Nie wierzy w zamach. Trolluje miękko, ale równo

Obrazek użytkownika zygmuntbialas
Kraj

Nie zamierzam wzbudzać niechęci do tygodnika "Uważam Rze". Jest to - moim zdaniem - pismo wartościowe i bardzo potrzebne w naszym kraju. Pismo, które przekazuje mnóstwo ważnych, prawdziwych informacji i merytorycznych komentarzy, także dotyczących niebywałej katastrofy Tu-154M w Smoleńsku.

I jeszcze jedna uwaga. Autor tej notki - na podstawie zdobytej dotąd wiedzy - ma określoną odpowiedź na pytanie 'czy był zamach?'. I choć ta odpowiedź jest jednoznaczna, to wyżej podpisany nie wymaga, by każdy dziennikarz czy komentator miał te same poglądy. Autor tekstu pragnąłby jednak, by w swych rozważaniach wychodzić poza raporty MAK i komisji Millera, których wartość badawcza jest już podważona w wielu punktach i na wielu płaszczyznach.

Tak więc Piotr Skwieciński w artykule "Prawda i ideologia" (w: "Uważam Rze") pisze: "Nadal uważam, że zamachu nie było. (...) Ustalenia prof. Biniendy i Nowaczyka mogą być mylne (nadal sądzę, że są mylne), a nawet mogą być stekiem bzdur. (...) Z Biniendą polemizuje niemal samotnie fizyk i pilot profesor Paweł Artymowicz z Toronto. Mam wrażenie, że ma rację".

Nieco wyżej pisze Skwieciński o poglądach Seweryna Blumsztajna z "Gazety Wyborczej". Gdy więc redaktor powołuje się na takie autorytety, to nasunie mu się jedynie słuszny wniosek: 'zamachu nie było'. Przytacza m.in. argumenty:

--- Rosjanie ostrzegali przed smoleńskim lotniskiem i sugerowali inne miejsce lądowania;

--- załoga wieży przekazała przecież jednoznaczny komunikat, iż nie ma warunków, by lądować;

--- Rosjanie nie mieli żadnego interesu, by zabić prezydenta RP. "Przecież i tak według wszelkiego prawdopodobieństwa za parę miesięcy przegrałby (Lech Kaczyński) wybory i odszedł" - pisze Skwieciński.

Inne argumenty 'antyzamachowe' przytoczone przez redaktora są jeszcze bardziej naiwne i nielogiczne. Nie ma tu miejsca na polemikę z wypowiedziami, które często przypominają określone komentarze znajdujące się pod tekstami dotyczącymi tragedii smoleńskiej. Piotr Skwieciński wpisuje się w nurt zakłócania dyskusji. Trolluje miękko (brak np. idiotyzmów o naciskach, brak szyderczych określeń), ale równo (systematycznie i jednoznacznie).

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

http://www.rp.pl/artykul/175362.html
"Rosyjski ambasador na Łotwie przestrzegł Polskę i kraje bałtyckie przed krytykowaniem Rosji. – Nie trzeba się tak bardzo spieszyć w tak poważnych kwestiach, bo można popełnić poważne błędy, za które przyjdzie płacić przez długi czas – stwierdził Aleksander Wieszniakow."
to interes. podobny jak w innych przypadkach nagłych zgonów.

coś kiepsko u redaktora ostatnio z myśleniem - pojechał do Rosji i mu się coś porobiło?
jeśli przygotowano zamach w wersji "katastrofa lotnicza", to wydaje się oczywistym, że do jego przeprowadzenia potrzebne były sprzyjające okoliczności, a te akurat w Smoleńsku były.

pomimo braku warunków do lądowania, na skutek nacisków z zewnątrz!!!, osoba odpowiedzialna ostatecznie zezwoliła na zniżenie się samolotu do wysokości decyzji. pilot poprosił - nie żądał - o wydanie takiej zgody, bo dla niego było to rutynowe działanie: samemu sprawdzić, czy da się wylądować. ilu dowódców nr 101 dokładnie w takich okolicznościach zrobiłoby inaczej? gdyby nie dostał takiego zezwolenia (a tak chciał zrobić kontroler lotów) na pewno by nie próbował.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#245837

