II. Jak 44

Obrazek użytkownika Romek M
Kraj
trasa iła-76 wg. stenogramów

Anonimowy Abonent:  Słucham?  

Na to otwarte pytanie decyduje się odpowiedzieć 
Paweł Pliusnin (KL): - Tak, na razie informacja, że tylko Ił leci. Innych informacji nie ma. Gdzieś dwadzieścia po dziewiątej. 
 
Ił miał wylecieć z Moskwy o godzinie 6:33. Jego dowódcą miał zaś być major Oleg Frołow. Prędkość przelotowa Iła wynosi 750-780 km/h, a maksymalna 900 km/h. Licząc wyłącznie według „przelotowej”, rosyjski samolot mógłby pojawić się nad lotniskiem w Smoleńsku, leżącym 358 km od „Wnukowa”, najwcześniej gdzieś pomiędzy dziewiątą, a dziewiątą dziesięć czasu moskiewsko – smoleńskiego (czyli siódmą – siódmą dziesięć warszawskiego). Jest to bardzo uproszczony rachunek, nie biorący pod uwagę prędkości osiąganej przez samolot na odcinku początkowym i stosunku tego dystansu do całej trasy, jak również kwestii długości odcinka końcowego (czy lot odbywa się po kręgu nadlotniskowym, a jeśli tak to pełnym, czy skróconym, ewentualnie czy może wykonuje on lądowanie bezpośrednio "z marszu") i prędkości na nim. W każdym razie gdyby miał on wykonywać lądowanie z pełnym okrążeniem, to wówczas obliczenie Pliusnina ("gdzieś dwadzieścia po dziewiątej” - ok. 7:20) mogłoby być jak najbardziej trafne.   
 
Zanim jednak przyleci Ił, wcześniej powinni pojawić się tu przecież nasi dziennikarze, którzy mieli opuścić Okęcie (według różnych relacji) gdzieś pomiędzy godziną 5:00, a  5:25. Czy Rosjanie na „Siewiernym” coś o nich wiedzą? Ze stenogramu nic takiego nie wynika. Natomiast według zapisów z XUBS*, dokładnie cztery minuty i czterdzieści dwie sekundy  po przyziemieniu Jaka-40/44 - jeszcze w trakcie gdy samolot ten kołował - w wieży paść mają następujące słowa:
 
Nikołaj Krasnokutskij: To wy, Włodzimierzu Iwanowiczu?(pauza) To znaczy,zgodnie z planem, oto w tej chwili Jak-40 wylądowałz delegacją i dziennikarzami, a Ił-76, czyli nasz Frołow teraz właśnie na podejściu. Tam będą samochody prezydenckie. O 10.30 lądowanie głównego Prezydenta. / Владимир Иванович, вы? (pauza) Значит, по плану вот сейчас Як-40 выполнил посадку с этими делегацией и журналистами и Ил-76 вот наш Фролов на заходе сейчас. Там будут машины президентские. В 10.30 посадка основного президента.    
 
Proszę zwrócić uwagę na podkreślenie zamieszczone w powyższym tekście. To „zgodnie z planem” oznacza moim zdaniem to, że Jak (mimo ponoć opóźnionego wylotu) przyleciał jednak w spodziewanym przez kontrolerów czasie. Jaki był ów „spodziewany czas”? Najprawdopodobniej ten, który widniał w programie wizyty. Czyli godzina 8:50 (6:50 czasu polskiego).  
 
Czy Krasnokutskij wypowiadając te słowa, miał przed sobą podobny do wyżej zamieszczonego, harmonogram wizyty? Czy to właśnie z niego będzie za chwilę recytował Sypce program dnia? Za tym, że właśnie tak mogło być, przemawiałaby zgodność jego wypowiedzi z czasem przylotu Jaka zawartym w planie wizyty. Również i Edmund Klich w książce „Moja czarna skrzynka. Dokumenty.”, na str. 10, cytując swój list do Donalda Tuska dzieli się takim oto spostrzeżeniem, jeśli chodzi o wylot samolotu Jak-40/44: Plan przylotów według informacji jakie otrzymał dowódca stacji meteorologicznej wyglądał następująco: Jak-40 z 36 specjalnego pułku lotnictwa transportowego miał wystartować z lotniska Warszawa-Okęcie o godz. 7.00 (5:00 czasu polskiego – przyp. mój). Jeśli więc plan lotu Jaka potwierdza się równocześnie (u Klicha fragmentarycznie - tylko wylot), w trzech różnych źródłach, a KranokutskIj twierdzi, że Jak przyleciał "zgodnie z planem", to jest to dla mnie mocny argument przemawiający za tym, że samolot ten przyleciał właśnie o 6:50
 
6:50. To bardzo charakterystyczna i moim zdaniem kluczowa godzina, dla całej smoleńskiej historii. Z jej powodu proponowałby wczytać się w dłuższy fragment telefonicznej rozmowy pomiędzy dwoma rosyjskimi oficerami – podpułkownikiem Nikołajem Kraskokutskim i pułkownikiem Władimirem Iwanowiczem Sypko, ponieważ podczas wymiany zdań jaka zajdzie pomiędzy nimi, z ust jednego z rozmówców padnie właśnie informacja dotycząca tej godziny. Niżej przytoczony fragment stenogramów ma być zapisem z wieży, mającym mieć miejsce tuż  po lądowaniu Jaka-40/44, ale jeszcze przed przyziemieniem Iła-76 Frołowa.   
 
 
TEN ROZDZIAŁ ZOSTAŁ PRZEZE MNIE PRZEREDAGOWANY W ZWIĄZKU Z UZYSKANIEM NOWYCH MATERIAŁÓW - CZYTAJ TU >>>>>>> ]]>http://10iv2010.blogspot.com/]]>

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (12 głosów)

Komentarze

Zamachu w Smolensku dokanali Rosjanie przy czynnej wspolpracy polskich zdrajcow.Obecny rzad polski wspolpracowal z z zamachowcami chociazby w ten sposob ze

robil wszytko aby prawda o zamachu i sami zamachowcy nie poniesli kary i wedlug prawa jest to konspiracja i rzad polski odpowiada za ten zamach na rowni z tymi bandytami co zrealizowali.

Przykry jest fakt jak w tej chwili swiatowe media trabia o zestrzeleniu nad Ukraina samolotu malezyjskiego i mowia o miedzynarodowej komisji a nie wspomna

nic o Smolensku,a przytaczaja inne `wypadki``

Vote up!
3
Vote down!
-1
#1432113

 

"Przykry jest fakt jak w tej chwili swiatowe media trabia o zestrzeleniu nad Ukraina samolotu malezyjskiego i mowia o miedzynarodowej komisji a nie wspomna nic o Smolensku,a przytaczaja inne `wypadki``:

Ale może skończyć się tak jak w Smoleńsku - rozmyciem prawdy. Wszystko do tego, moim zdaniem, zmierza. Pozdrawiam.  

Vote up!
2
Vote down!
0
#1432130