Jest rektor, o którym mogę napisać dobrze

Obrazek użytkownika Józef Wieczorek
Kraj

Kilka miesięcy temu apelowałem o ujawnienie się takiego rektora polskiej wyższej uczelni o którym mógłbym napisać dobrze. (]]>Chciałbym napisać coś pozytywnego o rektorach]]>

]]>https://blogjw.wordpress.com/2015/02/17/chcialbym-napisac-cos-pozytywnego-o-rektorach/]]>).

Apel okazał się w końcu sukcesem. Na inauguracji nowego roku akademickiego ujawnił się taki rektor. To prof. Mariusz Grzegorzek, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. (]]>http://www.filmschool.lodz.pl/]]>,]]>http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1118822]]>).

Rektor na inauguracji [Vivat Academia! Vivant Professores! –]]>http://www.filmschool.lodz.pl/news/428,vivat-academia-vivant-professores.html]]> ] tak mówił –

Żyjemy w krainie manipulacji i kłamstwa, która osiągnęła niebywały poziom. Jesteśmy jej współtwórcami, a nie bezwolnymi ofiarami. Jako artyści musimy wypracować w sobie aktywną postawę wobec świata.

Nie kompromitujmy złotych myśli, bo być może są prawdziwe. Starajmy się być autentyczni i szczerzy. Bierzmy odpowiedzialność za otaczający nas świat „ i apelował

„ Nie oglądajmy Polsatu, TVN-u i programów propagujących totalny brak inteligencji..Nie mielmy w głowach toksycznych internetów, głupot, plotek, kłamstw, oszczerstw, dyskredytowania i ignorowania podstawowych wartości…..

Nie zgadzajcie się na bylejakość i hochsztaplerkę. Rozpoznajcie własne ja i bądźcie mu bezwarunkowo wierni. Bierzcie odpowiedzialność za siebie i innych, a mądre, wspaniałe ]]>filmy]]>, przedstawienia, role i projekty przyjdą same.”

i proszę sobie wyobrazić te słowa zostały przytoczone, bez głupiego,dyskredytującego komentarza, w łódzkim wydaniu Gazety Wyborczej !  []]>http://lodz.wyborcza.pl/lodz/1,35153,18986191,rektor-lodzkiej-filmowki-nie-ogladajmy-polsatu-tvn-i.html#ixzz3oEb46tWX]]>].

Widać słowa te były porażające. Czy jest to zapowiedź, że gazeta niemałej części świata akademickiego, wejdzie w końcu na ścieżkę innych wartości ? – bez manipulacji i kłamstwa, bez propagowania totalnego braku inteligencji, ‚głupot, plotek, kłamstw, oszczerstw, dyskredytowania i ignorowania podstawowych wartości ‚.

Gdyby tak się stało, zasługi rektora łódzkiej szkoły filmowej, nie tylko dla świata akademickiego, byłyby niepodważalne, ale już sam wykład zasługuje na to aby o rektorze pisać dobrze.

Rektor mówił :”Uderzam w ten dzwon Zygmunta, choć wiem, że młodzi ludzie, do których w szczególności kieruję te słowa, nie lubią pouczania i kaznodziejstwa, nawet z rektorskiej ambony. Dlatego teraz ujmę sprawę konkretnie, bardziej praktycznie: Chcemy walczyć z takim stanem rzeczy, nawet jeśli jest to walka z wiatrakami.”[]]>http://www.filmschool.lodz.pl/news/428,vivat-academia-vivant-professores.html%5D]]>

Co na to inni rektorzy, szczególnie rektorzy uniwersytetów ? Czy pójdą śladem rektora Grzegorzka ?

Podobnego wykładu inauguracyjnego jeszcze żaden z nich nie wygłosił, ale nie zauważyłem, aby korporacje rektorskie potępiły rektora naruszającego dotychczasową poprawność akademicką.

Jest zatem szansa (choć moim zdaniem niewielka – ale jednak), że jak minie ośmielenie, zdumienie, zaskoczenie – kolejni rektorzy na kolejnych inauguracjach, a może już podczas roku akademickiego – przejmą pałeczkę od rektora szkoły filmowej i zachowają się jak trzeba, zaczną mówić tak jak winni mówić zawsze, nie czekając na przejście na emeryturę.

Bo wtedy niektórzy też zaczynają mówić inaczej, nawet podobnie jak rektor Grzegorek ,podkreślając jednakże, że teraz już mogą, bo im nic nie grozi !

Rektor Grzegorzek, powiedział to co powiedział, na długo przed emeryturą, w trakcie kadencji rektorskiej. Zachował się jak trzeba, mówił jak trzeba i za to należą mu się brawa – nie tylko na inaugurację roku akademickiego.

Tak trzymać Panie Rektorze.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (13 głosów)

Komentarze

jedna jaskółka wiosny nie wróży ale każda kropla już drąży ....

pożywiom - posmotrim :-)

Vote up!
3
Vote down!
0

... to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

#1495805