Czy Ukraina to Ruś?

Obrazek użytkownika Jurand
Świat
Jak każdy naród tak i Ukraińcy szukają swoich korzeni, i jak każdy naród chcieliby aby te korzenie były wspaniałe. Dlatego nie należy się dziwić, że sięgają do dziejów Rusi. Ostatczenie na terenach starożytnej świętej Rusi próbują budować własne państwo. Czy to im wychodzi? Nie jestem tego pewien. Nie wiem dlaczego chcą budować Ukrainę na krwi i łzach pomordowanych ludzi zamieszkujących te tereny przed nimi. Jeszcze nie wiedzą podstawowej prawdy, że nic co jest zbudowane na krzywdzie, krwi, mordzie i łzach niewinnych ludzi, prędzej czy później zostanie strącone Ręką Bożą w niebyt.
 
Ukraińcy muszą zrozumieć, że Ukraina to nie Ruś, a Ukraińcy nigdy nie byli i nigdy nie będą Rusinami. Muszą budować swoją tożsamość  od momentu kiedy poczuli się Narodem, a to wcale nie było tak dawno, około 200 do 250 lat temu. Przedtem był to kocioł narodowościowy w którym potwornie się gotowało. Rusini na których Ukraińcy tak bardzo się powołują praktycznie nie istnieli. Zostali wymordowani lub zabrani w jasyr przez nieustanne najazdy Tatarów (Mongołów).
 
 Protoplastami dzisiejszych Ukraińców byli Kozacy. Kozacy Zaporoscy. Któż to był owi Kozacy? Skład społeczny i etniczny Kozaczyzny był od początku bardzo zróżnicowany. Jej szeregi zasilali różnej maści zbiegowie i awanturnicy z terytorium Korony, Litwy, ale także Wielkiego Księstwa Moskiewskiego, Mołdawii, Wołoszczyzny, Krymu, a także mieszkańcy  miast, miasteczek i gródków województwa Kijowskiego. Nie brakowało tutaj zbiegłych chłopów pańszczyźnianych, poszukiwaczy przygód, ale i wyjętej spod prawa szlachty.
 
Byli nimi również chłopi polscy sprowadzani dziesiątkami tysięcy z Mazowsza i Podlasia przez  ks. Jeremiego Wiśniowieckiego na całkowicie puste, wymarłe tereny jego włości, zwykli oracze, którzy to w czasie buntu Chmielnickiego, nawiasem mówiąc polskiego szlachcica, zostali niemalże całkowicie wyrżnięci lub sprzedani Tatarom w jasyr, a samych Kozaków Chmielnicki sprzedał carowi Moskwy. 
 
Mieszanka potwornie wybuchowa, a jednocześnie prędzej czy później w sprzyjających warunkach ta mieszanka była w stanie pokusić się o budowę nowego Narodu. Lepiszczem mogła być i była ukraińska cerkiew oraz........ partykularne interesy Austro-Węgier i Niemiec, które wcale nie miały na celu stworzenia niezależnego narodu Ukraińskiego, tylko zależnego od nich krwawego karła, bata na wolnościowe zrywy Polaków. Zamiary te rozwinęła Rosja.
 
Niestety ok. 25 procent Ukraińców, szczególnie na terenach Małopolski Wschodniej, w dalszym ciągu  błądzi w tym germańskim czadzie, nie będąc w stanie pójść swoją, ukraińską, drogą. A ukraińska droga napewno nie jest związana z niemieckimi czy rosyjskimi zagrywkami. Wschód Ukrainy jest bardziej rosyjski niż sama Rosja. To tak jakby dwa narody w jednym państwie.
 
A więc, co dalej Ukraino? To naprawdę zasadnicze pytanie. Czy Ukraińcy są już na tyle dojrzałym narodem, aby wziąć swoje sprawy w swoje ręce? Czy Ukraina ma swoje ukraińskie elyty gotowe myśleć po ukraińsku? Ukraina ma granice, ale czy jest tam Naród? Jeden Naród. Chciałbym w to wierzyć. Niestety, nie jestem tego pewien, bowiem dojrzały, mądry Naród bierze odpowiedzialność za czyny dobre ale przede wszystkim złe i rozlicza się z nimi aż do bólu. I nie piszę tu, że rozlicza się z kimkolwiek, rozlicza się sam ze sobą.
 
