Kto nie lubi(ł) Solidarności

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Warto, z okazji rocznic czerwcowych, przypomnieć sobie rolę Solidarności w zmianach politycznych. Dla wielu środowisk fenomen Solidarności jest z wielu względów niewygodny, bo zaprzecza ich ideologii. Nie lubią jej postkomuniści ani demoliberałowie, bo jest to zjawisko par excellance demokratyczne.

Zanim przejdę do rzeczy, pozwolę sobie przypomnieć stwierdzenie Janusza Korwin-Mikkego na temat Solidarności, które każdy powinien zapamiętać jako wzorcowy błąd. Raczyło on był swtierdzić, że Solidarność była zbędna, bo system i tak by upadł. Jest to stwierdzenie w swej błędności zabawne, bo system dotyczy ludzi i bez ludzi nic się w systemie społecznym nie dzieje. Nie ma żadnych niezależnych od ludzi, automatycznie działajacych praw społecznych. 

A więc co było takiego w Solidarności, co przyczyniło się do upadku komunizmu ? Proszę wziąć pod uwagę, że w tym pytaniu nie ma żadnej sugestii, iż to Solidarność obaliła system sowiecki. 

System sowiecki działał w określonym środowisku globalnym, w którym musiał konkurować z zachodnim systemem demokracji i kapitalizmu, który oferował ludziom zmaczny margines osobistej i politycznej wolności, co przesądzało o jego kreatywności i efektywności. System sowiecki nie mógł konkurować z systemem zachodnim i musiał w końcu upaść. 

Rola Solidarności polegała na tym, że oprócz globalnej presji ze strony Zachodu system komunistyczny zaczął być poddawany rosnącej presji wewnętrznej. Czynnik wolnościowy odgrywa dużą rolę w polskiej kulturze, wywierał cały czas presję na komunistów.i doprowadził do powstania Solidarności i zakwestionowania legitymacji systemu. Komuniści zdali sobie w końcu sprawę, że nie mają możliwości rozwojowych, jakimi dysponuje Zachód i zdecydowali się na rozwiązania komunizmu i jego transformację, by uniknąć globalnego konfliktu i wewnętrznego krwawego buntu. 

Zasługą Solidarności było przede wszystkim uświadomienie komunistom, że tak dalej być nie może i skłonienie ich do zastanawiania się nad sposobem wyjścia z kryzysu systemowego i poszukiwania kompromisu. Inna rzecz, jak część środowisk Solidarnośći dała się wyprowadzić w pole i po podzieleniu się władzą z komunstami, doprowadziła do zablokowania dalszego rozwoju politycznego. 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.7 (głosów:3)