Biuletyn Instytutu Józefa Piłsudskiego
Nr 4/2013, kwiecień 2013
Informacje
70 - lecie Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce
Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce powstał 4 lipca 2013 r. W tym roku będzie obchodził rocznicę 70 lat swojej działalności. Z tej okazji planowanych jest wiele ciekawych spotkań i uroczystości. Przedstawiciele Instytutu będą uczestniczyli w konferencjach naukowych organizowanych przez Polish American Historical Association w Buffalo (15-16 maja 2013) i przez Polski Instytut Naukowy w Waszyngtonie (14-15 czerwca 2013). Pierwszy wykład z tej serii został zaprezentowany 10 marca br. przez dr Iwonę Korgę w Polskim Uniwersytecie Ludowym w Filadaelfii.
Kulminacyjne obchody odbędą się w czerwcu 2013 r. na Zamku Królewskim w Warszawie i w siedzibie Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Warszawie. Jesienią 2013 r. uroczystości jubileuszowe będą miały miejsce w Nowym Jorku.
Zachęcamy do śledzenia kalendarza Instytutu.
Ukraińska Misja Wojskowa Online
Archiwum Ukraińskiej Misji Wojskowej w Polsce z lat 1919-1932 zostało udostępnione online. Ukraińska Misja Wojskowa w Polsce została utworzona w 1919 r. w Warszawie celem koordynowania wysiłku wojennego Ukraińskiej Republiki Ludowej w sojuszu z Rzeczpospolitą. Archiwum zawiera między innymi rozkazy Ukraińskiej Misji Wojskowej, korespondencję Szefa Misji gen. Wiktora Zielińskiego, dokumentację Sekcji Wojskowej i Komisji Likwidacyjnej Misji, akta Sekcji pierwszej Sztabu Ministerstwa Spraw Wojskowych Ukraińskiej Republiki Ludowej, komunikaty informacyjne Oddziału Drugiego Sztabu Głównego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Archiwum zostało zdigitalizowane i udostępnione dzięki pomocy Instytutu Pamięci Narodowej, którego archiwiści pracowali w Instytucie Piłsudskiego oraz w IPN. Kolekcja została zeskanowana w Nowym Jorku i całkowicie opisana w Warszawie. Jesteśmy szczególnie wdzięczni zastępcy dyrektora BUiAD Andrzejowi Pieczunce za pomoc w organizacji pracy i nadzór nad jej wykonaniem. Prace nad zespołem prowadzili wolontariusze Instytutu i pracownicy IPN: Krzysztof Koczyński, Andrzej Pieczunko, Elżbieta Kosakowska, Barbara Lech, Dorota Lewsza, Krzysztof Orłowski, Stanisław Pelc, Jacek Słoma i Magdalena Waśniewska.
Zapraszamy do odwiedzenia! Prosimy również wszystkich korzystających o wypełnianie Ankiety użytkownika. Dane z ankiety pozwolą nam na lepsze spełnianie oczekiwań naszych gości Internetowych.
Odczyt w Polskim Uniwersytecie Ludowym w Filadelfii
10 marca 2013 r. na zaproszenie Polskiego Uniwersytetu Ludowego w Filadelfii z odczytem pt. Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce - 70 lat działalności dla Polski i Polonii gościła dr Iwona Korga. Na odczyt do Polskiego Domu przy Academy Road przybyła ponad 50 osobowa widownia, która z dużym zainteresowaniem wysłuchała prezentacji i zadawała interesujące pytania dotyczące Instytutu i historii Polski.
Wśród gości były: Deborah Majka, konsul honorowy RP w Filadelfii i Theresa Romanowski z Kongresu Polonii Amerykańskiej.
Instytut składa podziękowania dr Januszowi Romańskiemu i dr Małgorzacie Romańskiej za przygotowanie spotkania.