Jeśli chiodzi o Ukraińców, 25 procent wybrało :
 
„Żydy, Lachy to twoi worohi, nyszcz ich”
„Smert Lachom – Sława Ukrainie”
„Lachy za San”
„Riazy Lachiw”
„Ukraina bez Lacha”
„Lachiw budut rizaty i wiszaty”
„My ne budemo mały Ukrainy, ale i Lachy tu ne bude”
„Dosyć już Lachy paśli się na ukraińskiej ziemi, wyrywajcie każdego Polaka z korzeniami”
„Naj czort tu prijde, szczoby tylko ne proklati Lachy”
Ameryka wyhraje wijnu, to tut bude plebiscyt i budeno hołosowały, dla toho musymo wyrizaty wsich Lachiw i tody budemo miały Ukrainu”.
 
Możnaby powiedzieć:
 
Na złodzieju czapka gore!
 
Ażeby nie było nieporozumień. Wpis ten nie jest antyukraiński. Ukraina ma prawo do wolności i swojego państwa! Rosja nie ma żadnych praw do wywoływania wojny na Ukrainie. To jest, był i będzie kryminał! Ale z drugiej strony Ukraina napewno nie ma prawa do zagarnięcia cudzego dobra! Nie ma prawa do obiecywania wyrżnięcia innego narodu, tylko dlatego, że nie ma zamiaru Ukrainie oddać tego co część Ukraińców sobie zachce.
 
I już na koniec. Niech tam będzie sława Ukrainie, ale na swoich ziemiach, nie na naszych, Lechickich! 
Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.1 (głosów:24)

Komentarze

desant pałkarski wysypał się. I nawet wiem kto.

Podoba mi się!
16
Nie podoba mi się!
-5

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1450385

.. za głupotę, albo i nie głupotę...

 

//Popieranie przez władze regionalne na zachodniej Ukrainie idei uznania Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii za formacje walczące o niepodległość zyskało w 2012 roku, średnie krajowe poparcie na poziomie 24 %, jednocześnie 57% jest przeciw, a 19 % nie ma zdania w tej sprawie – wynika z sondażu opublikowanego przez grupę „Rating”[23]. Jak podkreślają eksperci, stosunek opinii publicznej na Ukrainie do tej sprawy nie jest jeszcze ugruntowany i wahał się w kolejnych latach: podczas gdy w 2011 roku poziom poparcia dla OUN- UPA wzrósł z 20 do 27 proc., to w 2012 r. zmniejszył się – do 24 proc., tj. mniej niż w poprzednim roku, ale więcej niż w 2010. Najwięcej zwolenników OUN-UPA było wśród elektoratu partii „Swoboda” (90 proc.), a najmniej wśród Komunistycznej Partii Ukrainy (90 proc. przeciw). Wyborcy Batkiwszczyny, Frontu Zmian, Pozycji Obywatelskiej i partii „UDAR” Witalija Kliczki byli podzieleni mniej więcej po połowie. Natomiast wśród elektoratu Partii Regionów (83 proc.), „Silnej Ukrainy” (63 proc.), Partii Ludowej (67 proc.) dominowali przeciwnicy OUN-UPA[24]

http://geopolityka.net/andrzej-zapalowski-zagrozenie-destabilizacji-europy-swoboda///

Dla mnie alarmujące jest to, że tylko 57% jest przeciw... strach o tych Polaków tam mieszkających, i to o nich powinniśmy się troszczyć, a nie udawać, że nic się nie stało kiedy Sakiewicz medale od nich dostaje !!

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
-13

Astra - Anna Słupianek

#1450393

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika tańczący z widłami został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Oj, to już nie desant. Dziś to już  domownicy pełną gębą, chodzący po portalu w zdeptanych kapciach i zmiętym szlafroku, dzięku gościnności gospodarza :)

 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-10

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1450394

To nie jest desant pałkarski lecz desant patriotów, tylko, że nie polskich a ukraińskich.

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-4

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1450454

Witaj,

 

Niestety, z przykrością oceniłem twój wpis tylko na dwa. Stać cię na znacznie więcej, a nie tylko na uprawianie propagandy.

Bo niestety twój wpis, to pomieszanie z poplątaniem. Oprzyj się na solidnych materiałach źródłowych, a nie na byle czym.

