Dojenie kozy, czy” wypadek przy pracy”?

Obrazek użytkownika 1Maud
Kraj

“ORBIS TRAVEL(PBP ORBIS Sp.Z o.o.)Jest jednym z największych polskich organizatorów zagranicznych i krajowych wyjazdów turystycznych. Firma oferuje pełen zakres usług turystycznych i podróżniczych dla klientów indywidualnych i firm. Każdego roku z oferty biura korzysta ponad milion osób oraz ponad dwa tysiące przedsiębiorstw. Orbis Travel jest biurem podróży o silnej, szeroko rozpoznawalnej w Polsce marce.”

Tak informował, przejmujący 95, 08% udziałów w spółce, Polish Enterprise Fund VI (PEF VI), fundusz private equity zarządzany przez EI ,w styczniu 2010 r.

Co wydarzyło się w ciągu 9 miesięcy? Że PEF wycofał się z dofinansowania spółki? Pewnie to, co zawsze, gdy fundusze kapitałowe, jawiące się wielu firmom, jako jedyne antidotum na dalszy rozwój i poczucie bezpieczeństwa inwestycji:zastosują brutalnie porównawczy rachunek ekonomiczny. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że każdy fundusz kapitałowy opłacalność inwestycji ocenia nie w długim okresie czasu, a w określonych sztywno przedziałach czasowych. Np. w ciągu pięciu lat musi uzyskać wynik 40% zysku od zainwestowanego kapitału. Czynią to zwykle nie bezpośrednio, ale jako kwalifikowany koszt pomocy w zarządzaniu. Do tego dokładamy sobie zysk z różnicy pomiędzy ceną zakupu udziałów, a ceną sprzedaży i musi wyjść na założone, przeciętne 25-40 % zysku od inwestycji w skali roku. Minimum jest ściśle określone.

I w tym tkwi sedno. Fundusz nie podejmuje żadnych decyzji, bez tego rachunku. Jeśli firma ma szansę na generowanie dochodu, będącego podstawą do zwiększenia wartości firmy np. od 3-7 lat, nijak tego rachunku porównawczego nie jest w stanie spełnić.

Co robi wtedy Fundusz? Albo cichutko doprowadza firmę do szybkiej upadłości, albo sprzedaje udziały bez zysku, po cenie zakupu. Pierwszy sygnał o wychodzeniu Funduszu to odmowa dofinansowania spółki w okresie utraty płynności finansowej.

Na stronie PBP Orbis możemy przeczytać”

„Bezpośrednią przyczyną zaistniałej sytuacji jest fakt, że obecny większościowy udziałowiec Spółki, fundusz Enterprise Investors, podjął decyzję, że nie dofinansuje PBP Orbis, o czym poinformował Zarząd Spółki w dniu 14 września 2010 r. Do samego końca Zarząd PBP Orbis próbował uratować Spółkę wdrażając plan restrukturyzacji oraz aktywnie poszukując nowego inwestora.”

Upadłość Orbisu oznacza, zatem, że EI nie chce, jako właściciel, przeczekać złej koniunktury z roku 2010( pył wulkaniczny, który spowodował sporo kosztów, spadek turystyki związany z kryzysem itp.) . Z rachunku musi wynikać, że uzyskanie dobrego wyniku za kilka lat, funduszu nie interesuje. Więc firma musi upaść.

Niezwykle ciekawa konstrukcja dotyczy jednak samego znaku Orbis, Travel. Okazuje się, że Orbis SA ten znak jedynie wydzierżawił Enterprise Investors. Czyżby wiedzieli, że pobyt Funduszu w spółce będzie krótki?

Były dyrektor Orbisu –Biuro podróży (15 lat na stanowisku) w Gdańsku, zmuszony do przejścia na emeryturę, powiedział, że on złożyłby zawiadomienie do Prokuratury, upatrując przyczyn w złych decyzjach francuskiej grupy Accord (udziałowca Orbis SA), Ja rozszerzyłam bym pole badań o przyjrzenie się umowie dzierżawy znaku, fakturom za analizy i badania rynkowe na rzecz EI, a także analizie decyzji finansowych właściciela. Czy nie było na przykład znaczących wydatków na podniesienie płac w okresie kryzysu i podobnych zabiegów, przyśpieszających „zgon” firmy. Te metody cichego wycofywania się z firmy funduszy, znam z autopsji. Kończy taką ucieczkę , po wcześniejszym” wydojeniu kozy” z tego co się da, sprzedaż udziałów 1.2 i często 3 spółce. Byleby odsunąć skojarzenia i ewentualną odpowiedzialność za plajtę, od Funduszu. Jak najdalej.

http://www.ei.com.pl/main.php?plik=inc_news.php&ns=2010-01-07_01@12@00

http://orbisincoming.com/

Brak głosów

Komentarze

to go doją

pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0
#89737

i PO krzyku...ot ta sama metoda,co w latach 2000

re oddania sprawy do prokuratury,pewnie i mozna,ale czy prokuratura zaraz jej nie umorzy"starym zwyczajem"?

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#89778