Blade posłów o wojsku pojęcie...

Obrazek użytkownika Janusz 40
Kraj

Wczorajsza debata nad votum nieufności w stosunku do szefa MON - ministra Macierewicza wykazała niezbicie, że wszyscy występujący na mównicy sejmowej z partii wnioskującej i ze strony ich popleczników nie mają nawet najbledszego pojęcia o wojsku i obronności państwa. Nie ma się czemu dziwić; prawdopodobnie nikt z nich nie wąchał prochu, ani nie wylewał potu na ćwiczeniach i na misjach wojennych. Nikt z nich także nie studiował tych zagadnień na wojskowych akademiach i nikt z nich nie prowadził prac badawczych dotyczących tych zagadnień.

Jednakże - dostępne każdemu, kto posługuje sie komputerem i internetem (a to już potrafią wszyscy posłowie) są dane zawarte w sztokholmskim periodyku SIPRI dotyczące stanu uzbrojenia wszystkich znaczących armii świata (co do sztuki ilości uzbrojenia i sprzętu wojskowego). Od wielu już lat nie stanowi to żadnej tajemnicy państwowej czy wojskowej. Tajemnicą są techniczne elektroniczne systemy zainstalowane już w każdym prawie rodzaju uzbrojenia (nie do rozszyfrowania - elektronów nie widać) oraz kody.
Ponadto Ministerstwo opublikowało tzw. "koncepcje obronną" - wystarczająco szczegółową, by stanowiła podstawę do analitycznego wystąpienia poselskiego. ŻADEN poseł występujący za odwołaniem ministra ON nie pohańbił się pracowitością i nie przygotował się merytorycznie. Rzeczowych zarzutów nie było. Smutny obraz reprezentantów sporej części społeczeństwa.

Tymczasem byłoby o czym mówić; nie wszystko toczy się tak, jak być powinno; kierunek przyjęty w MON jest zasadniczo słuszny, ale zawsze mogłoby być lepiej. Np. priorytet dla wojsk obrony terytorialnej jest przesadzony; jest ona istotnym składnikiem wszystkich działań na rzecz obronności państwa, ale daleko nie najważniejszym. Można byłoby się skoncentrować na jej zbudowaniu, w przypadku kiedy inne rodzaje wojsk już byłyby na odpowiednim poziomie. Mam oczywiście na myśli wojska operacyjne. Ponadto podawanie bez uszczegółowienia faktu wydatkowania na armię 2 % PKB jako sukcesu w stosunku do poprzedniego kierownictwa MON, (któremu nigdy nie udało się wydać ustawowej wielkości budżetu w wysokości 1.95 % PKB). Przypomnę, że rząd Tuska i Kopacz zagarnął z budżetu MON ponad 11 miliardów zł., a tylko w jednym roku miał na to zgodę sejmu na sumę ok 3 mld. - to przestępstwo. Można wszak wydać dużo i głupio. Nie znaczy to, że tak uważam - zabrakło jednak jakiejś chociaż przybliżonej egzemplifikacji.

Można ocenić pozytywnie całą koncepcję obronną. Dobrze, że rezygnuje się z niektórych kosztownych rodzajów uzbrojenia (niektórych okrętów) i z niektórych walorów mających charakter uniwersalny - np. pływalności sprzętu. Zoptymalizowanie wydatków jest konieczne, państwo naszej wielkości nie musi posiadać wszystkich rodzajów uzbrojenia na najwyższym poziomie. Ponadto nasza armia słusznie jest nastawiona na obronność. Pamiętać jednak musimy, iż najlepszą obroną jest atak, nawet potencjalna możliwość ataku już jest pożądana.

Nie musimy wyposażać naszej MW w kilkadziesiąt barek desantowych, by zdobywać wyspy duńskie (tak było za komuny), Nie musimy też mieć kilkunastu dywizji pancernych (tak było za komuny). Warto jednak rozważyć posiadanie kilku brygad rakiet operacyjno-taktycznych (tak było za komuny). To broń o dużej sile odstraszania, a stosunkowo tania. Głowice mogłyby być dostosowane do przenoszenia ładunków jądrowych (to oczywiście w uzgodnieniu z mocarstwami atomowymi NATO). Zasięg tych rakiet ok. 500 - 700 km.

