Komitet 39.09: Putin przyjeżdża po przeprosiny?

Obrazek użytkownika Rybitzky
Kraj

Rosjanie bardzo starannie przygotują się do wizyty Władimira Putina na Westerplatte. Umacniają swoją wizję historii, w której pakt Ribbentrop-Mołotow przedstawiany jest jako bardzo mądry krok Stalina.

Wszyscy zastanawiamy się po co właściwie premier Rosji przyjeżdża do Gdańska. Niektórzy co bardziej naiwni komentatorzy łudzą się nawet, że Putin mógłby przeprosić Polaków za udział sowieckiej Rosji w najeździe na nasz kraj. Tymczasem ostatnie wydarzenie wskazują, iż rosyjski przywódca każe sobie dziękować za czyny Stalina.

Oto bowiem wczoraj Służba Wywiadu Zagranicznego Rosji (dawniej I Zarząd Główny KGB) wydała zbiór dokumentów dotyczących paktu. Zdaniem rosyjskiego wywiadu (swoją drogą, ciekawe instytucje zajmują się w Rosji badaniem historii) archiwalia świadczą jednoznacznie o tym, że układ z III Rzeszą był ZSRS niezbędny. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”:

"cała wina za to, że ZSRR zawarł sojusz z Niemcami, a potem wspólnie z nimi dokonał rozbioru Polski, spada na Francję i Wlk. Brytanię. Według wywiadu pakt był dla Rosji "jedyną dostępną formą samoobrony" w sytuacji, kiedy mocarstwa zachodnie zerwały z nią rozmowy o stworzeniu koalicji antyhitlerowskiej."

Rosjanie zadbali o zagraniczne poparcie dla swej argumentacji. Portal Polskiego Radia donosi dziś:

"Były minister spraw zagranicznych Francji Roland Dumas w wywiadzie dla rządowej „Rossijskoj Gazety” powiedział natomiast, że w przededniu wojny Polska odrzuciła zaoferowaną przez Moskwę pomoc. Emerytowany socjalistyczny polityk francuski, kombatant ruchu oporu nie uściślił, o jaką "pomoc" chodzi. Dodał, że Polska powinna była zrozumieć, iż ogromne zagrożenie stanowiły dla niej Niemcy, a nie Stalin. Roland Dumas uważa, że Stalin zawarł porozumienie z Hitlerem po to, by mieć czas na przezbrojenie armii. Jego zdaniem nie należy obarczać Związku Radzieckiego odpowiedzialnością za drugą wojnę światową na równi z hitlerowskimi Niemcami."

Jak już wiemy, podobne zdanie wyraził również premier Izraela Szymon Peres, który razem z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem obarczył całą odpowiedzialnością za wybuch wojny Niemcy.

Współgra to z wieloma tegorocznymi rosyjskimi publikacjami prasowymi oraz książkowymi. Ich autorzy dowodzą, że w 1939 i 1940 roku Związek Sowiecki jedynie się bronił, a zajęcie wschodniej Polski i państw bałtyckich było strategiczną konieczności.

Lecz jeśli ktoś – zdaniem Rosjan – miałby być współodpowiedzialny za wojnę, to Polacy. Niepotrzebnie bowiem prowokowali Hitlera, odrzucając w dodatku dobroduszną ofertę pomocy ze strony Stalina.

Niewykluczone więc, że Putin nie tylko zażąda 1 września od Polski podziękowań, ale jeszcze każe nam przepraszać.

Brak głosów

Komentarze

Doskonale widać jak na dłoni co właściwie chce "ugrać" nasz sąsiad ze wschodu. Pojedna się nawet z samym diabłem byle wyczyścić swoje "futro" ...

Prawda dnia dzisiejszego wygląda nieciekawie..niestety.

Moja dewiza to nie zadawać się - JEŚLI TO TYLKO MOŻLIWE - z żadnym bydlęciem choćby wydawało się że to "coś" jest nam przychylne.

pozdrawiam
............................
http://andruch.blogspot.com/

Vote up!
0
Vote down!
0

-----------------------------------------
Andruch z Opola
]]>http://andruch.blogspot.com]]>

#28593

Żyją jeszcze ci co pamiętają tę "pomocną" dłoń. Z Tarnopola, ze Lwowa...I te wywózki...

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

Vote up!
0
Vote down!
0

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

#28601

Raz, dwa, tri POszli!
pzdr
* red. Bater jest konsultantem!
A gen Jaruzelski w gotowości codziennie wyczekuje na wezwanie do POmocy bratniemu Tuskowi przy ul. Ikara, w willi ukradzionej prawowitym właścicielom!

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#28620

Wcale się nie zdziwię, jeśli się dowiemy, że to Polacy rozpoczęli wojnę na terenie Wolnego Miasta Gdańska, a Niemcy tylko broniły tego statusu. Obym się mylił.Andrzej Wilczkowski

Vote up!
0
Vote down!
0
#28624