PAN potępia ekspertów zespołu Macierewicza

Obrazek użytkownika Recenzent JM
Kraj

Niezależna.pl podaje informację, że Komisja Etyki Polskiej Akademii Nauk ostro potępiła naukowców zaangażowanych w prace zespołu parlamentarnego Antoniego Macierewicza.
Gdyby działanie komisji nie było tak żałosne, to nawet można by się z tego pośmiać.

Niezależna.pl pisze m. in. tak:
„W oficjalnym stanowisku komisja ds. etyki w nauce działająca przy Polskiej Akademii Nauk ostro potępiła naukowców wypowiadających się „poza swoją specjalnością”, stwierdzając, że ich zachowanie jest „jednoznacznie nieetyczne i naganne”. W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” przewodniczący komisji prof. Andrzej Zoll przyznaje, że „komisja, przypominając o tych zasadach, miała na myśli zaangażowanie uczonych z profesorskimi tytułami w prace zespołu parlamentarnego Antoniego Macierewicza”.”

Nie wiem, jak Wam, ale mnie najbardziej spodobał się zwrot, o tym że zachowanie uczonych jest: - „jednoznacznie nieetyczne i naganne”. Wytoczenie takich „armat”, przez tak szacowne grono profesorskie musi budzić respekt. I powiem Wam, że to robi wrażenie.
Jak mnie rzuciło na kolana, to potem przez jakiś czas nie mogłem zebrać myśli. W głowie cały czas dudniło pytanie – czy uda mi się wstać?
Nie jest źle dałem radę, a jak usiadłem to wróciła mi jasność myśli.

Czy zastanawialiście się kiedyś - ile tak naprawdę jest etyki w takiej komisji etyki?
Albo – kto dał tym ludziom moralne prawo oceny innych naukowców, tych którzy w dobrej wierze opowiedzieli się za wykorzystaniem metod naukowych w dojściu do prawdy o przyczynach katastrofy w Smoleńsku?
Pomyślmy - na czym polegała ich wina? Na tym, że bezinteresownie, w imię prawdy naukowej, wykorzystując naukową metodologię, swoją wiedzę naukową i doświadczenie badawcze - zaczęli tę katastrofę badać. Bez państwowych pieniędzy, dotacji i grantów. Najlepiej, jak potrafili i na dodatek za „frico”.
Popatrzcie sami – miało być o winie, a ja piszę o ich zasługach. Myślę, że wielu z nas ich podziwia, za tą bezinteresowność, poświęcenie, dążenie do odkrycia prawdy i odwagę.
Czy to nie dziwne, że aktualnie aby pisać teraz o dążeniu do prawdy – trzeba też pisać o odwadze?
Taki numer można chyba obserwować tylko w platformerskim cyrku.

Myślę, że właśnie takiej odwagi zabrakło ich kolegom naukowcom z PAN-u i wyższych polskich uczelni technicznych. Cóż robi szacowne grono naukowe PAN, gdy brakuje mu odwagi?
Jak widzimy piętnuje tych, którzy się odważyli. Czy to jest etyczne?
Pewnie nie, ale gdy komisja piętnuje, to wiadomo, że być odważnym się nie opłaca.

Drugi zwrot, który mnie pobudził do refleksji to ten o wypowiadaniu się „poza swoją specjalnością”. Zwróćcie uwagę na pewien dysonans. W komisji zasiadają spece od prawa, chemii, biologii, czy literatury. Nawet od metali. Jednak ani jednego etyka.
Wiem mogło być jeszcze gorzej – mógł się trafić jakiś Hartman, czy Środa.
Ale mimo to pomyślmy. Szacowna komisja etyki, bez żadnego etyka w swoim składzie, ocenia etykę postępowania innych naukowców i potępia ich za to, że się wypowiadają „poza swoją specjalnością”.
To jest też świetny numer. I też do zaobserwowania tylko w tym cyrku.
Ale, czy takie postępowanie jest etyczne?