W koncepcji dość enigmatycznie mówi się o pozyskaniu przynajmniej kilku eskadr nowoczesnych samolotów i o śmigłowcach szturmowych. Przypomnę, że więcej takich samolotów ma "upadająca" Grecja, a Turcja, czy Izrael mają ich ok 6 - 8 razy więcej niż my. Mówi się natomiast o OP (NAREW), ale nie mówi się o obronie przeciwrakietowej (WISŁA). Skądinąd wiadomo, że toczą się rozmowy z Raytheon'em sprawie pozyskania PATRIOTÓW nowoczesnej generacji. O tempie tych rozmów niewiele wiadomo.

Cały czas jest kwestia pozyskania nowoczesnych - inteligentnych rakietek na wyposażeniu śmigłowców i samolotów do zwalczania broni pancernej. Także o nowoczesnych wojskach saperskich również mających możliwość zatrzymania największej nawet nawały czołgowej.
Te wyżej wymienione rodzaje uzbrojenia na odpowiednim współczesnym poziomie technicznym mogą zatrzymać wielokrotnie liczniejszą armię przeciwnika. Nie w ilości żołnierzy leży ciężar gatunkowy siły bojowej armii, lecz w jej wyposażeniu i dobrym wyszkoleniu wojska.

Przykładów, kiedy polscy rycerze pokonywali kilkunastokrotnie nawet liczniejszego przeciwnika dzięki lepszemu uzbrojeniu i wyszkoleniu - jest w historii wiele. Obecnie to ma jeszcze większe znaczenie.

Jeszcze Least, but not lest - Polska poza produkowaniem nowoczesnych samolotów bojowych i rakiet - posiada wszechstronną i nowoczesna bazę techniczną do produkcji uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Posiada także gotowe opracowania niektórych rodzajów uzbrojenia na światowym poziomie. Warto tutaj na szczeblu rządowym przeprowadzić analizę - w jakich kierunkach się rozwijać. Uzbrojenie produkowane w Polsce zawsze cieszyło się dobrą opinią. Np. MTLB - bojowe wozy piechoty - najlepsze w UW - HSW produkowała w ilości 700 szt rocznie i wszystko na pniu zagarniali Sowieci. Nasze laserowe celowniki czołgowe, też były najlepsze - tu Sowieci nie zdołali ich rozszyfrować. Za nasze karabiny cały świat dawał dwukrotnie większe ceny niż za chińskie. Nasz sprzęt radiolokacyjny jest na światowym poziomie. Dość powiedzieć, że dużym importerem naszych radarów były Stany Zjednoczone. Może ktoś się zdziwić, ale także polską specjalnością była budowa okrętów. Cóż, za komuny produkowaliśmy je głównie na potrzeby Czerwonej Armii. Potencjał techniczny został w dużym stopniu już zdegradowany, ale jeszcze istnieje, a co ważniejsze istnieje potencjał ludzki - umiejętności i doświadczenie naszych inżynierów...

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (6 głosów)

Komentarze

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1540492

Szukajcie a znajdziecie!

Vote up!
5
Vote down!
0

jan patmo

#1540495

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1540496

KGB wam powie przecie, jak tylko zechcecie!

Vote up!
5
Vote down!
-1

jan patmo

#1540499

"ŻADEN poseł występujący za odwołaniem ministra ON nie pohańbił się pracowitością i nie przygotował się merytorycznie. Rzeczowych zarzutów nie było. Smutny obraz reprezentantów sporej części społeczeństwa."

Źródło: http://niepoprawni.pl/blog/janusz-40/blade-poslow-o-wojsku-pojecie

Dzięki za rzeczową analizę polskiej sytuacji obronnej. I jakoś zniknęli (nie pojawili się?) na blogu ci, którzy uważają, że dla poprawy polskiej sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej należałoby zdymisjonować min. Macierewicza. Bo także oni nie mają żadnych argumentów rzeczowych.

Smutna ta konkluzja, że budowaliśmy głównie potencjał militarny Czerwonej Armii. Mam jednak głęboką nadzieję, że jeszcze wykorzystamy ten potencjał na użytek własny.

Pozdrawiam,

 

Vote up!
5
Vote down!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1540516

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1540517

przeciwko

 

jesteś jak ci posłowie 

przeciwko

z tymi (p)osłami idź

na piwko!

Vote up!
5
Vote down!
0

jan patmo

#1540527

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1540528

Bardzo dobra analiza Janusza 40.

