Kolejna "pomyłka" mediów

Obrazek użytkownika WTQ
Kraj

Ostatnimi czasy coraz częściej można spotkać się z pomyłkami w mediach prywatnych. Oczywiście mylić się, to rzecz ludzka, jednak mylić się wiele razy w krótkim okresie czasu i to wyłącznie na niekorzyść jednej osoby... to już zaczyna być podejrzane.

Ostatnimi czasy oglądałem w internecie filmiki dotyczące podpisania umowy o tarczę i naknąłem się wśród nich na taki przekaz:

Tarcza - jak Donald Tusk chciał sobie przypisać sukces

Proszę szczególną uwagę zwrócić w okolicach 1:55 - 2:05. Widać wówczas sondaż przedstawiany przez telewizję Polsat podczas któregoś wydania wiadomości wieczornych. Padają tam także słowa dziennikarza: "Działania prezydenta Kaczyńskiego popiera 55% pytanych". I wygląda na to, że albo osoby przygotowujące ten przekaz nie posiadają elementarnej wiedzy na temat matematyki oraz logiki, albo po raz kolejny mamy do czynienia z manipulacją. Przyjrzyjmy się bliżej temu sondażowi:

Wynika z niego, że:

Bardzo dobrze działania prezydenta ocenia 15% ankietowanych

Dobrze działania prezydenta ocenia 55% ankietowanych

Źle działania prezydenta ocenia 29% ankietowanych

Bardzo źle działania prezydenta ocenia 6% ankietowanych

A 16% nie ma zdania na ten temat.

A teraz dokonajmy prostej analizy, czyli to, czego w Polsacie zabrakło:

Jeśli 15% ocenia bardzo dobrze działania głowy państwa, a 55% ocenia je dobrze, to ile procent Polaków ocenia działania pozytywnie? Według przekazu Polsatu... 55%. Królowa nauk natomiast podpowiada nam, że będzie to aż 70%. Przypadek? Czy może zbyt wysokie poparcie które trzeba było zaniżyć? Być może dramatyzuje i wszystko to okaże się tylko pomyłką dziennikarza, który pewnie jest źle opłacany i zwyczajnie nie nie przykłada się do pracy.

Ale to nie wszystko... Dodajmy wszystkie te słupki. Idąc kolejno od lewej mamy: 55% + 15% + 29% + 6% + 16%. Ile to da nam w sumie? Prawidłowy wynik powinien nam dać oczywiście liczbę 100% i jest to warunkiem poprawności przeprowadzonych badań. Suma słupków przedstawionych w Polsacie wynosi natomiast skromne 121%. Innymi słowy gdzieś w tym sondażu zakradł się bardzo poważny błąd.

Szczerze dziwi mnie, że profesjonalna telewizja jaką jest Polsat pozwala sobie na takie błędy. Taki niepoprawny sondaż nie powinien ujrzeć światła dziennego. Tymczasem sondaż z wyjątkowo dziwnym wynikiem jest nie tylko prezentowany w telewizji, ale także błędnie interpretowany, bo przecież nie 55% tylko 70% ocenia pozytywnie prezydenta. No ale to tylko 70% na 121% ankietowanych.

Uważam, że wszystkie media powinny przykładać więcej wagi do przygotowywanych do emisji materiałów. Może przy tym warto będzie zatrudnić przynajmniej kilka osób z wyższym wykształceniem matematycznym? Może wówczas nie będzie narażać się opinii publicznej na widok błędnych i tendencyjnie przedstawianych wyników badań opinii społecznej.

Brak głosów

Komentarze

Za pewne "bardzo dobrze" zawierało się w dobrze, a "bardzo źle" w "źle". Wtedy się zgadza.

Ale głupio to przedstawili. Trzeba się domyślać...

www.portaprima.com

Vote up!
0
Vote down!
0
#2632

informacjami w Polsacie i TVN są na porządku dziennym. wystarczy porównać z newsami w TVP.
przykład manipulacji "z przemówieniem" prezydenta i premiera w sprawie "podpisania tarczy", gdy w Polsacie było jasne jak dwa słońca, że to prezydent wygryzł Donaldu, jest bardzo charakterystyczny.

Vote up!
0
Vote down!
0
#2635