Jedwabny Szlak II. Debata przed wizytą Xi Jinpinga w Polsce

Obrazek użytkownika elig
Świat

   Korporacja Akademicka Sarmatia [patrz {TUTAJ}] zorganizowała wczoraj, 15.06.2016, debatę na temat: "Jedwabny Szlak 2.0 Polska w nowym globalnym ładzie - refleksje przed wizytą Xi Jinpinga.".  Odbyła się ona w Collegium Iuridicum II przy ul. Lipowej w Warszawie.  Udział w niej wzięli: mec. Jacek Bartosiak, red. Radosław Pyffel oraz dr Michał Lubina.

 

 Dyskusja zaczęła sie o 19:30 z prawie pólgodzinnym opóźnieniem, spowodowanym tym, że dwoje z dyskutantów, red Pyffel i dr Lubina byli na rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą.  Dotyczyły one wizyty chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Polsce.  Ma ona zacząć się w niedziele 19.06.2016, a zakończyć się we wtotek, 21.06. 2016.   Będzie to właściwie rewizyta, gdyż polski prezydent był niedawno w Chinach.  We wczorajszej debacie wzięło udział prawie stu studentów.  Osób starszych bylo zaledwie kilka.  Oprócz studentów z UW byli też i z SGH

 Po krótkim zagajeniu korporanta, czyli przedstawiciela organizatorów, głos zabrał dr Lubina.  Powiedział on, że projekt Jedwabnego szlaku II może zmienić układ sił w świecie, odebrać pierwszeństwo Zachodowi, a przywrócić je Azji.  Mówił, iż tylko w ciągu ostatnich 200 lat Zachód przodował [wskutek rewolucji przemysłowej], a przedtem ważniejsza była Azja.  Lubina stwierdził, iż ocenia szanse powodzenia chińskich planów na  50%.  Przypomnę, że polegają one na budowie szybkiej kolei łączącej Chiny z Europą Zachodnią.  Jest też wariant morski - Chiny kupily niedawno część portu w Pireusie.  Problem w tym, że wszyscy oczekują, iż to Chiny bedą finansować to przedsięwzięcie, a im zaczyna brakować pieniędzy.  Ostatnio musiały wstrzymać budowę linii kolejowej z Chin przz Tajlandię i Malezję do Singapuru.

 Radosław Pyffel zastanawiał się, czy Polska jest ważnym partnerem dla Chin.  Powiedział, że Chiny prowadzą rokowania w formule 16+1 [szesnaście państw Europy Środkowej + Chiny].  Warto zajrzeć do artykułu Pyffla na ten temat {TUTAJ}.  Stwierdził on, iż Polska jest największym z tych 16 krajów i ma dobre położenie geograficzne.  Jacek Bartosiak  na wstępie mówił o różnicy miedzy geostrategią, a geopolityką.  Najważniejsza jest oczywiście sama geografia jako taka.  Potem idzie geostrategia, czyli zasoby, szlaki handlowe, strefy wpływów.  Na tej podstawie dopiero można budowac geopolitykę.  Bartosiak powiedział o bezprzykładnym wzroście Chin w ciagu ostatnich trzydziestu paru lat i uznał to za najważniejsze wydarzenie w historii świata - na przełomie XX i  XXI wieku.

 W zmianie układu sil na świecie Bartosiak widział też szanse dla Polski.  Stwierdził, że w dobie wielkich odkryć geograficznych polska szlachta obawiała się wzrostu znaczenia polskich miast i wolała, by handel zbożem i drewnem kontrolowali niderlandscy kupcy, a nie Polacy.  Zahamowało to rozwój I RP.  Polska nie powinna ponownie popełnić takiego błędu.

   Po ponad godzinie dyskusji przyszła pora na pytania z sali.  Koncentrowały się one głównie na stosunkach polsko-chinskich.  Odpowiadając na nie, Bartosiak stwierdził, że ów Jedwabny Szlak powinny budować polskie firmy i to my mamy na tym korzystać.  Pyffel zwrócił uwagę na to, iż przestaliśmy pouczać Chiny w sprawie praw człowieka i Tybetu, a skupiliśmy się na konkretnej współpracy.  Starano się też wyciągnąc od Pyfla i Lubiny jakieś informacje o rozmowach z prezydentem.  Odpowiedzieli oni jednak, że nie mogą nic ujawnić, a wszystkiego dowiemy się w poniedziałek, 20 czerwca.  Ja spytałam, czy istnieje jakiś plan na okoliczność nagłego załamania się Chin.  Dr Lubina odparł, że władze chińskie zdają sobie sprawę z zagrozeń i dlatego właśnie przywódcą został Xi Jinping jako "silny człowiek na trudne czasy".

 Impreza skończyła się o 21:15.  Filmowała je tylko prywatna kamera jednego ze studentów.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:10)

Komentarze

Chiński projekt daje szansę na rozbudowanie infrastruktury transportowej ,która nawet przy niepowodzeniu całego przedsięwzięcia będzie użyteczna. To wynika i z naszego położenia i z niedorozwoju linii komunikacyjnych z północy na południe.Czyli ryzyko jest po stronie chińskiej.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1515052

 

 

Rowniez Chinczycy maja od niedawna swoj " Smolensk " ostatni ZAMACH w chinskim porcie

 ( Bowiem Zamach Smolenski nie byl jedynie Zamachem Stanu w rozumieniu scisle politycznym. W konsekwencji przejecia wladzy przez Komorowskiego i wieloletnie  wyczyny PO nasza gospodarka ulego kolejnemu, czy tez dalszemu  zdruzgoceniu -  jak wiemy ekonomia i gospodarka  jest czescia skladowa bezpieczenstwa narodowego ) ,

podobnie jak Amerykanie swoj " 911 "

pzdr.

 

 

 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

chris

#1515113

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1515100

No, "wyjales mi to z ustow ", tym razem byles nieco  szybszy... czytajac powyzsze, mialem ochote na wklejenie wlasnie tej mapki..., ktora ( przy innych tematach ) ostatnio zajmowalem sie wlasnie bardzo intensywnie ...

pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

chris

#1515112