I ten cytat z artykułu z 2008r. mówi swoje. Ale - jak Pan widzi - są osoby, które używają argumentów niepoważnych, jak to zrobił Skwieciński. One są używane przez trolli w Salonie 24, stąd też tytuł notki.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#245838

decyzja o skierowaniu samolotu na lotnisko zapasowe odwlekała się. dowódca nr 101 po rozmowach z kontrolą lotów i z załogą polskiego Jaka nie wierzył w możliwość lądowania. miał jednak czas na próbne podejście. zapytał zatem rutynowo kontrolę lotów czy może taki manewr wykonać (dla spokoju, że niczego nie pominął i chciał jak najlepiej wywiązać się z zadania).

w normalnej sytuacji kontrola - znając dokładnie warunki - uznałaby takie podejście za bezsensowne i nie zezwoliłaby na podejście - słusznie rozumując: po co podejmować dodatkowe ryzyko, skoro i tak nic z tego nie wyjdzie. tak właśnie chciał postąpić kierownik lotów Plusnin, który był na miejscu, a nie w Twerze.
======================================
czas 07:38 http://www.rp.pl/artykul/597003.html?p=1
======================================
Płk Nikołaj Krasnokutski (NK), zastępca dowódcy bazy
Mjr Kurtiniec (K), oficer operacyjny jednostki w Twerze

NK: Tutka wyleciała o 27.
K: Tak, o 9.27 (według czasu moskiewskiego).
NK: To więc trzeba dla niego szukać zapasowego.
To jedno, jeżeli on gotów, to Wnukowo (port lotniczy Moskwa-Wnukowo; w planie lotu jako zapasowe wskazano zamknięty Witebsk i Mińsk) lub coś w tym rodzaju.
K: Wnukowo.
NK: On (Tu-154M) zrobi kontrolne zejście, bez problemu, do swojego minimum, u nas brak jest minimum dla danego (...) niczego nie ma.
(...)
NK: Dobrze, jeżeli on leci, kontrolne zajście wykona, u mnie jedynie do paliwa, jak on może po jednym podejściu zejść, a gdzie jego skierować.
======================================
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100617&typ=po&id=po11.txt
======================================
08:24:51 D Temperatura plus 2, ciśnienie 7-45, 7-4-5, warunków do lądowania nie ma.
08:25:01 KBC Dziękuję, no jeśli można, to spróbujemy podejścia, ale jeśli nie, nie będzie pogody, to odejdziemy na drugi krąg.
08:25:12 D 1-0-1, po próbnym podejściu wystarczy wam paliwa na zapasowe?
08:25:18 KBC Wystarczy.
08:25:19 D Zrozumiałem.
08:25:22 KBC Proszę o pozwolenie na dalsze zniżanie.
08:25:25 D 1-0-1, z kursem 40 stopni, zniżanie 1500.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#245910

09:41:04 Krasn.: Tupolew wyszedł o 27?

09:41:05 OD:Tak, o 9:27.

09:41:06 Krasn.: No, to trzeba mu szukać zapasowego, to raz, jeśli jest gotowy, Wnukowo, czy coś tam takiego.

09:41:11 OD: No, Wnukowo, oczywiście.

09:41:12 Krasn. Kontrolne podejście to on zrobi, nie ma pytań, do swojego minimum, ale my nie mamy minimum według danej… niczego nie ma.

09:41:18 OD. Zrozumiałem, no ale to niżej wszystko jedno, poniżej minimum lotniska.

09:41:21 Krasn.: Oczywiście, nie, ale ja mam na myśli, do jakiego będziemy go zniżać, do jakiej wysokości.

09:41:25 OD: A, no tam dobre minimum ma takie cywilne lotnisko.

09:41:28 Krasn. Tak, a na lotnisku 100 na 1, gorzej ja jego (nieczyt.)

09:41:31 OD: Tak więc ja mówię, że minimum lotniska to wszystko jedno…

09:41:33 Krasn.: Oczywiście.

