"Możemy wygrać wojnę z Rosją" - wywiad z Ph. A. Petersenem

Obrazek użytkownika elig
Świat

  Ukazał się on w lutowym numerze miesięcznika internetowego "Nowa Konfederacja" {TUTAJ

(link is external)}.  Rozmowę przeprowadziła Aleksandra Rybińska.  Dziś [19.02.2017] przedrukował ją portal Neon24.pl {TUTAJ(link is external)}.  Kim jest Phillip A. Petersen?  Według "NK" jest to:

  "Czołowy amerykański strateg i analityk, w przeszłości pracował m.in. dla Agencji Wywiadowczej Departamentu Obrony (DIA). Były oficer US Army, wiceszef Fundacji Potomac, jednego z najbardziej wpływowych think tanków w USA." {TUTAJ(link is external)}.

  Wywiad zaczyna się następujaco:

  "Putin daje się Chińczykom rozgrywać jak dziecko. Wyszedł na idiotę, z czego dobrze zdaje sobie sprawę. Rosyjski prezydent jest w trudnej sytuacji, to właśnie czyni go tym bardziej niebezpiecznym

W Warszawie odbyła się w minionym tygodniu w styczniu 2017] symulacja komputerowa współczesnego konfliktu zbrojnego, pod nazwą Hegemon – Baltic Campaign, z udziałem m.in. byłych dowódców NATO. Została ona przygotowana wspólnie przez dwa think tanki: polską Fundację im. Kazimierza Pułaskiego i amerykańską Potomac Foundation. Jaki był cel tej gry wojennej?

W symulacji rozegrany został scenariusz oparty na ćwiczeniach Zapad 2013, zawierający pewne zmiany, które nastały na skutek szczytów NATO w Newport oraz w Warszawie – wzmacniające siły Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance, i to tak, że Rosjanie musieli zmienić strukturę swoich sił zbrojnych i uwzględnić to w swoich planach. Rosja przesunęła 20 Armię na południe, nad granicę Białorusi i Ukrainy i odtworzyła Gwardyjską Armię Pancerną. Ma to odwieść Polskę od ewentualnej obrony państw bałtyckich, w przypadku, gdyby zostały one zaatakowane przez rosyjską 6 Armię. Jestem ciekaw, jak to zostanie przez Rosjan rozegrane, podczas ćwiczeń Zapad 2017 latem tego roku.".

  W dalszym ciagu rozmowy Petersen stwierdza, iż jest możliwa obrona państw bałtyckich przez NATO.  Najbardziej martwi go sytuacja Białorusi:

  "Moim największym zmartwieniem jest to, że Rosja może zająć Białoruś. Wtedy Gwardyjska Armia Pancerna znajdzie się na granicy z Polską, a to wszystko zmieni. Musimy się zastanowić nad tym, co możemy zrobić, by zagwarantować suwerenność Białorusi. Zapewne nie możemy bronić jej militarnie, ale możemy zastosować sankcje wobec Rosji, tyle że tym razem nie post factum, jak w przypadku Ukrainy i ograniczone w czasie, tylko w sposób wyprzedzający i stały. Wykluczenie Rosji z systemu SWIFT, czyli międzynarodowej sieci służącej do wymiany informacji między bankami, byłoby potężnym wstrząsem dla jej gospodarki. Bez SWIFT-u wymiana handlowa zostałaby sparaliżowana, co w rezultacie spowodowałoby gospodarczą blokadę Moskwy. To oznaczałoby upadek rosyjskich elit. Ludzi Putina.".

  Wiele uwagi poświęca Petersen stosunkom rosyjsko-chińskim.  Mówi:

  "Rosja nie tylko może być, ale jest kartą przetargową w tej grze, ale nie amerykańską, tylko chińską. To Pekin używa Rosji. Putin zawarł deal energetyczny z Chińczykami, którzy dają mu pieniądze na budowę infrastruktury, by mógł dostarczać ropę i gaz do Chin. Co ma z tego Rosja? Niewiele. Głównym, największym odbiorcą i zarazem płacącym za rosyjski gaz jest Europa, nie Chiny. Strona chińska dyktowała trudne do przyjęcia dla Moskwy warunki, jednak kryzys ukraiński, napięcie w stosunkach z Zachodem i coraz słabsza pozycja na rynku unijnym skłoniły Moskwę do pójścia na ustępstwa. W skrócie: to bardzo kiepski interes. (...)

  A nawet gorzej: budowa infrastruktury przesyłowej to otwarcie Chińczykom dostępu do samego serca Rosji. Tę infrastrukturę chińskie siły zbrojne mogą wykorzystać w przyszłości do inwazji Rosji. Kiedyś chińska armia podczas ćwiczeń wojskowych zatrzymywała się na Uralu, teraz zatrzymuje się w Kazaniu. W rosyjskim wojsku istnieją dwie grupy: tacy ludzie, jak Szojgu, którzy optują za politycznym sojuszem z Pekinem, oraz rosyjscy generałowie, którzy uważają, że to najgłupszy pomysł na świecie. Jeden z nich mi powiedział, że największy problem, jaki Chińczycy będą mieli z rosyjską armią, to nie to, czy będą w stanie ją pokonać, tylko to, czy będą w stanie ją znaleźć. Oni wiedzą, że my nie jesteśmy dla nich zagrożeniem. Zachód nie zamierza ich atakować. Z Chińczykami może być różnie.

