4 i pół miliarda

Obrazek użytkownika fotoamator
Kraj

 Co to jest 4,5 mld złotych ? Jak uzmysłowić sobie taką kwotę i co pożytecznego można by w Polsce zrobić, gdyby każdy pracujący obywatel „zrzucił się” po jakieś 350 zł. I gdyby zebrać to do „jednego worka”?

Policzyłem kilka wersji wykorzystania kwoty 4,5 mld złotych. Na pewno można znaleźć więcej możliwości wykorzystania takiej puli, ale ja skupiłem się na tym, co w moim mniemaniu najważniejsze – a więc zdrowie, edukacja i zapewnienie godziwego życia ludziom, którzy najbardziej potrzebują pomocy – ludziom starym i bezdomnym.

Oto moje wyliczenia :

Za 4,5 mld złotych można wybudować :

- 20 dużych szpitali wojewódzkich lub sfinansować koszt leczenia pacjentów przez jeden taki szpital w okresie 40 -stu lat

- 40 nowoczesnych szpitali powiatowych lub koszt leczenia pacjentów przez 1 szpital powiatowy w okresie 100 lat

- 280 nowoczesnych szkół, z pełnym zapleczem

- 375 domów spokojnej starości, z których każdy może przyjąć do 100 podopiecznych – razem 37,5 tys osób w podeszłym wieku.

- 29 tysięcy mieszkań o powierzchni 60m2 dla najbiedniejszych – jeśli liczyć tylko 3 osobową rodzinę na jedno mieszkanie daje to 87 tys osób, które mogłyby godnie żyć (z danych szacunkowych wynika, że w Polsce żyje ok. 40 tys bezdomnych)

- mozna również byłoby stworzyć z tych pieniędzy fundusz emerytalny dla ludzi, którzy mają najnizsze emerytury, lub żyją z głodowych rent.

Tymczasem wszyscy pracujący „zrzucili się” po 350 zł na budowę 4 stadionów.

Niech Ci, co zamierzają oglądać te „igrzyska” uzmysłowią sobie, że pieniądze, dzięki którym w Polsce mogłoby się lepiej żyć i które zlikwidowałyby CAŁKOWICIE ( ! ). problem bezdomności, zostały przeznaczone na rozrywkę dla mas.

Tak wygląda hedonizm na garbie społeczeństwa....

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Prosze nie fantazjowac.Nie wiem skad te cyfry,chyba z nieba.
Przyklad budowy szpitala w malym miescie Slupsk:obecne koszty to juz 400 milionow.Suma sie moze jeszcze duzo zwiekszyc,jak zwykle bywa przy takich inwestycjach w Polsce.
Przyklad mamy na stadionach,ale prosze pomyslec o szpitalu wojewodzkim w Warszawie i wyposazeniu w najnowsza aparature.

http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/394958,slupsk-coraz-blizej-zakonczenia-budowy-szpitala,id,t.html

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

someone

#252061

Trafiłeś kulą w płot przyjacielu. Branże inwestycji szpitalnych znam na tyle dobrze, aby uczestniczyć w konferencjach na ten temat jako prelegent. To, że ktoś "rozdmuchuje" budżet inwestycji, budując nikomu niepotrzebne molochy szpitalne z hektarami korytarzy, pomieszczeń socjalnych i gabinetów lekarskich nie oznacza, że nie mozna budować dużo, dużo taniej. Znam szpital, który wykonuje ok 10 tys hospitalizacji rocznie, zaś jego koszt budowy w 2001 r wraz z wyposażeniem nie przekroczył 30 mln zł. Znam równiez koszty rewitalizacji i odbudowy, z zachowaniem założeń konserwatorskich, starego budynku szpitala powiatowego, który obecnie pelni taka samą funkcję (dla powiatu z 70 tys ludności - a więc niemały), które wyniosły podobna kwotę. Ale oczywiści, jak chce się wybudowac szpital z "przytupem", wedle starych dobrych, socjalistycznych wzorców to i 400 mln będzie mało. A potem jest płacz i zgrzytanie zębów, bo "biedna" samorządowa spółka nie jest w stanie utrzymać obiektu i szuka chętnych "inwestorów" do prowadzenia szpitala z kontraktem 30-40 mln i o powierzchni 20 tys m2. Jesli tego nie wiesz, a zapewne nie - to powierzchnię szpitala i jego układ funkcjonalny projektowac się powinno z uwzględnieniem pewnych współczynników bezpośrednio uwzględniających kwestię - przyszłych przychodów, a także wielu innych czynników - typu specjalności szpitalne, zatrudnienie, a także założeń outsorcingowych dla funkcji niemedycznych. nie każdy szpital musi mieć centralna kuchnię, pralnię, laboratorium, szwalnię i dział techniczny. Ale oczywiście, jak chce się prowadzić zamiast czystej działalności medycznej dodatkowo gospodarstwo rolne ( takie szpitale też istnieją - choćby w Zgorzelcu) to można od razu wybudować małe miasteczko, które nazwie się Zakładem Opieki Zdrowotnej, z budynkami szpitalnymi po jednej stronie i oborami po drugiej.

