Radio WNET - Serwis Info 31-05-2021

Obrazek użytkownika Rafał Brzeski
Świat

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję przywódców Unii Europejskiej o zwiększeniu zasobów własnych w unijnym budżecie. Ratyfikacja jest kolejny, etapem uruchomienia unijnego Funduszu Odbudowy.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że teraz po ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowskie Komisja Europejska jest gotowa do negocjowania na światowym rynku finansowym pożyczek, które zasilą ten fundusz. Polska ma z niego otrzymać około 250 miliardów złotych. Podstawą do wypłaty tych środków jest Krajowy Plan Odbudowy wysłany już Komisji Europejskiej przez polski rząd.

x x x

Premier Mateusz Morawiecki przebywa z wizytą w Madrycie, gdzie prowadzi rozmowy z premierem Pedro Sanchezem w ramach dwustronnych konsultacji międzyrządowych. Równolegle konferują ministrowie spraw zagranicznych, wewnętrznych, infrastruktury oraz klimatu i środowiska. Najważniejsze tematy konsultacji to: koordynacja działań związanych z pandemią COVID-19, polityka klimatyczna, kłopoty migracyjne, oraz kwestie dwustronnej współpracy gospodarczej, edukacyjnej i kulturalnej. Premier Morawiecki spotkał się także z przedsiębiorcami. Hiszpania to 7 partner gospodarczy Polski.

x x x

Zaskakująca decyzja prezydenta Bidena uchylenia sankcji na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2 może być efektem działań obrotnego Richarda Burta. Za czasów prezydenta Ronalda Reagana Burt był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Niemczech, ale później zamienił służbę dyplomatyczną na bardziej intratny zawód lobbysty i wynajął swe usługi Rosji. Jak podaje dziennik New York Post w październiku, na finiszu kampanii przed wyborami prezydenckimi, firma Burta - McLarty Associates - wpłaciła 4 tysiące dolarów na komitet Bidena, a wcześniej 10 tysięcy dolarów na wspierającą jego kandydaturę lewicową organizację Unite The Country. Niejako żeby zabezpieczyć sobie tyły Burt dał też maksymalny datek 2800 dolarów na komitet kongresmana Adama Schiffa. Wpłacił go w sierpniu ubiegłego roku, kilka dni po powołaniu Schiffa na przewodniczącego komisji wywiadu Izby Reprezentantów.

Po wyborach prezydenckich Burt podjął się lobbowania na rzecz Nord Stream 2 AG, czyli firmy prowadzącej budowę gazociągu, którą kieruje Matthias Warnig były funkcjonariusz Stasi i bliski człowiek Władimira Putina. Ani spółka akcyjna Nord Stream 2, ani Matthias Warnig nie zostali objęci sankcjami przez Bidena.

Skutki działań Burta zbliżają prezydenta Rosji do realizacji jego imperialnego marzenia stworzenia wielkiej przestrzeni gospodarczej od Władywostoku po Lizbonę zarządzanej wspólnie przez Moskwę i Berlin. Koncepcję tej “harmonijnej wspólnoty gospodarczej” Putin przedstawił w listopadzie 2010 roku - pół roku po tragedii smoleńskiej, która zmasakrowała polityczną elitę Polski. Zaprezentował ją w Berlinie 300 najbardziej wpływowym politykom i przemysłowcom Niemiec z Angelą Merkel na czele a rozwinął w rozmowie z panią kanclerz. Wyniki ustaleń ambitnego oficera rezydentury KGB w Dreźnie z ambitną aktywistką wschodnioniemieckiej młodzieżówki komunistycznej FDJ nie są znane, ale ich skutki są widoczne i odczuwalne, zwłaszcza w Polsce.

x x x

“Wszyscy to wiedzą” stwierdził europoseł PiS Dominik Tarczyński pytany w TVP Info o “finansowanie Trzaskowskiego przez Niemców”. Chodzi o Campus Polska Przyszłości zwany też Akademią Volksdeutschów. Nowa inicjatywa Rafała Trzaskowskiego dla młodzieży finansowana jest głównie przez niemiecką Fundację Konrada Adenauera, której budżet w 99 procentach pokrywany jest ze środków niemieckiego rządu a na czele “Rady Powierniczej Fundacji stoi Wolfgang Schüssel, od 2019 roku członek Rady Dyrektorów rosyjskiego koncernu naftowego Łukoil”.