Chcę zwrócić uwagę na jeden problem o którym wspomniał wczoraj w debacie sejmowej Macierewicz. Wspomniał o dokumencie podpisanym przez Siemoniaka, w którym znalazły się passusy, iż narodowy potencjał "przemysłu  obronnego może przestać istnieć". Chyba z pół roku po objęciu władzy przez nowy rząd, pojawiły się pogłoski, że Polska za rządów PO/PSL wyraziła zgodę na budowę, razem z Francją i Niemcami, międzynarodowego kompleksu przemysłu obronnego. Potem te pogłoski ucichły, ale po odejściu Polski od umowy na zakup Caracali pojawiły się znów. Kilka tygodni po ogłoszeniu tej decyzji Ministerstwa Rozwoju, szefowie MON Francji i Niemiec ogłosili wspólną deklarację wyrażającej z tego powodu ubolewanie. Airbus Helicopters jest wprawdzie firmą francusko-niemiecką,a więc wspólne oświadczenie obu ministrów jest z pozoru logiczne, ale sądzę, że chodziło o ci innego. Chodziło, z dużym prawdopodobieństwem, właśnie o te plany "budowy" zbrojeniowego kompleksu RP-F-RFN, czego zapewne otyczył wspomniany dokument.. Niewiele o tych planach wiadomo, ale jest pewne, że na takiej "współpracy" wyszlibyśmy jak Zabłocki na mydle. Nie bylibyśmy żadnym partnerem dla potężnych przemysłów zbrojeniowych F i N, a wszystko skończyłoby się jak z przemysłem stoczniowym. To co zostałoby z naszego przemysłu obronnego produkowałoby jakieś "ogony", no i doszłoby do utraty autonomii jeśli chodzi o produkcję i o współpracę z innymi partnerami (Amerykanie, Brytyjczycy). 

Trzeba by także zbadać, czy te pomysły stworzenia "europejskiego komplekcu" przemysłu obronnego" P-F-N, nie było próbą zawłaszczenia przez naszych wiernych "sojuszników" wielkich środków które zamierzamy przeznaczyc na modernizację armii. Chodzi o ok. 120 mld złotych, a może więcej. Powstały "kompleks" skonsumowałby te pieniądze, a jeśli chodzi o zakupy bylibyśmy "na musiku" jeśli chodzi o wybór zarówno broni i innych produktów, jak i producenta. W ten sposób Paryż i Berlin zdobyłyby kontrolę nad kierunkami modernizacji naszej armii. Nie musze dodawać, że najbardziej kosztowne zamówienia byłyby lokowane we Francji i w Niemczech. 

Tak widzę tę sprawę i bardzo jestem ciekaw treści dokumentu o którym mówił (i który pokazywał) w Sejmie Antek.

A na marginesie. Bardzo dobrze, że operetkowe votum nieufności wobec Antka skończyło się dla totalniaków porażką. Ale teraz Antek, do roboty w MONie i proszę kontrolować narrację zarówno swoją jak i otoczenia. I pilnować się, bo totalniacy czekają na najdrobniejsze potnięcie i z mało ważnej sprawy robią aferę na całą galaktykę.  

Vote up!
5
Vote down!
0

Traczew

#1540531

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1540532

"odwoływanie" poszczególnych ministrów to pomysł PO-mafii na zasłonięcie ich pustoty i braku programu...tylko czemu Kukiz głosował za odwołaniem?

Vote up!
4
Vote down!
0

Yagon 12

#1540536

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

mblwlśc rząd P?
Vote up!
0
Vote down!
-3

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1540539

meble

 

masz meble

jak ci (p)osłowie

tylko półek

brak ci w głowie

Vote up!
4
Vote down!
0

jan patmo

#1540543

niezly sprzet za "komuny" - ale bylo to.... trzydziesci lat temu. Od tego czasu nastapil ogromny postep (elektronika) - i "co bylo a nie jest" nie pisze sie w rejestr...

W aspekcie dyskusji na temat WP jakos malo kto zwraca uwage, ze dzisiaj wojsko tworzy okolo 100 tys. zolnierzy - a z tego... mniej niz polowa jest zdolna do zaliczenia testu ze sprawnosci fizycznej... 60% armii - to urzednicy pracujacy 5 dni w tygodniu od 8 do 16 - i tu najwyzszy czas na zdecydowane reformy. Ponadto WP dzisiaj... nie jest w stanie obronic samo siebie... zatrudniane sa do ochrony jednostek wojskowych firmy ochroniarskie...

