POprawność POlityczna POrtali - sondaży czar

Obrazek użytkownika Peacemaker
Blog

Na portalu TVN24 pojawiła się informacja, że 75% "internautów" przekonały wczorajsze zeznania Donalda Tuska, zaś aż 78% nie przekonały słowa Jarosława Kaczyńskiego. W słowa premiera śmie wątpić zaledwie 19% biorących udział w ankiecie, zaś Kaczyńskiemu wierzy zaledwie 18% respondentów.

Patrzę w ekran i trzeci raz w tym tygodniu przecieram oczy ze zdumienia. Gdyby wierzyć temu, co opublikował TVN24, to trzeba by było stwierdzić, że Miro, Zbychu i Grzesiu od zawsze należą do PiS-u, zaś Rysiu jest sponsorem tej formacji politycznej. No tak, winę za całą aferę hazardową ponosi ten straszny PiS, zaś politycy PO są niepokalanie poczęci. Co jest grane? Czy to ja zwariowałem, czy trzy czwarte populacji?

Efekt ferii zimowych
- Trwają ferie zimowe - wyrywa mnie z osłupienia kolega z pracy. Dodam, że nie pała on miłością do PiS-u, a tym bardziej do Kaczyńskich. No tak, to wszystko wyjaśnia. Zwłaszcza, jak się zacznie czytać komentarze pod ankietą. I nie tylko - pod pozostałymi artykułami też roi się od błędów ortograficznych. Najciekawsza "perełka" to zdanie rozpoczynające się od: "Pszy przesłuchaniu Kaczyńskiego..." Ale rok temu (też w ferie) znalazłem zdanie: "...poladzy wam podziękują" umieszczone na forum (o zgrozo!) o pierwszej w nocy.

Ilościowo komentarze pod ankietą, w przeciwieństwie do głosów w ankiecie rozkładają się 50/50. Jakościowo według mnie konkretniejsze są głosy tych, których przekonał Kaczyński. W głosach przeciwników dużo jest frazesów typu "ksenofobiczny, o ciasnych horyzontach" lub "Chroń nas Boże przed PiS-em i Kaczyńskimi, bo chcemy należeć do Europy". Ale tutaj mogę nie być obiektywny, ze względu na mój własny punkt widzenia. Zainteresowanych odsyłam do artykułu: http://www.tvn24.pl/-1,1641870,0,1,8222kaczynski-byl-cool8221--ale-niezbyt-wiarygodny,wiadomosc.html

Czy aby tylko?
Przy wczorajszym sondażu dotyczącym zeznań Donalda Tuska pojawiła się informacja, że rozkład głosów w innym sondażu jest podobny jak w ankiecie:
[quote]
W MillwardBrown SMG/KRC za wiarygodnego uznało szefa PO 40 procent badanych, w tym "zdecydowanie" przekonanych o tym było 16 procent z nich. Premierowi nie uwierzyło cztery procent ankietowanych więcej niż w naszej sondzie (czyli 25% - przyp. autora), a 35 procent pytanych albo nie miało opinii w tej sprawie, albo przesłuchania nie oglądało.
[/quote]
I tu mógłbym do samego rana snuć rozważania na temat fenomenu PO. Otóż z sondaży wynika jednoznacznie, że im kto więcej kłamie i bardziej perfidne podstępy ma na sumieniu tym bardziej jest wiarygodnym i popularnym.
Na pierwszym miejscu Donald Tusk - mistrz bajeru, na drugim Radek Sikorski. O "cudach" Tuska mógłbym napisać cały cykl artykułów, ale tym razem skupię się na postaci nr 2.

