21 pytań (oczko) do kandydata na prezydenta..

Obrazek użytkownika 2-AM
Kraj

Nasi dwaj luminarze, którzy otrzymali największą ilość głosów podczas 1-szej tury głosowania na tubylczego prezydenta robią co mogą by konkurować z "misyjnymi" programami klasy "Taniec na lodzie", "Jak oni śpiewają" czy podobne im.  Ponoć uzgodnili już warunki debaty tj. gdzie będą debatowali, jaki oficer prowadzący poprzebierany za dziennikarza będzie zadawał wcześniej uzgodnione pytania oraz czy kandydaci na umiłowanych przywódców podczas odpytki będą stać (ach ci szczupli z długimi nogami !) czy siedzieć.  Wszystko wygląda na to, że sztaby obu szanownych pretendentów na strażników żyrandola osiągnęły kompromis w myśl niepisanej zasady III RP, która od lat niezmiennie brzmi  "wy nie ruszacie naszych, my nie ruszamy waszych". Pomni tej zasady wiemy jakich pytań na pewno nie zadadzą kandydatom dziennikarze, które to mogły by być interesujące wy wyrobić sobie opinie na temat poglądów kandydatów czy stanu wiedzy na tematy poważne tj. dotyczące dalszych losów kraju ,którego prezydentem chcą zostać. Poniżej propozycja kilku pytań, które na pewno nie padną:

1) czy kandydat popiera zaangażowanie Polski (finansowe i/lub militarne) w trwającą na Ukrainie od ponad roku wojnę domową? A jeśli popiera to w jakim stopniu i jakie działania zamierza w tej materii uskuteczniać?

2) jak zdaniem kandydata powinno zareagować państwo polskie i co zamierza zrobić sam kandydat (o ile zamierza robić cokolwiek) w związku z gloryfikacją przez władze Ukrainy OUN UPA w kilka godzin po oficjalnej wizycie w Kijowie aktualnie urzędującego prezydenta ?

3) czy kandydat uważa za zasadne podjąć jakiekolwiek działania zmierzające do ukrócenia szkalowania dobrego imienia Polski przez międzynarodowe media używające sformułowań "polskie obozy śmierci" a jeśli zamierza to na czym one w jego ocenie będą polegać?

4) w związku z gwałtowną eskalacją zarzutów ze strony międzynarodowych mediów o udział a nawet kierownictwo sprawcze w procederze holokaustu z powoływaniem się na książkę T Grosa czy kandydat poparł by wniosek w trybie pilnym o wszczęcie ponowne ekshumacji w Jedwabnem celem dokończenia prac wstrzymanych z polecenia ministra sprawiedliwości w rządzie AWS Lecha Kaczyńskiego i ostatecznego wyjaśnienia historii tych tragicznych wydarzeń?

5) czy kandydat ma świadomość jakie ustalenia zostały poczynione pomiędzy rządem RP a państwem Izrael, o których wspominał izraelski prezydent  używając sformułowań „obietnice i umowy, jakie zostały udzielone i zawarte”.  Jeśli ma świadomość kto te ustalenia uzgodnił i na jakich zasadach, co one obejmują oraz czy kandydat jako przyszły prezydent zamierza  dotrzymać tych ustaleń?

6) czy kandydat jako przyszły prezydent zamierza kontynuować zwyczaj zapoczątkowany przez ŚP. Lecha Kaczyńskiego oficjalnego palenia chanukowych świec w pałacu prezydenckim w otoczeniu przedstawicieli międzynarodowej sekty Chabad Lubawitch?  Jeśli zamierza to czy może wytłumaczyć dlaczego ten zwyczaj godny jest kontynuowania przez głowę państwa i  czy  dla równowagi wprowadzi do rytualnego obrządku zwyczaj świętowania w kancelarii prezydenta RP Ramandanu by zadość uczynić plurealizmowi światopoglądowemu?

7) czy kandydat popiera procedurę invitro tak jak jest ona obecnie procedowana, jeśli popiera z zastrzeżeniami w rodzaju iż nie zgadza się na "mrożenie zarodków" to czy kandydat może opisać jak wyobraża sobie taką procedurę bez tego procesu? Czy procedura invitro powinna być finansowana z budżetu NFZ? Czy kandydat wie jaki jest średni koszt  komercyjnej procedury stymulacji hormonalnej oraz samego zabiegu?   