To najwazniejszy na dzisiaj problem - ale nie jedyny...

Brakuje... amunicji do najnowoczesniejszego sprzetu (czolgi Leopard) - i nie produkuje sie jej w kraju... coz nam z czolgow, ktore moga oddac kilka salw honorowych - a potem beda eksponatami muzealnymi...

Smiglowce na dzisiejszym polu walki (potencjalnym) - to praktycznie wylacznie transport (doswiadczenia z II wojny w zatoce) - nie nadaja sie do atakowania czolgow czy sily zywej przeciwnika - sa zbyt latwym celem - i dlatego w WP nie potrzeba dziesiatek ciezkich smiglowcow - wystarczy kilkanascie ... Polska to nie Afryka czy Afganistan - odleglosci nie sa zbyt wielkie a siec drog dobra.

Przydaloby sie na pewno troche rakiet niszczacych czolgi (dzisiaj w USA produkuje sie rakiety zlozone z kilkudziesieciu malych samonaprowadzajacych rakiet - sa w stanie zniszczyc za jednym "zamachem" pulk czolgow), a przede wszystkim obrona przeciwlotnicza - bez tego cale zakupy broni - to wyrzucone pieniadze, bo coz nam z najnowoczesniejszych samolotow skoro beda one w stanie tylko raz wystartowac, a zaraz potem ich lotniska zostana zniszczone...

Vote up!
2
Vote down!
0

mikolaj

#1540595

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

d tg nlży drzcć: - bdwę stcj zwd lktrnczng zsęg pzhryzntlnym - pdbny wywd nlży mścć n rbtę Bz pwyższych jstśmy tk nprwdę ślp - nlży dstswć część dcnków n ptrzby płnn fnkcj ltnskwych, by być gtwym n spcjln klcznśc Sprw t m tż wpływ n bzpczństw rch psżrskg - wjśc w psdn brn nklrnj Kr Półncn dj przykłd, ż psdczw tkwj n pdskczy nwt mryk Trmp. przdzjąc rgmnt bmbrdwn rsyjskj bzy w Syr pwm, ż t wygląd jk stwk... chć dwtm w tj sprw mż być prcj mpchmnt, wtdy trzb być gtwym n zwryfkwn tg c sę sądz jg wzrnk twrdz, b szykj sę fr tśmw d kwdrt. - przmyślć kwstę mrską Czy n prwdę msmy kłść, ż tk wlk prrytt... - nlży tż zwrócć wgę n t, ż przy nszj grncy grmdzą sę msy ldzk, którj różnj mśc prwktrzy mgą wykrzystć w chrktrz mltrnym W tj kwst n m żdnych krków... n skr Błszczk n w, ż Brzśc rśn jkś dżngl - n włśn Błszczk... mm ndzję, ż w kńc dwdzł sę sttnch wyczynch WnnCrypt. - trzb przmyślć kwstę pltyk wbc Trcj... mł tg pwnn być n przdmtm ndzwyczjng szczyt NT Pltyk jką rdgn prwdz p tzw. pcz wyklcz g z NT... mł tg nktór jj krnk są knfrntcyjn wbc NT rpy
Vote up!
0
Vote down!
-3

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1540599

Od kilkudziesięciu lat obiekty wojskowe ochraniane są przez cywilną straż z elementami kontroli elektronicznej.  Wyszkolenie żołnierzy operatorów skomplikowanego sprzętu wymaga dużego wysiłku umysłowego i nieustannego treningu. Ich czas jest zbyt cenny, by np. pełnili wartę. Tzw. służba wartownicza, to relikt wojska z poboru - nie ma to najmniejszego sensu. Bundeswehra od zawsze chroniona była przez straż cywilną...

 

 

 

 

 

 

 

 

Vote up!
2
Vote down!
0

Janusz40

#1540699

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika JSC nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

ale bym postulował, aby przynajmniej część tego typu służby powierzyć obronie terytorialnej, której operatorzy mają z założenia dużo wolnego czasu, za to z racji swojej funkcji powinni powinni się wdrażać w rozpoznawanie terenów stricte wojskowych itp., które mają być poddane pod pieczę tej formacji, a także do działania w najróżniejszych porach dnia i roku.

Vote up!
0
Vote down!
-1

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1540724