Duch czasu. Dostojewski jako powód do wojny

Obrazek użytkownika AS
Kultura

"Opowieść o Włodzimierzu w źródłach średniowiecznych to żywot, czyli gatunek typowy dla prawosławia. Mężczyzna w swoim życiu podąża za życiem albo Jezusa (boskie powołanie od dzieciństwa), albo Pawła (powołanie w dorosłości lub jako odrodzony grzesznik). Włodzimierz, tak jak większość królów niemieckich, należy do tych ostatnich. Nie można tu zapominać, że mamy do czynienia z literaturą religijną. W Rosji, gdzie ortodoksja i edukacja religijna są wymuszane przez państwo, rozsądne jest traktowanie żywota jako lekcji moralności.

Jak ten morał przekłada się na kulturę masową? Włodzimierz jest przedstawiany jako dziki barbarzyńca. Morduje niewinnych, gwałci kobiety i popełnia inne okrucieństwa. Nie jest to ikona przypominająca ukochanego władcę. Ale (w filmie) staje się takowym, gdy tylko dotknie go Bóg. Ten wybór prawosławia to kluczowy moment dla rosyjskiej ideologii, ilustracja wiecznej schizmy między Zachodem a „rosyjskim światem”. Należy jednak zauważyć, że Łaska nie jest osobistym osiągnięciem bohatera. Nie przechodzi on życiowej przemiany innej niż Gratia ex machina. Wszystko dzieje się tylko dlatego, że Włodzimierz wybrał właściwego Boga. Łaska nie przynosi odkupienia, wręcz przeciwnie: legitymizuje wszystkie poprzednie zbrodnie jako osiągnięcia."

Proszę o przeczytanie całości tutaj:

]]>https://ukrainer.net/duch-czasu-dostojewski/]]>

 

Ścieżka dźwiękowa i sceny z filmowej epopei "Wiking"(2017). W roli głównej Danila Kozlovsky jako książę Władimir. Czyżby z nim V. Putin się utożsamiał?

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)

Komentarze

„Oczywiście kultura rosyjska sama w sobie nie jest winna obecnej wojnie i dziwnie byłoby obwiniać Tołstoja lub Sałtykowa-Szczedrina za zbombardowanie Charkowa...”
Ale są i tacy, którzy obwiniają. Czy w związku z tym mamy wyrzucić do kosza Dimitra Szostakowicza, który miał to nieszczęście (z mojego punktu widzenia) urodzić się w Rosji i komponować w czasach porewolucyjnych? Być może był najwybitniejszym symfonikiem XX wieku. Czy w ten sposób „budował imperialistyczną Rosję”? Gdyby był kiepskim kompozytorem, Stalin nie zamordowałby tylu ludzi (więcej niż Hitler), a Putin nie zaatakował Ukrainy? Ale ktoś zawsze może powiedzieć, że jednak służył totalitarnemu reżimowi.

„...Powtórzę jeszcze raz, że nie oznacza to powinności wymazania z pamięci Dostojewskiego czy samej kultury rosyjskiej. Ale nieubłagane jest, że kultura rosyjska stanowi obecnie kolejne źródło miękkiej siły i propagandy”.
Jeśli to „dzieła”, które „usprawiedliwiają faszystowską politykę i agresywne podżeganie do wojny”, z pewnością nie są nic warte. Problem z filmem „Wiking” i Włodzimierzem I Wielkim polega na tym, że „dobro i zło stają się dwiema moralnie równymi częściami życia Włodzimierza”. To nie to samo, co nowe życie w Chrystusie po duchowej przemianie i porzuceniu złej drogi. To niebezpieczne usprawiedliwienie zła wyrządzonego wcześniej bez pokuty, bez nazwania zła złem.

„Bez rewizji nie możemy na poważnie powiedzieć, że w jakimkolwiek stopniu rozumiemy kulturę rosyjską. Za ten stan rzeczy nie ponosi odpowiedzialności cywilnej żaden autor. Ale jest to odpowiedzialność intelektualna każdego uczonego lub krytyka”.
Gdzie takich szukać? Trudna sprawa.

Vote up!
4
Vote down!
-1

Krispin z Lamanczy

#1643609

Ja byłam zafascynowana nie tylko tekstem ale i ujęciem tematu przez autora, który skrywa się pod pseudonimem Ostap Ukraiinets. On napisał ten esej niemalże z punktu widzenia Edwarda Saida - z punktu widzenia jego Orientalizmu. Rosja jest tu kolonizatorem, nigdy zresztą do tej pory nie rozliczonym za swoje podboje, a Ukraina wyraża swoje uczucia z punktu widzenia kolonii. 

To kulturowe poczucie wyższości Rosji nad Zachodem jest  widoczne nie tylko w najnowszej twórczości filmowej i telewizyjnej, dziełach Dostojewskiego, filozofii Dugina, ale również w negatywnym odbiorze dzieł Szekspira przez Lwa Tołstoja.  

Vote up!
3
Vote down!
0

AgnieszkaS

#1643610

Cześć Agnieszko

Tołstoj, Dostojewski fascynują i zastanawiają. Lecz chyba najlepszym obserwatorem ruskiej mentalności był Gogol i Bułhakow. Wiem, wiem, tacy przyziemni i satyryczni, a tamci tacy wielcy.