8) czy kandydat popiera decyzje Komisji Europejskiej, która zadecydowała o podziale kontyngentów emigrantów z państw Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu szturmujących południowe rubieże naszego kontynentu pomiędzy poszczególne kraje członkowskie EU w tym limit wskazany do przyjęcia przez Polskę? Jeśli kandydat nie popiera tej decyzji w jaki sposób zamierza przeciwstawić się tej decyzji podjętej przez szafa KE Jean-Claude Junckera?

9) czy w świetle decyzji KE odnośnie przymusowego przyjęcia przez państwa EU w tym Polskę ustalonych przez KE kontyngentów uchodźców kandydat uważa, że Polska jest  w stanie samoistnie stanowić prawa obowiązujące na swoim terytorium nawet jeśli są sprzeczne z prawami stanowionymi przez struktury UE i czy zamierza prowadzić działania w tej materii czy też uważa, iż Polska musi bezwzględnie przestrzegać praw stanowionych w strukturach UE i nie może tworzyć własnego prawa sprzecznego do prawa unijnego?

10) czy w przypadku jeśli kandydat uważa, iż cała legislacja na terytorium RP musi być w zgodna z prawem wspólnotowym i każdorazowo musi być uzyskana akredytacje struktur UE kandydat poprze wniosek o zredukowanie liczby posłów na sejm do 100 oraz likwidacje senatu? 

Wyjaśnienie - w przypadku konieczności wyłącznie implementowania prawa unijnego na terytorium RP nie jest wymagane utrzymywanie przerośniętej i kosztownej struktury legislacyjnej jaką jest Sejm czy Senat. W celu implementacji prawa wspólnotowego wystarczy zespół tłumaczący unijne dyrektywy na język polski przed ich drukiem w Monitorze Polskim.   

11) Czy kandydat uważa, że w świetle polskiej akcesji do EU w 2004 roku Polska ma prawo do samoistnego decydowania o fakcie przyjęcia na swoim terytorium waluty euro?  Dla ułatwienia dodajmy nie chodzi o określenie daty przyjęcia tylko o sam fakt wprowadzenia euro jako prawnego środka płatniczego na terytorium RP.  Jeśli kandydat uważa że, decyzja co do faktu przyjęcia (nie daty wprowadzenia) należy do Polski to czy kandydat popiera wprowadzenie euro a jeśli popiera to kto w jego ocenie powinien zdecydować o dacie akcesji i w jakim trybie oraz kiedy ona winna nastąpić?

12) czy kandydat popiera założenia wdrażanego przez rząd w ciągu ostatnich 2 kadencji programu edukacji szkolnej, w ramach którego przymusowo obniżono wiek szkolny z 7 lat do 6? Czy w ocenie kandydata to rodzice czy państwo powinno mieć decydujący głos w kwestii decyzji o rozpoczęciu edukacji szkolnej oraz jej formie i treściach jakie są przekazywane dziecku?

13) czy kandydat popiera ideę "bonu edukacyjnego" w miejsce aktualnie stosowanej przez ministerstwo subwencji oświatowej?

14) czy kandydat popiera reformę systemu emerytalnego zaproponowaną przez rząd w ramach transferu środków z OFE na konta ZUS jakiego dokonano w lutym roku 2014?

15) czy kandydat uważa, iż środki gromadzone w OFE w systemie tzw. II-filarowym są własnością członka OFE czy należą one do państwa w taki sam sposób jak środki gromadzone w ramach I-filaru?

16) czy kandydat poprze wniosek o likwidacje przymusu ubezpieczeń socjalnych i medycznych (ZUS/NFZ) o ile pojawią się obywatele, którzy świadomie zrezygnują z zabezpieczenie emerytalnego i publicznej opieki medycznej w ramach systemu usług świadczonych przez państwo? 

17) czy kandydat opowiada się za likwidacją oddzielnej struktury jaką jest KRUS poprzez zrównanie systemu emerytalno-leczniczego świadczonego przez ZUS dla rolników i pozostałych obywateli RP? Czy kandydat widzi potrzebę reformy KRUS oraz ZUS a jeśli tak to w jakim kierunku?

18) czy kandydat jest za podtrzymaniem obecnego systemu o finansowaniu partii politycznych z budżetu?

19) czy kandydat popiera aktualną ordynacje wyborczą z progiem na poziomie 5% i subwencją budżetową od 3%? 

