Szkocki precedens

Obrazek użytkownika hobo
Idee

Naprawiacze świata jak wiadomo mają na celu tylko i wyłącznie nasze dobro, stąd  nieustanna chęć zaprowadzenia ogólnoświatowego porządku. Ten porządek próbuje się zaprowadzić w Europie która jest kłębowiskiem sprzecznych interesów, mozaiką różnych narodowości i grup etnicznych. Unia jako odgrzana idea Rzymskiego Cesarstwa  Narodu Niemieckiego problemy narodowościowe miała kanalizować poprzez rozwijanie koncepcji Europy regionów.

Regionem jak wiadomo łatwiej sterować i manipulować niż państwem narodowym. Za perkal i koraliki namiastki niezalezności można podporządkować sobie elity władzy a pragnienie posiadania ciepłej wody w kranie jest znane nie tylko nam. Za żródło wszelkiego zła naprawiacze uważają nacjonalizm nie próbując nawet niuansować tego pojęcia. Dziwne to , bo wywodząc się z lewactwa powinno być im bliskie marksistowskie podejście i upatrywanie przemian dziejowych w procesach ekonomicznych.

Wydaje się że sekowanie ruchów narodowych przynosi skutek odwrotny; Szkot zawsze najpierw będzie Szkotem, potem dopiero obywatelem UK a na końcu "europejczykiem" , którym i tak jest od wieków. Łatwiej jest też mamić grupy etniczne które nigdy nie stworzyły żadnego organizmu państwowego niż np. taką Szkocję która tradycje państwowości ma starsze niż wiele krajów unijnych.Na szczęście nie słychać o żadnych roszczeniach terytorialnych pomiędzy Szkocją a UK ale przecież manipulacje granicami w  Europie zawsze były niebezpieczne . Po za granicą Hiszpańsko-Portugalską która chyba jest najtrwalszą i  najbardziej stabilną od 600lat wszystkie inne w ten czy inny sposób można kwestionować.

Naprawiacze zdają się budzić z ręką w nocniku i grożba odłączenia Szkocji budzi uzasadniony niepokój w Unii ze wywoła efekt domina. Ale jak zawsze i tu są też dobre strony.Mam nadzieję że RAŚ nie będzie już taki aktywny bo już niewiele brakowało a reaktywowany byłby pomysł Goralenvolku.

 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.2 (głosów:9)

Komentarze

nalezy.

Od wiekow walczyli o swoja  wolnosc  i byli z perfidia  niszczeni przez Anglikow.

Tysiace  Szkotow tak jak Irlandczykow musialo szukac chleba za oceanem miedzyinymi powstala

w Kanadzie prowincja o naziwe Nowa Szkocja gdzie wlasnie sie osiedlili przesladowani Szkoci.

 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1
#1440285

"... grożba odłączenia Szkocji budzi uzasadniony niepokój w Unii"

A ew. pójście Szkocji na swoje nie wpasowuje się właśnie w tę politykę "Europy Regionów", czyli rozwalenia dotychczasowych państw? Szkoci zdają się być bardziej pro-UE niż Londyn. RAŚ też za bardzo UE nie krytykuje, przynajmniej ja nic takiego nie słyszałem.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1440335

gdyby RAŚ krytykował UE skoro  Niemcy mają tam najwięcej do powiedzenia.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Szpilka

#1440384

w dodatku ten region można powiększyć np. o część Czech

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

hobo

#1440393

tylko państwo , w dodatku narodowe. Czy to że tak akcentują swoją odrębność w UK zyska sympatię oficjeli unijnych - wątpię

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

hobo

#1440389

Nie szkodzi, to tylko ułatwia sprawę - nie trzeba wymyślać ludziom tożsamości od zera. Finał jest jednak taki sam - sens istnienia dotychczasowego państwa zostaje zanegowany w wyniku czego może zostać ono podzielone-osłabione-rozwalone.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1440408

W mojej opinii, to w kwestii oderwania Szkocji od UK lobbują Niemcy i Rosja. Chodzi o nic innego, jak o osłabienie UK, które jak wiemy jest najbardziej proatlantycką komórką w Europie. Obecny premier Szkocji dał sie wmanewrować w grę Rosji i Niemiec.