Chińczycy rozstawili przy granicy z Rosją w północno-wschodniej części kraju rakietowe pociski balistyczne Dongfeng-41, mające zasięg do 15 tys. kilometrów. Kreml zadeklarował, że nie czuje się zagrożony. W kogo są one więc wymierzone? W USA?

Mogą być wymierzone zarówno w USA, jak i Rosję. Wiemy, że Pekin konsultował Kreml w kwestii wyprzedzającego uderzenia nuklearnego w USA, zachęcając Rosję do agresywnej postawy – niech Rosjanie wystrzelą rakiety, wtedy my możemy się wygodnie odchylić do tyłu w fotelu i nic nie robić. Putin daje się Chińczykom rozgrywać jak dziecko. Wyszedł na idiotę i dobrze o tym wie. Rosyjski prezydent jest w trudnej sytuacji, to właśnie czyni go tym bardziej niebezpiecznym.".

  No cóż - niektórzy twierdzą, że Rosja JUŻ stała się wasalem Chin.  Bardzo ciekawe są też komentarze na temat tej rozmowy.  Warto je przestudiować, nie przejmując się licznymi ruskimi trollami.  Manewry Zapad 2017 niepokoją nie tylko Polskę i NATO.  W komentarzu do rozmowy z Petersenem w Neon24.pl przedrukowano artykuł ukraińskiego analityka Aleksieja Arestowicza "Zapad 2017 czyli ofensywa Rosji na Litwę, Łotwę i Estonię" z portalu Koniec Świata {TUTAJ(link is external)].  Zastanawia się on nad tym, co się stanie jeśli siły rosyjskie zgromadzone podczas tych manewrów na Białorusi, jej nie opuszczą, rozpoczynając faktyczną okupację tego kraju.

  Na razie mamy gry wojenne oraz manewry.  Czy mogą się one przerodzić w realne działania wojskowe?  Nie wiadomo, ale napięcie rośnie.

  

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.8 (głosów:8)

Komentarze

to zbroić się, ale nie w używane F16, czy nowe F35,  czy w izraelskie Lynx'y od IMI. Szczególnie z tymi ostatnikmi dostawcami trzeba ostrożnie, przekonali się o tym Gruzini jak im izraelskie sprzęty nie chciały walczyć z ruskimi.

Powszechny dostęp do broni to pierwsze, pod warunkiem, że będzie to broń wyprodukowana w Polsce,  kluby strzeleckie i strzelnice w każdej gminie, powrót PO do szkół, szkolenie wojskowe dla obu płci od 18 do 50 lat obowiązkowe, na początek wystarczy kilkanaście dni w roku. Szkoły przetrwania, zasady walk partyzanckich w mieście, konspira itd

Jak dojdziemy do stu jednostek broni palnej na 1000 mieszkańców to ruscy 10 x się zastanowią czy bezpiecznie jest z tymi Polaczkami zadzierać. 100 jednostek broni na 1000 mieszkanców to ponad 300.000 sztuk broni wyprodukowanej w PL. Już słyszę głosy przeciwników, że się wystrzelamy - to nieprawda! Od lat niepolacy wbijają nam do głów, że jestęśmy, gorsi, głupsi, mniej odpowiedzilni. W Polsce ginie 2 x więcej osób na 100000 mieszkańców w wypadkach drogowych niż w USA w wypadkach z bronią(w tym napady i morderstwa) czy jest to podstawa do konfiskaty samochodów w PL?

Nie liczmy na NATO!!! Zaden Francuz nie będzie walczył za Gdańsk, a Niemcy chętnie nam pomogą zająć Sląsk, Szczecin, Gdańsk, Warmię ;-) Liczmy tylko na siebie wtedy mamy szansę przetrwać nieuniknione.

Najważniejsze jednak jest to aby mieć swiadomość kto chce wojny. Wojny wywołują ci którzy na nich zarabiają pieniądze, a nie ci którzy walczą ze sobą. Wtedy będziemy wiedzieli kto naprawdę jest naszym wrogiem.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

xylen

#1533465

 Witaj! Miło ,że Pan pisze ooO ! tak!! prawdach oczywistych! Naród bez broni, to naród zraniony! Pozdrawiam! Dziękuję. Jesteśmy! AK nadal!!!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1533493

Uważam że każdy rezerwista powinien posiadać w domu: 

1. Broń osobistą w tym maszynową oraz normę amunicji.

2. Wyposażenie pojedynczego żołnierza.

Każdy powinien prechodzić ćwiczenia uzupełniające w tym strzeleckie.

