Obrona Westerplatte, historia prawdziwa

Obrazek użytkownika Zawisza Niebieski
Historia

O bohaterskiej obronie Westerplatte słyszał chyba każdy Polak, o bohaterskim dowódcy Henryku Sucharskim pewnie też. Tyle, że prawdziwa historia jest znacznie bardziej złożona. 

Dowódcą posterunku był major Henryk Sucharski, jego zastępcą kpt. Franciszek Dąbrowski. Osoby wywodzące się z zupełnie innych środowisk o zupełnie innych charakterach i zupełnie innym podejściu do walki. Henryk Sucharski, to syn chłopski, który dosłużył się stopnia majora. Franciszek Dąbrowski wywodził się z rodziny oficerskiej był żołnierzem w 5 już pokoleniu.

W czasie ataku na Westerplatte Niemcy przyjęli strategię niszczenia posterunku za pomocą bomb oraz artylerii pancernika Schleswig-Holstein. Ataków kompanii szturmowej było niewiele. Przez pierwsze dwa dni broniono się z powodzeniem jednak po ataku lotniczym w dniu 2 września major Sucharski, który na własne oczy widział zniszczenie wartowni nr 2 podjął decyzję poddania placówki. Wywieszono białą flagę. W tym momencie szybko zareagował kpt. Dąbrowski, który jak i większość kadry oficerskiej był za kontynuacją walki. Flagę zdjęto a strzałami z broni maszynowej dano znać Niemcom, że placówka nadal będzie się bronić. Majora Sucharskiego zdjęto z dowództwa, zatrzymano w jednym z pomieszczeń, dalszą obroną dowodził już kpt. Dąbrowski. Jednak poddania placówki, które nastąpiło w dniu 7 września dokonał major Sucharski. Nie jest do końca wiadome, czy było to za zgodą całego dowództwa, czy też indywidualna decyzja samego majora. Faktem jest, że to on negocjował poddanie i on poddał posterunek.

Po wojnie władze PRL z obrony tej utworzyły jeden ze sztandarowych momentów obrony wrześniowej, miejscem rozpoczęcia walk w tej kampanii. Dowódcą w tworzonej legendzie był bohaterski major Sucharski. O dowodzeniu przez kpt. Dąbrowskiego nikt nie wspominał. Było to starcie dość wygodne dla władz. Można było o tej obronie szeroko mówić i nie trzeba było wspominać o ataku ZSRR na Polskę. Dowódcą była osoba spełniającą linię ówczesnej propagandy. Wprawdzie oficer przedwojennej Polski ale z awansu społecznego z chłopskiego syna na oficera. Stąd z Sucharskiego zrobiono bohatera. Samo wydarzenie otrzymało odpowiednią oprawę propagandową. Powstał nawet wiersz, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, „… prosto do nieba czwórkami szli żołnierze z Westerplatte…”, którego wielu z nas uczyło się w szkole na pamięć. W pewnym okresie mówiono o tym, że wszyscy obrońcy zginęli, choć w rzeczywistości po stronie polskiej zginęło 15 żołnierzy. Poddanie placówki tłumaczono wyczerpaniem żywności, amunicji i środków lekarskich, co również było nieprawdą. Choć byłoby wielką niesprawiedliwością ujmowanie czegokolwiek z bohaterstwa obrońców tej placówki. Najpierw przeżyj 7 dni pod bombami ostrzałem i w stałym zagrożeniu atakiem kompanii szturmowej i dopiero wtedy formułuj wnioski.

Dziś po latach możemy sprawę rozpatrzeć i ocenić dwóch dowódców z historycznego punktu widzenia. Zgodnie z założeniami przed wojną Westerplatte miało bronić się 12 godzin, po czym posterunek miał otrzymać wsparcie. Ten fakt ma istotne znaczenie dla oceny wydarzeń. Z militarnego punktu widzenia 7 dniowa obrona tego posterunku nie miała sensu. Był to izolowany punkt, nieistotny dla linii działań wojennych, prawda, że wiązał pewne siły niemieckie, ale nie miało to większego znaczenia dla walk toczących się w Polsce. Istotne znaczenie obrona ta miała z punktu widzenia propagandowego. Już we wrześniu 1939 Westerplatte stało się miejscem o którym mówiono jako o militarnym sukcesie wojska polskiego, pobudzało do wysiłku militarnego na innych frontach, było to jedno z niewielu sukcesów tej kampanii. W tym czasie znacznie większe znaczenie militarne miała obrona Wizny 7-10 września, która zatrzymała znaczące siły wroga na linii natarcia, ale o tym już znacznie mniej w szkołach mówiono.

