Ordynarne kłamstwo

Obrazek użytkownika Peacemaker
Kraj

Z czym mogą kojarzyć się słowa "tacy ludzie powinni być eliminowani"? Jasne, że z fizycznym unicestwieniem, zabójstwem, ludobójstwem, totalitaryzmem, faszyzmem, holocaustem

, a w najlepszym przypadku z izolacją i wykluczeniem. A z czym się kojarzą słowa "tacy ludzie powinni być eliminowani z życia publicznego"? No, każdy (nie będący lemingiem - homo no sapiens nie liczymy) przyzna, że to zupełnie inna bajka. Jak bardzo zmieniają sens wypowiedzi te te trzy pominięte słowa! Nawet dla osoby bez żadnego wykształcenia "eliminacja" totalna oznacza zupełnie coś innego, niż "eliminacja z czegoś".

Czy może o tym nie wiedzieć dziennikarz?

Gdyby nie wiedział, to by tego nie zrobił. Bo trzy słowa w tytule dodać czy ująć - to żaden problem. Do tego nawet nie opłaca się edytora tekstu otwierać. Ale zmienić rozsądną i wyważoną (biorąc pod uwagę o jakich "ludziach" mówił autor - chodziło o Stefana Niesiołowskiego w kontekście jego zachowania wobec dziennikarki Ewy Stankiewicz) wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego w budzącą grozę wypowiedź faszysty chcącego eliminować ludzi - to już niebywała gratka! Nagłówek "Kaczyński: tacy ludzie powinni być eliminowani" przez pewien czas był dziś nawet numerem jeden na POrtalu "onet". Także tytuł na stronie "Kaczyński: tacy ludzie powinni być eliminowani, to zdziczenie życia politycznego" jest sprytnie ocenzurowany. Całe zdanie pojawia się dopiero w streszczeniu artykułu i jego treści. Autor tego czegoś oczywiście nie podpisał się imieniem i nazwiskiem - wystarczyło mu tajemnicze "(JS)". Cóż, każdy, mający trochę przyzwoitości człowiek na jego miejscu spaliłby się ze wstydu i nie chciał podpisać pod takimi wyPOcinami.
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/kaczynski-tacy-ludzie-powinni-byc-eliminowani-to-z,1,5141828,wiadomosc.html
Oczywiście w całym artykule nie jest podany pełny kontekst wypowiedzi. Cały "kontekst" jest streszczony słowami:
[quote]Lider Prawa i Sprawiedliwości na krótkim briefingu prasowym kolejny raz odniósł się do słów posła PO Stefana Niesiołowskiego podczas blokady Sejmu przez związki zawodowe.[/quote]
Dopiero artykuł z "tvn24.pl" rzuca jakiekolwiek światło na te słowa. Otóż okazuje się, że temat wywołał nie Jarosław Kaczyński, a Ewa Kopacz (do metra wgłąb). Powołała zespół mający wypracować zmiany w karaniu za "szczególnie ciężkie wykroczenie na sali sejmowej", którym według niej jest "nadużywana formuła wniosku formalnego, formuła zadawania pytania czy sprostowania" i takie tam bzdety, a nie zachowania w stylu prowokacji Tuska i Palikota sprzed dwóch tygodni http://niepoprawni.pl/blog/961/czy-dzis-poleje-sie-krew-tusk-i-palikot-tego-chca lub wykrzykiwanych przez Niesiołowskiego pod adresem dziennikarki słów "won do pisowskich lizusów!" i innych inwektywów (o szarpaniu kamery nie wspomnę). Jak poinformowała, zespół będzie pracował bez PiS. Dalszy ciąg artykułu wyjaśnia wszystko.
[quote]Prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany dlaczego przedstawiciele jego klubu nie będą uczestniczyć w zespole powołanym przez Kopacz, ocenił, że marszałek jest "osobą całkowicie niewiarygodną w tej roli". - I my się obawiamy, że to będzie po to, żeby nas karać, a nie karać tych, którzy zachowują się tak jak Stefan Niesiołowski - powiedział dziennikarzom Kaczyński. - Tutaj są konieczne do zastosowania metody dalece bardziej radykalne, niż 15 tys. złotych kary, a przede wszystkim są potrzebni ci, jako realizatorzy tej idei, którzy reprezentują odpowiednio wysoki poziom życia publicznego - dodał.

Według Kaczyńskiego "nie można dać do ręki jakiegokolwiek systemu tym, którzy odpowiadają za tę sytuację". - Kto wprowadził tę metodę walki politycznej, żeby drugą stronę dezawuować. To wprowadziła PO i Platforma jest ostatnią partią, która może brać udział w przygotowywaniu tego rodzaju rozwiązań. Całkowicie jej pod tym względem nie ufamy - zaznaczył lider PiS.
http://www.tvn24.pl/-1,1745652,0,1,kopacz-chce-kar-dla-poslow-pol-roku-bez-diety,wiadomosc.html
[/quote]

Jak ogromny rozdźwiek zieje pomiędzy tym co i w jakim kontekście powiedział Jarosław Kaczyński, a co z tego zrobił "onet"!!! Gdyby chodziło tylko o wywołanie negatywnych skojarzeń, moglibyśmy mówić o manipulacji. Jednak gdy przedstawiona wypowiedź i jej kontekst stanowią dosłowne zaprzeczenie rzeczywistej wypowiedzi i kontekstu, wówczas można (i trzeba) mówić o ordynarnym kłamstwie!!!

