Przyczyny klęski tzw. III RP

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Zalążkiem przyszłych niepowodzeń projektu tzw. III RP była powszechna naiwna postawa imitacyjna – “żeby było jak na Zachodzie”. Ale pod tym hasłem mogły kryć się rozmaite zamiary i rozmaite rozwiązania.

Polityczną założycielską przyczyną niepowodzenia była oczywiście umowa z Magdalenki, sankcjonująca podstawy prawno-instytucjonalne, na których mógł się rozwinąć układ postkomunistyczny.

Drugą przyczyną założycielską było przyjęcie ideologii demoliberalnej jako filozofii politycznej establishmentu politycznego tzw. III RP.

Trzecią przyczyną była bazująca na doświadczeniach z dominacją państwa komunistycznego obawa przed zbyt silnym państwem i dążenie do ograniczenia funkcji państwa do minimum, państwa jako nocnego stróża.

Popatrzmy też na inne przyczyny związane z projektem akcesji do UE, które pogłębiły problemy wynikające z przyczyn wymienionych wcześniej.

Iluzje związane z projektem federalistycznego państwa europejskiego.

Ograniczanie funkcji silnego państwa narodowego spowodowane obawą przed uznanym za niebezpieczny dla Europy nacjonalizmem.

Regionalizacja zmierzająca także w kierunku ograniczenia władzy centralnej państw narodowych.

Naiwna wiara, że da się sterować skutecznie tak rozregulowanym mechanizmem.

Czyżby nikt nie zauważył ewidentnej sprzeczności między dążeniem do redukcji roli państwa narodowego a jednoczesnym zamiarem stworzenia superpaństwa europejskiego ? Najwidocznej motywacje ideologiczne kryjące się za chęcią stworzenia superpaństwa były silnejsze od rozsądku. Motywacją nadrzędną była wizja globalizacji i stworzenia rządu światowergo, a państwo narodowe stało na drodze do takiego celu, więc zastrzeżenia odrzucono.

Paradoksem tzw III RP okazało się to, że walcząc z patriotyzmem jako podstawą państwa narodowego pobudziła patriotyzm młodych, a wspierając lokalność doprowadziła do rozmnożenia się lokalnych układów niszczących patriotyzm lokalny. Pani Gronkiewicz-Walż czy Paweł Adamowicz nie bardzo nadają się na ikony patriotyzmu lokalnego ani narodowego.

Jeżeli popatrzmy na te kłody, które ideolodzy demoliberalizmu zwalili sobie na drogę do rozwoju, to nie możemy się dziwić, że ludzie o mentalności takiej jaką reprezentowali Tusk, Sikorski czy Sławek Nowak nie mieli kompetencji by się zmierzyć z takimi wyzwaniami i polegli.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.4 (głosów:10)

Komentarze

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

nśldwn Wschd. (...)Pltyczną złżyclską przyczyną npwdzn był czywśc mw z Mgdlnk, snkcjnjąc pdstwy prwn-nstytcjnln, n których mógł sę rzwnąć kłd pstkmnstyczny.(...) Ztm ndl mmy RP, b Kczyńscy sdzl z tym stłm. (...)Pptrzmy tż n nn przyczyny zwązn z prjktm kcsj d , któr pgłębły prblmy wynkjąc z przyczyn wymnnych wczśnj.(...) Przyczyną był wyjśc z WNP. (...)lzj zwązn z prjktm fdrlstyczng pństw rpjskg.(...) Śwtłść prwdzwj dmkrcj z Rsj Trcj. (...)grnczn fnkcj slng pństw nrdwg spwdwn bwą przd znnym z nbzpczny dl rpy ncjnlzmm.(...) Wprwdzn włdzy Swrn. (...)Rgnlzcj zmrzjąc tkż w krnk grnczn włdzy cntrlnj pństw nrdwych.(...) mprlzm zmrzjący d zbdwn prwdzwg pństw nrdwg. (...)Nwn wr, ż d sę strwć sktczn tk rzrglwnym mchnzmm.(...) Wdz wynkjąc z cntrlng strwn.

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-4
#1548521

To że ktoś gdzieś siedział, to żaden dowód. Michnik siedział w kryminale, ale potem doskonale się dogadywał z czerwonym.

Co to jest WNP ?

Nie da się integrować politycznie państw narodowych o odmiennych kulturach.

Imperializm polega na militarnej ekspansji poza swoje granice kulturowe i etniczne.

Nie da się centralnie sterować politycznie  takim zróżnicowanym organizmem jak UE. Państwo narodowe, oparte na identycznej kulturze ( tożsamość jako podstawa kapitału spolecznego) wyznacza pułap możliwości sterowania systemem.

Musisz  acan trochę nad sobą popracować, bo widzę tu poważne luki w myśleniu.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1548528

Zbyt nachalna propaganda liberalna w połączeniu z ewidentnym złodziejstwem i niszczeniem gospodarczym kraju dały efekt - zmianę władzy w 2015 roku...

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1548530

System 3RP Polacy odrzucili w 2005 roku.

To, że przetrwał do 2015 jest zasługą maskirowki PO idącej do wyborów pod hasłem naprawy państwa i rozliczenia afer, oraz późniejszego przeflancowania się na antypis.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1548624

to wersja medialna dla "holoty" (czyli wiekszosci spoleczenstwa). 

Ci, ktorzy ustalali zasady konstrukcji III Rzeczpospolitej w Magdalence zdawali sobie doskonale sprawe, ze przez nastepne dziesieciolecia rzadzic beda w Polsce w dalszym ciagu "elity" uksztaltowane w czasach PRL-u.

Demokracja  i liberalizm (demoliberalizm) - mialy sluzyc jako listek figowy rzadzacych - bo przeciez w Polsce nie bylo ani demokracji ani liberalizmu - i nie ma do dzisiaj.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1548542