Śląsk na wzór Katalonii - proponuje RAŚ
Dr Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego promuje w RAŚ model autonomii Śląska na wzór Katanonii.
Nareszcie wiadomo o co chodzi.
Właśnie Katalonia ogłasza wprost, że zamierza oderwać się od Hiszpanii.
A w Polskiej piaskownicy "wielcy politycy" walczą o łopatkę i wiaderko.
Wpuszczane są kolejne szczury do łapania. No i wszyscy za nimi gonią! "Łapaj szczura" wołają usłużne media!
http://www.us.edu.pl/dr-malgorzata-mysliwiec-w-bilbao
"Od 19 do 21 października 2011 r. w Bilbao odbywał się międzynarodowy kongres poświęcony perspektywom ustrojowym państw o strukturze regionalnej i federalnej „The Ways of Federalism and the Horizons of Spanish State of Autonomies”."
Jedyną Polką zaproszoną na kongres była dr Małgorzata Myśliwiec z Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego, która wygłosiła referat pt. „The Spanish Autonomous Model in Poland? The Political Concept of the Silesian Autonomy Movement”.
http://niezalezna.pl/35138-fc-barcelona-bedzie-grac-w-lidze-francuskiej
FC Barcelona będzie grać w lidze francuskiej?
Burmistrz Barcelony oświadczył, że gdyby Katalonia ogłosiła niepodległość, piłkarze FC Barcelony mogliby grać w lidze... francuskiej.
W przeddzień wyborów regionalnych orędownik powstania odrębnego państwa katalońskiego, burmistrz Barcelony Xavier Trias zapewniał, że jeśli jego partia wygra wybory, w ciągu najbliższych czterech lat odbędzie się referendum ws. niepodległości Katalonii.
Spore obawy wyborców budziła jednak przyszłość piłkarskiego klubu w przypadku ewentualnego odłączenia Katalonii od Hiszpanii.
- Nie mamy możliwości stworzenia konkurencyjnej ligi. Byłoby za mało drużyn. Trzeba byłoby przyłączyć się do innej: hiszpańskiej, a być może francuskiej – tłumaczył burmistrz Barcelony.
Według sondaży przedwyborczych, rządząca Katalonią partia Konwergencja i Związek (CiU), z której ramienia Xavier Trias sprawuje władzę w Barcelonie, jest blisko uzyskania absolutnej większości w parlamencie regionalnym.
http://wpolityce.pl/wydarzenia/41336-mieszkancy-katalonii-wybieraja-lokalny-parlament-jak-duze-poparcie-uzyskaja-sily-dazace-do-secesji
W Katalonii odbywają się dziś wybory do lokalnego parlamentu.
Nawet jeśli rządzącej w Katalonii partii umiarkowanych nacjonalistów z CiU zabraknie kilku głosów do absolutnej większości w parlamencie regionalnym, co przewidują sondaże, niedzielne wybory są trudnym wyzwaniem dla walczącego z kryzysem rządu w Madrycie.
Jeśli większość wyborców zagłosuje na zwolenników secesji Katalonii od Hiszpanii, w ciągu czterech lat ma się tam odbyć referendum w tej sprawie.
Rządząca w Katalonii partia Konwergencja i Związek (Convergencia i Unio - CiU) doprowadziła do ogłoszenia wyborów na dwa lata przed terminem po tym, jak rząd centralny odmówił Katalończykom rozszerzenia ich autonomii budżetowej.
Mariano Rajoy, premier i przywódca rządzącej w Hiszpanii od roku konserwatywnej Partii Ludowej (PP), skłonny do ograniczania w imię walki z kryzysem autonomicznych uprawnień poszczególnych regionów kraju, alarmuje, że "Katalonia idzie w stronę secesji".
Artur Mas, ambitny premier Katalonii i przywódca największej partii katalońskiej CiU, dowodził w telewizyjnej debacie na cztery dni przed wyborami, że samodzielna Katalonia potrafi skuteczniej walczyć z kryzysem, niż jako kraj wchodzący w skład państwa hiszpańskiego.
Katalonia domaga się pieniędzy, które wypracowuje!
- powtarzały w swych nagłówkach katalońskie dzienniki postulat premiera.
Z tytułu podatków Katalonia odprowadza co roku do Madrytu 70 miliardów euro. Z tych pieniędzy powraca do Katalonii tylko 28 miliardów euro, podczas gdy (podobnie, jak w całym państwie) 50 proc. młodych ludzi nie ma pracy (...), 225 0000 katalońskich dzieci może liczyć tylko na jeden posiłek dziennie
- oświadczył w kampanii sojusznik CiU, kandydat do regionalnego parlamentu z ramienia ruchu Katalońskiej Solidarności na rzecz Niepodległości, Alfons Lopez Tena.
Artur Mas, który odrzuca zasadę hiszpańskiej solidarności międzyregionalnej, przedstawiał w czasie kampanii wyborczej wizję Katalonii jako niezależnego państwa "prawdziwie europejskiego".
Naszym parasolem jest Europa, a nie państwo. Hiszpania nie wypromuje nas w świecie, Europa - tak
- mówił.
