USUNIĘTE KOMUNIKATY I DEPESZE POLSKIEGO RADIA Z DNIA 10 KWIETNIA 2010 ROKU

Obrazek użytkownika Romek M
Kraj

Kilka dni temu w komentarzach pod ostatnim z moich ]]>postów]]>  wpisał się bloger "bahalas a". To co napisał w pierwszym ze swych komentarzy poruszyło mnie mocno. Przytaczam jego wpis w całości, ponieważ uważam, że jest to warte zacytowania bez skrótów:     

 
Kiedy     rano  10-04-2010     słuchałem     spływających    komunikatów    ze   Smoleńska  pierwsze  doniesienia     mówiły    o   ,,awaryjnym   lądowaniu ,,    że   samolot    zjechał    z   pasa    że    jedynie    się   zapalił    ,  podawano    też    że   trwa    akcja    ratownicza    i     pasażerowie    są     wydobywani  .  Około    godz   9:10  - 9:20    w    radiu    [ nie  pamiętam   stacji ]   słyszałem   następującą    relację    korespondenta    ze    Smoleńska  .........SAMOLOT      AWARYJNIE      WYLĄDOWAŁ     A     DELEGACJA      OPUŚCIŁA    SAMOLOT    I    ZOSTAŁA    UMIESZCZONA   W    AUTOKARACH   I   BUSACH  .   Dokładnie    tak     słyszałem  !!! 
 
Poruszyły mnie te jego słowa, ponieważ przypomniał mi się artykuł z 09.04.2012 roku, trojga smoleńskich dziennikarzy - Jarosława Olechowskiego, Pawła Prusa i Jakuba Stefaniaka - korespondentów TVPinfo. Dokładnie chodzi mi o ten oto fragment ich artykułu (]]>http://www.tvp.info/6998533/po-godzinach/smolensk-miasto-bohater/]]> ):
 
Z depesz Polskiego Radia wiemy, że prezydencki samolot wylądował w Smoleńsku kilka minut temu. Ktoś inny, mówi, że słyszał od oficerów BOR-u, że kolumna samochodów wioząca prezydenta i gości jest już w drodze i za chwilę ma się pojawić na cmentarzu. 
 
Nie zastanawiałem się długo. W internecie sprawdziłem, że Prus mówiąc "depesze PR" musiał mieć na myśli serwis Informacyjnej Agencji Radiowej (IAR) w którego skład wchodzą dziennikarze programu 1 i 3 polskiego radia. Jeśli chodzi o PR3 to w necie jest audycja z godzin porannych 10 kwietnia "Śniadanie w Trójce" z której wynika, że obydwaj  jej korespondenci znajdowali się w Katyniu. Natomiast jeśli chodzi o Jedynkę - w sieci żadnych zarejestrowanych materiałów z tego dnia nie znalazłem (poza wiedzą o tym, że Wojciech Cegielski przyleciał Jakiem). Zadzwoniłem więc do sekretariatu Archiwum PR. I powiedziałem czego szukam. Sekretarka podała mi telefon do osoby zajmującej się archiwizacją i katalogowaniem materiałów, abym sprawdził czy w ogóle jakieś zapisy z 10 kwietnia są. Chwilę to trwało, zanim pani archiwistka mogła mi odpowiedzieć, że 
- Owszem, mamy z tego dnia kompletną rejestrację całodobową.
- Czyli rozumiem, że są to kompletne materiały z tego dnia są?
- Tak,"od północy do północy nieprzerwanie".
- Wszystko, nieprzerwanie? -  pragnąłem się upewnić.
- Tak, jest wszystko. Pełna rejestracja całodobowa. 
 Ponieważ chciałem ten materiał tylko przesłuchać (szybszy jest czas na wydanie zgody na przesłuchanie niż czas otrzymania zgody na otrzymanie kopii nagrania), zgodnie z procedurą zwróciłem się do dyrektora Archiwum o dostęp do nagrań tj. o odsłuchanie materiałów na miejscu, w siedzibie Polskiego Radia.
 
