Radio WNET - Serwis Info 2021-06-21
Od rozmowy „w cztery oczy” z Andrzejem Dudą rozpoczęła wizytę w Polsce prezydent Mołdawii Maia Sandu. W złożonym oświadczeniu polski prezydent stwierdził, że nasz kraj uważa za konieczne zachowanie integralności terytorialnej Mołdawii w międzynarodowo uznanych granicach i podziękował za opiekę nad mniejszością polską mieszkającą w Mołdawii.
Prezydent Mołdawii doceniła konsekwentną pomoc Polski dla europejskich aspiracji jej kraju, a także podziękowała za wsparcie udzielane Mołdawii w staraniach o udział w europejskich programach pomocowych. Pani Maia Sandu podkreśliła, że w Kiszyniowie śledzi się z dużym zainteresowaniem rozwój Inicjatywy Trójmorza, a wkład Mołdawii w tę inicjatywę mógłby stać się dodatkowym czynnikiem stabilności na granicach Unii Europejskiej.
x x x
W Elblągu, siedzibie dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód konferowali ministrowie obrony Grupy Wyszehradzkiej. Oceniono przebieg i efekty ostatniego szczytu NATO w Brukseli oraz omówiono plany wspólnych przygotowań do zaplanowanego na 2023 rok dyżuru bojowego dywizji w ramach Europejskiej Grupy Bojowej Sojuszu Atlantyckiego.
Po spotkaniu minister obrony Mariusz Błaszczak podkreślił, że kraje V-4 są świadome zagrożeń nie tylko ze wschodu, ale także zagrożeń z południa związanych z kryzysami migracyjnymi.
x x x
Sprawa cyberataków przeciwko Polsce będzie pojutrze tematem posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej - podało Polskiej Agencji Prasowej źródło w Kwaterze Głównej NATO. Powtarzające się ataki cybernetyczne i kampanie dezinformacyjne przeciwko państwom Sojuszu z tropem prowadzącym do Rosji budzą zaniepokojenie Kwatery Głównej. Konfrontacje w cyberprzestrzeni nie zostały jeszcze opisane w prawie międzynarodowym przez co sprawcy sponsorowanych przez państwo ataków cybernetycznych i informacyjnych mogą działać bezkarnie. Próbę ograniczenia tej bezkarności podjął prezydent Biden, który przekazał prezydentowi Putinowi listę 16 obszarów zakazanych podczas ich niedawnego spotkania w Genewie.
x x x
Szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk poinformował, że materiały publikowane przez hakerów, którzy wyssali jego prywatną skrzynkę poczty elektronicznej, należą do trzech grup: są tam maile prawdziwe, teksty częściowo zmanipulowane i materiały całkowicie sfałszowane.
Mimo to część mediów chętnie rozpowszechnia treści pochodzące z prywatnych maili i zachowuje się jak “pudło rezonansowe” kolportujące dezinformacje. Według Dworczyka zachowanie takie, “to włączenie się w realizację scenariusza atakującego. To on chce, by w Polsce toczyła się dyskusja wokół wskazanych przez niego zagadnień, żeby rosło napięcie” - podsumował szef kancelarii premiera w rozmowie z portalem wpolityce.pl. Ujawnił przy tym, że wśród zaatakowanych skrzynek mailowych na serwerach Wirtualnej Polski znalazły się także adresy pani poseł Ewy Szymańskiej, prezesa Fundacji Solidarności Międzynarodowej Rafała Dzięciołowskiego oraz jednej z białoruskich dziennikarek, pracującej kiedyś w białoruskim Radiu Racja.
W tym ostatnim przypadku atakującym mogło chodzić o zdobycie informacji o polskiej pomocy dla białoruskiej opozycji.
x x x
Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej podczas spotkania w Luksemburgu jednomyślnie nałożyli sankcje na białoruskie osoby i podmioty odpowiedzialne za uprowadzenie do Mińska zarejestrowanego w Polsce samoloty linii Ryanair oraz represje wobec obywateli Białorusi. Jak poinformował szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau lista obejmuje 78 osób i 8 podmiotów, którym zamrożono aktywa i zakazano wydawania wiz. Wśród objętych sankcjami osób, których nazwiska ogłoszone zostaną jeszcze dzisiaj, są członkowie administracji prezydenta oraz aparatu bezpieczeństwa, prokuratorzy, sędziowie a także menadżerowie i firmy czerpiące zyski ze współpracy z administracją Łukaszenki.
Ministrowie wyrazili też zgodę na wprowadzenie sankcji gospodarczych w sektorach bankowym, przetwarzania ropy naftowej i produkcji soli i nawozów potasowych.
x x x
Doradca prezydenta Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan zapowiedział w wywiadzie dla CNN nowe sankcje na rosyjskich obywateli i podmioty w związku z otruciem Aleksieja Nawalnego oraz budową gazociągu Nord Stream 2.
Według Sullivana Biały Dom przygotowuje nowy pakiet restrykcji. W odpowiedzi na ostrą krytykę w Kongresie Sullivan tłumaczył, że administracja wstrzymała się od nałożenia sankcji tylko na jednego "obywatela Niemiec" i na jedną "szwajcarską firmę”, co komentatorzy odczytują jako ukłon w stronę Niemiec, gdyż chodzi o zarejestrowaną w Szwajcarii spółkę akcyjną Nord Stream 2 i jej szefa Matthiasa Warniga.
