścił Rosję i zamieszkał w stolicy Estonii, Tallinie. W liście do Dmitrija Miedwiediewa z grudnia 2010, Kolesnikow ujawnił plan budowy „Pałacu Putina” i wezwał prezydenta Rosji do walki z korupcją.

Według Kolesnikowa finansowanie projektu odbyło się za pomocą funduszy ulokowanych offshore przez grupę rosyjskich oligarchów, w tym Romana Abramowicza. Były to „oszczędności” uzyskane na zaopatrzeniu rosyjskich szpitali w sprzęt medyczny sprowadzany zza granicy. Pieniądze miały wspomóc kulejące gałęzie przemysłu, w tym przemysł stoczniowy. Jednak coraz większe sumy z tych funduszy pochłaniał tzw. „Projekt Południe”, czyli pałac Putina.

Umowę na budowę pałacu na terenach państwowych w pobliżu miasta Gelendżyk, w Kraju Krasnodarskim, podpisał Szef Departamentu d/s Prezydenckich Władimir Kożin, który następnie twierdził, że nic o tym nie wie. Jak podało BBC News, z dokumentów wynikało, że pałac był przeznaczony dla samego Putina. W pałacu znajdowały się oficjalne straże Kremla. Drogę prowadzącą bezpośrednio do pałacu wybudowano za rządowe pieniądze, podobnie jak dużej mocy sieć elektryczną. Na terenie pałacu znajdują się trzy lądowiska dla helikopterów. Koszty tych udoskonaleń są szacowane są na dziesiątki milionów dolarów.

Teren pałacu jest włączony do strefy zakazu lotów, ze względu, jak podano, na wzmożoną ciekawość państw należących do NATO. Natomiast ochroniarze na łodziach motorowych pozbywają się rybaków z wód terytorialnych, twierdząc, że to prywatne miejsca do łowienia dla „wielkich ludzi”.

Teksty źródłowe:

]]>https://www.bbc.com/news/world-europe-55799143 (link is external)]]>

]]>https://www.bbc.com/news/magazine-17730959 (link is external)]]>

]]>https://www.thesun.co.uk/news/13869364/putins-1bn-palace-removed-from-maps-spying-fears/ (link is external)]]>

]]>https://en.wikipedia.org/wiki/Putin%27s_Palace (link is external)]]>

 

Poniżej bijący rekordy popularności film Nawalnego:

 

Brak głosów