Napisałem :
 
Pan Dyrektor (taki a taki)
Uprzejmie proszę o wyrażenie zgody i wgląd do katalogu nagrań Polskiego Radia PR 1 z dnia 10 kwietnia 2010, oraz o możliwość przesłuchania materiałów nagraniowych od godziny 5:00 do 10:00 a.m. Znajomość tego materiału jest mi potrzebna do zweryfikowania napisanej i wydanej przeze mnie książce "Zatarty ślad".
Pozdrawiam serdecznie.
Roman Misiewicz
 
Gdy to wysłałem mailem, postanowiłem przeczytać jeszcze raz artykuł "Smoleńsk, miasto bohater" autorstwa owych trzech korespondentów TVP info. Podczas czytania przyszło mi do głowy, że w programie PR może nic nie być (skoro wszystko jest, i do tego tak łatwo dostępne, że człowiek z ulicy może o to poprosić). Postanowiłem więc sprawdzić jeszcze owe "depesze" o których wspomina Prus. 
 
Zadzwoniłem do IAR. Sekretarka agencji była tak zdezorientowana moim pytaniem o archiwalne depesze z 10 kwietnia, że najpierw się zupełnie zacukała, zmieszała, a potem połączyła z dyrektorem.Ten mnie przede wszystkim zapytał skąd mam do niego numer telefonu. Pytanie idiotyczne, skoro sami reklamują się i zachęcają do zakupu własnego serwisu. - Oczywiście z internetu. Następnie wypytał ktom zacz, jakiego rodzaju informacji potrzebuję, do czego mi to potrzebne. A potem jeszcze raz, tyle że dokładnie kim jestem i skąd jestem, gdzie pracuję, jakie jest moje wykształcenie i takie tam. Byłem lekko poirytowany, ale ponieważ zależało mi na informacji powiedziałem wszystko zgodnie z prawdą, jak na spowiedzi. Najbardziej zainteresowała go jednak moja książka. Pytał o to kto ją wydał i jaką tezę przedstawia. Od tej ostatniej wypowiedzi się wymigałem, mówiąc że nie da się tego opowiedzieć w kilku zdaniach. Szczerze mówiąc, czułem się podczas tej rozmowy jak przyłapany przez policjanta na kradzieży gówniarz. Egzaminował mnie pewnie ponad trzy minuty, by na końcu poinformować, że teraz jest już po pracy i ma bardzo ważne spotkanie, polecił żebym zadzwonił następnego dnia. Zrozumiałem, że chce sprawdzić podane przeze mnie informacje, a może z kimś się skonsultować, więc pożegnałem się z nim tylko, o nic więcej nie dopytując.
 
Następnego dnia, rankiem zadzwoniłem do IAR i ledwo zdążyłem się przedstawić i poprosić o rozmowę z dyrektorem, ta sama co poprzedniego dnia sekretarka, tak samo lekko spłoszonym głosem rzekła:
 
 - Tak, wiem, znam sprawę. Pan dyrektor kazał panu przekazać, że nie udostępniamy pro publico bono informacji IARowych. 
- Ale ja nie chcę ich za darmo. Ja chcę je kupić. Przecież utrzymujecie się z tego, że sprzedajecie serwis. Ja chcę kupić serwis z 10 kwietnia 2010.
- My sprzedajemy tylko serwis bieżący, a starych depesz po prostu nie mamy. Od razu je się niszczy, jak minie ...(zawahała się) jakiś okres. - Widać było, że jest bardzo zdenerwowana i ewidentnie chce jak najszybciej zakończyć rozmowę. 
- No to w końcu "nie udostępniacie pro publico bono" tych depesz, czy ich nie macie?
- Nie mamy.
- Ale pan dyrektor wczoraj nie wspomniał mi o tym, że ich nie ma, tylko kazał zadzwonić dzisiaj.
- Powiedziałam już panu wszystko. Do widzenia. 
Próbowałem ją jeszcze trochę pociągnąć za język, ale niestety szybko odłożyła słuchawkę.
 
