"Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało"

Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Kraj

To powiedzenie wywodzi się z komedii Moliera: "Grzegorz Dyndała albo mąż zmieszany (fr. George Dandin ou le Mari confondu).

 

Bogaty chłop Grzegorz Dyndała z próżności swej i snobizmu żeni się z córką ubogiego szlachcica. Po ślubie jest on jednak poniżany przez zdradzającą go żonę; gardzą nim także jego teściowie. Znane dziś powiedzenie: "Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało" wywodzi się z tej właśnie komedii Moliera i dotyczy ludzi łasych na szybki zysk, chciwych i cynicznych, którzy ostatecznie zostają ukarani przez los.

 

I jeszcze wierszyk J. Tuwima:

 

"Idzie Grześ przez wieś

Worek piasku niesie

A przez dziurkę...

Piasek ciurkiem...

Sypie się za Grzesiem...

"Piasku mniej, nosić lżej!"

Cieszy się głuptasek!

Do dom wrócił

Worek zrzucił

...ale gdzie ten piasek?!

Wraca Grześ przez wieś!

Zbiera piasku ziarnka

Pomaluśku...

Powoluśki...

Zebrała się miarka!

Idzie Grześ przez wieś

Worek piasku niesie...

A przez dziurkę...

Piasek ciurkiem...

Sypie się za Grzesiem...

I tak dalej... i tak dalej..."

 

To wszystko pasuje do naszego Grzesia, Grzegorza Schetyny. Jest naprawdę żądny władzy i tylko mu na niej zależy i na niczym więcej. Jest łasy na szybki zysk, chciwy i cyniczny politycznie (i nie tylko) prostak, do tego mściwy, bo nawet po kilkunastu latach potrafi "udupić" nawet swoich zwolenników, których postrzega jako wrogów , bo kiedyś tam coś mu zrobili i do tego potrafili go krytykować.

 

Ten nasz Grześ cały czas ten worek niesie i zawsze na końcu (wybory) ten woreczek ma pusty i trzeba wszystko od nowa z programem, który jest właśnie cyniczny, bo - oprócz gloryfikowania środowisk LGBTQ - nic więcej nie zaoferował Polakom a Grzesia obietnice są kalką działań PiS-u i Zjednoczonej prawicy, który z konsekwencją realizują.

 

Ten, kto dzisiaj popiera Grzesia jest dla mnie infantylny jak sam Grześ.

 

A ten worek jest coraz lżejszy i Grześ musi znów zbierać piasek w postaci jakiejś wykreowanej przez niego i dziwnej koalicji (PO, SLD, ruchy lewackie). A ja dalej jestem przekonany, że już nigdy nie wypełni swojego worka z dziurą, bo ta dziura jest zbyt wielka a Grzesia nawet nie podejrzewam, że ten worek potrafi załatać.

 

No cóż. Przez osiem lat nie zrobili nic dla Polaków. Mało tego, nawet mimo obietnic sławetnego narciarza z Dolomitów, wszystkie obietnice zakończyły się na niczym.

 

Grzesiu chciał być szefem PO i nim jest, ale jego wynaturzenia są tylko śmiechu warte. On nie potrafi nic oprócz samofinansowania swojej kariery.

 

Więc przeczuwam, że ten "Dyndała" zostanie ukarany przez los, los naszej Ojczyzny, los Polaków, Boży los, gdzie nie ma miejsca na pychę, nienawiść i wyjałowienie z myślenia w kategoriach dobra Polski.

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

http://krzysztofjaw.blogspot.com/

kjahog@gmail.com

 

Post jest chroniony prawem autorskim. Może być kopiowany w całości lub w części jedynie z podaniem źródła na bloggerze: https://krzysztofjaw.blogspot.com/ lub innym forum, gdzie autorsko publikuję. Dotyczy to również gazet i czasopism oraz wypowiedzi medialnych, w których konieczne jest podanie moich personaliów: Krzysztof Jaworucki, bloger "krzysztofjaw".

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:3)