Odznaczenie dr. Magdy Kapuścińskiej
Prezes Instytutu, dr Magda Kapuścińska otrzymała plakietkę Fundacji Polskiego Programu Promocyjnego "Teraz Polska" za zaangażowanie w rozwój tego programu.
Wydarzenia
Promocja książki Maliny Stahre-Godyckiej Nigdy nie rodzi się byle kto …
5 marca w Galerii Instytutu odbyło się spotkanie z Maliną Stahre-Godycką autorką książki Nigdy nie rodzi się byle kto..... Tłumnie zebrana widownia z konsulem Mateuszem Stąsiekiem wysłuchła interesującej opowieści o tym, jak powstawała książka i jaki był cel jej napisania. Słuchaczy ujęła elegencja, elokwencja i ciekawa opowieść autorki.
Książka opowiada epopeję rodziny ziemiańskiej z Mińska, która w wyniku I i II wojny światowej oraz Rewolucji Paździenikowej musiała się zmierzyć z wieloma klęskami, chorobami, śmiercią, ale i chęcią życia oraz przetrwania. Członkowie rodziny zostali rozrzuceni po 4 kontynentach, nie znając losu pozostałych. Mailina Godycka opisuje piękną, zadziwiającą historię losów ludzkich, chwilami nieprawodopodobną, gdzie bohaterowie z godnością przeżywają najgorsze chwile.
Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z EK Polish Bookstore, wszystkie książki Malinay Stahre-Godyckiej znalazły nabywców.
Gratulujemy autorce wyjątkowej książki a czytelnikom życzymy miłej lektury.
Młodzież z Częstochowy w Instytucie Piłsudskiego
22 marca gościliśmy w Instytucie młodzież z trzech liceów częstchowskich, która przebywała na wycieczce w Nowym Jorku. Grupa 45 uczniów wraz z nauczycielami wysłuchała prezentacji o historii i działalności Instytutu oraz obejrzała galerię obrazów znakomitych polskich malarzy. Na koniec młodzież zobaczyła film pt. Piwko dla niedźwiedzia w reżyserii Mai Dłużewskiej, który powiada historię Armii gen. Władysława Andersa i jej drogę z radzieckich gułagów, poprzez Persję, Egipt, Włochy, do Wielkiej Brytanii w towarzystwie niedźwiedzia Wojtka, który został maskotką wojska.
Spotkanie to było lekcją patriotyzmu dla młodych ludzi, którzy zobaczyli, jak kultywuje się najnowszą historię Polski w Nowym Jorku.
Twórcy Instytutu
Henryk Floyar-Rajchman
Urodził się w 1893 r. Początkowo kształcił się w Warszawie, a od 1911 r. w Krakowie, gdzie zdał maturę. Od 1913 r. należał do Związku Strzeleckiego. Po wybuchu I wojny światowej służył w 5 Pułku Piechoty Legionów, a po kryzysie przysięgowym (1917 r.) w Polskiej Organizacji Wojskowej. Jako kapitan wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej w sztabie 1 Dywizji Piechoty Legionów. Po wojnie ukończył Wyższą Szkołę Wojenną i w latach 1928-1931 był attaché wojskowym RP w Tokio. Posiadał stopień podpułkownika. Od 1933 do 1935 r. wiceminister i minister przemysłu i handlu. Poseł do Sejmu RP. We wrześniu 1939 r. brał udział w ewakuacji polskiego złota. We Francji został przeniesiony do rezerwy. W 1941 r. przybył do Nowego Jorku. Rok później przygotowywał Zjazd Związku Obrony Narodowej im. Józefa Piłsudskiego. W 1943 r. był współzałożycielem Instytutu Józefa Piłsudskiego, od 1944 r. wchodził w skład Rady Instytutu, w latach 1947-1951 był jego wiceprezesem. Zmarł 23 marca 1951 r. w Nowym Jorku.
