Polskie Termopile

Obrazek użytkownika kryska
Historia

Odcinek "Wizna" nad Narwią jest miejscem, w którym batalion polski przez dwie doby odpierał atak niemieckiej dywizji pancernej. Starcie przeszło do historii jako bitwa pod Wizną lub obrona Wizny .
We wrześniu 1939 roku w okolicach Wizny, wsi na północnych rubieżach Rzeczypospolitej, znajdował się jeden z ważniejszych punktów strategicznych polskiej obrony. Fortyfikacje miały powstrzymać XIX Korpus Pancerny generała Heinza Guderiana.
Obrona Wizny rozegrała się w dniach 7-10 września 1939 roku w rejonie Wizny na północny wschód od Łomży.
Bitwa ta, określana mianem Polskich Termopil[3], pomimo poważnej dysproporcji pomiędzy siłami polskich obrońców pod dowództwem kapitana KOPu Władysława Raginisa a siłami niemieckimi gen. Heinza Guderiana stała się jednym z najbardziej bohaterskich, lecz i najmniej znanych epizodów II wojny światowej.
Dowodzący tym odcinkiem, kapitan Władysław Raginis widząc, że już nie ma żadnych szans na zwycięstwo wydał żołnierzom rozkaz przejść na tyły, a sam popełnił samobójstwo. Walczył on do końca odrzucając możliwość złożenia broni.

Szwedzi z grupy Sabaton, którzy śpiewają o polskich bohaterach spod Wizny, mają wybitnego promotora. To potomek legendarnego dowódcy kapitana Raginisa.

Śpiewana w języku angielskim, emocjonalna, pełna patosu piosenka Sabatonu „40-1” opowiada właśnie o tamtej bitwie: „Tak spokojnie przed burzą – wykrzykuje Joakim Brodén. – Czekając na rozkazy, kilku zostało wybranych, by zmierzyć się z niezliczonym wrogiem. Rozkazy z dowództwa brzmiały: walczyć do upadłego”.
Jak doszło do nagrania utworu, opowiadał niedawno Pär Sundström, jeden z członków grupy, na łamach pisma „Teraz Rock”: „Poprosiliśmy naszych fanów, aby zaproponowali jakieś wydarzenia wojenne, o których moglibyśmy napisać piosenki. Polscy słuchacze przypomnieli nam o bitwie pod Wizną. Wiedzieliśmy, że to genialny temat. Tym bardziej że bitwa nie jest tak znana jak ta pod Monte Cassino”.

Bitwa pod Wizną. Dziś 71. rocznica Polskich Termopil.

Chwała BOHATEROM!

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Chwała Bohaterom!

___________________________________
...Tobie Polsko!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

___________________________________ ...Tobie Polsko!

#181556

a w sobotę pogrzeb Dowódców:
http://niepoprawni.pl/blog/3723/pogrzeb-bohaterskich-dowodcow-obrony-wizny-w-sobote-1092011-po-72-latach-w-bezimiennej-prz

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#181561

Twój wpis umiesciłam na Facebooku

pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#181566

I takich Polaków najbardziej obawiała się sowiecka władza i jej obecni wierni kontynuatorzy.
To zapewne było przyczyną wielokrotnych "kombinacji" z miejscem pochówku Bohatera.
Walka z ustawianiem zniczy, jako żywo przypomina mi tę pod Krzyżem Smoleńskim.
Pozdrawiam myślących.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#181565

Kto ten badziew wymyśla? Skończyłem niedawno dobre LO, zdawałem historię na maturze, wiem o jakiś Termopilach, Maratonie, Poisters i wielu "ważnych" dla Polaków bitwach, a o takim wydarzeniu dowiaduje się z blogów i yt?!
---------
"Zjednoczeni ludzie potrafią obalić każdy system..."

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Zjednoczeni ludzie potrafią obalić każdy system..."
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#181673