Fukushima - "brudna eksplozja nuklearna" - jawa czy sen?

Obrazek użytkownika 2-AM
Świat

Jak przed chwilą podano (godz. 10 21/03/2011) za PAP w elektrowni Fukushima w reaktorze nr 3 rozpoczęła się emisja szarego dymu.
Dzielny operator elektrowni firma TEPCO (wygląda na to że od lat fałszowała raporty bezpieczeństwa i obowiązkowe przeglądy elektrowni) ewakuowała wszystkich pracowników. Szary dym w reaktorze nr 3 to mówiąc delikatnie bardzo nie miła wiadomość "Dym nad reaktorem 3-ewakuacja". Do tej pory pojawiały się tylko emisje skażonej odpadami radioaktywnymi (głownie jod, być może cez i stront) pary wodnej pochodzącej z parowania wody morskiej, którymi zalewano rozpalone reaktory. Oprócz pary wodnej w powietrze szły chmury wodoru (najpewniej promieniotwórczego trytu) powstającego w wyniku reakcji chemicznych słonej wody z zalewanymi stosami atomowymi. Chmury emisji z elektrowni szły w kierunku wschodnim nad Pacyfik i dziś są już najpewniej na terytorium USA i Kanady i zmierzają do Europy. Oczywiście brak wiarygodnych informacji na temat poziomu skażenia radioaktywnego niesionych chmur i rodzajów związków promieniotwórczych roznoszonych wiatrem (jedni przestają wyświetlać informacje o skażeniu „bo ludzie i tak tego nie rozumieją i nie ma co siać paniki” a innym (w USA) psują się serwery (za dużo wejść albo zalecenie by wyłączyć prezentacje wyników :) . Oznacza to że albo ktoś wyszedł z założenia że sytuacja nie jest groźna i szkoda „ciemny lud” niepokoić szczegółami których i tak nie zrozumie albo że nie ma co wzbudzać paniki bo „ciemny lud” niedługo i tak będzie „ludem jasnym” znaczy świecącym i nic tego nie zmieni. Jak tam będzie to niedługo się dowiemy.

Dodajmy że od ponad 48h karmią nas informacjami jak to udało się podłączyć linie zasilającą do poszczególnych bloków reaktorów co pozwoli na włączenie systemów schładzania reaktorów. Jednak brak jest komunikatów o tym że na linie podano zasilanie (ktoś znalazł taką informacje ?) i że chłodzenie działa. Znaczy są jakieś kłopoty z jego włączeniem (może jest zniszczone i żaden prąd już nie pomoże ?)

Największy problem stanowi reaktor nr 3 bo wokół niego znajdują się baseny z zużytym paliwem atomowym a tym paliwem jest groźny pluton (czas połowicznego rozpadu jakieś 87lat). Pluton jest o tyle nie przyjemny że oprócz długiego czasu połowicznego rozpadu emituje intensywne promieniowanie alfa. Jest też bardzo toksyczny (coś jak Polon przetestowany na Litwinience). Wchłonięcie do organizmu najmniejszych mikro drobin tego pierwiastka (np. do płuc z wdychanym powietrzem) jest gwarancją osadzenia się go w kościach i rozwoju choroby popromiennej ze skutkiem łatwym do przewidzenia. Nie wiadomo czy informacja cytowana za AP jest wiarygodna ale jeśli jest prawdziwa to w elektrowni w 7 basenach znajduje się ok. 3700 ton zużytego paliwa zawierającego pluton (+ 877 ton paliwa w pracujących reaktorach) co ilościowo odpowiada 24-krotnie większej liczbie paliwa jądrowego niż w pamiętnej elektrowni Czarnobylskiej.

Z komunikatu wynika że w panice wycofano ludzi a z nad reaktora 3 zaczyna wydobywać się szary dym. Znaczy jest to coś innego niż dotychczasowe emisje. Nie można wykluczyć że oznaczać to może przygrywkę do „brudnej eksplozji nuklearnej” plutonu w zużytym paliwie. Sama eksplozja nie będzie miała wielkiej energii w porównaniu ze współczesnymi ładunkami nuklearnymi ale poziom skażenia promieniotwórczego przez rozrzucone zanieczyszczenia będzie nie notowany i najpewniej porównywany a może i wielokrotnie większy ze zdetonowaniem wszystkich arsenałów atomowych pozostających w rękach „państw atomowych”.
Jeśli do tego dojdzie w atmosferę pójdą tony radioaktywnych pyłów, przy których dotychczasowe emisje są niewinnymi bąkami puszczanymi przez noworodka. Jeśli tak się stanie to katastrofa z Czarnobyla będzie miała status takiego niewinnego bąka. W przypadku gdyby doszło do eksplozji nuklearnej zużytego paliwa i emisji ton radio-śmieci w atmosferę nasz los będzie praktycznie przesądzony i to nie zależnie gdzie znajdziemy się na kuli ziemskiej. Dlatego pozostaje nam tylko modlić się gorąco aby to co może się wydarzyć nie wydarzyło się a w wolnej chwili obejrzeć po raz kolejny „Ostatni brzeg”..