Zastanawiam się, czy gdybym to rozegrał inaczej, prosząc na przykład tylko o dostęp do archiwalnych depesz z lat 2009-2014, czy nie udało by mi się tych materiałów w ten sposób pozyskać. Tylko, że musiałbym to jakoś uzasadnić - nie wiem, może na przykład pisaniem pracy doktorskiej. Jeszcze kilka lat temu pewnie tak bym postąpił, ale od pewnego czasu staram się nie kłamać, Zwłaszcza w tej sprawie. Dokładnie bowiem trzy lata temu, kiedy zacząłem pisać książkę o Smoleńsku zadałem sobie pytanie - czy można domagać się prawdy o 10 kwietnia samemu posługując  kłamstwem? .
IAR był już dla mnie stracony. Teraz mogłem tylko czekać na odpowiedź dyrektora archiwum PR. 
O dziwo, już po godzinie,od mojej rozmowy z Agencją zadzwonił telefon. Telefonowała archiwistka PR. Ta sama, która wczoraj sprawdzała, czy w archiwum są materiały z 10 kwietnia. 
 
- Pan dyrektor wyraził zgodę. Może Pan przesłuchać materiał. 
- O jak szybko. Cieszę się ogromnie. Kiedy będę mógł to przesłuchać?
- Nawet dziś. O której może pan przyjechać?
- No, niestety nie jestem z Warszawy i podróż może zająć mi nawet do pięciu godzin. Może w piątek? Wie pani - to jest minimum pięć godzin przesłuchań plus dojazd i powrót.. Muszę sobie zarezerwować na to cały dzień.
- Ale co pan chce przez tyle czasu przesłuchiwać?
- No jak to? To co napisałem we wniosku. Program pierwszy Polskiego Radia od 5:00 do 10:00 z 10 kwietnia 2010. 
- Tylko, że my niestety nie mamy całości nagrań z tego dnia.
- Jak to? Mówiła Pani wczoraj, że jest nieprzerwanie....
- Tak, ale dyrektor mnie poprosił, i ja odsłuchałam je przed chwilą. I jest tylko nagranie od kilka minut po 9:00 do północy 10 kwietnia. 
- A wcześniejsze godziny?
- Nie ma.
- No jak to nie ma? Wczoraj przecież mówiła pani, że jest wszystko od północy do północy? Pełna rejestracja całodobowa.
- Są jeszcze "Sygnały dnia" 120 minut od 6:00 do 8:00, ale tam nic nie ma, bo sprawdzałam. 
- No, a ta godzina pomiędzy 8:00 a 9:00?
- Nie do odtworzenia, ona była poza ramówką, bo potem już wszystko było poza ramówką, jak przyszła ta informacja z TVN24 o katastrofie.
- Ale ta informacja mogła przyjść dopiero po 9:00, prawda? To dlaczego nie ma nic pomiędzy 8:00, a 9:00? Wtedy jeszcze musiała obowiązywać jeszcze przecież ramówka. 
- Po prostu nie ma tego. Panowie już to wcześniej przesłuchiwali i widocznie doszli do wniosku, że tam nie ma nic ważnego i nagrali dopiero od po 9:00.  
- Czy to jest nie do odtworzenia, ta godzina między ósmą a dziewiątą?
- Nie do odtworzenia. 
- Ale to jest dla mnie najważniejsza godzina.
- No niestety, tego nie ma.
 
Nie wiem jacy to "panowie" już wcześniej materiały te przesłuchiwali, nie wnikałem w to. 

Co w tej sytuacji mogłem zrobić, kiedy jest więcej niż pewne, że może wczoraj jeszcze były, ale w tej chwili w Polskim Radio nie ma już źródłowych materiałów z poranku 10 kwietnia 2010 roku? Mogłem tylko napisać na Twitterze do Jacka Kurskiego, że właśnie znikają z archiwów Polskiego Radia materiały dotyczące 10 kwietnia (bez odpowiedzi) i tyle.      
 