Major Sucharski i kpt. Dąbrowski reprezentowali zupełnie inne podejście do sprawy obrony. Z punktu widzenia majora Sucharskiego 2 dniowa obrona placówki w zupełności wypełniła postawione im zadania, na pojawienie się wsparcia nie było żadnej nadziei i nie było sensu dalsze narażanie życia obrońców. Kpt. Dąbrowski i większość kadry oficerskiej reprezentowali bardziej romantyczny punkt widzenia. Obrona placówki do ostatniej kropli krwi. Który z punktów widzenia był słuszny z pewnością każdy może osądzić sam i myślę, że obie opcje znajdą swoich zwolenników.

Major Sucharski umiera niedługo po wyjściu z obozu jenieckiego w 1946 roku w Neapolu we Włoszech. Kpt. Dąbrowski również wojnę spędził w obozach jenieckich, po wojnie podjął służbę w LWP, był członkiem PPS, PZPR, w 1950 roku wyrzucony z partii, wojska, jako oficer sanacyjny, zostawiony bez środków do życia, pracował jako kasjer, szył kapcie, paski, pracował w kiosku ruchu. Umiera na gruźlicę, której nabawił się w obozie jenieckim, w roku 1962.

Dziś na fali sporów PO-PIS sprawa Westerplatte powraca. Każda z tych partii chce być „lepszym patriotą”. Jaki ma to sens? Faktycznie było to pierwsze miejsce w którym Wojsko Polskie podjęło zbrojny opór przeciw atakowi Niemców. Dla Niemców jest to też miejsce wygodne, mamy starcie dwóch armii. Niewielu chce wspominać o pierwszym wydarzeniu września 1939 jakim było bestialskie bombardowanie uśpionego miasta, Wielunia, bez znaczenia militarnego. Szacunki strat w ludności są bardzo rozbieżne, straty materialne ok. 75% budynków. Z pewnością armii niemieckiej atak na bezbronną ludność cywilną chwały nie przynosi.

Ocena wpisu: 
2
Twoja ocena: Brak Średnio: 1.6 (głosów:12)

Komentarze

Jak mniemam, nie jesteś autorem tekstu tej "prawdziwej" historii. Zatem podaj jej źródło/a.

Satyr

P.S.
Jeszcze nie oceniłem tego wpisu.

 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1601350

W odróżnieniu od niektorych tutaj ja nie plagiatuję czyjejś pracy. A żródła informacji różne. Historyk, nawet amator jakim jestem opiera się na źródłach a nie na własnych wymysłach. Główne tezy tego tekstu można sprawdzić nawet w Wikipedii, ale są również znacznie poważniejsze źródła.

A co do oceny, to nie mam wątpliwości, że tutejsze grono trollików w pocie czoła będzie pałowała. Bo cóż im zostało.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-7

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1601351

Janku
Są Polacy i tacy co mają tylko nadany nr.PESEL
Nie dziw się że to coś spłodził wyrób Polakopodobny
Ciekawe czy zgłosi ten akces do dyskusji o jakim Ci pisałem

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1601369

... bo jest to dla mnie drugorzędna sprawa. Ale analizuję to, co publikuje na naszym serwisie. Jeśli nie podaje źródła treści, którą opublikował - a nie sądzę, by był historykiem-naukowcem, - to mam prawo poddać pod wątpliwość zaprezentowaną treść wpisu. I nic poza tym.

Co do udziału Zawiszy Niebieskiego w telekonferencji, to nic mi nie jest wiadomo, by się zgłosił. A szkoda, bo nadałby dyskusji kolorytu. Do dnia 8 września br. może to jeszcze uczynić.