Warnig to były funkcjonariusza Stasi i dobry znajomego Władimira Putina z czasów, kiedy dzisiejszy prezydent Rosji był oficerem w drezdeńskiej rezydenturze KGB. W tamtych latach Warnig typował dla Putina Niemców wartych werbunku przez sowiecki wywiad.
x x x
Bix Aliu, niski rangą dyplomata w ambasadzie USA w Warszawie, gdzie jeszcze nie ma ambasadora, postanowił odgrzać ustawę JUST zwaną popularnie ustawą 447 i napisał list do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, w którym wyraża swą krytyczną opinię o polskim projekcie ustawy, która jeśli zostanie przyjęta to - jego zdaniem - spowoduje nieodwracalne straty dla Ocalonych z Holokaustu oraz ich rodzin i efektywnie uniemożliwi odzyskanie lub kompensatę za utracone mienie.
O sprawie pisze Dziennik Gazeta Prawna. Anonimowe źródło dziennika w polskim ministerstwie spraw zagranicznych oceniło, że dyplomata “nie powinien sobie pozwalać na ingerencję w polski proces legislacyjny”, a ponieważ złamał obyczaj dyplomatyczny jest teraz na cenzurowanym polskich władz.
x x x
Socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven został odwołany przez parlament. Jest to pierwszy przypadek w historii kraju, aby szef rządu nie otrzymał wotum zaufania. W trakcie debaty posłowie podkreślali, że Szwecja pod rządami socjaldemokratów nie radzi sobie z problemem imigracji, a wizja „państwa opiekuńczego” zawiodła.
Zdaniem krytyków rząd zawiódł w walce z przestępczością przez co “mamy najwięcej strzelanin w Europie”. Odwołanie premiera nie oznacza jedna, aby polityka wewnętrzna w Szwecji skręcała w prawo, bowiem szalę niezadowolenia przechyliła rządowa propozycja rynkowej liberalizacji czynszów, co posłowie lewicy uznali, za próbę demontażu szwedzkiego modelu państwa opiekuńczego.
x x x
Boisko piłkarskie przestaje być polem zmagań sportowych a przeradza się w platformę konfrontacji ideologicznej. Niemcy na mecz w Węgrami chcą podświetlić stadion w tęczowych barwach, a kibicom rozdać flagi wspierające ruch LGBT i kolejnych literek. Bramkarz ich kadry Manuel Neuer planuje wystąpić z tęczową opaską. UEFA zamierzała protestować w imię apolityczności sportu, ale szybko stuliła uszy po sobie.
Głos natomiast zabrał Jan Tomaszewski, jeden z najlepszych bramkarzy w historii polskiego futbolu. W rozmowie z portalem tvp.info ocenił, że „Neuer to w tej chwili najlepszy bramkarz na świecie”, ale “niech mi powie, jak się zapatruje na to, że niewinne dziecko będzie adoptowane przez pary męsko-męskie czy damsko-damskie. Czy on ma prawo wypowiadać się w imieniu tych dzieci? “ Może sobie nosić opaskę, ale w domu, a nie na boisku, gdzie reprezentuje państwo niemieckie i cały naród - podsumował lubiany piłkarz.
x x x
W mediach dalekowschodnich i amerykańskich pojawiła się pogłoska, że wiceminister chińskiego bezpieczeństwa państwowego odpowiedzialny za kontrwywiad, Dong Jingwei, zbiegł do Stanów Zjednoczonych i “śpiewa” co wie wywiadowi wojskowemu DIA. Dong miał uciec wraz z córką z Hongkongu około 10 lutego i podobno wybrał na “spowiednika” Agencję Wywiadu Obronnego ponieważ uważa, że CIA spenetrowana jest przez chiński wywiad. Południowoazjatycka agencja ANI oraz amerykański specjalistyczny portal SpyTalk podają, że Dong zdradził między innymi tajemnicę badań i ucieczki koronawirusa z laboratorium Instytutu Wirusologii w Wuhan. Źródła w emigracji chińskiej twierdzą, że kierownictwo Komunistycznej Partii Chin jest w panice. Na 1 lipca zapowiedziało wielkie uroczystości z okazji setnej rocznicy powstania partii, a nie wiadomo jakie jeszcze rewelacje ujawni Dong, który wie dużo.
Agencja ANI podała, że Pekin domagał się wydania Donga w marcu podczas amerykańsko-chińskiego spotkania ministrów spraw zagranicznych na Alasce, ale sekretarz stanu Anthony Blinken odmówił.
Gdyby pogłoski o ucieczce Donga zostały potwierdzone, to byłaby to najpoważniejsza dezercja w historii komunistycznych Chin. Zdania ekspertów są podzielone. Jedni zwracają uwagę na pojawiające się od pewnego czasu informacje o wysokiej rangi uciekinierze inni twierdzą, że to nic innego jak plotka i argumentują, że chińskie służby wywiadowcze są słynne z lojalności i dezercje zdarzają się w nich niesłychanie rzadko.
Premiera: www.wnet.fm
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 6 odsłon