3 IX 2012 r., g. 12.00-17.00 Przejdź do historii - przyjdź koniecznie! Wrocław. Będą m.in.: W. Suleja, J. Chmielowska, R. Proksa

Obrazek użytkownika RP
Ogłoszenie

„TAKIE BĘDĄ RZECZYPOSPOLITE, JAKIE MŁODZIEŻY CHOWANIE”
Jan Zamoyski

W 2008 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło rozporządzenie dotyczące nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. Konsekwencją tego aktu prawnego jest ograniczenie nauczania przedmiotów humanistycznych oraz przyrodniczych i matematycznych.

Obecny rok szkolny 2012/2013 jest początkiem wejścia reformy do szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Środowiska oświatowe na czele z Obywatelską Komisją Edukacji Narodowej, Ruchem Edukacji Narodowej, Oświatową Solidarnością i wieloma innymi organizacjami postulują przywrócenie liceum charakteru ogólnokształcącego. Uważamy, że w polskiej oświacie nie może być obecna tylko, okrojona do minimum nauka, sprawdzana poprzez coraz bardziej absurdalne testy. Polska szkoła musi mieć silnie zaznaczony element wychowania. W życiu publicznym potrzebni są ludzie wrażliwi na sprawy społeczne, ludzie mający szacunek dla naszej tradycji, wartości i patriotyzmu, i wreszcie, przygotowani do odbioru wyższej kultury.

Apelujemy do wszystkich ludzi i środowisk, którym nieobce są wartości, o których piszemy, by wspierali nasze akcje i protesty. Przejdźmy do historii jako pokolenie dbające o rozwój intelektualny i moralny naszych dzieci i młodzieży! Niech przywoływana często, również przez polityków maksyma Jana Zamoyskiego nie będzie czczym frazesem.

W związku z tym serdecznie zapraszamy na wydarzenie „Przejdź do historii!”, które odbędzie się 3 września, czyli w dniu rozpoczęcia nauki szkolnej pomiędzy 12.00 a 17.00 na wrocławskim Rynku. Zachęcamy do umieszczenia informacji w Państwa medium o tym wydarzeniu.

W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej (prof. Włodzimierz Suleja), Ruchu Edukacji Narodowej (prezes Stowarzyszenia Jadwiga Chmielowska) i przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty NSZZ „Solidarność” (p. Ryszard Proksa). Każdy będzie miał możliwość porozmawiania z nimi o stanie naszej edukacji i zapoznania się z propozycjami zmian przygotowanych przez ekspertów.

Ponad to będzie można skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów, m.in.:
- „Spacer z historią” - spacer z przewodnikiem po wrocławskim Starym Mieście
- „Wymienialnia książek historycznych” - przynieś dowolną książkę o historii Polski i wymień ją na nową
- piosenki Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Adama Kamińskiego
- pokaz umundurowania WP sprzed 1939
- niespodzianka od kibiców Śląska Wrocław
- pokazy ogniowe i ogromnych baniek mydlanych
- gry i konkursy z nagrodami

Na wydarzenie zapraszają:
Dolnośląski Instytut Korfantego
Inicjatywa Historyczna
Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej
Ruch Edukacji Narodowej
Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność"
Solidarni 2010 o. Wrocław
Stowarzyszenie Odra - Niemen

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)