Medialne zamieszanie wokół Sikorskiego
Wczoraj zarzekał się, że nigdy nie należał do PiS-u i nie kandydował do Senatu z list wyborczych tej partii.
http://www.tvn24.pl/12690,1641629,0,1,sikorski-nie-slubowalem-wiernosc--pis--a-polakom,wiadomosc.html
Jednak dziś MSZ musiało zaprzeczyć tej informacji. Otóż z dokumentów PKW jednoznacznie wynika, że w roku 2005 Sikorski startował z listy PiS do Senatu i zdobył mandat senatora wraz ze startującej z tej samej listy senatorem Kosmą Złotowskim, który także doskonale pamięta ten fakt. Czyli Sikorski bez najmniejszych skrupułów skłamał.
http://www.tvn24.pl/-1,1641688,0,1,msz-przyznaje-sikorski-startowal-z-listy-pis,wiadomosc.html
W tej sytuacji portale musiały natychmiast przyjść Radkowi z odsieczą. Na wszystkich, jakie sprawdzałem pojawiły się... sondaże, obwieszczające, że Sikorski już ma niemal tak wysokie poparcie jak Tusk:
Onet: Sikorski rośnie w siłę. "To cieszy" http://wiadomosci.onet.pl/2124044,11,sondaz_sikorski_rosnie_w_sile,item.html
WP: Rośnie poparcie dla Radosława Sikorskiego http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Rosnie-poparcie-dla-Radoslawa-Sikorskiego,wid,11927756,wiadomosc_prasa.html?ticaid=19979&_ticrsn=3
TVN24: Sikorski goni Tuska w sondażach http://www.tvn24.pl/-1,1641772,0,1,sikorski-goni-tuska-w-sondazach,wiadomosc.html
Najbardziej tym razem zaszalał portal TVN24. Zdjął z działu "Najważniejsze" niepoprawną politycznie informację o kłamstwie Sikorskiego (dzięki niej dowiedziałem się o tym, że są na to dowody), zaś umieścił już POprawną, o "postępowych poglądach" Sikorskiego na politykę wschodnią:
Sikorski: Rosja powinna być w NATO http://www.tvn24.pl/-1,1641790,0,1,sikorski-rosja-powinna-byc-w-nato,wiadomosc.html
Oczywiście sondaże nie wspominają o tym, że ani Sikorski, ani MSZ jeszcze nie zareagowały na gloryfikowanie Stepana Bandery przez Juszczenkę. Natomiast zanim Prezydent zdążył wydać odpowiednie oświadczenie ukazały się artykuły typu:
Lech Kaczyński w ogniu krytyki - "prezydent milczy, kiedy krzyczy polska krew"
http://wiadomosci.onet.pl/2122596,11,lech_kaczynski_w_ogniu_krytyki_-_prezydent_milczy__kiedy_krzyczy_polska_krew,item.html
No tak. Jak Kaczyński chciał o polityce wschodniej mówić na szczycie UE, to mu Donek z Radkiem wszystkie samoloty rządowe zarezerwowali, aby nie mógł polecieć. A jak sprawy zaczynają się komplikować, to oni milczą, zaś Prezydent sam musi sobie radzić... w końcu to on zajmuje się relacjami z naszymi "gorszymi" sąsiadami.

Reasumując
Odnoszę wrażenie, że sondaże zamiast odzwierciedlać nastroje społeczne służą ich odpowiedniemu kształtowaniu. Zawsze taka ankieta umacnia wiarę w tych, co tak wzięli sobie do serca expose premiera, że do tej pory moją do niego nieograniczone zaufanie. Coraz częściej mówią oni o sobie "wszyscy", zaś na pozostałych patrzą jak na faceta, który "niby jest wykształcony, a ma gorsze poglądy niż chłop z wiochy zabitej dechami" (Stary, przepraszam... musiałam Cię zacytować).

Z drugiej strony taką ankietą można wmówić jakiemuś słabemu człowiekowi, że skoro oburzają go jeszcze kłamstwa, intrygi i zwykłe wulgaryzmy, to coś z nim jest widać nie tak, bo większości one nie oburzają.

I jeszcze jedna refleksja. W czasie, gdy "internauci", czyli w rzeczywistości dzieciaki, które zamiast iść na sanki spędzają ferie przed komputerem, prześcigali się w oddawaniu głosów przeciw temu złemu Kaczyńskiemu, aby ratować dobrego wujka Tuska, wówczas ci bardziej dojrzali Internauci toczyli prawdziwy bój z totalitarnym dyktatorem Donaldem T. o to, aby nie wprowadzał cenzury Internetu - by i ci starsi i młodsi mogli z niego czerpać informacje i swobodnie się wypowiadać. O ile skala indoktrynacji dzieci wychowanych na Szymonie Majewskim, Kubie Wojewódzkim i dozgonnie wdzięcznych za "Orliki" troszkę mnie martwi, to o wiele bardziej zadziwiają mnie dorosłe dzieci z ukończonymi studiami, co nadal wszelką wiedzę o polityce czerpią z programów Majewskiego, Wojewódzkiego, a także z blogu Palikota. Najwyraźniej pokolenie JP2 w sporej części zdegradowało się do pokolenia JP (Janusza Palikota). Ale to już temat na osobny artykuł.

Brak głosów

Komentarze

Oczywiście tak samo wzięty z powietrza jak pozostałe.