20) czy kandydat popiera wprowadzenie podatku obrotowego, który dla pewnych grup przedsiębiorstw (np. międzynarodowe sieci sklepów wielko powierzchniowych) zastąpił by/uzupełnił by nie efektywny podatek CIT, który na skutek stosowanych przez pewne grupy podmiotów tzw. "optymalizacji podatkowej" jest znikomy w stosunku do wykazywanych obrotów i faktycznych dochodów właścicieli tych przedsiębiorstw?

21) czy kandydat ma jakąś propozycje rozwiązania dla blisko 700 tyś rodzin, które wzięły kredyt hipoteczny w CHF/EUR i które mimo kilku letniego okresu spłat mają w PLN ponad 2 krotnie większe zadłużenie niż w dniu zaciąganiu kredytu? Jeśli kandydat ma jakąś propozycje to  na czym ona ma polegać i kto i wdg. jakich proporcji ma ponieść jej koszty?

P.S.

Jest oczywistym, że nie pytamy o intymne i nieco wstydliwe zakątki samych kandydatów, ich czcigodnych małżonek i najbliższego otoczenia (bliskie spotkania 3-go stopnia z przyjaciółmi z WSI lub izraelskiego Knesetu) koncentrując się tylko na meritum i przyszłości.

A Ty drogi Czytelniku o co chciał byś się zapytać kandydatów czego na pewno nie usłyszysz w telewizorze?

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.4 (głosów:6)

Komentarze

Ja swoją listę raczyłem zamieścić na tej o to notce:

http://naprawmypolskei.blogspot.com/2015/05/moje-propozycje-pytan-na-debate-kukiza.html

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1
#1479233

kluczowych kwestii dla dalszego istnienia kraju i związanej z tym formy?

Kwestia mitycznych JOW'ów wydaje się już dostatecznie skompromitowaną w kontekście ostatnich wyborów w UK. Nawet pan kandydat Kukiz powinien już zrozumieć, że nie miał świadomości skutków działania ordynacji wdg. mechanizmu JOW a zatem lobbował za czymś czego chyba nie do końca rozumiał.

P.S.

no cóż jak można domniemywać proponowane wstępnie pytania w ocenie co niektórych tutejszych Czytelników są wyjątkowo "nie koszerne" - tak to już niestety bywa :)

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1479256

Tego się mniej boję niż dyscypliny głosowania i miejsc biorących.

 

PS. Mogę zamieścić link do dyskusji do komentarza do notki?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1
#1479267

"głos rozsądku" z bliskiej nam zagranicy w kwestii polityki zagranicznej kandydatów:

"Uczestnicy drugiej tury tak samo odpowiadają Ukrainie ze względu na swoje poglądy, ale wyniki pozostałych kandydatów to sygnał dla naszego kraju. Szczególnie przed jesiennymi wyborami do polskiego Sejmu .."

Na portalu "Ukraińska Prawda" kilka dni temu opublikowano artykuł pt. "Polskie wybory jako sygnał alarmowy dla Ukrainy". Autor publicysta Jewhen Pryhodźko z jednej strony obawia się, że Polacy nie będą popierać dotychczasowej polityki władz warszawskich względem Ukrainy wskazując z jednej strony na 30% poparcie kandydatów krytyczne nastawionych do tej polityki ale stwierdza śmiało, że obaj kandydaci do II tury odpowiadają Ukrainie ze względu na swoje poglądy.

P.S.
ależ proszę bardzo linkować, co prawda dyskusja się za bardzo nie zdążyła rozwinąć pod wpisem bo chyba wszyscy byli zajęci i wypiekami na buziach szykowali sie do telewizyjnej debaty, lub też jest to wątek mało interesujący albo "zbyt niepoprawny" jak na tutejsze możliwości :)

Z drugiej strony chyba "oczko" pytań i debata w TV potwierdziło chyba dość jednoznacznie tezę z wpisu. Poza nieudolnym uderzeniem przez A.Dudę w PBK za szkalowanie Polaków odpowiedzialnością za Jedwabne na co PBK nie zareagował było śpiąco i przewidywalnie do "bulu" a to, że niezbyt kulturalnie to inna sprawa. Widać standardy od Kubusia Powiatowego i Stefana Niezrównoważonego zaczynają dominować wśród teamu PR robiącego kampanię dla PBK. Widać ktoś znowu załuchał się w bardzo stary przebój grupy KOMBI "Słodkiego miłego życia" ze szczególnym uwzględnieniem zwrotki 2-giej.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1479739