Jak ujawniła „Gazeta Polska” przed ogłoszeniem swej inicjatywy Trzaskowski konsultował się z politykami niemieckiej chadecji, reprezentantką chadeckiej młodzieżówki Junge Union oraz ambasadorem Niemiec w Polsce. Jak podkreślił Dominik Tarczyński wiceszef Platformy Obywatelskiej „próbuje obrócić wszystko w żart, ale to zabawne nie jest”.

x x x

Amerykański wywiad elektroniczny NSA, przy współpracy duńskiej służby wywiadowczej FE, latami podsłuchiwał rozmowy telefoniczne czołowych polityków Niemiec. Na amerykańsko-duńskim podsłuchu byli między innymi Angela Merkel, były minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier oraz lider opozycji Peer Steinbrück a także wpływowi politycy krajów graniczących z Niemcami: Francji, Szwecji, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Na terytorium Danii znajdują się końcówki licznych podmorskich kabli telekomunikacyjnych i tam obie służby zainstalowały urządzenia podsłuchowe. Tajna operacja została ujawniona w wyniku dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego przez publiczną sieć radiową DR. Dochodzenie dotyczyło lat 2012-2014 i zapoczątkowały je materiały o praktykach NSA opublikowane przez Edwarda Snowdena.

Sekretariat kanclerz Angeli Merkel przyjął wiadomość o podsłuchu z zaskoczeniem i początkowo traktował pytania duńskich dziennikarzy jako prowokacyjny dowcip.

x x x

W paryskiej dzielnicy Ménilmontant bojówkarze Antify zaatakowali około 300 uczestników rocznicowej procesji dla upamiętnienia męczenników Komuny Paryskiej. Podczas rewolucji sprzed 150 lat zamordowano w Paryżu 200 katolików i rozstrzelano arcybiskupa Paryża Georgesa Darboya. Teraz lewaccy bojówkarze „rzucali w nas koszami na śmieci, butelkami, a nawet drucianymi barierkami” – powiedziała uczestniczka procesji reporterowi dziennika „Le Figaro”.

x x x

Chiny nie tylko “upichciły” koronawirusa SARS-CoV-2, ale także zacierały ślady i uciszały osoby, które mogły ujawnić prawdę - twierdzą brytyjski profesor Angus Dalgleish i norweski uczony dr. Birger Sørensen w pracy przygotowanej do druku w Quarterly Reviews of Biophysics, kwartalniku naukowym wydawany przez Uniwersytet w Cambridge.

Sørensen dysponuje wczesnymi próbkami koronawirusa, które otrzymał do prac nad szczepionką i po przebadaniu budowy patogenu doszedł wraz z brytyjskim kolegą do wniosku, że SARS-CoV-2 nie ma “naturalnego przodka”, a więc został stworzony, a nie powstał sam. Prace nad sztucznym wirusem toczyły się w Instytucie Wirusologii w Wuhan od 2002 roku i w początkowym okresie chińskich uczonych wspomagali wirusolodzy amerykańscy. Amerykanie wycofali się jednak, ale Chińczycy kontynuowali prace. Kiedy stworzyli zmanipulowanego koronawirusa SARS-CoV-2 usiłowali zamaskować go jako wywodzącego się drogą naturalnej ewolucji od wirusów obecnych w nietoperzach. Zostawili jednak ślady, które para naukowców opisuje w swoim raporcie.

x x x

“Kiedy zapada zmrok podłogi w domach i ścieżki w obejściu zaczynają się ruszać. To nie trzęsienie ziemi, to myszy. Miliony myszy” - narzekają australijscy farmerzy z prowincji Nowa Południowa Walia. Spichlerz Australii nawiedziła niepamiętna plaga gryzoni. Są wszędzie. Domy i miasta śmierdzą myszami. Straty przekraczają już miliard australijskich dolarów i rosną, bo na myszy nie pomagają ani pułapki ani środki chemiczne. Ostatnią nadzieją jest 5000 litrów trucizny Bromadiolone. zakazanej wprawdzie w Australii, ale sprowadzonej z Indii przez zdesperowane władze prowincji.

Premiera: ]]>www.wnet.fm]]>

Brak głosów