A co do sprzętu i wyposażenia - kolejna nieścisłość. Prosze sobie porównac ceny sprzętu medycznego - nawet tej samej klasy i ceny wyposażenia np łóżek. Pewnie, że jak kogos stać to może kupić do nowego szpitala łóżka po 7 tys za sztukę - tylko po co ??? Mozna też kupić za 3,5 tys/szt, albo jeszcze taniej. Jaka będzie różnica przy zakupie 200 łóżek - ano marne 700 tys. Prosze jednak nie zapominać, że łóżka to tylko niewielki procent wyposażenia -jeśli na kazdym jest taka "przebitka" cenowa to nie dziwią te "miliony"

Prosze sobie darować, ale ten temat akurat znam bardzo dobrze. Znam postepowania przetargowe i sposoby wyboru oferentów. Gdybym miał mozliwość weryfikacji takich "rozdmuchanych" przetargów na sprzęt, lub inwestycje to zapewne wykazałbym rozrzutność inwestorów na kwotę, dzięki której szpitale nie musiałyby sądzić się z NFZ-em o nadwykonania, bo starczyłoby im to co miałyby w kontraktach.

Dodam jeszcze - każde medyczne lobby szarpie kase w swoją stronę - kasę z naszych składek zdrowotnych.

O kontroli wydatków budżetowych na szpitale akademickie nie wspomnę - to osobny temat, wart napisania osobnego tekstu.

Nie rozszerzę tez tematu wydawania publicznych pieniędzy na wszelkiego rodzaju "firmy doradcze" które równiez wyciągaja kasę ze szpitali pisząc tzw programy naprawcze, którymi mozna sobie potem chyba tylko ściany wytapetować - bo nikt ich nie jest w stanie wprowadzic w życie.

Temat jest zbyt szeroki na dyskusję w formie komentarza - ale prosze bardzo nie zarzucać mi fantazji...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zapraszam do odwiedzania autorskiego bloga http://wojnaznarodem.blogspot.com/

#252103

Albo Pan nie wie,albo nie chce wiedziec,piszac tu bzdury np. na temat lozek.Logiczne,ze co drozsze to lepsze.Przykladowo przyrzad USG kosztuje ca. 600.000zl.
Owszem,wg. Pana mozna zbudowac i wyposazyc szpital za ca.100 mil.zl.
Jednak szpital nowoczesny,wyposazony w najlepsza aparature swiatowa,powinien zapewniac max.zdolnosci leczenia,zatrudniajac przy tym fachowy personel.Moze w Polsce ludzie tego jeszcze nie znaja?Znajac powiedzenie polskie "u nas jest wszystko",moge powiedziec - dla was jest wszystko tyle co widzicie na oczy w Polsce.
Na marginesie jeszcze raz wrzuce link,gdzie koszty szpitala wyceniono dopiero na 545 milionow zl.

http://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/355000,ruszyly-prace-pod-budowe-szpitala-pediatrycznego-w-warszawie.html

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

someone

#252128

Z całym szacunkiem, ale nie będę rozwijał szerzej tego tematu na tym poziomie wiedzy z Pana strony.
Zapytam tylko - co to znaczy "najlepsza aparatura światowa" ?
Ja znam trochę polskich producentów wyposażenia szpitalnego i sprzętu medycznego, które jakością nie odbiega od "światowych standardów" a pozbawione jest "marż" dla firm pośredniczących w sprzedaży.