Sondaż przeprowadzony przez agencję "Tylko prawda" na wybranym 1000 dorosłych Polaków.

Tusk mówił prawdę - 2%
Tusk kłamał - 98%

Kto zrobił większe wrażenie na telewidzach

Tusk - 0.19%
Kaczyński - 94%
Reszta ma to w .......... (cenzura)

Kto przegra wybory

Polacy - 100%

Kto wygra wybory

Polactwo - 100%

Kto będzie narzekał

Wszyscy - 100%
__________________________________
"Strzeżcie się Wilki, strzeżcie się przynęty..."

Vote up!
0
Vote down!
0

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#46037

[quote]Co jest grane? Czy to ja zwariowałem, czy trzy czwarte populacji?[/quote]
nikt nie zwariował. 3/4 populacji powtarza co usłyszy w mediach, a manipulatorzy dobrze o tym wiedzą. to nie jest spór na argumenty, ale na siłę przekazu.

przecież po przesłuchaniu JK powinno być jasne, że jego wrogiem jest każdy, kto jest nieuczciwy, w tym każdy szemrany biznesmen. to ci ludzie dorobili mu gębę. nie tylko jemu. dorobią ją każdemu, kto zagraża ich interesom.

Vote up!
0
Vote down!
0
#46045

dzis dorabiali gębę JK mistrzowie na śniadaniu w tvn24, "wielki"aktor Pszoniak, ktoremu Jaruzelski nie przeszkadza ale siedzi sobie w tej swojej Francji i Ferdek Kiepski oraz Torańska, chyba tak sie nazywa, ta co robiła wywiad z bandziorem generałem

jak sie te wykształcone obsłuchają tych idiotyzmów, to szkoda Polski po prostu

Vote up!
0
Vote down!
0
#46085

Witam serdecznie
A'propos tego samego sondażu polecam mój trochę długi tekst: http://niepoprawni.pl/blog/756/moja-ty-radosci-najwieksza-mireksie-i-chyba-nie-tylko

Pozdrawiam

krzysztofjaw

Vote up!
0
Vote down!
0

krzysztofjaw

#46047

W polskich mediach roi się od sondaży politycznych, których wyniki są bardzo rozbieżne lub nawet sprzeczne. Z czego to wynika? Z niedostatków metodycznych w przeprowadzaniu sondaży – niewłaściwego, niejasnego lub tendencyjnego sposobu zadawania pytań, sugerowania osobom ankietowanym określonych odpowiedzi, chwiejności nastrojów lub poglądów respondentów, a może po prostu nierzetelności instytucji przeprowadzającej badania, wynikającej z chęci lub nawet potrzeby sprostania oczekiwaniom zleceniodawcy?

Vote up!
0
Vote down!
0

Jerzy Zerbe

#46048

Witam
Wszystkiego po trochu. Właśnie szukam na moim kompie tekstu o sondażach, który kiedyś spłodziłem. Jak znajdę to opublikuję.

Teraz powiem Ci tak: aby można było wnioskować i podawać wyniki badań odzwierciedlających rzeczywisty rozkład odpowiedzi populacji generalnej (czyli np. Polaków powyżej 18 roku życia) badanie musi być reprezentatywne. Nie będę teraz wdawał się w dyskusje metodologiczne. Powiem jedno: żaden sondaż telefoniczny nie jest reprezentatywny i stanowi tylko tendencję kształtowania się rozkładu odpowiedzi. Zgodnie z taka interpretacją, w przpadku badań niereprezentatywnych, nie można powiedzić, że PO ma np. 45% a PiS 20% poparcia... jest to błąd warsztatowy, oszustwo i manipulacja. Z takiego badania mozna byłoby jedynie powiedzieć: według niereprezentatynego sondażu wystepuję tendencja przeagi PO nad PiS-em... i nic wiecej (żadnych wartości ani skali przewagi).

Wszytkie inne elementy, które wymieniłeś są tez ważne... ale o tym postaram sie napisac...
Pozdrawiam
krzysztofjaw

Vote up!
0
Vote down!
0

krzysztofjaw

#46051

I tak życie czyli wybory pokażą prawdę.

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

Vote up!
0
Vote down!
0

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

#46109

I tak życie czyli wybory pokażą prawdę.

