Kto będzie nowym Hitlerem?

Obrazek użytkownika Rybitzky
Blog

Jest źle, ale to nadal dopiero początek krachu. Wskaźniki gospodarcze w wielu krajach (m.in. USA oraz Niemczech) są najgorsze od kilkudziesięciu lat. Zagubieni politycy nie są w stanie powstrzymać upadku światowej ekonomii, a przerażeni obywatele wychodzą na ulice.

Już teraz demonstrują Irlandczycy, Brytyjczycy oraz Włosi (m .in. przeciwko zatrudnianiu polskich pracowników). Na Łotwie doszło do poważnych zamieszek. A Grecja znalazła się na krawędzi anarchii.

Wkrótce uliczne bitwy mogą stać się w europejskich miastach normalnym widokiem. Brytyjska policja już teraz ocenia, iż do radykalnych zadymiarze na wiosnę mogą dołączyć członkowie klasy średniej – która była przecież ostoją Zjednoczonego Królestwa.

Utuczone przez dekady dobrobytu społeczeństwa Zachodu są na kryzys przygotowane mentalnie gorzej niż w 1929 roku. Nawet jeśli ekonomiczne załamanie nie będzie miało skali Wielkiego Kryzysu, to skutki polityczne mogą być bardzo podobne.

Najpierw nadejdzie czas zamieszek – już jesteśmy na jego skraju. Następnie z chaosu zacznie się coś wyłaniać. Jakie siły polityczne będą potrafiły przejąć schedę po wymiecionych przez kryzys elitach politycznych? Czy rzeczywiście będą to, jak przewiduje Eryk Mistewicz, środowiska apolitycznych profesjonalistów?

Bardzo wątpliwe. Nawet najinteligentniejszy człowiek nie zapanuje siła argumentów nad głodnym i wściekłym tłumem. Na kryzysie skorzystają ci, co zwykle. Tacy, którzy pokażą cel, dadzą przegranym nowy sens życia, a przede wszystkim – wskażą wroga.

Ci ludzie już są wśród nas. Wielu z nich nawet nie wie, jaką role odegra. Jeśli jednak ten kryzys również będzie Wielki, to historia da im szansę. I demokracja znów umrze wśród burzy oklasków.

Brak głosów

Komentarze

amerykańskiego cudoka Obamy i naszego Donaldu.
Czyli,ni pies ni wydra,coś na kształt swidra.

pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0
#14391

Tytułowe pytanie jest wg. mnie niewłaściwe. Powinno brzmieć: Gdzie jest nowy Stalin i kogo wypromuje na swojego Hitlera.
Z resztą wywodu zasadniczo wypada się zgodzić.
Andrzej.A

Vote up!
0
Vote down!
0

Venenosi bufones pellem non mutant Andrzej.A

#14432

Tym że zginie demokracja jakoś się specjalnie nie martwię bo zawsze uważałem tego typu formę rządów za najbardziej chorą i bandycką. Pytanie kto będzie hitlerem (czy stalinem) jest ciekawe bo tak właściwie bez większej różnicy obaj byli socjalistami jeden narodowym a.h. a drugi komunizującym j.s.
jeśli już musi przejąć władzę ktoś z tej bajki to niech to będzie odpowiednik mussoliniego bo wolałbym faszyzm (łagodniejszy) od komunizmu czy nazizmu(socjalizmu narodowego). Mam cichą nadzieję że jednak przejmie władzę ktoś z prawicy nawet na zasadzie puczu wojskowego i łapiąc za mordę w sposób siłowy wprowadzi jakieś normalne zasady prawne.
---------------------------------------
-Wolnościowiec / Prawicowiec / Ateista-
=____W wszystkich trzech radykał____=
==============================

Vote up!
0
Vote down!
0

--------------------------------------- -Wolnościowiec / Prawicowiec / Ateista- =____We wszystkich trzech radykał___= ==============================

#16283

Nie byłoby mi specjalnie żal demokracji. Byle do władzy dostał się ktoś z pomysłem na silną Wolną Polskę a nie dyktator-debil, co gorsza mianowany przez któreś z państw ościennych.

Vote up!
0
Vote down!
0
#16284