Żeby można było mówić o etyce naukowca, to przyznacie, że w swych ocenach powinien on być niezależny i obiektywny. Nie może on ulegać żadnym zewnętrznym wpływom i naciskom.
Portal pisze w tej sprawie tak:
„Podczas gdy w treści dokumentu pojawiają się zarzuty dotyczące ulegania „wpływom ze strony politycznych, ideologicznych lub biznesowych grup nacisku”, okazuje się, że powiązania ze światem polityki występują w samej komisji ds. etyki w nauce.
Okazuje się np., że jej wiceprzewodniczący prof. dr hab. Maciej Grabski prywatnie jest ojcem wiceprzewodniczącej klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.
Wśród członków komisji jest też prof. dr hab. Piotr Węgleński – polski biolog i genetyk, który w 2010 r. z rekomendacji klubu parlamentarnego PO został powołany w skład rady programowej Polskiego Radia... Zaangażowania politycznego nie można też odmówić przewodniczącemu komisji etyki prof. Andrzejowi Zollowi, który w latach 1998–2000 był przewodniczącym Rady Legislacyjnej przy premierze Jerzym Buzku (dziś PO), a później był społecznym doradcą ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego w rządzie PO.”

Ja rozumiem, że można być ojcem wiceprzewodniczącej klubu PO. Zawsze to bliska rodzina – nawet, gdy działa w PO. Rozumiem też, że można dostać rekomendację klubu parlamentarnego Platformy, w którym córka kolegi naukowca jest wiceprzewodniczącą. Jak widać można też być doradcą ministra sprawiedliwości w rządzie PO. Dlaczego by nie?
Ale, czy wtedy można się bezstronnie i obiektywnie wypowiadać w sprawach dotyczących przeciwników politycznych? Tak tylko pytam, choć wiem, że standardy Platformy już nie z takimi konfliktami sumienia dawały sobie radę.
Tylko - czy takie działania są etyczne? Ja się nie znam, to nie moja specjalność, Nie należę nawet do żadnej komisji etyki.
Na te pytania o etykę członków komisji, musiałaby więc sobie szacowna Komisja Etyki sama obiektywnie odpowiedzieć. Ale szczerze wątpię, aby było ją stać, aż na tak wysoki poziom naukowego obiektywizmu.

Brak głosów

Komentarze

Coś mi dziś nie idzie...
Jak Klich taki PAN..., cholera, no nie przypomnę sobie "jak to leciało".

Vote up!
0
Vote down!
0
#392706

taki KRAM???
Kramik właściwie, gdzie na sprzedaż uczciwość, solidność, a do kupienia, za srebrniki oczywiście lojalność, posłuszeństwo...
...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

Vote up!
0
Vote down!
0

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

#392708

karjere jaka im czerwoni dali aby teraz mogli z wysokich stanowisk opluwac tych, ktorych im UKLAD palcem POkaze.
Nazwiska ich wpisac czerwona farba w czarnej ksiedze wrogow narodu polskiego bo te skoorfiele musza czuc oddech Polakow na swoim karku i ze ich zdrada nigdy nie zostanie podarwoana i ze ta cholota z nomibacji zostanie rozliczona zdegradowana ze swoich naukowych stopni.

Przypomina mi to czasy Szymborskiej czy Mazowieckiego ich listy wspierajace jewrejskokomuszokacapska okupacje i ich dzialania eksterminujace Polakow.

Vote up!
0
Vote down!
0
#392710

Komisja etyki atakuje ekspertów Macierewicza. A w jej składzie... ojciec Kidawy-Błońskiej

foto: Patryk Luboń/Gazeta Polska

Naukowcy wchodzący w skład komisji etyki Polskiej Akademii Nauk zaatakowali ekspertów współpracujących ze smoleńskim zespołem parlamentarnym. Komisja zarzuca im uleganie „wpływom ze strony politycznych grup nacisku”, tymczasem w jej składzie jest m.in. ojciec Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (wiceprzewodniczącej klubu parlamentarnego PO) oraz naukowiec, który z rekomendacji klubu parlamentarnego PO powołany został w skład rady programowej Polskiego Radia.

W oficjalnym stanowisku komisja ds. etyki w nauce działająca przy Polskiej Akademii Nauk ostro potępiła naukowców wypowiadających się „poza swoją specjalnością”, stwierdzając, że ich zachowanie jest „jednoznacznie nieetyczne i naganne”. W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” przewodniczący komisji prof. Andrzej Zoll przyznaje, że „komisja, przypominając o tych zasadach, miała na myśli zaangażowanie uczonych z profesorskimi tytułami w prace zespołu parlamentarnego Antoniego Macierewicza”.

