Bez Powstania Warszawskiego Polska stałaby się kolejną republiką ZSRS

Obrazek użytkownika Anonymous
Historia

Co roku wielu Polaków zadaje sobie pytanie:  Co nam dało Powstanie Warszawskie i czy w ogóle było ono potrzebne? Jaki wpływ wywarło Powstanie Warszawskie i dalej wywiera na nasze życie współczesne i na nasze postawy ?.

Materiał ten powstał w oparciu o prezentowane i opisywane na internetowych forach przez młodych patriotów postawy patriotyczne. Ich myśli i postawy zostały w nim zawarte za co serdecznie dziękuje.

Wielu młodych patriotów na portalach internetowych wypowiada się na temat tego wielkiego narodowego zrywu wolności. Oto niektóre z tych wypowiedzi na jednym z bardziej poczytnych portali internetowych o treściach patriotyczno - narodowych :

Internauta podpisujący się jako Piotr pisze „ Dla mnie Powstanie Warszawskie było okazaniem Honoru i Odwagi świadectwem tego że nie ilość ani jakość broni lecz czysta odwaga i miłość do ojczyzny jest silniejsza od strachu oraz pragnienie bycia wolnym .! Chwała Bohaterom.”

Paweł napisał : „Powstanie Warszawskie jest jedną z wielkich wydarzeń dotyczących Polski. Dla mnie ma wielką wartość, dzięki temu wydarzeniu i nie tylko temu, możemy zobaczyć jak nasi dziadkowie umieli w sobie znaleźć tyle odwagi i męstwa aby stawić czoło katom który byli jednak znacznie silniejsi.”

Internauta Dariusz pisze : „ Dla Mnie Powstanie Warszawskie było Bitwą o naszą Stolicę i Bitwą o Wolną Polskę. Było Wielkim Czynem Patriotycznym za Co Chylę Czoła za Ludzi Walczących jak i Cywili co zginęli. Powstanie Warszawskie ukazało Światu jak Naród Polski Pragnie Wolności i jak umiłował swą Ojczyznę i Boga który zawsze Czuwał nad Naszym Narodem. Powstanie jest czynem Bohaterskich Ludzi którzy w nim Uczestniczyli. Czym jest życie w niewoli? Dla nas Polaków jest to tragedia. Parę chwil Wolności jest niczym Powiew Życia i Radości. Polak zawsze Umiera na Stojąco a Klęka tylko przed Bogiem!!! Chwała Bohaterom narodu Polskiego co Walczyli i oddawali swe życie za Ojczyznę Umiłowaną i za Przyszłe Pokolenia. Naszym Obowiązkiem jest Stać na Straży ich Czynów i Pamięci. Uczyć młodsze Pokolenia Patriotyzmu i Miłości do Ojczyzny ,przekazując wiedzę o Polskich Bohaterach.”

Oskar stwierdził : „Dla mnie Powstanie Warszawskie jest świadectwem ze my Polacy kochamy nasz kraj ze walczymy o niego do ostatniej kropli krwi i nigdy nie oddaliśmy ani nie oddamy ga bez walki!! Chwała Bohaterom! „

Abela : „Dla mnie Powstanie Warszawskie było ofiarą złożoną przez niewinnych byśmy dziś i po wsze czasy mogli mieszkać w Polsce i mówić po polsku... Powstańcy oddali życie z myślą o nas - o następnych pokoleniach by mogli żyć godnie, by nie musieli bać się łapanek, Pawiaka, rozstrzeliwań, poniżania.....”

Bartek jest zdania, że „ Powstanie Warszawskie było drogą do wolności choć okryte ogromnymi ludzkimi stratami głównie wśród ludności cywilnej Warszawy - patrz Wola.”

Za i przeciw wybuchowi Powstania Warszawskiego.

W mediach, literaturze, w szeregu dyskusjach, od wielu lat toczyły się i toczą spory nad sensem wybuchu Powstania Warszawskiego, które rozpoczęło się w dniu 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00.