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

Vote up!
0
Vote down!
0

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

#46110

Przecież ta cała afera jest wymysłem PiS Kaczyński sam mówił że nie długo przejma władze i jeszcze to przedłużanie jej trwania do kwietnia nic innego jak Kampania Wyborcza PiS. Już na swoim zjeździe w ukrywanym przed mediami a który nagrali dziennikarze Teraz MY mówili o szykowaniu się do przejęcia dziwne na ponad dwa lata do wyborów parlamentarnych szykowali się do przejęcia władzy toż to podejrzane. Kilka dni później wybuchła afera hazardowa czy tez stoczniowa. Dlaczego szef CBA pan Kamiński nie dokończył sprawy z ta całą afera? Czemu nie poszedł z tym do prokuratury tylko do premiera? Czemu ta afera ma bardzo podobny przebieg do afery gruntowej tez mowa o przecieku tez wmieszany w to biznesmen oj PiS chyba nie lubi bogatych ludzi którzy coś w życiu osiągnęli któzy inwestują w sport czy turystyke.

Vote up!
0
Vote down!
0
#48128

Tracisz czas i zabierasz czas innym. Tutaj nikogo nie nawrócisz! Tutaj ludzie myślą samodzielnie! Tutaj ludzie są kulturalni i dlatego jeszcze Cię tolerują! No nie wszyscy są kulturalni, jedni (jak Spitfire) piszą, że fajne dowcipy opowiadasz, a inni, chamy, prostaki i bydlaki jak ja mówią żebyś po prostu spierdalał! Twoja misja skończona! Poniatno?

I jeszcze jedno, spróbuję, co mi tam: wbij sobie do tego pustego, zmanipulowanego łba, że jak ktoś szczeka na Tuska i całą tą bandę kretynów, to nie znaczy od razu, iż jest pisuarem i kaczystą, czyli wyborcą lub sympatykiem PiS-u. Znaczy to tyle, że ma odwagę myśleć samodzielnie. Spróbuj! Wbrew powiedzeniu to trochę boli, ale warto...

No to spierdalaj!

-------------------------------

Samotny wilk w biegu

Vote up!
0
Vote down!
0
#48131

gościu ma klapki na oczach jak członek Komsomołu lub Hitlerjugend. Sam da sobie spokój i wróci na Omlet.

Dziwi mnie, że jeszcze nie napisał, iż Kaczyński to Kalkstein. Taką prowokację swego czasu widziałem i to u tych, którym przeszkadzał dziadek z Wehrmachtu.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Vote up!
0
Vote down!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#48136

A może to wysłannik? Plany podboju internetu kiedyś tam mieli. (((:

Vote up!
0
Vote down!
0
#48137

bardzo możliwe. W końcu Schetynescu planował rozbudować Ministerstwo Propagandy.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Vote up!
0
Vote down!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#48164

Co racja, to racja... Zwykła strata czasu.

-------------------------------

Samotny wilk w biegu

Vote up!
0
Vote down!
0
#48138

Kwestia podejścia psychicznego, bo można to traktować w kategoriach rozrywki. (: Wszak zawsze to jakieś urozmaicenie. Trochę folkloru też powinno się zobaczyć. (:

Vote up!
0
Vote down!
0
#48139

Ależ zgoda, Spitfire! Bez takich kwiatków, to faktycznie nudno by było. Ale ja też żartowałem! Tylko ja ma zje...ny łeb, jak mówi mój przyjaciel. WPHW - Wyrafinowane Poczucie Humoru Wariata.

Pozdrawiam

-------------------------------

Samotny wilk w biegu

Vote up!
0
Vote down!
0
#48143

Weredyk z Ciebie. Ze mnie trochę też... (:

Vote up!
0
Vote down!
0
#48144

I tak żeś mu dał Pan nieźle popalić. Ja to i tak wolę internetowych towarzyszy traktować w kategoriach humorystycznych.

Baj de łej (że pojadę językiem Starożytnych): czyta ktoś czasem "wpisy" i komcie mr(get)off'a z S 24 ?

Vote up!
0
Vote down!
0

-------
http://jaszczur09.blogspot.com/

#48141

Naturalnie. Ten podły PiS zmusił także Chlebusia do tego aby ten był uległy wobec biznesmena w telefonach i aby zachowywał się tak jakby to biznesmen miał władzę a nie on.

Nie wiem jak fakty, dotyczące zachowania Chlebusia (niegdyś czołowego polityka PO) chcesz pogodzić ze swoją wersją wydarzeń.

Może Chlebuś był agentem PiS! ((((:

((((:

Urzekła mnie twoja historyjka. (:

Vote up!
0
Vote down!
0
#48132