09:41:33,5 OD: …niżej nie zejdzie.

09:41:34 Krasn.: No dobrze, jeśli on idzie, zrobi pewnie kontrolne podejście, ja mam tylko do paliwa, gdzie on będzie mógł dotrzeć po jednym podejściu, dokąd go odesłać.

http://www.tvn24.pl/0,1689919,0,1,zobacz-stenogramy-z-rozmow-kontrolerow,wiadomosc.html

polecam panu redaktorowi te zapiski w całości. może przekona się, że zapanowała wtedy jakaś dziwna niemoc decyzyjna, choć było wystarczająco dużo czasu, żeby przekierować nr 101. KL nic nie wskórał, choć bardzo się starał, żeby odesłano samolot na inne lotnisko.
a jak się to tłumaczy? wszyscy w Rosji bali się strasznego Kaczora!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#245928

ale sięgnę jeszcze do nich. Dziękuję za wszystkie linki.
Jeśli to 'panu redaktorowi' mnie dotyczy, to powiem, że nim nie jestem, choć czasem pisałem kiedyś dorywczo w gazetach. Na co dzień jestem nauczycielem języka niemieckiego w liceum dla dorosłych.

Z pozdrowieniem.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#245988

przepraszam za niefortunne sformułowanie. oczywiście miałem na myśli red. Skwiecińskiego. nb. zawsze z dużą przyjemnością czytałem jego teksty.

wydaje mi się, że przyszedł moment ochładzania nastrojów. zaczyna być gorąco. może panowie redaktorzy czują się odpowiedzialni za państwo i w ten sposób gaszą to, co ich koledzy podpalają.

ja sam uważam, że nakręcanie spirali wrogości nie przybliża nas do poznania prawdy, a przeciwnie - oddala.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#246126

Moja krytyka nie dotyczy zresztą zaprezentowanego poglądu, co sformułowałem w notce, tylko poziomu argumentacji. A był ten poziom niski, argumenty nietrafne i ocierające się o nieprawdę.
W końcu niewiele wiemy. To czego ja osobiście jestem pewny, to faktu, że oficjalne wersje są fałszywe. O reszcie mogę mówić, iż są mniej lub bardziej prawdopodobne.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#246427

Napisałem przed paroma minutami: "W końcu niewiele wiemy. To czego ja osobiście jestem pewny, to faktu, że oficjalne wersje są fałszywe. O reszcie mogę mówić, iż są mniej lub bardziej prawdopodobne". - Coś mi tu brakuje, coś wyrażam nieściśle. W końcu jednak niełatwo jest wyrazić w trzech zdaniach wszystkie problemy, które wynikają z tej katastrofy.

Ukłony.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#246430

One świadczą o tym, że red. Skwieciński podaje inne fakty lub 'naciąga', by przedstawić swoje ryzykowne wnioski.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#245982

która - co oczywiste - obejmuje także publicystów URze.

A SSmes z centrali był mniej więcej taki: "no dobra, będziemy rozmawiać, Dorn i Kleiber to zorganizuje, tyko niech przestaną jątrzyć". No a na końcu, niezależni oczywiście eksperci, powołani przez apolitycznego całkowicie Kleibera, wskażą na brzozę. Jak ja się na tym znam, to próbkę brzozy ze śladami od tutki, ruska prokuratura może zrobić w try miga.

A bodaj, czy już jej nie zrobiła. Zakład ?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#245893

że oficjalne wersje są nieprawdziwe. Obrońcy brzozy nie odpuszczają, ostro bronią swych pozycji. Naszym obowiązkiem jest odkrywać ich manipulacje i kłamstwa.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#245992

To wręcz rażący przykład twardogłowej tępoty, choć nasuwa się podejrzenie o najgorsze.

Trzy przytoczone przez Pana argumenty Skwiecińskiego są absolutnie idiotyczne. Gdyby padły tydzień po zamachu, można by złożyć je na karb naiwności, zagubienia czy braku wyczucia kontekstu sytuacyjnego.