Sam proces wyjścia Szkocji z UK nie jest sprawa prostą. Szkocja musi się liczyć ze zmianą waluty. Może to będzie funt, ale już tym funtem w Anglii np. nie będzie można płacić.

Co więc pozostaje? Szybka aneksja przez UE i euro jako waluta?

O to właśnie chyba chodzi, a Deutshe Banki i inne Reifaseny, a takze OFE czekają tylko na taki moment, aby zniewolić kolejnego jelenia. 

Poza tym policja, służba zdrowia oraz wiele innych dziedzin życia będzie musiało być zreformowane i przystosowane do samodzielności. Jednak to wszystko, to nic, bowiem pozostaje jeszcze obronność i w momencie kiedy Szkocja uzyska tzw. "niepodległość", stanie sie automatycznie krajem tak silnym jak Polska.

Szkocja to kraj rolniczy, a w chwili obecnej rolnictwo w Szkocji oparte jest na unijnych dotacjach i nikomu z rolników nie uśmiecha się ryzykować, bo możliwość, że Szkoci nie zostaną przyjęci do UE także istnieje.

To wszystko nie jest taką prostą sprawą, jak to może wyglądać.

Rosja i Niemcy myślą perspektywicznie i odłączenie Szkocji od brytyjskiej korony moze być dla Szkocji niebezpieczne. 

Osobiście stawiam na to, że Szkoci wykażą się zdrowym rozsądkiem i zagłosują na "nie".

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2
#1440415

nie sadzilem, ze to trzeba napisac - wpisz w yahoo.com "scottish oil fields".
Jaki kraj rolniczy? Rolniczy to tez, ale to ich cale bogactwo dzisiaj to pola naftowe.
Lepiej - cokolwiek zrobia to juz wygrali.
Jesli zostana, to Cameron i wszyszcy inni obiecali im rozne takie, a to nie Polska szkoci to dopilnuja i z datami na wprowadzenie.
Jesli odejda to zyskami z pol naftowych dzielic sie nie beda z Londynem.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

Bogdan

#1440521

Tak zwane Zjednoczone Krolestwo zostalo zjednoczone ogniem i mieczem . Szkoci i Anglicy sa odwiecznymi wrogami , bitew miedzy tymi narodami bylo wiele i zginal w nich kwiat szkockiego rycerstwa . Straty Szkotow mozna porownac do strat polskiego rycerstwa w bitwie pod Warna  10 listopada 1444 roku w ktorej zginal Wladyslaw Warnenczyk i kwiat polskiego rycerstwa , kiedy to zostali zdradzeni przez przekupionych przez Turkow Venecjan i na polu bitwy zostali sami przeciwko tureckiej armii . W sredniowieczu wielu Szkotow aby uniknac przesladowan wyemigrowalo do Polski . Mecze pilki noznej miedzy Anglia i Szkocja naleza do najbardziej zacietych , obie strony daja z siebie wszystko . Nic dziwnego , ze teraz spora czesc Szkotow marzy o niezaleznym panstwie . Nie bedzie to jednak dla nich latwe z uwagi na to , ze najwieksze banki znajduja sie w Londynie . Szkoci licza na to , ze pola ropy naftowej u ich wybrzezy przyniosa im niezaleznosc finansowa i dobrobyt . Nalezy tez wspomniec o tym , ze nie mozna porownywac obecnej sytuacji na wyspach brytyjskich z separatystycznymi dazeniami RAS . Prawdziwi Slazacy zawsze czuli sie Polakami i wiedza jak byliby traktowani w przypadku ponownej okupacji Niemiec .

Pozdrawiam , Roman .

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1440432