Obrona Wizny

Obrazek użytkownika kryska
Historia

74 lata temu, 7 wrzesnia rozpoczęła się jedna z najbardziej legendarnych bitew kampanii wrześniowej. Oddział pod dowództwem kapitana Władysława Raginisa rozpoczął obronę umocnień Wizny w okolicach Łomży.

Przez trzy dni niewielki oddział powstrzymywał armię niemiecką generała Heintza Guderiana.
Bitwa nazywana jest polskimi Termopilami.

Niemcy zaplanowali przeprawę właśnie w rejonie Wizny, ale napotkali niezwykle silny opór wojsk polskich podkreśla historyk profesor Zbigniew Wawer dyrektor Muzeum Wojska Polskiego. Niemcom nie udało się z marszu pokonać umocnień w tym rejonie, następnego dnia, 8 września, do ataku przystapiła brygada forteczna z Lotzen - im też się nie udało. Potem przyjechał generał Guderian i do ofensywy przystąpiły oddziały pancerne i zmotoryzowane. Po ciężkich walkach część polskich pozycji udało im się zająć.

Umocnień broniło około 340 polskich żołnierzy, a powstrzymali marsz 42 tysięcy. Jak podkreśla profesor Wawer, wstrzymanie armii niemieckiej dało czas innym polskim jednostkom. Niewielka grupa żołnierzy uzbrojona w 6 dział polowych, 24 CKM-y i dwie rusznice przeciwpancerne zatrzymała korpus generała Guderiana, który przebijał się w kierunku Brześcia, żeby zaatakować polskie jednostki wycofujące się na wschód.

Bitwa trwała do 9 września. Straty polskie nie są dokładnie znane, zginęło kilkuset żołnierzy, około 40 trafiło do niewoli. Dowódca obrony kapitan Raginis - gdy zabrakło amunicji i ludzi zdolnych do walki - wysadził się w bukrze granatem.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Bitwa pod Wizną 8 -10 09 1939 "Polish Thermopylae" from DotFilms.pl by AVPkropeczka on Vimeo.

We wsi Wizna jest tablica z napisem nawiązującym do wąwozu termopilskiego: „Przechodniu, powiedz Ojczyźnie, żeśmy walczyli do końca, spełniając swój obowiązek”.
28 sierpnia 2009 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie kpt. Władysława Raginisa Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Śmiertelne szczątki bohaterów odnaleźli wolontariusze ze Stowarzyszenia „Wizna 1939”.
Badania DNA potwierdziły odkrycie. 10 września 2011 r. odbył się pogrzeb kpt. Raginisa i por. Brykalskiego. Spoczęli w bunkrze dowodzenia na Strękowej Górze.
Minister obrony narodowej mianował pośmiertnie kpt. Raginisa na wyższy stopień.

materiały z sieci

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Dziękuję za przypomnienie tego wydarzenia. Za pamięć ludziach, wielkości i duchu, który dzisiaj ... ludziom nieznany jest, głupi i naiwny się wydaje.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#379778

Był ułanem i walczył w obronie Wizny.

Opowiadał o Władysławie Raginisie mojemu bratu.

Kiedyś napiszę coś więcej.

------

Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia.

#379869

Fotografie są w tym moim albumie:picasaweb.google.com/104609871359334492162/WiznaBunkierPomnikObroncowPolskiPodWiznaKwiecien2012

Każdy może z nich korzystać do celów niekomercyjnych i edukacyjnych.

Wykonałem je w dniu 21.04.2012 roku, w dniu dla mnie bardzo szczególnym, bo dzień po pogrzebie tragicznie zmarłego Mojego młodszego śp. Brata otrutego przez nieznanych do dziś sprawców, którzy telefonicznie w dniu poprzedzającym jego śmierć o jej uprzedzili.

Prokuratura na okoliczność rozmowy telefonicznej mnie nie przesłuchała do dziś, tak jak i nie zabezpieczyła bilingów, co wiąże się z pozbawieniem mnie prawa do ubiegania się o status osoby pokrzywdzonej jak i wglądu do prokuratorskich akt.

Wspomnienia o jednym, Moim Bracie i tym Naszym Polskim Bohaterze spod Wizny i jego dramatycznej i tragicznej śmierci, jego życia złożonego na Ołtarzu Polski, tak jakoś mnie dziś podłamały.

Szczególnie po rozmowie z idiotą, który złodziejstwa aferałów i "prywatyzatorów" skwitował, że było to już tak dawno i nie ma już po co do tego wracać, a tym bardziej kogokolwiek sądzić czy karać.

Przygnębiające, prawda?

Pozdrawiam.

Obibok na własny koszt

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Obibok na własny koszt

#379998

dzięki za zdjęcia

pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#380073