Joe Chal: - Czy geny są odpowiedzialne za to kim zostaniesz - „patriotą lub zdrajcą”?

Obrazek użytkownika Joe Chal
Idee
Czyżby geny były odpowiedzialne za to kim będziesz w przyszłości.? Może zostaniesz: szpiegiem, zdrajcą, donosicielem lub naukowcem a jeżeli żadnym z nich to zapewne będziesz zwykłym zjadaczem chleba?
 
Okazuje się, że nie każdy może zostać szpiegiem a o tym „czy tak będzie” decydują indywidualne przesłanki genetyczne każdego z nas.
 
Już od dawna agencje wywiadowcze wiedziały kto jest dobrym materiałem na donosiciela i bez żadnego ryzyka z nich właśnie budowano sieć inwigilacji.
 
Zdarzały się też przypadki, że osoby niepodatne na prace dla obcego wywiadu, ale ważne ze strategicznego punktu widzenia zmuszano szantażem w celu wydobycia z nich informacji. 
 
Ludzi pod jakimkolwiek naciskiem nie należy zaliczać do kategorii szpiegów, ponieważ aby nim zostać trzeba to rodzić z własnej i nie przymuszonej woli, niekoniecznie za pieniądze.
 
Osoby które przekazywały ważne informacje wrogowi nawet pod wpływem szantażu z reguły są pociągane do odpowiedzialności przy możliwości uwzględnienia okoliczności łagodzących.
 
Cechy charakteru określone genetycznie?
 
Badanie sugeruje, że geny stanowią klucz w określeniu charakteru każdego człowieka,
 
Nowe badania wykazały, że geny odgrywają większą rolę (niż wcześniej sądzono) w kształtowaniu cech charakteru - takich jak: samokontrola, decyzyjność i towarzyskość.
 
Przebadano ponad 800 bliźniaków i stwierdzono, że genetyka miała znacznie większy wpływ na kształtowanie ich kluczowych cech niż środowiska domowe i otoczenie.
 
Psycholodzy z Uniwersytetu w Edynburgu, którzy przeprowadzili te badania, twierdzą, że genetyczne cechy mogą okazać się kluczem do tego, jaki dana osoba odniesie sukces w życiu.
 
Badanie bliźniąt w USA - w większości w 50 roku życia  i starszym zadano serię pytań, aby sprawdzić, jak postrzegali siebie i innych. Pytania brzmiały "Czy jesteś pod wpływem ludzi o mocnych poglądach?" i "Czy jesteś rozczarowany ze swoich osiągnięć w życiu?".
 
Następnie wyniki te były mierzone zgodnie ze skalą Ryff(a) „psychiczne samopoczucie”, która ocenia i normalizuje te cechy.
 
 
Śledząc ich odpowiedzi, zespół badawczy stwierdził, że bliźnięta jednojajowe - których DNA (przypuszczalnie)  są dokładnie takie same - dwukrotnie częściej dzielili cechy w porównaniu z nie-identycznymi bliźniakami.
 
Psychologowie twierdzą, że wyniki są istotne, ponieważ im silniejsze są powiązania genetyczne, tym bardziej prawdopodobne jest to, że te cechy charakteru są przekazywane na następne pokolenie.
 
Profesor Timothy Bates, z Uniwersytetu w Edynburgu wydział filozofii, psychologii i językoznawstwa, powiedział, że wpływ genetyczny był najsilniejszy u osób z poczuciem samokontroli.
 
Naukowcy odkryli, że geny mają wpływ na poczucie celu danej osoby w jaki sposób się oni dostosowują do innych ludzi i ich zdolność do dalszego uczenia się i rozwijania.
 
Profesor Bates dodał: "Od czasów starożytnych Greków ludzie debatowali nad naturą dobrego życia i charakteru (cnotliwości). Dlaczego niektórzy ludzie radzą sobie ze swoim życiem, mają dobre relacje i współpracują, aby osiągnąć swoje cele, podczas gdy inni nie robią tego. 
 
Wcześniej rola rodziny i środowiska wokół domu często dominowały ideami ludzi o tym, co wpływało na samopoczucie psychiczne. Wpływ ten był znaczny, ale ważniejsze znaczenie i mocniejsze wpływy pochodził z genetyki. "
 
Testy i prace naukowe, które opierały się na wcześniejszych badaniach, wykazały, że szczęście ma swoją podstawę w genach, ale o tym można przeczytać w internetowym wydaniu Journal of Personality (Pismo o Osobowości).
 