Wielu tych co krytykuje obecnie sens wybuchu Powstania Warszawskiego podnosi główne argumenty na NIE (to efekt propagandy komunistycznej ) powołuje się na dane liczbowe i tak :

Powstanie  pochłonęło 16 tysięcy istnień ludzkich samych walczących powstańców, 17 tysięcy dostało się do niemieckiej niewoli, 6 tysięcy było rannych. Około 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy zostało wymordowanych, 70 tysięcy wywieziono do obozów koncentracyjnych, 165 tysięcy na roboty do Niemiec. Miasto, które było przede wojna pięknym z wieloma zabytkami kultury światowej okupant zniszczył w 90 procentach.

Warszawa jednak szybko powstała z gruzów już nie jest miastem umarłych to OBECNIE kwitnąca stolica dużego Europejskiego państwa w centrum Europy. Straty materialne zatem zostały odbudowane, a straty ludzkie? Jak je ocenić i wyważyć. Czy istnieje jeszcze coś więcej niż liczba zabitych i rannych. Życia przecież się już nigdy nie wróci.

Dlaczego to właśnie Polacy walczyli tak zaciekle z okupantem niemieckim ?

Polska -1938 rok ludność 35 mln. Po 1945 r. 23,6 mln., obecnie 38.5 mln ludności. Polska na przestrzeni swoich dziejów, jak wiemy z historii, nigdy nie poddawała się żadnym naciskom ani okupantom. Takie działanie wynika z naszej mentalności i tożsamości narodowej. Polska zbudowana na podwalinach idei wolności i dla wolności jej obywatele gotowi byli poświecić swoje życie. Tym bardziej jak podkreśla wielu, była to bezsensowna śmierć Powstańców na barykadach stolicy.

Wszyscy zaborcy i okupanci Polski na przestrzeni dziejów doskonale zdawali sobie sprawę z ceny takiego działania, wiedzieli doskonale, że naród Polski nie ugnie się, a hasła "Poddajcie się, wasz opór jest bezcelowy" nigdy nie skutkował załamaniem się ducha walki i obrony.

Tak było za czasów walki o państwowość po I wojnie światowej, tak też było w czasie II wojny światowej i walki z okupantem Niemieckim na wszystkich okupowanych terenach naszego kraju.

Pamiętajmy, że stosunek do przeszłości kreuje naszą narodową tożsamość. Ludność okupowanej Polski przeciwstawiała się terrorowi i prześladowaniami od samego początku okupacji już od września 1939 r. Szczególnie walka z Niemcami  skupiała się w stolicy kraju nie dlatego iż tam przebywał kwiat intelektualny Polski i dowództwo armii podziemnej wraz z przeszkolonymi żołnierzami podziemia ale dlatego, że gdzieś głęboko w sercach Polaków tkwiły wartości patriotyczne oraz poczucie niezależności, państwowości, i własnego honoru.

Czym większe były represje, tym bardziej zacięta była walka uciemiężonych. Oczywiście były też i powody takiego działania wynikające z czynników tzw. politycznych oraz strategicznych Rządu Polskiego w Londynie oraz innych środowisk polonijnych głównie usytuowanych na wschodzie ZSRR, o czym podaje literatura przedmiotu.

Dyskusje trwają, ale co nam one dają obecnie ?

Dyskusje o sensie i roli Powstania Warszawskiego trwają i trwać będą, ponieważ każdy ma prawo do swobodnej i indywidualnej jego oceny i dobrze, gdyż są to prawa demokracji i wolności. Ścierają się poglądy i postawy różnych osób i środowisk stając się niejednokrotnie  także czystą grą polityczną.

Większość Polaków, jak podają w ostatnim okresie media, w ilości 61 procent ankietowanych jest zdania, że Powstanie Warszawskie miało sens i dobrze, że wybuchło w dniu 1 sierpnia 1944 roku.