Psalm 5 w wersji "onetu"

Stosując metodologię "onetu", tytuł artykułu opisującego Psalm 5 powinien brzmieć:
[quote]Psalmista: Bo Ty nie jesteś Bogiem, Nienawidzisz wszystkich, zsyłasz zgubę na wszystkich[/quote]
A oto treść w wersji oryginalnej:
[quote]Bo Ty nie jesteś Bogiem, któremu miła nieprawość,
złego nie przyjmiesz do siebie w gościnę.
Nieprawi nie ostoją się przed Tobą.
Nienawidzisz wszystkich złoczyńców,
zsyłasz zgubę na wszystkich, co mówią kłamliwie.
Mężem krwawym i podstępnym
brzydzi się Pan.
(Ps 5,5-7)[/quote]
Czy potrzebny jest lepszy przykład?

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

No można lepiej.
I poszedł i powiesił się.
Idź i czyń podobnie.
pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#258378

Żeby nie wyszło, że portal "tvn24.pl" jest taki obiektywny, dodam jeszcze cytat, którego dla odmiany zabrakło w "tvn-ie", a znalazł się w "onecie".
[quote]Kto wprowadził metodę walki politycznej, żeby tą drugą stronę dezawuować, odmawiać jej godności? To wprowadziła Platforma Obywatelska! To to czego życzyli sobie wszyscy wrogowie Polski – Polska jako motłoch. Ta partia nie powinna być przy władzy. To szkodzi Polsce.[/quote]
Słowa te świetnie tłumaczą, co miał na myśli Jarosław Kaczyński przed dwoma tygodniami mówiąc: [quote]No przecież to jego koledzy właśnie w tej chwili mówią: "zadzwoń do niego". Ten poziom nieprawdopodobnego grubiaństwa, to jest pańska zasługa, jeżeli chodzi o polskie życie publiczne. Tego nieprawdopodobnego wręcz chamstwa na poziomie marzeń Adolfa Hitlera o Polakach, o losie Polaków.[/quote]

I tu mam pomysł. Aby przeciwstawić się praktykom opisanym przeze mnie w powyższym artykule proponuję stworzyć w ramach witryny http://www.pis.org.pl stronę internetową, która zawierałaby wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego w oryginalnym kształcie, wraz z kontekstem (np. pytaniem zadanym przez dziennikarza lub wcześniejszą wypowiedzią polityka innego ugrupowania - także w wersji pełnej, bez skrótów i komentarzy redakcji). Dobre rozpropagowanie takiej strony dałoby z jednej strony osobom myślącym i bardziej dociekliwym możliwość sięgnięcia do źródeł, a z drugiej strony stanowiło jasny przekaz dla wszystkich: reżimowe media kłamią i manipulują, a my się prawdy nie boimy!
Jest i "trzecia strona". Zmusiłoby to JK do lepszego przemyślenia niektórych wypowiedzi i wyeliminowania z nich elementów, które później mogą być (i zawsze są - w tej dziedzinie jak w żadnej innej na reżimowe media można liczyć) wykorzystywane przeciw niemu.

Nawiasem mówiąc w tym tygodniu jestem pod ogromnym pozytywnym wrażeniem - wszystkie wypowiedzi Prezesa PiS są na tyle jednoznaczne, czytelne i jasne w przekazie, że aby się do nich doczepić konieczne jest stosowanie tak perfidnych metod, jak opisane w artykule. Jarosławie, tak trzymaj!!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#258392

Zastrzeżenie, że wszystkie wypowiedzi Kaczyńskiego (może też innych polityków PiS) należy cytować wprost, bez uszczupleń tekstu. A już w ogóle niedopuszczalne jest krojenie całych kontekstów i zdań! Zresztą nawet bez tego zastrzeżenia jest to oczywiste. Każda ingerencja zmierzająca do zmiany kontekstu jest manipulacją. Takie praktyki winne być ścigane i karane. Tyle, że Jarosław i PiS to nie Michnik i GW choć przydałoby się czasami. A tak na marginesie, to wcale nie zasługa GW i Agory tylko rozgrzanych sędziów, których nieco przygłupawe orzeczenia i uzasadnienia mogą się obrócić przeciwko nim. Bo jak dziś GW może wyłgać się z tego, że nie jest spadkobiercą Trybuny Ludu lub Róży Luksemburg? Jak? Czy znajdzie się sędzia, który to obali?
Czym jest więc kilkustronicowy artykuł w GW o naciskach L.Kaczyńskiego na pilotów? Prawdą czy propagandą? Teorią czy faktem. Czy miał służyć interesowi Polski, czy internacjonalizmowi - czyli spadkobiercom Róży Luksemburg? Jaki interes (prawny) ma sędzia skazujący polskiego poetę za prawdziwe spostrzeżenia i ich wyartykułowanie? Czy leży to w interesie Polski? Izraela? Rosji?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Chrust

#258779

Media mainstreamowe tylko czekają na dogodny moment. W końcu polska to krajna i miodem płynąca, a PO ma tak wiele sukcesów, że... modlą się do swojego bożka (bo wierzący to oni nie są jeśli chodzi o chrześcijaństwo) aby Jarosław Kaczyński cokolwiek powiedział, nie ważne co, bo i tak przerobią to po swojemu. Fałsz i zakłamanie, nie z ideologii, za pieniądze. To cechuje tych pseudo dziennikarzy i znawców od wszystkiego.

Zamiast wdawać się w rozmowy na temat szamba jakie wprowadza ekYpa rządowa i jej klakierzy, Kaczyński powinien notorycznie schodzić na temat POLSKI tylko i wyłączie. Chcą rozmawiać proszę, temat: Polska i Polacy, jeśli się nie podoba to dziękuję.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#258405

powiedzieć:
To nie są dziennikarze tylko zwykłe sk*rwysyny...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#258411