Link
 
Czy każdy człowiek może zostać szpiegiem, zdrajcą czy kapusiem?
 
Odpowiadam zdecydowanie, że - nie każdy!
 
To geny, które przekazali nam nasi rodzice zdecydują jak się zachowamy w danej chwili.
 
Jeden człowiek jest bardziej podatny na zdrady, drugi nie zdradzi chyba, że ma do tego okazję, ale są tacy, którzy nigdy nikogo nie zdradzą nawet gdyby mieli zapłacić za swe cnoty cenę najwyższą.
 
Jeśli ktoś zdecydował się służyć swojej Ojczyźnie to bez względu na to jakie ona przechodzi koleje losu nie może zdradzić jej służąc wrogom, bo w ten sposób zadaje cios swojej własnej matce.
 
Jeśli ktoś jest szpiegiem i zdradza swój kraj to jest nic innego jak przyczynianie się do zabijania własnej Ojczyzny. Jeśli jakikolwiek żołnierz (oficer) chce walczyć z reżimem panującym w jego kraju powinien najpierw zrezygnować ze służby i dopiero potem walczyć o lepsze jutro politycznymi a nawet militarnymi metodami, ale nie poprzez szukanie kontaktu z obcym wywiadem, bo oni tego nie docenią i nie naprawią niczego a jeszcze bardziej zniewolą –Targowica.
 
Z całego mojego wywodu jasno wynika, że „profesor” Bartoszewski nie miał podstaw, aby w niemieckich mediach szkalować Polaków nazywając nas „polskie świnie, ochrzczony motłoch, bydło, donosiciele”. Jeżeli już to on sam pełnił taką rolę, ponieważ "wysłany do Oświęcimia najprawdopodobniej miał za zadanie obserwować rotmistrza Pileckiego". 
 
W felietonie tym wykorzystałem wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Edynburgu jak i źródła własne

 

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 2.6 (9 głosów)

Komentarze

Genetyka robi coraz szybsze postepy i coraz wiecej wiemy dlaczego jestesmy jacy jestesmy. Wiemy tez dlaczego blizniaki jedno jajowe nie sa absolutnie identyczne. A tak dokladniej to same aktywne geny to skrypt, ktory mozna rozni interpretowac jak to robia rezyserzy, a o szczegolach decyduje srodowisko (rezyser) wlaczajac srodowisko kulinarne (dzail ktorym zajmuje sie epigenetyka) i to co do niedawno genetycy nazywali smieciami (junk).

Dzis wiemy, ze genetyczne "smieci" wcale smieciami nie sa. Mysle, ze za kilka dekad genetycy beda mogli dosc dokladnie okreslic kto bedzie zdrajca a kto nie. Juz dzis potrafia wylapac wiekszosc psychopatow. Ale zmiany osobowosci nawet drtamatyczne moze powodowac choroba, np guz mozgu uciskajacy wzny uklad. Tak z milujacego spokoj ojca rodziny mozna zostac psychopatycznym morderca.  

 

pozdrawiam,

 

Vote up!
3
Vote down!
0

Vik

#1509399

Geny oczywiście są ważne, ale nie mają wplywu decydującego na cechy charakteru. Badania na bliźniakach mają też wady, bo większość z nich dorastala w tych samych warunkach. Trudno znaleźć  odpowiednią ilość  bliźniaków adoptowanych przez różne rodziny, by wykorzystać  je do badań.

Na zle przystosowanie społeczne decydujący wpływ mają pierwsze 3 lata życia czlowieka. To jest okres w którym najbardziej rozwija się mózg; w tym czasie dziecko uczy sie empatii, poczucia bezpieczeństwa i własnej wartości. Dziecko, które pozbawione jest kochającej matki lub innej znaczącej osoby mogącej ją zastapic nie będzie mialo wyżej wymienionych cech i dobrych relacji w związkach z innymi ludźmi. Jeśli ponadto nie nauczyły się do odpowiedniego wieku (prawdopodobnie ok. 6 lat) odpowiednich norm moralnych, to nie będą ich przestrzegać.

Vote up!
0
Vote down!
0
#1509457