Co zamierza PiS jak wygra wybory? (6)
Kolejna porcja zamierzeń PiS-u po wygranych wyborach. Całość opracowana na podstawie programu PiS pod nazwą: "Bezpieczna Przyszłość Polaków - PROGRAM PIS", który można sobie samemu ściągnąć ze strony internetowej partii: https://pis.org.pl/dokumenty . Numeracja jest kontynuacją mojego subiektywnego wyboru zamierzeń z części 2, 3, 4 i 5 mojego tekstu. Zachęcam wszystkich do przeczytania tegoż programu.
PiS zapowiada m.in:
41) Utworzenie Narodowej Agencji Rewitalizacji Dziedzictwa, której zadaniem będzie finansowanie i organizowanie państwowego systemu odbudowy, rewitalizacji i konserwacji zabytków, w tym szczególnie obiektów wielkogabarytowych i substancji miejskiej. Agencja będzie odpowiedzialna za opiekę nad zabytkami, składającymi się na nowo utworzony Państwowy Zasób Zabytków. Jej celem będzie zapewnienie zachowania zabytków w jak najlepszym stanie poprzez podejmowanie i wspieranie działań związanych z ich rewitalizacją i odbudową.
42) Kontynuację Rządowego Programu Odbudowy Zabytków („Polski Ład dla kultury” – 3 mld zł w 3 lata), którego pierwsza edycja została rozpoczęta. Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest przedsięwzięciem, które oferuje samorządom możliwość wsparcia zadań inwestycyjnych, dotyczących renowacji i odbudowy obiektów zabytkowych. W ramach RPOZ może zostać odnowionych nawet ponad 10 tys. zabytków w Polsce.
43) Kontynuację odbudowy Pałacu Saskiego, pałacu Brühla i kamienic przy ulicy Królewskiej.
44) Zwiększenie funduszu tzw. zachęt na produkcje audiowizualne do 300 mln zł rocznie. Fundusz ten jest istotnym elementem wspierania i rozwoju polskiej kinematografii. Oferuje zwrot poniesionych w Polsce kosztów produkcji w wysokości 30% polskich wydatków kwalifikowalnych, co stanowi też ważny mechanizm przyciągający zagranicznych inwestorów.
45) Powołanie zagranicznych oddziałów Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (Francja, Wielka Brytania) oraz ustabilizowanie trwałej współpracy ze światowymi centrami chopinowskimi (Japonia).
46) Rozszerzenie działalności Instytutu Literatury o periodyk oraz (zapoczątkowany w tym roku) nurt działalności twórczej i promocyjnej, poświęcony historycznej idei Trójmorza przez:
– rozszerzenie kwartalnika „Trimarium” o nowe redakcje w Bułgarii, Słowacji i Chorwacji;
– utworzenie Biblioteki Trimarium (seria: Historia i literatura);
– utworzenie wakacyjnego programu edukacyjnego dla studentów/doktorantów Trimarium (historia i kultura);
– utworzenie stałych rezydencji dla uczonych historyków i literaturoznawców Trimarium.
47) Powołanie państwowych instytucji kultury: Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu oraz Instytutu Muzeum Polskie w Rapperswilu. Dwa bezcenne dla polskiego dziedzictwa narodowego zbiory – Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz Muzeum Polskiego w Rapperswilu – wymagają objęcia systemowa opieka państwa polskiego.
48) Powołanie Narodowego Instytutu Sztuk Wizualnych w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez środowiska twórcze oraz w celu utworzenia eksperckiego i projektowego centrum realizacji polityki kulturalnej państwa w tym obszarze kultury polskiej. Instytut uzupełni lukę w sferze sztuki współczesnej. Wśród zadań, które będzie realizował, są m.in.: aktywna polityka grantowa na wydatki inwestycyjne galerii sztuki, stypendialna (badawcza i twórcza) dla artystów i pracowników galerii, prowadzenie baz danych o znaczeniu dokumentacyjnym dla całego obszaru sztuki współczesnej, pomoc prawna i ekspercka oraz standaryzacja w ruchu obiektów artystycznych. Instytut poprowadzi program wsparcia zakupów do kolekcji regionalnych oraz zamówienia artystyczne, co wzmocni środowiska twórcze.
49) Powołanie Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem” w Krakowie. Będzie to samorządowa instytucja kultury, współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której zadaniem będzie działanie na rzecz zachowania i rozwoju literackiego i językowego dziedzictwa kulturowego jako wyznacznika tożsamości narodowej.
50) Zbudowanie dwóch ogólnopolskich Ośrodków (Centr) Przemysłów Kreatywnych (Hotel „Cracovia” i Mińska 65 w Warszawie) oraz rozwinięcie programy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego („Kultura cyfrowa”, „Rozwój sektorów kreatywnych”, Program Wsparcia Gier Video).
51) Wprowadzenie nowego Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Regionalne i Lokalne Izby Pamięci – wsparcie dla małych muzeów”. Nowy program, realizowany od 2023 r. przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, pozwoli na wsparcie inicjatyw na
poziomie lokalnym i regionalnym.
52) Wprowadzenie nowego Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zwiększającego dostępność do wydarzeń artystycznych dla grup seniorów, w tym w szczególności poprzez logistykę dostępu do dóbr kultury.
53) Wprowadzenie darmowych wstępów do narodowych instytucji kultury i muzeów dla określonych kategorii odwiedzających: emerytów, rencistów, studentów, młodzieży szkolnej oraz dzieci w wieku przedszkolnym.
To na razie tyle i zachęcam do przeczytania całego programu wyborczego PiS.
Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 38 odsłon