Podczas gdy w treści dokumentu pojawiają się zarzuty dotyczące ulegania „wpływom ze strony politycznych, ideologicznych lub biznesowych grup nacisku”, okazuje się, że powiązania ze światem polityki występują w samej komisji ds. etyki w nauce.

Okazuje się np., że jej wiceprzewodniczący prof. dr hab. Maciej Grabski prywatnie jest ojcem wiceprzewodniczącej klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Wśród członków komisji jest też prof. dr hab. Piotr Węgleński – polski biolog i genetyk, który w 2010 r. z rekomendacji klubu parlamentarnego PO został powołany w skład rady programowej Polskiego Radia. Swoją drogą genetyk, który dzięki partii politycznej dostał się do rady programowej radia, a teraz potępia u naukowców działanie "poza swoją specjalnością", jest interesującym przypadkiem.

Zaangażowania politycznego nie można też odmówić przewodniczącemu komisji etyki prof. Andrzejowi Zollowi, który w latach 1998–2000 był przewodniczącym Rady Legislacyjnej przy premierze Jerzym Buzku (dziś PO), a później był społecznym doradcą ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego w rządzie PO.

Poniżej publikujemy pełny skład komisji do spraw etyki w nauce Kadencja 2011-2014:

I. Przewodniczący:
Prof. dr hab. Andrzej Zoll – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
zgłoszony przez Komitet Etyki w Nauce PAN

II. Wiceprzewodniczący:
Prof. dr hab. Maciej Grabski, członek korespondent PAN – Politechnika Warszawska
zgłoszony przez Prezydium PAN

III. Członkowie:

Prof. dr hab. Osman Achmatowicz
zgłoszony przez Centralną Komisję do spraw Stopni i Tytułów

Prof. dr hab. Andrzej Białynicki-Birula, członek rzeczywisty PAN – Uniwersytet Warszawski
zgłoszony przez Prezydium PAN

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Górski, członek rzeczywisty PAN – Wiceprezes PAN
zgłoszony przez Prezydium PAN

Prof. dr hab. n. med. Janusz Limon, członek rzeczywisty PAN – Gdański Uniwersytet Medyczny
zgłoszony przez Prezydium PAN

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Luty – Politechnika Wrocławska
zgłoszony przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich

Prof. dr hab. Piotr Węgleński, członek rzeczywisty PAN – Uniwersytet Warszawski
zgłoszony przez Radę Główną Szkolnictwa Wyższego

Prof. dr hab. Franciszek Ziejka - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
zgłoszony przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich

http://niezalezna.pl/48740-komisja-etyki-atakuje-ekspertow-macierewicza-w-jej-skladzie-ojciec-kidawy-blonskiej

******************************************  

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

----------------------------------

Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#392719

I tego się trzymam do dziś. :-)))

Vote up!
0
Vote down!
0
#392726

Nie widzę tego oficjalnego stanowiska na stronie Komisji do spraw etyki w nauce PAN. Ostatnia aktywność tej komisji jest z 12 marca 2013 r. http://www.instytucja.pan.pl/index.php/komisja-do-spraw-etyki-w-nauce/aktualnoci

Natomiast zwroty użyte w artykule znajdują się w załączniku do Uchwały 10/2012 Zgromadzenia Ogólnego PAN z 13 grudnia 2012 r. Jest to Kodeks Etyki Pracownika Naukowego. http://info.ath.bielsko.pl/pliki/Kodeks_etyki_pracownika_naukowego.pdf

Czy to Zoll razem z GW czegoś sobie nie zmyślili?