Moim zdaniem oraz zdaniem wielu młodych patriotów, gdy ktoś zacznie krytykować ideę samego zrywu powstańczego na barykadach Warszawy powinien zdawać sobie sprawę czy czasami taką postawą nie wyrządza krzywdy sobie i innym. Taka osoba nie tylko próbuje zmieniać naszą narodową tożsamość, ale i nastawienie narodu do potrzeby obrony własnego kraju.

Krytyka idei zrywu i walki z okupantem i agresorem jest zbrodnią na narodzie polskim. Widocznie ci co to czynią nie są Polakami i nigdy nimi nie byli i nie mają moralnego ani żadnego innego prawa, by złamać ducha narodowego czerpanego z własnej historii.

Ten duch i te postawy mają przypominać potencjalnemu zaborcy czy agresorowi, że podniesienie ręki na Polskę ZAWSZE grozi odwetem bez względu na cenę tego odwetu.

Taka właśnie postawa ludności Powstańczej Warszawy ma obecnie wielką cenę sprawczą stwierdzającą i ostrzegającą by ewentualny agresor w tym Putin oraz Rosja zdawali sobie sprawę z konsekwencji jakiejkolwiek agresji na Polskę, ale i dlatego, że Powstanie Warszawskie miało wagę i sens nie dla tamtej chwili, ale dla późniejszej historii w walce o pełne wyzwolenie spod okupacji sowieckiej naszego kraju i narodu. I tak się stało wojska Rosyjskie zostały przegnane z Polski. Środowiska postkomunistyczne bojąc się patriotyzmu Polaków oraz rosyjska agentura robią wszystko by pomniejszyć wagę i rolę Powstania Warszawskiego oraz szeroko rozumianego patriotyzmu Polaków. I takie fakty oraz przykłady pokazujemy i piętnujemy i będziemy to konsekwentnie dalej czynić.

Na gruzach Powstańczej Warszawy wykuwały się już wówczas w 1944 roku postawy i cele, które po wielu latach doprowadziły do obalenia komunizmu i powstania tego o czym Powstańcy Warszawy marzyli ginąc na barykadach Warszawy – Wolnej Polski. O tej Polsce " Wielkiej Polsce" marzyło miliony patriotów przez całe lata komunistycznego zniewolenia. Obecnie realizując testament tych co walczyli i ginęli na barykadach Warszawy i póżniej w walkach w antykomunistycznym powstaniu - młodzi Polscy patrioci będąc dumni z tamtych narodowych postaw i ideii widzą i czerpią z nich siłę i determinację swego patriotyzmu.

Powstanie Warszawskie było i jest dla większości Polaków nie tylko symbolem walki o narodowe wyzwolenie, ale stało się także współczesnym symbolem wartości największych – patriotyzmu     i poczucia własnej ojczyzny - co obecnie docenia Polska młodzież. Patrioci swojej ojczyzny zaczynają decydować o jej losie. Zmieniają swój kraj i zmieniają swój los na lepsze, bo takie było i jest przesłanie tych co walczyli na barykadach Warszawy.

Chwała bohaterom 63 dni walki o wolną Polskę.

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (3 głosy)

Komentarze

To tragiczne wydarzenie na trwale pozostanie częścią naszej świadomości historycznej. Czy byłoby lepiej bez powstania - można wątpić.; Niemcy chcieli zorganizować w mieście "festung", którego zdobycie przyniosło by efekt podobny. Wiemy jak wyglądały inne "festungi" - Wrocław czy Kołobrzeg.  Jeśli idzie o straty w ludziach - może były by mniejsze. Ale żołnierze AK z pewnością woleli zginąć z bronią w ręku, niż nie mieć okazji do walki w ogóle, i być wymordowanym w ubeckich kazamatach. Jednego możemy być pewni - sowieci nie zostawili by ich żywych ( w najlepszej wersji pojechali by, aby "podachli" w kopalniach Kołymy).

Vote up!
3
Vote down!
0

Leopold

#1624989