Rzadkość idealizmu: pomoc Bayraktara dla Ukrainy

Obrazek użytkownika Zawiedzony
Świat

 

     Zarówno kraje, jak i prywatne firmy podjęły działania wspierające Ukrainę w obliczu rosyjskiej inwazji na ten kraj w 2022 roku. Podjęto niezliczone (prywatne) starania, aby upewnić się, że może zachować swoją niezależność, czy to poprzez zapewnienie bezpłatnych satelitarnych systemów internetowych Starlink przez SpaceX, przekazanie armii ukraińskiej 500 000 paczek papierosów przez Philip Morris International, czy przekazanie (100 000) darmowe bilety lotnicze dla ukraińskich uchodźców znajdujących się w Europie Wschodniej liniami Wizz Air.Producenci sprzętu wojskowego na całym świecie również wnieśli znaczący wkład w Siły Zbrojne Ukrainy, najczęściej poprzez darowizny sprzętu wojskowego, amunicji, małych dronów i broni.

     Ta fala poparcia jest bezprecedensowa w historii konfliktu i pokazuje, jak bardzo Rosja przeliczyła się z determinacją Zachodu (czy to rządową, czy cywilną), by wesprzeć kraj europejski, któremu groziła zagłada. Ta determinacja nie ograniczała się do członków UE, a Turcja również była znaczącym dostawcą pomocy wojskowej dla Ukrainy. W szczególności obejmowało to dostarczanie MRL kierowanych przez TRLG-230 jeszcze przed przybyciem amerykańskich HIMARS na Ukrainę Turcja jest też jedynym krajem (NATO), który dostarczył Ukrainie uzbrojenie bez wyraźnego warunku, że nie zostanie ono użyte przeciwko celom zlokalizowanym w Rosji, z czego Ukraina chętnie korzysta. 
 
     Chociaż pomoc (wojskowa) rządu tureckiego dla Ukrainy była znaczna, turecki producent dronów Baykar Tech również odegrał kluczową rolę w pomocy wojskowej tego kraju. Od 24 lutego firma Baykar Tech przekazała Ukrainie ponad 20 samolotów Bayraktar TB2 UCAV, 24 samoloty rozpoznawcze Mini-Bayraktar, sprzęt EW i dwanaście ciężarówek z pomocą humanitarną. Oprócz tych darowizn, Baykar sprzedał kolejne ~15 TB2 za pół ceny i dzięki swojej decyzji o przekazaniu pięciu TB2 sfinansowanych przez Litwę, Ukrainę i Polskę zamiast przyjęcia zebranych funduszy, uwolnił 32 miliony dolarów, które był następnie wykorzystywany do projektów humanitarnych i odbudowy dla Ukrainy.

     Nawet jeśli całkowitą wartość darowizn i rabatów Baykara można obecnie tylko zgadywać (autorzy przypuszczają, że zbliża się do 100 milionów dolarów), jest to prawie na pewno więcej niż niektóre kraje zachodnie udzieliły Ukrainie pomocy wojskowej. Dla tych, którzy nie są pewni motywacji decyzji Baykara do zajęcia tak znaczącego stanowiska, dyrektor generalny i dyrektor techniczny Baykar Tech, Haluk Bayraktar i Selçuk Bayraktar, byli szczególnie otwartymi zwolennikami Ukrainy, stwierdzając, że „pieniądze nie są priorytetem” dla ich firmy i wykluczenie kiedykolwiek dostarczania dronów do Rosji. W świecie firm zbrojeniowych, które zjadają psy, a zwłaszcza na wysoce konkurencyjnym rynku UAV, takie stwierdzenia są niespotykane.

 

     Oprócz dostarczania Ukrainie od 2019 roku bezzałogowych samolotów Bayraktar TB2, Baykar Tech i Ukraina starały się pogłębić współpracę, podpisując we wrześniu 2021 roku umowę na utworzenie na Ukrainie zakładu produkcyjnego dronów Bayraktar. Pomimo faktu, że obecnie nic nie wskazuje na to, aby wojna rosyjsko-ukraińska miała się zakończyć w najbliższym czasie, dyrektor generalny Haluk Bayraktar szacuje, że zakład produkcyjny na Ukrainie zostanie ukończony za dwa lata, stwierdzając: „Nasz plan idzie naprzód. I faktycznie ruszymy do przodu z budową. W ciągu dwóch lat chcielibyśmy to skończyć''.
 
     Firma podjęła szereg innych inicjatyw, które podkreślają jej silne związki z Ukrainą. Przede wszystkim Baykar Tech starał się pomóc Ukrainie w zwalczaniu zagrożenia stwarzanego przez irańską amunicję krążącą, integrując kierowane przez Sungur IIR MANPADS z Bayraktar TB2.  Od marca 2022 roku Baykar Tech wysłał na Ukrainę dwanaście ciężarówek z pomocą humanitarną. W sierpniu 2022 roku 140 ukraińskich dzieci mogło na koszt Baykara wyjechać na tygodniowe kolonie letnie w Stambule, a nawet oprowadzić po fabryce Baykara (również zlokalizowanej w Stambule). Dodatkowo w 2022 roku 30 ukraińskich studentów otrzymało stypendium Baykara, a w 2023 roku kolejne 30 studentów.

     Producenci broni nie są generalnie znani z przyjmowania idealistycznych postaw w sprawach światowych i są zazwyczaj kojarzeni z nadmierną chciwością i skłonnością do korumpowania rządów. Odchylenie firmy Baykar Tech od tej negatywnej charakterystyki jest pożądaną zmianą, a jej dalsze wysiłki pomimo stosunkowo niewielkiej ekspozycji, jaką otrzymał, są godne pochwały. Choć sceptycy niezmiennie będą twierdzić, że darowizna Bayraktarów TB2 dla Ukrainy zwróci się podwójnie w PR, wysłanie ciężarówek z pomocą humanitarną, zorganizowanie letniego obozu dla ukraińskich dzieci i wsparcie finansowe ukraińskich uchodźców w Stambule nie będzie i nie będzie kosztowne. obniżki cen swoich produktów lub darowizny związanego z nimi wyposażenia.

Niezrównany zakres pomocy nie powinien pozostawiać wątpliwości, że w tych decyzjach tkwi bardzo autentyczny aspekt idealizmu, co jest rzadkością w świecie, w którym czyste motywy są obecnie uważane za niepotrzebne obciążenie.

 

Tłumaczenie własne:

]]>https://www.oryxspioenkop.com/2022/12/the-rarity-of-idealism-baykars-aid-to.html]]>

ps.

Producent dronów Selçuk Bayraktar to zięć prezydenta Turcji Erdogana

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)