Oczywiście sprawy nie odpuszczam i umówiłem się z panią archiwistką na przesłuchanie do PR. O tym czego się dowiem i co zauważę napiszę w przyszłym tygodniu. 
 
.............................................................................................................
 
Kwintesencja moich ustaleń dotyczących 10 kwietnia 2010 roku znajduje się w artykule  >>Koniec "smoleńskiego śledztwa" - podsumowanie<<]]>   TUTAJ]]>

Christus, et impera super nos.
.........................................................................................
 
Moja książka o 10 kwietnia 2010. "Zatarty ślad"
 
Możesz zapoznać się z opiniami o tej książce - ]]>TUTAJ]]>,
Możesz kupić tę książkę, na przykład  - ]]>TUTAJ]]>
 
 

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (23 głosy)

Komentarze

Drąż Romek i nie odpuszczaj. Jesteś jednym z niewielu, którzy zrobią to dobrze.

Vote up!
15
Vote down!
0
#1507938

Dzięki wielkie za dobre słowo. Pozdrawiam.

Vote up!
4
Vote down!
0
#1508032

zadzawonił do mnie tamtego poranka budząc mnie ze snu (lubię się wyspać w wolną sobotę) mówił żebym włączył telewizor, coś się dzieje w Smoleńsku; były komunikaty że samolot awaryjnie lądował, że się zapalił, że pożar ugaszono, że są ofiary śmiertelne (nie pamiętam kolejności tych informacji, to trwało dość długo, ale chyba taka jaką tu zastosowałem). Pamiętam też późniejszą informacvję że ktoś przeżył. Nie udokumentowałem tego w żaden sposób. Polegam tylko na własnej pamięci.

Honic

Vote up!
11
Vote down!
0
#1507940

Bardzo dobrze pamiętasz :)) Gratuluję. Przedstawię to co zanotowałem w przyszłym tygodniu.  

Vote up!
2
Vote down!
0
#1508028

Urzędy UNIków - mają  urzęduników, nieustępliwie szkolonych  w  nieustępliwym  kłamaniu i łamaniu praw Obywateli…

UNIwersalny system zarabiania  na kłamaniu, oszukiwaniu i fałszowaniu faktów, jest  dziełem zbiorowym - trybuNAłów tysięcy „państwowych   profesjonalistów” ... od   politycznego likwidowania odpowiedzialności zbiorowej,  za SYSTEMatyczne likwidowanie  Ludzi … arytmEtycznych   zbiorów  ( jak z sadów) - znanych sądom (?)  - pro ludzkim, czy pro POsystemowym…?

Pozdrawiam. 

Vote up!
5
Vote down!
0
#1507944

Podobnie myśli moja żona. Ona uważa, że to strach przed słowem-kluczem które brzmi "10 kwietnia" powoduje te uniki urzędników. 

Vote up!
3
Vote down!
0
#1508030

Serdeczne dzięki za wykonaną pracę !

Wynik daje wiele do myślenia.

Vote up!
8
Vote down!
0

#1507945

Dziękuję i pozdrawiam :)

Vote up!
2
Vote down!
0
#1508031

Szanowny Panie Romku !
Od dawna zagladam na Pana strone -interesujaca !
Chce poddac Panu propozycje byc moze ,,cos sie Panu uda w ,,poszukiwaniu straconego czasu antenowego"" ktos powiedzial,ze w internecie nic nie ginie !! prosze sie zwrocic z apelem do
internautow w Polsce czy posiadaja nagrania interesujacych Pana komunikatow radiowych byc moze
okaze sie,ze jednak nic nie ginie i uda sie Panu pozbierac (jak to Pan potrafi) wszystko razem i potem nam tu opowiedziec pozdrowienia z ,,zaziebionego Montrealu"

Vote up!
6
Vote down!
0

yrazec

#1507971

Bardzo dobry pomysł. Ten apel może jednak trafić do internautów tylko za pośrednictwem takich stron jak Niepoprawni. Więc tak naprawdę, to będzie Twój apel :)) Myślę, że jeśli ktoś posiada takie nagranie i przeczytał by powyższy wpis, to już by się odezwał, nawet bez apelu.Np tak: - Stary, po cholerę głowę zawracasz. Tutaj masz wszystko - http://....