Inaczej, niestety, jest to niepoważne.

 

Jak już dojdziesz do tego, kto założył Kijów i co to była Ruś Kijowska, czy Ruś Czerwona, to dalej pogadamy.

 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-9

JanuszK

Trolle, agenci i wredni nie mają co liczyć na moją uwagę. Próżne ich wysiłki.

 

 

 

 

#1450390

Pisząc ten wpis opierałem się na bardzo solidnych podstawach i źródłach historycznych, przykładowo, wytłuszczone hasła są autentyczne. Opierałem się również na rozmowie przeprowadzonej między Dmitro Jaroszem, przywódcą "Prawego Sektora" i Olegiem Tiahnybokiem, przywódcą partii "Swoboda" przeprowadzonej 25-go lutego 2014 roku w restauracji "Turgieniew" przy ulicy Wielkiej Żytomierskiej 40 w Kijowie.

Co do tego kto zakładał Kijów, i nie tyljko, bo również Nowogród i Moskwę, i czym była Ruś Czerwieńska, nie czerwona, nazwa pochodzi od grodu nie od koloru, odpowiem w najbliższych dniach. Wpis jest już przygotowany, jeszcze tylko sprawdzić.

 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
15
Nie podoba mi się!
-4

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1450395

Więc z niecierpliwością oczekuję wymiany poglądów.

 

A propos...

"Opierałem się również na rozmowie przeprowadzonej między Dmitro Jaroszem, przywódcą "Prawego Sektora" i Olegiem Tiahnybokiem, przywódcą partii "Swoboda" przeprowadzonej 25-go lutego 2014 roku w restauracji "Turgieniew" przy ulicy Wielkiej Żytomierskiej 40 w Kijowie."

Czy to ma jakąkolwiek wartość faktograficzną?

 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-6

JanuszK

Trolle, agenci i wredni nie mają co liczyć na moją uwagę. Próżne ich wysiłki.

 

 

 

 

#1450397

Czy rozmowa między dwoma liderami partii na temat ściśle polityczny, niezależnie gdzie prowadzona, nie jest faktem fotograficznym?

Rozmowa się odbyła - fakt. Brali w niej udział Dmitro Jarosz i Oleg Tiahnybok - fakt. Temat rozmowy jest wiadomy - fakt. Słowa wypowiedziane przez obu polityków - fakt. 

Czy wyżej wymienione fakty mają jakąkolwiek wartość? Przecież rozmawia dwuch polityków, podobno, "zaprzyjażnionego" państwa, obiecując temu "zaprzyjażninemu" państwu, wyrżnięcie jego obywateli.

Oczywiście nie miałoby to żadnego znaczenia gdyby takie rzeczy opowiadało dwuch narżniętych maneli pod budką z piwem, ale akurat to nie było dwuch maneli, to byli przywódcy bardzo dużych ugrupowań politycznych, mających poparcie wśród członków innych partii politycznych, reprezentujących conajmniej 25 procent ogółu obywateli, a wygląda na to, że tak naprawdę jest to ok 50 procent. Już tylko te 25 procent powoduje, że należy się bać, a nawet bardzo bać!

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1450559

jazgdyni...że pouczasz... na jakich źródłach ma się Jurand oprzeć, może na źródłach banderowskich pucybutów, odznaczonych przez SB obcego państwa ??? Pokory trochę człowieku i czapkę zdejm, jak piszesz do Juranda...

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
-9

http://trybeus.blogspot.com/

#1450396

drobny trybiku

by po chamsku pouczać starszych i mądrzejszych i wtrącać się jak typowy szczyl w poważną rozmowę, poważnych ludzi.?

Znaj proporcje marny żuczku.

 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-9

JanuszK

Trolle, agenci i wredni nie mają co liczyć na moją uwagę. Próżne ich wysiłki.

 

 

 

 

#1450398

...starszy nie znaczy mądrzejszy, tym bardziej, że szerzący neobanderowską propagandę...

...co do chamstwa, to największy popis dałeś właśnie ty z marusiem wyzywając kobiety...nie będę przytaczał, bo nie chcę zaśmiecać bloga Autora...EOT

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-8

http://trybeus.blogspot.com/

#1450409

... bidoku, a któreż to kobiety , ten wstrętny maruś lżył ?