Rządząca Partia Ludowa, którą politycy CiU oskarżali w toku kampanii wyborczej o prowadzenie w kraju kampanii dyskredytacji towarów katalońskich, nie pozostaje dłużna.
Spot telewizyjny sfinansowany przez PP ostrzega Hiszpanów zamieszkałych w Katalonii, że ich kastylijskie nazwiska znikną i zostaną "skatalonizowane".
Partia Rajoya wysuwa wobec administracji katalońskich "secesjonistów" długą listę zarzutów: Generalitat de Catalunya (rząd kataloński) zmarnował miliony euro w związku z bankructwem linii lotniczych Spanair, wyrzucał pieniądze na finansowanie prywatnych, francuskich szkół, jakby mu nie wystarczyło to, że szkolnictwo w regionie jest w większości katalońskie, a język kataloński uznany został tam za oficjalny.
Zamykacie szpitale i sale operacyjne, a wydajecie miliony euro na otwieranie na świecie katalońskich "ambasad"
- pisał pod adresem Generalitat monarchistyczny, konserwatywny dziennik madrycki "ABC".
Kampania na rzecz usamodzielnienia się Katalonii nabrała rozmachu od czasu gigantycznej demonstracji zwolenników niepodległości Katalonii 11 września tego roku, w której - według różnych rachunków - wzięło udział do półtora miliona uczestników. Po tej demonstracji ogromne pieniądze zaczęło zarabiać dwóch katalońskich przedsiębiorców, którzy wylansowali nową modę: linię "patriotycznej" odzieży, m.in. koszulki z katalońskim herbem na piersiach i napisem "Freedom".
Sondaże przedwyborcze oceniają przywódcę CiU Artura Masa jako najpopularniejszego katalońskiego polityka: 4,95 pkt w pięciopunktowej skali. Przewodnicząca katalońskiej organizacji Partii Ludowej (PP), jeden z najbardziej doświadczonych polityków hiszpańskich, Alicia Sanchez Camacho, uzyskała 2,14 pkt.
Sondaż przeprowadzony przez CIS, Rządowe Centrum Studiów Socjologicznych, na kilkanaście dni przez wyborami dawał CiU 63-64 mandaty, podczas gdy absolutna większość parlamentarna to 68 mandatów.
Drugie miejsce, z 19 mandatami, może uzyskać Zjednoczona Socjalistyczna Partia Katalonii. Po wewnętrznym kryzysie postanowiła poprzeć w wyborach tendencję do dalszego uniezależniania się Katalonii, wskazując jednak jako najlepszą opcję "federalizację państwa hiszpańskiego".
Republikańska Lewica Katalonii może liczyć na 17 mandatów, a rządząca w Madrycie PP - na 16-17 miejsc.
Partia Iniciativa de Catalunya zdobyłaby 11 mandatów, antysecesjonistyczne ugrupowanie Ciutadans (Obywatele) - 7, a niezależni z partii Solidaritat - 1 mandat.
Lokale wyborcze otwarto o godz. 9. Głosowanie potrwa do godz. 20. Pierwszy wyniki poznamy wieczorem. Uprawnionych do głosowania jest ponad 5,4 mln Katalończyków.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 1611 odsłon
Komentarze
"Autonomie" to sposób likwidacji państw narodowych
25 Listopada, 2012 - 12:52
Należy zwróci uwagę na frazy - klucze: "Autonomia jako najwyższa forma samorządności","Europa małych ojczyzn", Europa stu flag".
A.Golicyn ostrzegał, że proces opanowywania Europy przez kagiebowska Rosję będzie polegał na stopniowej likwidacji państw narodowych. Jesteśmy tego świadkami.
Wystarczy wymienić kłopoty Belgii, Ligę Północną we Włoszech, autonomię Szkocji i Walii, problemy Hiszpanii, którzy nie mają już hymnu narodowego (została im tylko melodia). Gdy w okolicach Nicei zapytałem przewodniczkę o dwujęzyczne napisy, odparła ze zniecierpliwieniem, że ktoś im tworzy „narodowość prowansalską” i w ramach poprawności politycznej muszą to znosić.
Leopold
Autorka
25 Listopada, 2012 - 17:12
Jan Bogatko
...założę się, że Sląsk z lipnymi Szlezjerami autonomię dostanie, a Wileńszczyzna nie.
Pozdrawiam,
Jan Bogatko
Hiszpania vs. Polska
25 Listopada, 2012 - 17:35
Wygląda na to, że Polska to jeszcze prawdziwy monolit, w porównaniu z rozrywaną separatyzmami Hiszpanią.
A propos RAŚ.
Czy zachowały się gdzieś wagony, którymi śląscy ubermensche byli wysyłani do Faterlandu (w ramach łączenia rodzin oczywiście) zaraz po wojnie?
Zachłanność na mamonę , życie doczesne jest marnością
25 Listopada, 2012 - 19:25
Gdy przyjdzie czas odejścia okażą się słabością
Lecz naprawy błędów już czasu nie będzie
Czym wyżej wejdzie tym mocniej obije narzędzie
Pozdrawiam
"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"
"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"