Pan posługuje się linkami a ja posiadam wiedzę zarówno o rynku zdrowia w Polsce, jak i o tym wszystkim co dotyczy inwestycji w tej branży. I bynajmniej nie jest to wiedza podręcznikowa i internetowa, a ponadto sa tacy, którzy skłonni byli za te wiedzę zapłacić i ją wykorzystać właśnie dla uniknięcia bzdurnych i niepotrzebnch nikomu kosztów.

Nie ma czego takiego jak zapewnienie maksymalnej zdolności leczenia, bo współczesne szpitalnictwo juz dawno odbiegło od schematu "szpitala frontowego" w którym leczy się wszystko. Obecnie odchodzi sie od takich schematów na rzecz mniejszych i bardziej wyspecjalizowanych jednostek, w których przeważa leczenie tzw krótkoterminowe. Poza tym sytem opieki zdrowotnej opiera się nie tylko na szpitalach ale przede wszystkim na lecznictwie tzw otwartym, profilaktyce i nowoczesnej diagnostyce.
Jakby Pan poczytał sobie trochę statystyki dotyczące długości hospistalizacji w poszczególnych jednostkach chorobowych z lat 90 tych i obecne, to by Pan wiedział o czym piszę.

Na czym wg Pana polega nowoczesność szpitala ? Widział Pan kiedyś nowoczesny szpital, zbudowany wg standardów światowych ? Zna Pan rozwiązania jakie się tam stosuje ? W Polsce jest juz kilka takich szpitali i żaden z nich nie kosztował nawet 100 mln.

A zresztą proszę , posłużę się równiez linkiem :

http://www.gpwinfostrefa.pl/palio/html.run?_Instance=cms_gpw.pap.pl&_PageID=2&_OID=43&_Lang=pl&_RowID=1709615&category=11,36&_CheckSum=1637480239

i jeszcze fragment tekstu z tego linku :

EMC liczy na dwucyfrowy wzrost przychodów w '11 roku m.in dzięki rozbudowie szpitala w Piasecznie (wywiad)

24.02. Warszawa (PAP) - EMC Instytut Medyczny, który kosztem 25 mln zł rozbudował szpital w podwarszawskim Piasecznie, spodziewa się, że m.in dzięki tej inwestycji jego przychody w 2011 roku utrzymają dwucyfrowy wzrost, a zyski zwiększą się - poinformował PAP w wywiadzie Piotr Gerber, prezes spółki.

"Jesteśmy w trakcie uruchamiania nowej części szpitala w Piasecznie, która powstała kosztem 25 mln zł. Dzięki tej rozbudowie liczba łóżek zwiększyła się z 46 do 120. Oprócz istniejącego oddziału internistycznego otwieramy oddział chirurgii ogólnej, ginekologiczny z położnictwem oraz pediatryczny z neonatologią. Zatrudnienie wzrośnie do ponad 200 osób" - powiedział prezes.

"Mam nadzieję, że m.in dzięki tej inwestycji nasze przychody w tym roku utrzymają dwucyfrową dynamikę. Liczę także na wzrost zysków, po ich spadku w ubiegłym roku" - dodał.

Prezes zaznaczył, że EMC już pracuje nad dalszą rozbudową szpitala w Piasecznie.

"Wiosną chcemy ruszyć z budową kolejnej części szpitala. Znajdą się tam między innymi dwie sale operacyjne. Koszt tej rozbudowy wraz z wyposażeniem nie powinien przekroczyć 10 mln zł" - powiedział.

Jak się ma te 35 mln w Piasecznie do 545 mln o których Pan pisze ?

PS: dodam 35 mln/200łóżek = 545/ X

Prosze sobie wyliczyć X, a będzie Pan miał najprostszy przelicznik ile łóżek powinien posiadac szpital za 545 mln.

