Bieda to wszystko uczyniła

Obrazek użytkownika jazgdyni
Idee

Nie oszukujmy się, wszystkie teorie, nauki, religie i kultury to wymysł późniejszy i maskujący. Od życia chcemy tylko jednego i wszystko się wokół tego kręci. Reszta to zasłony.

 

 

 

 

 

Osobowość ludzi nie uległa większym zmianom w ciagu ostatnich 100 tysięcy lat. Wówczas nie znano czegoś takiego jak praca. Antropolodzy twierdzą, że prymitywne społeczności były przeważnie wspólnotami dzielącymi po równo wszelkie dobra i trudy. Dziennego rytmu nie wyznaczała praca i płaca, ponieważ żadna z nich nie istniała.

A jednak ludzie wówczas nie stali się próżniakami z kilku powodów. Po pierwsze, pomarliby z głodu. Ci, którzy nie brali udziału we wspólnych wyprawach, zostaliby po prostu wyrzuceni z plemienia i wkrótce by zginęli. Po drugie, ludzie byli dumni ze swego działania i nawet odnajdywali w swoich zadaniach sens, Po trzecie, istniał olbrzymi społeczny nacisk na to, aby być produktywnym członkiem społeczności Produktywne osobniki mogły zawierać związki, aby przekazać geny następnym pokoleniom, podczas gdy geny obiboków zazwyczaj umierały wraz z nimi.

 

W ostatecznym rozrachunku u podstawy wszystkich filozofii i systemów społecznych leży niedostatek i nędza. Na przestrzeni ludzkich dziejów był to dominujący motyw przewijający sie w społeczeństwie, kształtujący kulturę , filozofię i religię. W niektórych religiach uważa sie dobrobyt za boską nagrodę a biedę za karę. Dla odmiany buddyzm jest oparty na uniwersalnej naturze cierpienia i sposobach jego znoszenia. W Nowym Testamencie czytamy zaś: „Łatwiej wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogaczowi wejść do królestwa Bożego”.

 

Dystrybucja bogactwa stanowi podstawę definiowania samego społeczeństwa. Feudalizm opierał się na ochronie bogactwa garstki arystokratów wobec nędzy chłopstwa. Kapitalizm – na idei, zgodnie z którą pełni energii i produktywni ludzie dzięki swoim wysiłkom otwierają nowe firmy i stają się bogaci. Gdy jednak dochodzi do tego, że osobniki leniwe i bezproduktywne mogą otrzymać dosyć do przeżycia, prawie za darmo, to wszystko sie wali. To jest komunizm, który się zawalił.

Jak myślicie, co my teraz mamy w Polsce? Jakąś dziwną mieszaninę tych wszystkich trzech systemów społecznych. Dlatego mamy chaos i nie możemy się posuwać do przodu.

 

Nikt nie wierzy też w poszukiwanie doskonałego społeczeństwa lub utopii – taki tytuł nadał swojej powieści w 1616 roku Thomas Moore. Wstrząśnięty cierpieniem i ubóstwem, jakie widział wokół siebie, stworzył wizję raju na fikcyjnej wyspie na Atlantyku. W XIX wieku wiele ruchów społecznych w Europie poszukiwało różnych form utopii. Rezultat – dwie wojny światowe, rozliczne rewolucje, dyktatury szaleńców i ich wyznawców, nazizm, komunizm i zepsucie społeczeństwa na cały wiek. Jeszcze nie możemy się podźwignąć.

 

I to wszystko kochani – nie za wolność, nie za ideały, nie za religie; to wszystko się dzieje tylko dlatego, że nie chcemy być biedni, nie chcemy żyć w nędzy i cierpieniu. Tylko tyle i aż tyle.

 

Przez 100 tysięcy lat niewiele się zmieniło. Przybyła nam tylko praca i płaca.

 

 

_________________________

 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:9)

Komentarze

Witam! Dziekuje,za wspanialy wywod! Nie ma nic zlego w dazeniu do polepszenia sobie bytu.Niestety w naszym kraju postkomuna,a obecnie uklady mafijne silowo sie uwlaszczyly na majatku,ktory wypracowaly pokolenia Polakow! Ten mafijny bezideowy uklad,zdolny jest nawet sprzedac Wawel! To sa bekarty Polski! Te cholote musimy pogonic! Chyba jednak czeka nas krwawa rewolucja! Pozdrawiam!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1488495

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika wilk na kacapy został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

#1488550

Jeśli popatrzymy na cele, do jakich dążą ludzie na niemal całym świecie, to zauważymy, że głównym celem jest posiadanie jak największych dóbr materialnych. Wykluczam plemiona np. z dorzecza Amazonki, żyjące z dala od osiągnięć cywilizacji. Tamtej społeczności nie w głowie taki cel. Ich celem jest zaspokojenie podstawowych potrzeb egzystencjonalnych. I to im w zupełności wystarcza, dające im szczęście i pogodę ducha.  

Inaczej jest wśród społeczności będącej na dość wysokim poziomie cywilizacyjnym. Tu zauważyć możemy, że niejedna osoba w pogoni za pieniądzem, a właściwie za nadmiarem pieniędzy – jest gotowa uciec się do setek kłamstw, oszustw i wszelkiego rodzaju „przekrętów”, byle by tylko osiągnąć cel. A takie postępowanie z definicji musi skutkować złamaniem zasad etycznych i moralnych, a przede wszystkim złamaniem przykazań Dekalogu.

Czy możemy powiedzieć, że człowiek, który świadomie – z pobudek jeszcze większego posiadania dóbr łamie przykazania Dekalogu, zasługuje na nasz szacunek? Czy zasługuje na naszą przyjaźń? – Dla mnie osobiście taki człowiek jest zagubiony i wymaga wyciągnięcia do niego pomocnej ręki. Ale on z reguły nie chce absolutnie żadnej pomocy twierdząc, że pieniądz może zdziałać wszystko, co da jemu szczęście w życiu. Nic bardziej błędnego. Nawet nie wie, że jego życie duchowe jest bardzo ubogie, a to jest prosta droga do popadania w stany depresyjne, popadania w alkoholizm i narkomanię. Zauważmy, jak wielu muzyków osiągnąwszy sławę i pieniądze… stoczyło się na dno, a niejednokrotnie popełniło samobójstwo.  Do tej grupy ludzi dołączyć trzeba wielu sportowców, którym kariera i olbrzymie pieniądze tak zawróciły w głowie, że w dość krótkim czasie znaleźli się na śmietniku sportu światowego, także dosłownie na śmietniku, bowiem alkohol, narkotyki, panienki pochłonęły wszystkie dotychczas zgromadzone środki i… stali się żebrakami.  

Odrębnym problemem w naszym ustroju, który nazywam bandyckim kapitalizmem – jest doprowadzanie do tzw. wyścigu szczurów w tysiącach firm na terenie Polski. Ale jest to temat, któremu warto poświęcić dość obszerny odrębny wpis.

 

Pozdrawiam,

P.S.

Nie przejmuj się tym, że WnK zaśmiecił Twój blog swoim bełkotem. On już tak ma, jak przystało na „dziecioka Krysioków”. Zerknij tutaj: http://niepoprawni.pl/comment/1488198#comment-1488198

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1488571