Na marginesie "Niewolników"

Obrazek użytkownika Rybitzky
Kraj

1. Mój poprzedni wpis został przez część Szanownych Czytelników zinterpretowany, niestety, w sposób całkowicie błędny. Nie wiem skąd wzięło się przekonanie, iż wzywam do zapominania o historii. Szczególnie, że widoczny na spisie obok tag „historia" jest drugi co do wielkości. Nie chcę się chwalić, ale napisałem więcej tekstów dotyczących polskiej historii, niż niektórzy moi krytycy mają w ogóle wpisów.

2. Zawsze byłem, i jestem zwolennikiem badania, a także propagowania historii. Dzieje naszego kraju mają kluczowe znaczenie dla polskiej świadomości społecznej. Tyle tylko, że pamięć o przeszłości oraz dbanie o poznawanie prawdy nie oznacza, iż należy odrzucać możliwość destrukcyjnego wpływu historii na jej uczestników. O tym był mój wpis - że ogromne ciśnienie ostatnich dekad bardzo zaszkodziło polskiej klasie politycznej.

3. Bardzo łatwo jest reagować przy pomocy schematów myślowych i natychmiast przyklejać łatki. To taktyka opracowana już dosyć dawno temu przez środowisko „Gazety Wyborczej". Szkoda, że krytycy michnikoidów zachowują się czasem tak samo jak oni.

4. Zaskoczył mnie fakt natychmiastowej interpretacji „Niewolników" wyłącznie pod kątem PiS. Tymczasem pisząc o ludziach przerzucających się domniemanymi zasługami z przeszłości myślałem głównie o takich osobach jak np. Adam Michnik, Lech Wałęsa, czy chociażby Stefan Niesiołowski. Doskonale widać, iż dla nich okres przed 1989 jest kluczowy dla funkcjonowania w życiu publicznym. Nie potrafią powiedzieć nic nowego, a przeszłością zasłaniają się jak tarczą.

5. Dlaczego więc uznano, że piszę o PiS? Zapewne zadecydowało o tym nawiązanie do słów radnego Mrozka z PiS. Swoją droga, kolejnym zaskoczeniem był dla mnie całkowity brak refleksji nad postawą tego młodego polityka. Śmiem twierdzić, że jest ona bardzo podobna do mojej. A Mrozek to członek PiS praktycznie od założenia partii, ważna terenowa osobistość. Żaden tam „cierpiący PiSowiec" jak ja. I jakoś nikt z Szanownych Czytelników się nie załamuje, że PiS ma takie kadry? Że zdrajcy i kryptoplatformersi?

6. Polemizując z „Niewolnikami" Łażący Łazarz oraz Moherowy Fighter stworzyli długie i bardzo interesujące wpisy. Same w sobie mają ogromną wartość, jednakże nie stanowią głosu w dyskusji z moją tezą. Autorzy także bowiem częściowo wyszli z założenia o moim "odrzuceniu" historii. Przez to ich teksty są niczym potężna nawała artyleryjska skierowana na zły odcinek frontu.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Ta odpowiedź i tłumaczenia wydają mi się być naciągane. Ciekawe jak jeszcze będziesz usprawiedliwiał to co napisałeś.

Jeśli chodzi o mnie to:
1. wg. mnie to nie ma znaczenia bo liczy się jakość nie ilość, z resztą blogowy świat to nie jest jedyne miejsce, gdzie można się popisać swoją wiedzą historyczną - serio;)

2. Destrukcyjny wpływ historii - ale ciekawa figura retoryczna. Wpływ historii po prostu jest i zawsze decyduje o przyszłości, nie da się go pominąć, udając, że on nie istnieje. Co Ty przecież postulujesz i nie wykręcisz się z tego.

3. To Ty przyklejasz tu łatkę michnikoidów swoim adwersarzom, zwróć na to uwagę. Zręczna manipulacja.

4. Interpretacja pod kątem PiS może wynikać z tego, że piszesz o Mrożku a nie o Niesiołowskim i Michniku. Nie wykręcisz się z tego co napisałeś.

5. Dokładnie. A brak refleksji to kwestia sporna, jeśli chodzi o mnie to się nad tym zastanawiałem i takiego Mrożka bym miał na oku będąc szefem PiS.

6. Pomijając Twoje kadzenie Łazarzowi i Moherowemu Fighterowi, odpowiem na merytoryczną część - oba teksty były skierowane na właściwy front.

Nie wykręcisz się.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#8942

Moim zdaniem powinien wyrazac sie bardziej jasno, bo potem moga byc nieporozumienia.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#8954