Vote up!
0
Vote down!
0
#392730

Aleksander Szumański

Kto to jest Andrzej Zoll?
Czy to ten mason z klubu Rotary, który oszukał bł. Jana Pawła II obejmując zwierzchnictwo nad komisją papieską "Nie lękajmy się" nie podając, że jest masonem. Czy to wnuk hitlerowca Andrzeja Zolla (młodszego) hitlerowca, współpracownika Akademii Prawa Niemieckiego, przyjaciela Hansa Franka? Czy to ten protegowany Kazimierza Buchały enkawudzisty w katedrze Prawa Karnego UJ do spóły z bolszewikiem Ćwiąkalskim?
Jeżeli to jest ten Fryc bolszewicko - hitlerowski to hańba dla tej komisji kłamców i bandziorów prosowiecko - tuskowych.

Vote up!
0
Vote down!
0

Aleksander Szumanski

#392748

To jest cenna uwaga.
Być może, że prof. Andrzej Zoll - jako przewodniczący tej komisji dał się wykorzystać, albo po prostu pomógł władzy w taki sposób, jak potrafił, piastując to stanowisko.

"Wyborcza" przedstawia to w taki sposób:
"- Komisja etyki piętnuje naukowców ulegających wpływom politycznym. Chodzi o ekspertów Macierewicza
"Jednoznacznie nieetyczne i naganne" - tak naukowców wypowiadających się poza swoją specjalnością ocenia komisja ds. etyki w nauce.

W stanowisku komisji podpisanym przez jej przewodniczącego prof. Andrzeja Zolla nie ma mowy o "naukowcach smoleńskich". Jest mowa o uczonych, którzy godzą w jedną z uniwersalnych wartości nauki - niezależność. To ci, którzy prowadząc badania, "ulegają wpływom ze strony politycznych, ideologicznych lub biznesowych grup nacisku". Komisja przypomina też o drugiej uniwersalnej zasadzie - wiarygodności, "polegającej m.in. na niewykorzystywaniu swojego naukowego autorytetu przy wypowiadaniu się poza obszarem własnej kompetencji".

Ale prof. Zoll w rozmowie z "Gazetą" przyznaje, że komisja, przypominając o tych zasadach, miała na myśli zaangażowanie uczonych z profesorskimi tytułami w prace zespołu parlamentarnego Antoniego Macierewicza. To pierwszy głos komisji w sprawie wykorzystania autorytetu nauki w budowaniu smoleńskich hipotez, że do katastrofy prezydenckiego tupolewa doszło w wyniku wybuchów."

Wygląda więc na to, że komisja zainspirowana przez kogoś, komu nie podoba się to, że naukowcy wspierają działania zespołu Macierewicza - wydała nieco bardziej ogólne stanowisko, a reszty dopełnił przewodniczący tej komisji.
Serdecznie pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#392756

Właśnie chodzi o to, że komisja nie wydała żadnego oświadczenia. Ani w ogóle, ani w szczególe. Tutaj ostatnie 
http://www.ken.pan.pl/index.php/aktualnosci

Vote up!
0
Vote down!
0
#392770

Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#392777

Takie jest moje zdanie.

Zdania: "ulegają wpływom ze strony politycznych, ideologicznych lub biznesowych grup nacisku", "polegającej m.in. na niewykorzystywaniu swojego naukowego autorytetu przy wypowiadaniu się poza obszarem własnej kompetencji" znajdują się w Kodeksie Etyki Pracownika Naukowego i nie mają nic wspólnego z "piętnowaniem naukowców ulegających wpływom politycznym".

Vote up!
0
Vote down!
0
#392779

Przeczytałam takie zdanie w wiadomo którym tytule:

"- Wystosujemy też apel do środowiska nauki z przypomnieniem jednej z uniwersalnych zasad w pracy naukowej: wiarygodności - mówi prof. Zoll. - Polega ona także na tym, by nie wykorzystywać swojego naukowego autorytetu przy wypowiadaniu się poza obszarem własnej kompetencji."

Czy Zoll nie czuje, że tym robi koło pióra najbardziej pluszakowi Tuska, Laskowi i jego bandzie? Bo jakim specjalistą od katastrof lotniczych jest Lasek ? Doktorat pt."Wpływ interferencji aerodynamicznej na ruch zrzucanych z samolotu zasobników" czyni go ekspertem w tej dziedzinie ?
Im tak już na mózg padła fixidea wyeliminowania ZP, że nie widzą jak wymachują nożem z dwoma ostrzami i sami się na niego nadzieją...
Do głowy im nie przychodzi, że specjalistą od katastrof lotniczych jest również np. biegły patolog ?
Qblik to pewnie niedługo orła białego dostanie od prezydęta za wkład w śledztwo smoleńskie.

Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#392787

jeden z drugim sobie ten kodeks przeczytać, np. pkt 8 preambuły

Presja światopoglądowa bądź polityczna, interes ekonomiczny czy finansowy mogą się przyczynić do pojawienia się w działalności naukowej korupcji i jej uzależnienia od pozanaukowych wpływów.

Vote up!
0
Vote down!
0
#392793

Przerażające jest to, że w skład Komisji Etyki wchodzą takie tuzy polskiej nauki jak dla przykładu wybitny matematyk prof. Birula-Białynicki. Mam jedynie cichą nadzieję, że nikt go nie pytał o zdanie w tej materii. W przeciwnym razie, znaczyłoby to, że jako Naród pomału sięgamy dna.

Vote up!
0
Vote down!
0
#392754

dna ten siega parwdziwi Polacy nie dadza sie nigdy rzucic na kolana i wdeptac zywcem w ziemie, kto ma godnosc do smierci ten nigdy nie zazna dna nawet w najglebszej biedzie bedac.

Smieszne jest tylko wmawianie Polakom ze biale jest czarne i do tego uzywaja wszelkich chwytow ponizej pasa osmieszjac siebie i wszytkich ktorych trzymaja na smyczy to znzczy tych ktorym nadano tytuly za cos ale nia za to ze byli naukowcami jak ztego wyglada. Znam wielu z tytulami co za PRLu jak by sie nie sprzedali to mogli by jedynie swinie pasac w PGRze.

Vote up!
0
Vote down!
0
#392781

go nurtu i nowej ministrze należy złożyć hołd, zatem wazeliniarze są w akcji.
To raz.
Dwa - pamiętaj ministro, że masz w kwestii smoleńskiej iść śladami maestry Kudryckiej bo jak nie to....

Niepotrzebne skreślić.
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#392760

Kiedyś "gospodarza" witało się chlebem i solą.
Widać teraz gospodarza resortu wita się wyrażeniem na piśmie swojego stanowiska i "słusznym" napiętnowaniem tych, co się nie dość przykładają do tego, aby Polska rosła w siłę, a władzy żyło się dostatniej.
Serdecznie pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#392765

ną - "polskość to nienormalność", a poza tym jak lewactwo ruszy z posad skostniałą bryłę świata ? Trzeba dobrego smaru, a Tusk w Brukseli testował wazelinę. Nie wypada nie korzystać z doświadczenia wodza...
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#392771

... taki kram :):):)
-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

Vote up!
0
Vote down!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#392762

sprawdzić informację o ewentualnym orzeczeniu Komisji Etyki. O ile się orientuję, dokumenty tej instytucji nie są tajne, a "obwinieni" powinni je otrzymać do rąk własnych, czyż nie? Taka opinia, jeśli sprawiedliwa, jest plamą na honorze badacza. Nawet jeśli nie byłoby jej publikacji oficjalnej, osoby których dotyczy mają moralne prawo walczyć o swoją godność i dobre imię ogłaszając orzeczenie Komisji dotyczące ich samych. Lub dochodzić swych praw w komisjach dyscyplinarnych czy w sądzie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#392789

UKLAD dziala uzywajc ich nazwiska,pewnym bedac ze sie z tym oszczerstwem zgodzam bo maja takie haki na nich ze sa tylko kukielkami z tytulami w ich rekach.

Vote up!
0
Vote down!
0
#392795

Nawet Instytut Lotnictwa uprzejmie odcina się od :

""W związku z ukazaniem się w prasie oraz w internecie wypowiedzi Pana dr. inż. Stefana Bramskiego na temat katastrofy smoleńskiej informuję, że Pan Bramski nie jest pracownikiem Instytutu Lotnictwa od momentu przejścia na emeryturę w dniu 30.06.2000 r. Wypowiedzi Pana Bramskiego wyrażają jego prywatne opinie.
Z poważaniem,
Witold Wiśniowski, dyrektor Instytutu Lotnictwa"."