Właśnie w mym kolejnym felietonie będzie nieco filozofii. Konkretnie chcę przekazać nie moją tezę, że moralność jest bytem transcendentalnym. Naukowo nie da się wytłumaczyć moralności, czy altruizmu. Moralność u samego dołu daje się prosto określić - to zdolność rozróżniania między dobrem i złem. Nic więcej.

Mam takie przekonanie, że Rosjanie, jak i część innych narodów azjatyckich jest upośledzona poprzez wrodzony (choć może jednak nabyty) brak moralności. I to jest tam po prostu naturalne, a nie jakaś aberracja. Dlatego nam nigdy się nie uda zaszczepienie zasad i kultury łacińskiej.

A niby tacy są romantyczni i wrażliwi...

Pozdrawiam

Vote up!
4
Vote down!
0

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1643611

" Wiem, wiem, tacy przyziemni i satyryczni, a tamci tacy wielcy."

Janusz, wprost przeciwnie, to moi ulubieńcy.

/ Pierwsze amerykańskie wydanie "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa-1967/

Vote up!
3
Vote down!
0

AgnieszkaS

#1643612

Super!

Moi też.

Ps. A amerykańscy to na teraz Joseph Heller ( I nie tylko przez Paragraf)

Vote up!
2
Vote down!
0

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1643613

Esej nie jest o literaturze, jest o współczesnej rosyjskiej twórczości filmowej i telewizyjnej, która wraz z rosyjską literaturą, taką przez wielkie L, wyraża specyfikę rosyjskiej mentalności. Ta mentalność posiada pewne cechy, posiada swoje kontinuum i swoją cykliczność, co oznacza, że komunistyczny bojownik ZSRR, walczący za Mir, odnajduje się w nowej roli wiernego prawosławiu bojownika Putina, legitymującego się emblematem Z.

Jak wspomniałam powyżej, esej jest napisany z punktu widzenia narodu podbijanego (Ukraina), który zauważa z wielką wnikliwością pewne niezmienne cechy najeźdźcy, pomimo że kulturowa otoczka tych cech, zgodnie z duchem czasów, ciągle się zmienia.

Naprawdę, warto przeczytać.

Pozdrawiam.

Vote up!
3
Vote down!
0

AgnieszkaS

#1643633

Zauważyłam w tekście przewijający się motyw "ducha czasu" (leitmotif). Dopiero teraz uświadomiłam sobie pewną rzecz. A mianowicie to:

"Duch czasu" ==> Zeitgeist ==> Z

 

/TRT World/

Vote up!
3
Vote down!
0

AgnieszkaS

#1643665

Piszesz hipokryto "To nie to samo, co nowe życie w Chrystusie po duchowej przemianie i porzuceniu złej drogi. To niebezpieczne usprawiedliwienie zła wyrządzonego wcześniej bez pokuty, bez nazwania zła złem."

Zatem nazwij wreszcie swoją nienawiść wylewaną prawie codziennie na tym i na innych portalach po imieniu. Inaczej zasługujesz wyłącznie na wzgardę.

Vote up!
2
Vote down!
-3
#1643614

...jesteś łotrem - ale tym, który nie przyznał się do winy. Podobnie jak Srezeusz. Obaj jesteście siebie warci. Na co zasługujesz już pisałem. Nawróć się, zdemoniony podżegaczu i nie wmawiaj innym, że postępują tak haniebnie jak ty, bo tobie nie ma tu równych. Jesteś żenujący - jak twoje płytkie teksty

Vote up!
2
Vote down!
-3

Krispin z Lamanczy

#1643621

I to cieżkim.

Vote up!
2
Vote down!
-3
#1643622

"Trwanie w nienawiści jest jak picie trucizny... z nadzieją, że umrze ktoś inny". Sprawdź, kto to napisał, bo świetnie charakteryzuje ciebie. A ja żyję i mam się dobrze. Jutro będę wyrzucać śmieci, a z nimi wspomnienie po tobie.

Vote up!
1
Vote down!
-3

Krispin z Lamanczy

#1643644

odrzucony tęczowy kochanek. ;)

No, ale to tłumaczy twoją wieloletnią nienawiść do mnie - odrzuciłem twoją miłość. Sorki, ale byłem, jestem i umrę jako hetero.

Vote up!
3
Vote down!
-2
#1643656

...i swoich odczuć oraz motywacji. Jedyne uczucie jakie żywię do ciebie to współczucie. Nawróć się - powtarzam. Bóg wybacza nawet takim jak ty.

Vote up!
1
Vote down!
-2

Krispin z Lamanczy

#1643676

Tak samo jak wobec Tezeusza. Jak by było fajnie, jakbym odszedł z portalu, co? I wtedy byś był najlepszy... ;)

Muszę cię zmartwić, niedorozwoju. Tutaj kazdy bloger jest lepszy od ciebie, poza kulejorzem. Musisz otworzyć sobie portal, na którym tylko ty będziesz.

Vote up!
1
Vote down!
-2
#1643693

Biedny jesteś.

Vote up!
2
Vote down!
0

Krispin z Lamanczy

#1643752