Ziemkiewicz w ostatnim Plusie/Minusie

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Co pisarz to pisarz. Pisarze i intelektualiści, tacy jak Wildstein czy Ziemkiewicz,(a tym po piętach depcze cała gromada kolejnych talentów, objawiających się w Rzepie czy "Uważam rze") nam się udają i to najbardziej wtedy, gdy są kłopoty. Szkoda, że kandydatów na mężów stanu jest mniej. W ostatnim numerze Plusa/Minusa Ziemkiewicz opublikował artykuł "Europejski Bóg zawiódł. Co teraz ?", będący przeróbką i rozwinięciem wcześniejszego artykułu zamieszczonego w "Uważam rze", a opartego na tezie o postkolonialnym statusie III RP i Polaków, wyrażonym w pojęciach "polactwa" i "michnikowszczyzny".

W tekście znalazłem pyszną metaforę tej postkolonialnej mentalności:

"W powieści "Zgred" ująłem polską fatalność tak: jesteśmy ludźmi, ktorzy wyszli ze wsi i nie doszli do miasta, ale tej wsi, z której wyszliśmy, już nie ma, i tego miasta, do którego szliśmy, też już nie ma. To jest nasz największy problem: nie brak sprawnego państwa, mądrej władzy i nawet nie brak wzajemnego zaufania ani zajadła wzajemna nienawiść, ale brak tożsamości."

RAZ strzelił w dziesiątkę, dalej jest też interesująco:

"Elity rządzące III RP niemal nieprzerwanie od lat 20 nie zdołały bowiem zbudować żadnej nowoczesnej tożsamości, która pozwoliłaby nam wyleczyć się z mentalności postkolonialnej. Szansa została stracona."

Dalej RAZ stwierdza, że napisał o sposobach wyjścia z tej sytuacji książkę, do której ten artykuł mógłby służyć jako wstęp. Szykuje się ciekawa lektura.

Brak głosów

Komentarze

Ziemkiewicz Rafał A., Myśli nowoczesnego endeka, wyd. Fabryka Słów Sp. z o. o. Premiera 19. 10. 2012. W sieci EMPiK już dostępna w przedsprzedaży, w cenie 30,49 zł.

Pozdrawiam niepoprawnie

MarkS/Siekiera/

Navigare necesse est

Vote up!
0
Vote down!
0

Navigare necesse est

#298435