Zoll, PAN... dziwne to cokolwiek, że ani słowa o deklaracji tam nie ma ale widać jak szukają na wszelkie sposoby furtki jak uziemnić ZP. Widać Zespół ma lepsze papiery na komisję Millera, zespół Laska od tych, którymi machał "wuc" podczas trzeciego expose w sobotę, a towarzyszka Qblik lubi dawać publiczne dowody wierności partii to stara się jak może i może po prostu żadnej deklaracji nie było, był tylko wywiad i jej się tak zwyczajnie chlapnęło na wyrost. Na dodatek uwielbia konfabulować...
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#392797

Polska to mozna sie nie spodziewac zadnego dementi ze strony tych ekspertwo od etyki.

Vote up!
0
Vote down!
0
#392804

Na stronie ken http://www.ken.pan.pl/ widnieje informacja: Stanowisko Komitetu Etyki w Nauce PAN w sprawie publicznych wypowiedzi przedstawicieli nauki. Tego stanowiska nie da się tam znaleźć.

W miesięczniku Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na str. 3 można przeczytać:

Komitet Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk 

Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1

Skrytka Pocztowa 24

00-901 Warszawa

18 kwietnia 2013 r.

 

           Stanowisko Komitetu Etyki w Nauce PAN w sprawie publicznych wypowiedzi przedstawicieli nauki

Komitet Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk z zaniepokojeniem obserwuje powtarzające się przypadki publicznych wystąpień przedstawicieli nauki, którzy wygłaszają swoje opinie na tematy wykraczające poza ich kompetencje naukowe, nierzadko z naruszeniem standardów etycznych lub metodologicznych. Takie wypowiedzi wprowadzają w błąd opinię publiczną, godzą w autorytet nauki i naukowców, a także podważają zaufanie społeczne do całego środowiska akademickiego.

Komitet pragnie zauważyć, że dbałość o standardy metodologiczne oraz rzetelność jest powinnością każdego naukowca, bez względu na stopień bądź tytuł naukowy.

Nie kwestionując niezaprzeczalnej wartości wolności słowa tak w pracy naukowej oraz dydaktycznej, jak i w życiu społecznym, a także zwracając uwagę na odpowiedzialność, jaką naukowcy ponoszą przed społeczeństwem w korzystaniu z tej wolności, Komitet apeluje o staranność i rzetelność w powoływaniu się na dane naukowe w wypowiedziach medialnych oraz przestrzeganie zasad etyki i dobrych obyczajów w nauce. Szczególna odpowiedzialność wiąże się z wypowiedziami przedstawicieli środowiska naukowego na tematy polityczne, społeczne, moralne itp., w które angażują oni autorytet nauki.

Komitet zwraca również uwagę, że do dbałości o jak najwyższe standardy etyczne w postępowaniu przedstawicieli nauki powołane są stowarzyszenia profesjonalne, które winny zdecydowanie reagować na wszelkie przypadki nieetycznego lub nierzetelnego postępowania osób reprezentujących ich dyscypliny naukowe.

Komitet Etyki w Nauce PAN

http://www.gazeta.gumed.edu.pl/attachment/attachment/20349/Gaz2013_06.pdf Data 18 kwietnia 2013 r. Niezły zapłon. Prawie 9 miesięcy musiało się stanowisko przeleżeć aby Qblik z Zollem je znalazła. Kij ma zawsze dwa końce.

 

Vote up!
0
Vote down!
0
#392818

Lasek ten kawałek powinien sobie nad łóżkiem powiesić :

"Komitet pragnie zauważyć, że dbałość o standardy metodologiczne oraz rzetelność jest powinnością każdego naukowca, bez względu na stopień bądź tytuł naukowy. "

Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#392866

Jako instytucję nadmierową i niepotrzebną. Okazuje się, że jednak potrzebną. Bardzo potrzebną.

Właśnie to stanowisko tej komisji niby-od-etyki okazuje poziom zastraszenia środowiska akademickiego. Budzi podziw postawa tych, którzy się zbuntowali. Oby jak najmniej było między nimi Rońdów.

alchymista
===
Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Województwo Smoleńskie
Vote up!
0
Vote down!
0
#392952