 

Pozdrawiam,
Satyr

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1601375

pojęcie masz wyniesione jedynie z pobieżnej lektury wikipedii. A szkoda, bo o Westerplatte napisano wyjątkowo dużo. Warto więc wspomnieć, że historia o przejęciu dowództwa przez kpt Dąbrowskiego jest jedną z hipotez. Zaprzecza jej udział mjr Sucharskiego w rozmowach kapitulacyjnych. O kpt Dąbrowskim warto wspomnieć, że został uznany za inwalidę wojennego i dlatego opuścił wojsko. Nie miał potrzebnej wysługi lat, został więc bez środków do życia. Wstawił się za nim ówczesny dziennikarz Arnold Mostowicz (nam znany jako pierwszej klasy ufolog), dzięki czemu otrzymał pracę. Oczywiście pełna zgoda, że gdyby nie gruźlica skończyłby gorzej, jak np. jego kolega z Westerplatte kpt. Słaby. Ale skąd ty masz o tym wiedzieć...

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2
#1601360

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Tematem tekstu nie były życiorysy obu panów, a ja wiedzę czerpię nie z Wikipedii, choć osoby nie mające wiedzy w temacie tam odsyłam bo to najszybciej dostępne źródło informacji. Tematem tekstu był konflikt dwóch koncepcji romantycznej obrony do ostatniej kropli krwi i oszczędzanie żołnierzy gdy walkę kontynuować  można tylko, że nie ma ona sensu. A do tego wszelkich szczegółów z życiorysu razem z numerem buta matki wyciągać nie trzeba. Z reguły jeśli jakiegoś tematu się podejmuję, a podejmuję się tematów wymagającyc zaawansowanej wiedzy to w tym temacie mam wiedzę wystarczającą.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-7

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1601364

Typowy tekst Zawiszy.

Swoje dziwne wyobrażenia na za jedyne słuszne fakty a komptomituje się tak, że sam tworzy nową historię- hostoryjke raczej. 

Jak już pisałem, byle akapit z Wiki ma większą wartość i pożytek.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-3

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1601373

I tyle w temacie.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2
#1601381

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Fanpis został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Fanpis for ever

#1601382

;)

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-4
#1601383

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

to wtedy napisze "Z. to po prostu głupek I tyle w temacie, a inne trolle to potwierdzą". Dawno ci trolliku PiS mówiłem, choć dziecię, ja cię uczyć każę. Nawet teksty własne ci podrzucałem, by choć trochę wiedzy twój umysł zdobył.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-8

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1601397

polskiego patrriotyzmu uczy Polaków... patriotyzmu. Tyle tylko, że wylewają zbyt dużo swojej bolszewickiej nienawiści oraz wściekłej komuszej żółci, by ktokolwiek dał się na  to nabrać...

To typowy bolszewicki cyrk politruków ze stajni filorosyjskiej ścierwoneonówki pseudo "zawisza" czerwony i "fanpis"!

Opara ze „ścierwoneonówki” w filorosyjskich gęstych oparach putinowskiej V kolumny z centrum w Królewcu

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-4

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1601398

Typowy bolszewicki cyrk 

Człowiek bez honoru i zasad moralnych, podły, niegodny szacunku

 

 

Po zastanowieniu stwierdziłam, że wystarczy...

http://astra.neon24.pl/post/149597,dziekuje-wszystkim

Na prośbę Pana R. Opary zdecydowałam się pomóc portalowi 

http://astra.neon24.pl/post/150500,informuje-ze

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-3
#1601399

Miałeś wtedy dyżur jako admin, czerwony złamasie. Jesteś równie polski jak moneta sowiecka o nominale 3 kopiejek. Fuj,

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2
#1601435

to nawet dziecko potrafi. Ale widać dla was po kursach dla tych z awansu społecznego nawet to przerasta. Tylko ":Kopiejko" Polakiem się nie nazywaj, bo to Polakom nie przynosi zaszczytu. Sami tu "polacy", tylko mało który w Polsce mieszka. Nic dziwnego, że jak Rosja chce kogoś dopaść to w Anglli dopada. Ma tam dobrze rozbudowaną siatkę.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-5

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1601449

To raczej nie on
Te dwa czubki mają tam tyle do gadania co żyd na gestapo
To Ruszkiewicz wydaje im polecenia.
Teraz na pomoc przybyła mu stara obleśna ropucha i banuje kogo się da.
Dziś tylko(?) trzech, jutro kolejni, a w sobotę złoży Oparze raport
Rysiu koteczku ty mój, zadanie wykonane.Misja skończona.
I powiedz mojemu ukochanemu Wrzódakowi że zachowałam się jak trzeba
Co za szambo

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3
#1601455