Update z ostatniej chwili :

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po porannym przebudzeniu się (gdzie oni byli od tygodnia ?) twierdzi że radiacja w jedzeniu jest poważnym problemem ("PAP - komunikat WHO na temat Japonii") i nie ogranicza się do strefy kwarantanny (30 km) wokół elektrowni. Posługują się przy tym określeniami „sytuacja jest o wiele poważniejsza, niż ktokolwiek się spodziewał”. Może zamiast opowiadać takie dyrdymały zechcieli by łaskawie podać poziom skażenia poszczególnych produktów z poszczególnych obszarów terytorium Japonii i innych państw gdzie mają takie problemy?
Pytanie - jaki będzie zasięg skażenia żywności w Japonii i poza nią? Czy już niedługo worek ryżu czy mąki (nie skażony opadem radioaktywnym) będzie cenniejszy niż worek złota ?

P.S.
Temat stanowi kontynuacje rozważań zawartych we wpisie z 15.03 na NIEPOPRAWNI.PL p.t.
"Skażenie radioaktywne nad Tokio – kiedy dojdzie do nas?"

Brak głosów

Komentarze

z kultowego filmu Mad Max 3 z Melem Gibsonem - scena w 3 minucie sekund 50. Czy tak niedługo będziemy chodzić na zakupy uzbrojeni w licznik Geigera Mullera (oczywiście przy założeniu że nie będziemy musieli zakładać dodatkowo wychodząc na dwór skafandra anty radiacyjnego)?

Vote up!
0
Vote down!
0
#145211

Panika po Czarnobylu,to pikus w porownaniu z tym.Obys nie byl zlym prorokiem.Bedzie niezle pieklo na Ziemi.

Vote up!
1
Vote down!
0
#145212

kierunki (w tym i skrajnie pesymistyczne ale mające jakieś podstawy czyli dla których prawdopodobieństwo zajścia zdarzenia jest > 0) dalszego rozwoju tej arcy ciekawej i jednocześnie groźnej sytuacji. Te bardzo ogólne (przyznaje) rozważania oparte są o szczątkowe informacje, którymi nas karmią (czytaj których nam skąpią) i pewien poziom wiedzy nie wynikający bynajmniej z "googlania" czy "bajkopisarstwa" - tu raczej proszę nie szukać mnie wśród pracowników Świerku :)

Vote up!
0
Vote down!
0
#145218

Zainteresowanym proponuję wklepać sobie w google "ustream", przejść na stronę ustream, po czym odszukać filmik pokazujący pomiary licznika geigera z interesującego nas regionu. Jest ich tam co najmniej kilka.

Porada skopiowana z onetu :).

Vote up!
0
Vote down!
0
#145215

Tokio

Trzystu kamikadze na grobach tysiecy
już zdecydowało. by życie poświęcić.
Nie ma już odwrotu. Tokio jest stracone.
Było wschodem słońca - teraz jest lampionem.

Pracowitych istot ogromne skupisko.
Myśli porażone - tli się już mrowisko,
a pozostać muszą, bo miejsca już nie ma.
W teatrze kabuki zapadła się scena.

Cichuteńko biłeś dzwonie Hiroshimy.
Teraz zegar tyka i my go słyszymy,
a twoich uderzeń wcześniej nie słuchano.
W pogoni pieniądza groźby zapomniano.

Na ekranie kina wyszło z morza zwierzę.
Na gorącej skale, na wielkim kraterze
dom swój zbudowałeś dzielny samuraju.
Dziś wiśniowe kwiaty daleko spadają.

Ludzie spoglądają na płatków tysiące.
Ile razy dla nich wzejdzie jeszcze słońce?
Jedna mała mgiełka nad ludzkim pochodem
zmienić może wszystko i wstrząsnąć narodem.

Vote up!
0
Vote down!
0

Marek Gajowniczek

#145225

Nie widze zadnej tego typu wiadomosci na stronach PAP.
Takze o niczym takim nie pisze sie na stronach innych swiatowych serwisow

Vote up!
0
Vote down!
0
#145249

a może podgrzewają atmosferę.

Vote up!
0
Vote down!
0
#145269

w bezach Kwaśniewskiej, którego jak ona twierdzi nie należy żreć brudnymi paluchami.

http://www.tvn24.pl/-1,1696506,0,1,skad-pochodzi-para-nad-reaktorem-nr-2,wiadomosc.html

Podług tego "białego" koloru należy stworzyć nowy globalny i POprawny wzornik kolorów.

Obibok na własny koszt

======================================================

Nunquam sapiens irascitur.

Vote up!
0
Vote down!
0

Obibok na własny koszt

#145254

Pozwalam sobie umieścić Pański znakomity artykuł na Nowym Ekranie. Niestety, nie ma tam polecanek, ale może w tej formie przeczyta go liczniejsze grono:
http://sigma.nowyekran.pl/post/7514,fukushima-brudna-eksplozja-nuklearna-jawa-czy-sen

Pozdrawiam

Sigma

Vote up!
0
Vote down!
0
#145260

Jeżeli chciałby się Pan publikować swoje artykuły i na Nowym Ekranie, podeślę kody rejestracyjne
Pozdrawiam

Sigma

Vote up!
0
Vote down!
0
#145263

i przegryźć przez tamtejszy interfejs - na razie jestem tam zwykłym czytelnikiem.
Jak nie będzie w najbliższym czasie atomowego "bum!" a znajdzie się czas to może wreszcie to zrobię :)

Vote up!
0
Vote down!
0
#145299

Oby był Pan fałszywym prorokiem w kwestii tego "bum" ;)
Pozdrawiam

Sigma

Vote up!
0
Vote down!
0
#145312

Artykuł jest na "jedynce" w dziale Nauka i Technika
Pozdrawiam

Sigma

Vote up!
0
Vote down!
0
#145322