Z obecną wiedzą, którą mamy od parunastu miesięcy, z wszystkimi trzema "argumentami" rozprawiłby się średnio rozgarnięty licealista, jednocześnie esemesując i spożywając drugie śniadanie.

Nie wiem co się z tym człowiekiem (Skwiecińskim) stało - o jeden most... przepraszam - o jeden kredyt za daleko ?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#245913

Te, które ominąłem, jeszcze bardziej idiotyczne. Tak więc - według Skwiecińskiego - o tym, iż zamachu nie było świadczy panika i nerwowa atmosfera po katastrofie, a także sprawa ruskiego iła (po co by się pchał na Siewiernyj, skoro miałby być zamach). Nie ująłem tego w notce, bo mi było wstyd za rozumowanie dziennikarza poważnej gazety.
Byłem zdziwiony tą analizą.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#245995

Za jeden kredyt tak by się nie miotał.

germario

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

germario

POLSKOŚĆ to NORMALNOŚĆ !!!

#246058

- Porównałem sposób argumentacji Skwiecińskiego z trollami z Salonu 24. Skutek ten sam, ale brakło u redaktora obrzydliwych epitetów i szyderstwa.
Ale faktem jest: skutek ten sam.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#246069

[quote=germario]Za jeden kredyt tak by się nie miotał.[/quote]

Za jeden nie - chyba, że solidny, stąd przypuszczenie, że może "o jeden za daleko" ; )
Gdyby tak zrobić wykres kursu franka i pro-salonowych nastrojów w przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, mogłyby wyjść ciekawe zbieżności ; ))))))

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#246107

Na wPolityce Łukasz Adamski w artykule "Wariat albo <czarna mamba>?" (tytuł jest dłuższy) zamiescił takie zdanie, od siebie:

Ja wielokrotnie podkreślałem, że nie wierzę w zamach w Smoleńsku. Podzielam tezy ze świetnego tekstu Piotra Skwiecińskiego w najnowszym „Uważam Rze”, który klarownie tłumaczy dlaczego teoria zamachu wciąż ( i mimo wszystko) nie trzyma się kupy.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#245930

[quote=proxenia]

Na wPolityce Łukasz Adamski w artykule "Wariat albo <czarna mamba>?" (tytuł jest dłuższy) zamiescił takie zdanie, od siebie:

Ja wielokrotnie podkreślałem, że nie wierzę w zamach w Smoleńsku. Podzielam tezy ze świetnego tekstu Piotra Skwiecińskiego w najnowszym „Uważam Rze”, który klarownie tłumaczy dlaczego teoria zamachu wciąż ( i mimo wszystko) nie trzyma się kupy.

[/quote]

Jak na dłoni widać, że obaj panowie trzymają się kupy.
I to kurczowo.
Żałosne...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#245940

Jestem zszokowany. W portalu wPolityce.pl?! To bardzo dziwne.

Pozdrawiam Panią i Pana.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#245998

[quote=zygmuntbialas]Jestem zszokowany. W portalu wPolityce.pl?! To bardzo dziwne.[/quote]

No cóż, IIIRP nie stałaby taką siłą przez tyle lat, gdyby nie była ubezpieczana na każdej flance.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#246108

zachować władzę. Wiem, że nie jest łatwo tym, którzy sprzeciwiają się temu porządkowi.

Z pozdrowieniem.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#246429

"zamach" nie jest kwestią ich wiary czy wiary kogokolwiek.
to rządzącym w Rosji chodzi o to, żeby był.

"zamach" może być wykluczony lub potwierdzony w toku rzetelnego śledztwa, przeprowadzonego przez wiarygodnych i niezależnych ekspertów od katastrof lotniczych na podstawie wszystkich!!! autentycznych dowodów.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#245956

- Całkowicie zgadzam się z Panem. Ciężko jest, gdy wpadnie się w ruskie sidła. Tusk podjął decyzje najbardziej fatalne spośród fatalnych. Dotyczy to jego postępowania przed i po katastrofie.

Z pozdrowieniem.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#246000

już dawno by upadła gdyby nie pożyteczni idioci, a jest ich wielu.
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Szpilka

#245951

To ludzie zmanipulowani, przestraszeni IV RP. Myślę, iż wewnątrz kraju główna wina spoczywa na szeroko rozumianej PPR (Partii Przyjaciół Rosji).