Szpital o którym Pan pisze to typowy przykład działań mafijnych i złodziejstwa w branży zdrowotnej - inaczej tego nie jestem w stanie nazwać

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zapraszam do odwiedzania autorskiego bloga http://wojnaznarodem.blogspot.com/

#252145

Dał się Pan wmanewrowac w dyskusje o koszcie łóżek, a kwota 4,5 mld umknęła dzięki temu uwadze. Sądzę, że jeśli nawet koszty były by dwa razy wyższe, to i tak cztery idiotycznie wybudowane stadiony w państwie o jednak bardzo słabej piłce nożnej, w porónaniu z innymi mozliwymi celami spożytkowania pieniędzy (szpitale, szkoły, domy starości) - są  poza dyskusją.

 

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#252197

A po Euro 2012 odtańczymy "Zorba's dance" i zrobimy ze stadionów hipermarkety straganowo-budkowe.

"Nie lękajcie się!" J.P.II

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Nie lękajcie się!" J.P.II

#252200

ta kwota nie umknęła, a poruszony ,mam nadzieję, został równie ważny temat.

pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zapraszam do odwiedzania autorskiego bloga http://wojnaznarodem.blogspot.com/

#252209

"
Szpital o którym Pan pisze to typowy przykład działań mafijnych i złodziejstwa w branży zdrowotnej - inaczej tego nie jestem w stanie nazwać"
Ja sie opieram na linku polskim.Skoro tak jest jak Pan pisze,to jak jest w calej Polsce?
Bylem kiedys w szpitalu polskim i mam pewne porownanie jak powinien wygladac wyposazony szpital.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

someone

#252207

W Polsce jest tragedia, a to dopiero początek, bo skutki nowej ustawy o działalności leczniczej dopiero nastąpią - przewiduję, że za jakies dwa lata, kiedy skończy się "ustawowa ochronka" i trzeba będzie ogłaszac pierwsze upadłości.

Owszem jest sporo szpitali dobrze wyposażonych, z nowoczesnym sprzętem, ale w większości sa to szpitale w dużych miastach. Niektóre powiatowe lecznice to XIX wiek - zarówno pod względem wyposażenia, jak i fachowej pomocy.

Na wyposażaniu szpitali tzw budżetowych korzystają wielkie firmy, które dzięki odpowiednio skonstruowanym przetargom maja praktycznie wyłączność na sprzedaz sprzętu wyposażenia i leków. Firmy mają ciche powiązania z lobby medycznym, samorządami, politykami. A jak ustawić przetarg - bardzo prosto - wystarczą odpowiednie kryteria oceny ofert.

Znam też taki przypadek - szpital zakupił 3 piece CO do nowej kotłowni - jednen główny i dwa zapasowe. Dostawcą pieców była spółka, której właścicielami byli....lekarze pracujący w tym szpitalu. Pomijam fakt, że wystarczyłby jeden piec... A kto wykonał modernizację kotłowni ? Inna spółka, która wcześniej dogadała sie z lekarzami..

Mogę mnozyć takie przykłady bo robiłem sporo audytów szpitali.

Proszę zwrócic uwagę na pewną informację z linku o szpitalu dziecięcycm - w koszt budowy wliczono wartośc działki - bodajże 57 mln zł, której właścicielem jest AM. Pytanie, kto wyceniał tę działkę i dlaczego wg wartości rynkowej ??? Działki na cele publiczne wycenia się w inny sposób.
A poza tym - sami sobie sprzedają ? Przeciez mozna było działkę przekazać aportem, albo umiejscowić szpital w miejscu gdzie sa grunty mniejszej wartości. Ale jak widać są tacy, co chcą "doić" z pieniędzy budżetowych ile się da - zarobią na tym miejscy architekci, doradcy, urzędnicy i inne wtajemniczone osoby, a kierownictwo szpitala wypłaci sobie godziwe premie.

Tu przydałaby się zmiana prawa i dobry "nieumoczony" prokurator !

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zapraszam do odwiedzania autorskiego bloga http://wojnaznarodem.blogspot.com/

#252215