Klapa demoliberalizmu i krach globalizmu idą w parze

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Życie ludzkie jest życiem zanurzonym w przestrzeni społecznej, a przestrzeń jest konstytuowana przez trzy zasadnicze wymiary/relacje – prawdę, miłość i wolność. Są to relacje z innymi, w które wchodzi z naturalnej konieczności każda nowonarodzona jednostka i to one kształtują jej osobowość. Bez tych relacji nie da się nawet wyobrazić ludzkiego życia. Tego dowodzą ewolucjoniści i psychologia kognitywna na ewolucjonizmie bazująca. Tak więc społeczeństwa Zachodu są społeczeństwami, których cywilizacja opiera się na pakiecie łączącym elementy poznawcze, kooperacyjne i wolnościowe w jedno, bo taka jest po prostu ludzka natura.

 

Co z tym instrumentarium cywilizacyjnym uczynił demoliberalizm ?

Ano, wyrwał z pakietu jedną relację – wolnościową i próbował budować na niej nie tylko ideologię absolutyzującą wolność, ale, co gorsza, usiłował wdrożyć ten projekt, z fatalnym skutkiem, w życie społeczne. Widać więc wyraźnie, że to projekt pozbawiony podstawy teoretycznej w nauce.

 

Ale na tym nie koniec nieszczęścia, bo z tendencji wolnościowej demoliberalizm wywiódł postulat indywidualizmu, a z indywidualizmu przeszedł do postulatu konkurencyjności i z rywalizacji, pod wpływem filozofii biznesu, uczynił zasadę podstawową, która miała regulować całość zycia społecznego. W ten sposób zaprzeczył logice, na jakiej oparta jest cywilizacja Zachodu. Nic dziwnego, że poniósł klęskę.

 

W Polsce demoliberalizm skompromitował się jeszcze bardziej z tego względu, że próbowano go wdrożyć na fundamencie postkomunistycznym, co przyśpieszyło erozję systemu. W efekcie powstał system sfunkcjonalizowanych patologii, czego najjaskrawszą ilustracją jest przypadek afery Amber Gold.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (4 głosy)

Komentarze

Można do tego także podejść ze strony metafizycznej :-) . Wolność czyli możliwość/"prawo do" buntu,nieposłuszeństwa . A obecna (anty)kultura zdaje się sugerować ,że najwłaściwszą formą realizacji wolności jest kontestacja zastanego porządku , autorytetów itd. Właściwie jest domyślne utożsamienie wolny=zbuntowany,niepokorny . I tutaj wchodzimy na grząski "demoniczny" teren ,bo zgodnie z tradycją religijną to szatan jest złym duchem ,który ZBUNTOWAŁ się przeciw Bogu .

Vote up!
0
Vote down!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1530967

Staram się patrzeć na kwestię od strony nauki, żeby mi nie zarzucano, że stawiam tezy religijne, a więc nienaukowe. Tak się sklada, że, przynajmniej w tym przypadku, nauka i religia wskazują to samo.

Vote up!
1
Vote down!
0
#1531066