Finanse państwa, to zbyt poważna sprawa by powierzać je dyletantom
Przedstawiciele drobnych firm usługowych protestują przed URM w sprawie wielce ich krzywdzacej interprertacji wiceministra finansów dotyczacej wysokości VAT przy pracach zwiazanych z modernizacją mieszkań i domów. Dotychczasowa interpretacja mało precyzyjnych przepisów podatkowych w tej mierze stanowiła, iż w odniesieniu do klientów indywidualnych (osób fizycznych) owe usługi były opodatkowane VAT-em w wysokości 8 %, teraz wysokość VAT ma wynosić podstawową stawkę i nawet ma to obowizywać wstecz, pomimo tego, że dotychczasowe kontrole Urzedów Skarbowych nie kwestionowały stosowania stawki obniżonej.
Takie stanowisko ministerstwa finansów może doprowadzić do upadku ogromnej ilości drobnych firm usługowych specjalizujących się w usługach dotyczących modernizacji mieszkań i domów, które uczciwie wystawiały faktury zleceniodawcom i płaciły stosowne podatki. Zauważmy, że restrykcje planowane przez resort finansów dotknęłyby tylko tych, którzy właśnie uczciwie wystawiali wspomniane faktury; szara strefa pozostałaby nienaruszona, a nawet uległaby nadzwyczajnemu rozrostowi, co w konsekwencji przyczyniłoby się do zmniejszenia dochodów państwa.
Przy okazji warto przypomnieć, że przed kilku laty istniały pewne limity dla mieszkań i większe dla domów - kwot wydatkowanych na modernizację, które zmniejszały podstawę opodatkowania usługobiorcom. W ich interesie zatem leżało skrupulatne egzekwowanie wystawiania faktur, co oczywiście powodowało powstawanie obowiązku podatkowego u usługodawców. Ten stan rzeczy powodował, że w tym sektorze nie istniała szara strefa. Z prostego rachunku wynika, że dochody państwa (VAT i PIT) od usługodawców przekraczały wysokość ulg podatkowych, jakie uzyskiwali usługobiorcy. Ulgi z tego tytułu zostały jednak zniesione; automatycznie pojawiła się szara strefa (żadnej ze stron nie zależy już na fakturach). Dla porządku dodam, żę są sytuacje, kiedy usługobiorcom na fakturach zależy - są to sytuacje, kiedy np. w perspektywie jest wywłaszczenie, czy podział majątku - wówczas owe faktury mogą wpływać na wycenę nieruchomości - są to jednak dość wyjątkowe zdarzenia.
Likwidacja ulg podatkowych zwiazanych z modernizacją mieszkań i domów spowodowała powstanie szarej strefy w tym sektorze i wydatne uszczuplenie dochodów budżetowych państwa, obecne restrykcyjne zamiary MF zmierzające do poniesienia VAT w sektorze usług wnętrzarskich - spowoduje upadek wielu drobnych firm usługowych i w dłuższej perspektywie rozrost szarej strefy, a co za tym idzie dalsze uszczuplenie dochodów bużetu państwa.
Polityka MF, to skuteczna likwidacja drobnej przedsiębiorczości, która tworzy większość miejsc pracy w Polsce
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 781 odsłon
Komentarze
Smutne, mało komentarzy prawda.
25 Lutego, 2013 - 00:33
Co rząd wyrabia z Polakami w kwestii podatków pokazuje poniższe zestawienie.
Ile firma musi oddać Państwu?
w Polsce w Anglii
obrót roczny 400 000 400 000
podatek VAT 74 797 0
kwota wolna 150000 400 400
stawka 23%
obrót roczny netto 325 203 400 000
dochód 10% 32 520 40 000
ZUS 8 678 716 (2,65 GPB tygodniowo)
Całkowita danina
zapłacona państwu 87 210 716
Ministerstwo Finansów chce opodatkować zyski z tzw. polisolokat. Zdaniem ekspertów to kolejna - po opodatkowaniu zysków z lokat jednodniowych - próba uszczelnienia systemu opodatkowania dochodów kapitałowych.
Panie Januszu, czy coś do tego trzeba dodawać? A to tylko jeden przykład.
Wie Pan ja myślę, że ich myślenie o finansach wygląda tak :
Smutne to ale prawdziwe.
Pozdrawiam (10)
Polak2013
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!