Chyba że jeszcze nie przeczytał :)

Vote up!
2
Vote down!
0
#1508033

Bardzo interesujacy artykuł szkoda że nadal informacje sa nadal ukrywane  i nie można potwierdzic tych wiesci radiowych .

Jak wiemy i ta tajemnica bedzie znana mimo zakopania na metr w ziemi przez klamczuche .

Dziwi mnie tylko ukrywanie prawdy o tamtym tragicznym dniu oraz zachowaniu ludzi ktorzy mają dowody jak było w tamtym dniu lecz nie chca udostepnic to innym - spoleczenstwu .

Vote up!
6
Vote down!
0
#1507976

Pewnie "jeszcze nie czas"

Vote up!
2
Vote down!
0
#1508034

Gdy dowiedziałem się o katastrofie zadzwoniłem do mojego znajomego który ocierał się w swoim zyciu o rużne takie tam miejsca ciawe i ludzi znający co gdzie kiedy i jak sie odbywa a nie zawsze jest zapisane dla szerszych rzesz ludzi lu wogóle.

Powiedziałem mu,że podali dopiero iz trzy osoby przezyły...

 A on do mnie od razu:

-Nikt nie może przezyć w takej sytuacji...

A ja znając go i wiedząc,że nigdy nie kłamał:

-Dla czego...?

Bo tak sobie pomyślałem jak on może tych ludzi w swych myślach a raczej wiedzy skazywac na śmierć...

A wreszcie mi wytłumaczył jak odbywają się same szkolenia do pewnych takich firm....

Resztę wiecie sami.

Są ludzie którzy mają jescze wiedzę i dokumenty,ale czekają na znak-sygnał oraz okoliczności że już będzie naprawdę widać,że to Polski rząd i chce prawdy od Boga dla ludzi oraz sprawiedliwości szczególnie dla biednych i oszukanych.

Lecz w szczególności skazania winnych za całe zło wyrządzone narodowi Polskiemu.

A takie gierki w stylu ujawnimy,PO każemy ale nie teraz a może trochę i taka dalej komusza ciuciubabka przez następne 25 lat...?

Polacy się na takie ciuciubabki nie chcą pisać.

Karty na stół,kasa na wierzch i można grać anie dalej chowanie PO kątach.

Daliśmy mandat zaufania Temu rządowi i chcemy widzieć zdrajców,judasz i sprzedawczyków oraz złodziei tam gdzie ich miejsce...!

 

Vote up!
8
Vote down!
0

Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia.

#1507989

Tak - pada - chyba około 9:30 - taka informacja, że na pokladzie Tu leciało 90 osób, a zginęło 87. Chwilę potem Hypki mówi, że to całkowity brak profesjonalizmu, by kilka minut po katastrofie takie rzeczy móc już autorytatywnie stwiedzać.  

Vote up!
6
Vote down!
0
#1508035

Bardzo dziękuję za wszystkie Wasze wpisy. Od razu powiem, że duża część zamieszczonych przez Was wspomnień pokrywa się z moimi spostrzeżeniami, jakie poczyniłem w archiwum PR. Nie odpowiadam na nie indywiduwalnie, za co przepraszam, ale dopiero teraz usiadłem przed komputerem, a wróciłem z Warszawy dopiero w nocy i po prostu padłem. Jutro postaram się ogarnląć notatki z PR, i jak najszybciej będę mógł, zapiszę swoje spostrzeżenia i zamieszczę na NP. Teraz tylko zanotuję - aby zaspokoić Waszą ciekawość - że nie dane mi było usłyszeć tego, co moim zdaniem najważniejsze - materiałów pomiędzy 8"00 a 9"07.

Pozdrawiam serdecznie i życzę Dobrej Niedzieli. 

Roman Misiewicz

Vote up!
6
Vote down!
0
#1508024

Dzięki za miłe słowa :) 

Vote up!
3
Vote down!
0
#1508025