Requiem in pace

Obrazek użytkownika 1Maud
Kraj

Był moim Katechetą, a równocześnie wikarym w Kościele Najświętszej Marii Panny w Gdańsku. Już wtedy roznosiła Go energia. Zapoczątkował zbiórkę pieniędzy na odbudowę Kościoła NMP (przy pomocy swojej matki).Swoim uczniom-licealistom i ministrantom, zorganizował obok sali dydaktycznej, kącik do gry w ping-ponga,(zakupił stół i wyposażenie).Potem odbudował Kościół na Stogach, aby wreszcie objąć probostwo i odbudować Kościół Świętej Brygidy.
W latach 70-tych wspierał represjonowanych po grudniu 1970 ,stoczniowców. Pomagał rodzinom ofiar. W stanie wojennym woziłam do księdza na plebanię moich holenderskich gości z Rady Rotterdamu oraz zaprzyjaźnionych dziennikarzy. Kiedy córka przyjaciół zachorowała na ostrą postać ziarnicy ,zorganizowałam spotkanie u mnie w domu .,Wtedy pozwoliłam sobie na uwagę, że dla mnie jest bardziej politykiem niż księdzem. Nie obraził się, ale powiedział, że w duchu czuje się zawsze przede wszystkim księdzem.
Odsunięty od probostwa i swobodnego głoszenia kazań w Kościele Św. Brygidy przez arcybiskupa Gocłowskiego, został przywrócony przez arcybiskupa Głódzia do administrowania parafią i od 4 tygodni , o 11-ej, jak przez lata, głosił kazania. Ostro wkraczające w politykę, tak jak robił wcześniej.
Po Kościołem Św, Brygidy zgromadził się spory tłum wiernych, jest spora grupa dziennikarzy.
Ksiądz Henryk Jankowski zasnął w wieku 74 lat .Od kilku lat ciężko chorował, wielokrotnie przebywał w szpitalu. Widziałam Go kilkanaście dni temu na wiecu wyborczym Jarosława Kaczyńskiego , na Targu Rybnym.
Wolałam księdza Jankowskiego tego z przeszłości. W miarę upływu lat, Jego kazania stawały się coraz bardziej kontrowersyjne. Ale pobudzał nimi ludzi do myślenia. Przede wszystkim jednak, był symbolem-kapelanem Solidarności. Zmarł 12 lipca 2010 roku, około godziny 20-ej
Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie
P.S,Wiele lat temu, powiedzial mi,ze Jego słynne meble gdańskie trafią do Częstochowy na Jasną Górę. Wierzę,że zdania nie zmienił....

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Wielka postać, ale jak napisałaś - kontrowersyjna. Ale może rzeczywiście trzeba było w taki sposób do ludzi docierać, szokując kazaniem, stajenką, Pańskim grobem?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#71782

Podwórko przy plebanii było jedyną na wschód od Berlina zachodniego oazą wolności politycznej Znajdowaliśmy tu schronienie zadymiarze , Wipowcy, Federaści nawet anarchiści. Tutaj z nabożeństwem słuchaliśmy Wałka oglądaliśmy Michnika i gości zagranicznych ekipy telewizyjne. Przy księdzu nic nam nie groziło. Chwała ci Prałacie !

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#71787

Czas odstawić    /   na bok żarty !     /   przegraliśmy POLSKĘ   /   jak dziad ostatnie grosze   /    w karty !!! ......      //   Pod GDAŃSKIMI KRZYŻAMI   /   zahuczy nasze MORZE :   /    "MÓJ BOŻE" !!!   /   tu się o POLSKĘ   /   krew polała  /   gdzie o tym   /   PAMIĘĆ i CHWAŁA ? !!!    //    Przyjdzie pod te KRZYŻE   /    {dla oka}  /    Targowica okrągłostołowa   /   i Solidarność    /   pusta i jałowa .......     //   KRZYŻE ! GDAŃSKIE KRZYŻE !!!    /    takie WIELKIE !    /   Takie Świętw !   /   A już swym istnieniem   /    i POLSKĄ przejęte ! ......   //  Wołają , krzyczą   /    pod NIEBEM GDAŃSKA :   /   " o POLSKO !!!   /   POLSKO bezpańska !!!......

  /-/ Jan Orawicz z gazety Tylko Polska Nr 35    Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#71791

Wieczny odpoczynek racz MU dać Panie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#71847