Informacje Instytutu Piłsudskiego w Londynie
W ramach obchodów imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego Instytut wraz z Biblioteką Polską POSK przygotował promocję książki Jerzego Kirszaka pt. Generał Kazimierz Sosnkowski 1885-1969.
17 marca 2013 roku została odprawiona w intencji Marszałka uroczysta msza święta w kościele garnizonowym pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie.
In memoriam
Bolesław Łaszewski (1912-2013)
29 marca zmarł Bolesław Łaszewski, znany działacz polonijny, współzałożyciel Nowego Dziennika, zasłużony członek Instytutu Piłsudskiego.
Urodził się 22 listopada 1912 r. w Górze Ropczyckiej, studiowal filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W okresie kampanii wrześniowej był dowódcą 17 Pułku Piechoty w Rzeszowie, potem znalazł się na emigracji. W okresie II wojny światowej był żołnierzem brygady spadachronowej gen. Sosabowskiego. W 1951 r. na stałe zamieszkał w Nowym Jorku, działał w Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i Kongresie Polonii Amerykańskiej. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Polskich Biur Podróży SPATA. Napisał kilka książek, w których przedstawił swoje doświadczenia wojenne.
Cześć Jego Pamięci!
Barbara Piasecka-Johnson (1937-2013)
1 kwietnia w Polsce zmarła Barbara Piasecka-Johnson, znana filantropka i kolekcjonerka sztuki. Była honorowym patronem Instytutu Piłsudskiego, szczodrą donatorką wpierającą opracowanie zbiorów ze szczególnym naciskiem na projekt nagrywania wspomnień Sybiraków.
W Stanach Zjednoczonych mieszkała od 1968 r., w latach 1971-83 była żoną milionera Sewarda Johnsona. Po jego śmierci odziedziczyła ogromną fortunę i kolekcję sztuki.
Cześć Jej Pamięci!
Quiz
Pytanie z poprzedniego biuletynu
1 marca tego roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowiony świętem państwowym w 2011 r. Proszę powiedzić, kiedy i który spośród partyzantów polskiego podziemnego antykomunistycznego poległ najpóźniej w walce?
Prawidłowa odpowiedź: Józef Franczak ps. "Lalek" zginął dopiero 21 października 1963 r. w obławie wsi Majdan Kozic Górskich w województwie lubelskim.
Prawidłową odpowiedź nadesłał Wiesław Grzonka z Gdyni. Wysyłamy książkę.
Nowe pytanie
Kiedy i w jakich okolicznościach Józef Piłsudski zgolił brodę?
Uwaga: Przy nadsyłaniu odpowiedzi prosimy podawać adres korespondencyjny, aby można było wysłać nagrodę. Spośród otrzymanych prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy jedną nagrodę.
Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce jest niezależną placówką o profilu historycznym, jednym z największych polskich i polonijnych archiwów poza granicami kraju, posiadającym zbiory dokumentów, zdjęć, obrazów, medali i innych pamiątek, a także bibliotekę. Aby uzyskać więcej informacji odwiedź nasza stronę www.pilsudski.org.
Poprzednie numery Biuletynu dostępne są na stronie Instytutu, gdzie można również zamówić subskrypcję. Jeśli chcesz włączyć się do prac Instytutu, zostań jego członkiem albo wolontariuszem . Instytut utrzymuje się z donacji i darowizn, jesteśmy wdzięczni za każdą pomoc.
Apelujemy o przekazywanie do Instytutu Piłsudskiego pamiątek rodzinnych, korespondencji i innego rodzaju zbiorów archiwalnych. Instytut potrzebuje także wolontariuszy do pomocy w działalności, opracowywaniu zbiorów, digitalizacji, kwerendach itp.
Creative Commons License Biuletyn Instytutu Piłsudskiego by Jozef Pilsudski Institute of America is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License.
Polecam:
http://hosted.verticalresponse.com/358137/0b322c3872/1772500034/a31a1d7ebc/
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 1291 odsłon