Pozdrawiam także.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#246004

do uważam rze nie trzeba wzbudzać niechęci - redakcja usiłuje dogodzić wszystkim - taka cichodajka i tyle - nikt się opwazniej nie przyczepi i skubnie się trochę grosza z ciasnego, dziennikarskiego rynku . jak wiaterek zawieje w lewo to piszą w lewo, a jak w prawo, to w prawo. No i ze wszystkimi chca byc kolegami. To widac jak koledzy dziennikarze spotykają się na wspólnych telewizyjnych komentarzach - polityka,GW, uwarzam rze - pogadają pokomentują, a potem ida na piwo..Ot i cała filozofia :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zapraszam do odwiedzania autorskiego bloga http://wojnaznarodem.blogspot.com/

#246061

ale nie do końca. Są dziennikarze, którzy starają się dociekać prawdy. Jeśli idzie o "Uważam Rze", to cenię to pismo. Zdaje mi się, że jest lepsze od "Wprost" z czasów Króla czy Janeckiego (z innymi nie porównuję, bo nie ma z czym).
A tu taki niewypał: artykuł Skwiecińskiego.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#246072

Z. Bialas :

/.../  Jeśli idzie o "Uważam Rze", to cenię to pismo. Zdaje mi się, że jest lepsze od "Wprost" z czasów Króla czy Janeckiego (z innymi nie porównuję, bo nie ma z czym).

A tu taki niewypał: artykuł Skwiecińskiego.

______________________________________

Niech Pan wyslucha ostatniej rozmowy Ziemkiewicza z Janeckim w klubie Ronina.

Ziemkiewicz na poczatku rozmowy dyskretnie informuje o skasowaniu (?) w Rzepie jego autorskiego Antysaloniku. A jeszcze wczesniej z ramowki wypadl tv - program Wildsteina ;(

Rzepa jest juz praktycznie spacyfikowana.

Hajdarowicze krzycza teraz - hajda na... Uwazam Rze !

Trwa jeszcze obrona, ale jak dlugo ?  Wewnatrz grodu URze dzialaja juz agenci wplywu ciemnej strony mocy (Skwiecinski ?), rozsadzajacy twierdze od wewnatrz.

Twierdza, niestety,  moze pasc.

 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

baca.

#246444

- Niestety, jest to prawda. Szkoda będzie ewentualnie porządnego tygodnika "Uważam Rze". Zostaną do czytania tylko wybrane portale w internecie. Przejmują władzę, ćwiczą zwalczanie demonstracji.
Nie wierzę jednak, by utrzymały się długo takie formy.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#246449

Rzepa, (dziennik - Rzeczpospolita) ...  zostala "zneutralizowana" w ciagu ostatniego roku.

Obroncy twierdzy wycofali sie do ostatniego bastionu - tygodnika Uwazam Rze.

Czy utrzmaja sie tam... i jak dlugo ?

Przez kolejny rok ?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

baca.

#246459

- Zakłada Pan ewentualnie rok. Nie prognozuję, bo już wiele razy się pomyliłem. To może zresztą następować w niewidoczny sposób. Może też zmienić się obecna forma demokratury.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#246809

Za tezami Profesorów przemówić mogą tylko symulacje.

Dlaczego dwa wybuchy a nie jeden?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#246433

dr. Nowaczyka, prof. Biniendy i dr. inż. Szuladzińskiego kryje się logika, czego nie możemy powiedzieć o raportach MAK i komisji Millera.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#246452

"Za tezami Profesorów przemówić mogą tylko symulacje.
Dlaczego dwa wybuchy a nie jeden?"

Z tego samego powodu, że nie trzy.
W tym momencie takie pytanie jest bez sensu.

Czarno na białym to na razie mamy dwa wstrząsy na wykresie, hipotezę o tym co mogło wywołać taką amplitudę, rozerwany kadłub i wydmuchnięte z niego urządzenia i nic więcej.
Po kolei.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#246470