Organizacja mobilizacji powinna polegać na wyznaczeniu łączników, którzy po otrzymaniu sygnałów będą w stanie przekazać je wszystkim podległym w rejonie. Jak to będzie wykonane technicznie to temat dla zawodowców.

Żołnierz idący do mobilizacji z wyposazeniem to połowa sukcesu i połowa bajzlu wynikającego z logistyki. Potrzebne są tylko uzupełnienia.

Oczywiście wyposażenie podlegałoby regularnej kontroli i za każde wykorzystanie nieuprawnione "w dyby i do lochu".

Całkowicie zgadzam się z ideą szkolenia obronnego w szkołach - do użycia broni strzeleckiej włącznie. 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

rumjal

#1533502

Aby miec nowoczesna i silna armie to najpierw trzeba miec nowoczesny i potezny przemysl narodowy. Narodowy a nie nalezacy do jakichs cwaniakow obojetnie jakiej masci ale nalezacy do narodu tak jak zaklady COP przed wojna.

 

Nie mam nic przeciwko uzbrojeniu patriotycznej czesci spoleczenstwa ale to dobre na bandytow i politykow, ktorzy kieruja sie prywata. Jako sila zbrojna wartosc ma znikoma.

 

Dzisiejsza Rosja nie jest zadnym zagrozeniem bo Putin nie jest samobojca chyba, ze zapedzi sie go w kozi rog nad czym pracuja Zydzi. Ale jak sie go za bardzo zapedzi to wszyscy przegraja. On sam tak jak slonce Koreii chce uzywac zycia a potencjalu militarnego uzywa aby bronic wlasnych interesow finansowych i wszystkich innych zaprzyjaznionych zlodzieji. Dokladnie taka funkcje przekazal ambitnemu KGBwcowi Jelcyn - bron mojej rodziny przed armia bo Jelcyn wiedzial, ze wielu dowodcom grabiez majatku narodowego nie podobala sie. Putin armii sie nie boi bo potrafii docenic i zastraszyc. 

 

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Vik

#1533559

 Witam Panią.Maków Podhalański ,wszak brzmi dumnie !Gmina Suska , to Największy grajdołek komuny w Polsce! To od wieków nasiadówka komuchów łącznie z sądownictwem Kolesi! Przykłady się mnożą1 To koniec nomenklatury SLD, zapowiadaja Członkowie Prawa i Sprawiedliwości! Naqjwiększą błogoswera, to niezależna prasa!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1533477

widziałem wcześniej, na pewno interesujące dla laików. Cieszmy się, że nie ma groźby ros. uderzenia również z Ukrainy. Rosja jest często przeceniana ale w obliczu powolnego upadku armia to ich największy atut i wszystko może się wydarzyć. Zawsze są optymalne momenty na pewne scenariusze, co zainteresowani starają się przewidzieć i przygotować do decyzji.

Warto zauważyć, że świat zbroi się na całkiem podobny termin. Może się coś szykować. Wielką militaryzację Rosji przykrócono wcześniej spadkiem cen gas-oilu i załamaniem rubla, dla nas było to więc b. korzystne.

Co do Rosji, to nie ma wielkiego wyjścia i tradycyjnie musi się sprzedać jak najdrożej Zachodowi, stąd różne huki na zmianę z podejściami o dowolną wspólpracę. Bo żaden układ z Chinami nie jest korzystny. Przetrwanie Rosji w obecnym kształcie zależy od wbicia w Europę oraz kluczowych technologii i finansowania, bez tego jest azjatycką satrapią. Oby Europa wytrzymała tę próbę.

 

P.S.

zaczęło się! biją Mochów! :D

https://youtu.be/MVrOdTOs1RU?t=2m58s

https://youtu.be/g7gEZ1Ux-ns?t=53s

są swojskie zawołania bojowe, interesująca jest też ros. nazwa "Jungvolk", ale przecież w Rosji mają masę nazioli (nawet gejowskich nazi-skinheadów)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Deutsches_Jungvolk

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1533480

 Witam Pana! Laików coraz mniej! Kacapy , to tragedia dla naszego młodego pokolenia! Ta banda urwy Putasa nie przetrwa! Jeszcze mało wierzę , że są prawdziwi Rosjanie,  ale nie wpuściłbym do domu! Drastyczne? Ale za co kochać kacapów! Tak, kochają za pierdzenie za biurkami POkoleń sowieckich przykładów Polskości!!!Odruch czyszczenia broni.Pozdrawiam!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1533494

Witam Panią! Temat dla mnie regionu, więc dalej AK i , banda komunistycznych meneli.! Spokojnie! Podhale zbrojnie stoi za Polską!!!

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1533499

 Cała Plska czeka z noktowizorami na powrót Bandyty! My ci chamie nie zapomnimy! Ty wszarzu myślałeś ,ze nie zoali Polacy! Cały czas będziesz się ogłądał za rękę My ci to szybko skrócimy!!!

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1533500