Wobec HiT bez hejtu

Obrazek użytkownika Józef Wieczorek
Idee

Wprowadzenie do obowiązkowego nauczania na szczeblu liceów i techników przedmiotu historia i teraźniejszość zaowocowało opracowaniem podręczników, spośród których „HiT” autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego stał się wydawniczym hitem, ale jednocześnie zamiast merytorycznej krytyki został objęty hejtem.

Ewidentne panowanie antykultury, chyba od początków III RP, bo w II tomie „HiT” o kulturze w Polsce cisza. Zarzuty są głównie ideologiczne i hejterów rażą na przykład informacje i ilustracje o św. Janie Pawle II, jakby bez jego roli można było napisać podręcznik historii najnowszej. Krytycznie o gender i LGBT też nie można pisać, bo to uwiera uczestników lewackiego marszu przez instytucje edukacyjne. Nie można też podważać rosyjskiej wersji tragedii smoleńskiej, a historia oparta na niewygodnych faktach ma być „do kitu”.

Na ponad 800 stronach podręcznika zamieszczono ogrom informacji, które mogą stanowić podstawę do debat prowadzących do lepszego zrozumienia naszej historii. Ciekawie napisany podręcznik wciąga do lektury, choć nie jest bez wad czy pomyłek, które należałoby usunąć. Niezrozumiały jest brak omówienia konferencji jałtańskiej i jej skutków. Ciekawe, jak absolwent liceum odpowie na pytanie o pojałtańskie ramy, w które Polska została wpisana, i to przy zdradzie sojuszników. Nie ma specjalnego rozdziału o kształtowaniu się granic Polski, a zamieszczona (I tom) na str. 36 mapka (chyba z Wikipedii, z województwem lwowskim!) wprowadza w błąd, bo jej opis objaśnia, że tak się prezentują nasze granice po 1945 roku, rzekomo do dziś. O stalinowskiej korekcie wschodniej granicy w 1951 roku ani słowa, jak i brak choćby wzmianki o walce geologów o przebieg zachodniej granicy (ważne argumenty surowcowe). Brak też omówienia upadku elit, mimo rzekomych sukcesów edukacji po 1989 roku.

Takie uwagi zamiast hejtu wobec „HiT” można by mnożyć, bo żaden podręcznik nie jest doskonały, a podręcznik o historii najnowszej zawsze będzie „kontrowersyjny”. Ważne, aby nauczyciele byli przygotowani do merytorycznego debatowania z młodzieżą o tych kontrowersjach.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)

Komentarze

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Fiona został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Panie Józefie, zapraszamy do Ruchu Dobrobytu i Pokoju. Razem wprowadzimy zmiany o które Pan zabiega od dziesięcioleci.

Listę poparcia można podpisać w okolicach Szewskiej / Teatru Bagatela w godz. 17-19.

https://kwwrdip.pl/

https://www.youtube.com/watch?v=-LqqhRwF0lI

Vote up!
1
Vote down!
-5

Fiona

#1654112

Dobrobyt przynoszony przez rosyjskich zbrodniarzy rosyjscy najeźdźcy pokazują mordami i gwałtami dzieci i kobiet na Ukrainie...

A czy ten ruski ruch złożył kwiaty na grobach sowieckich zbrodniarzy mordujących polskich patriotów jak obiecywał?

Vote up!
4
Vote down!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1654117

   Witaj! Wybory już blisko, więc mamy pierwsze grzyby "desantu spadochronowego". Ale to nic nowego, tylko czas to obnażać, nie wdając się z nimi w dyskusje. Prowokatorzy będą chcieli  huśtać emocjami, ale niech się gonią.

Vote up!
4
Vote down!
0

ronin

#1654119