Czy tę , która do swojego kolegi blogera mówiła, że liże rów dr. Targalskiemu ? To jest kobieta ?

A może tę, która wysyłała mnie do gminy, będąc zapyziałą  żydo- babo/chłopem ?

Radzę ...odwal się od marusia !

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-7
#1450411

Autor nie powienien się dziwić ocenie jakiegoś agenta SB (ukraińskiego), który może liczy na takie odznaczenie, jakie otrzymał Sakiewicz za wykonywanie powierzonych zadań... ale do rzeczy. Ukraina jak najbardziej ma piękne wzorce do naśladowania. Np. Jeremi Wiśniowiecki, rusin i wspaniały człowiek, który bronił Ukrainy przed Moskwą i Tatarami, a później zwykłych ludzi przed dziczą Chmielnickiego, jego syn został królem Polski, miast tego jednak, Ukraińcy dzisiaj czczą Chmielnickiego, który mordował nie tylko Polaków, ale też i Ukraińców, jego ludzie ich mordowali, gwałcili i okradali, ta świadomość Ukraińców to jakaś autodestrukcja. Chmielnicki przecież oddał Ukrainę Moskwie, bez niego nie byłoby Rosji w wersji imperialnej i ZSRR, to on osłabił Polskę i wzmocnił Rosję, bez niego nie byłoby wielkiego głodu (to ukraina wschodnia, głównie rosyjskojęzyczna - dlatego obecne władze ukraińskie o tym milczą), a jednak to jemu stawia się pomniki, kreuje na ojca narodu, jak innych zwyrodnialców, którzy chcieli śmierci Polaków.

 Inną sprawą jest kwestia samych ukraińców. Chciałem się dowiedzieć o ich postawie, zwłaszcza przeciwnej, wobec banderowców i bulbowców dokonujących rzezi na Polakach, więc przeczytałem książkę Ludzie i Ludobójcy koncentrującej się na Ukraińcach, którzy z narażeniem życia (bardzo wielu wymordowano) ratowali Polaków. Ta wstrząsająca książka pokazuje, że byli tacy ukraińcy, ale też ukazuje coś innego, oni do dzisiaj boją się mówić o tym jak ratowali Polaków, obawiają się represji ze strony zarówno państwa, jak i otoczenia. Dzisiaj przez administrację Poroszenki uznani są za zdrajców, zaś zwyrodniali mordercy uznani bohaterami i wzorami do naśladowania dla ogółu Ukraińców. Nie ma co liczyć na to, że Ukraińcy zmierzą się ze zbrodniami, których dokonali, oni się nimi szczycą, są z nich dumni i wiedzą o nich.

Pozdrawiam (5)

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-6
#1450399

Pytam o piewców tryzuba.

Na mój nos tak albo też.

Uaktywniło się siedmiu upowców w ocenie twojego wpisu.

Najodważniejszy jest jzg który się podpisał.

No.upowcy czekam na minusiki!

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
-4

kazikh

#1450416

poza ostatnim zdaniem Twojego wpisu, mógłbym się pod nim podpisać, stąd ocena dobra.

Natomiast jak powstała Ukraina...hm...tu masz coś na ząb.

http://marucha.wordpress.com/2014/09/13/jak-niemcy-stworzyli-ukraine/

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#1450504

Dziękuję, przeczytałem. Szkoda tylko, żę Sakiewisz i inni z Gapola tego nie czytali, a może czytali, tylko jagielloństwo im walnęło na klapę? Któż to wie.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1450585

wyrazy uznania

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-4

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1450513

nie jestem autorem tej ciekawej analizy.

Natomiast bez wątpienia można ją polecić, choćby dla równowagi merytorycznej w dyskusji.

Mamy w naszej historii wiele dzieł wybitnych-pisanych przez najwiekszych synów tej ziemi, którzy dają nam gotowe recepty

jak i co czynić by Polska była. Wystarczy tylko chcieć do tego intelektualnego testamentu siegać.

-Skarga

-Dmowski

JP-II

-Koneczny

-Hlond

Oraz całe tabuny innych wybitnych Polsków.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#1450514

ja chwaliłam analizę Juranda ;) Zalinkowanego przez Ciebie tekstu jeszcze nie czytałam :)  Zaraz otwiorzę.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-4

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1450517

W takim razie zapraszam do lektury.

Pozdr.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#1450522