Powszechny dostęp do broni jądrowej?

Obrazek użytkownika Gawrion
Świat

Nie wiem czy zdajemy sobie wszyscy sprawę, ale dożyliśmy czasów, w których coraz bardziej powszechny staje się dostęp do technologii, której niewłaściwe użycie może oznaczać skutki, jakich ludzkość i Świat do tej pory nigdy - nawet w ułamku - nie doświadczył. W najbardziej pesymistycznym scenariuszu użycia tej technologii może dojść do wyginięcia najbardziej powszechnego gatunku, który zdominował naszą planetę - ludzi. Ba! Mogą wyginąć nie tylko ludzie ale i w dużej mierze życie na naszej planecie!

Wbrew tytułowemu pytaniu nie chodzi bynajmniej o technologię jądrową, pozwalającą budować śmiercionośne bomby atomowe. Chodzi o coś mniej spektakularnego i efektownego, ale zarazem zdecydowanie bardziej zabójczego, powiedziałbym że boskiego w swojej genezie. O coś globalnie zabójczego. Coś apokaliptycznie groźnego!

Inżynieria genetyczna - Metoda CRISPR/Cas

Stosunkowo niedawno - bo pod koniec XX w. ludzkość odkryła występującą w organizmach jednokomórkowych naturalną metodę walki tych organizmów z wirusami. Metoda ta jest bardzo skuteczna, bo o ile organizmy wielokomórkowe mają stosunkowo wiele czasu na zwalczenie wirusa i aktywowanie całej machiny układu odpornościowego, to dla organizmu jednokomórkowego wygrana wirusa oznacza śmierć. Tam trzeba działać natychmiastowo.

Zadanie to spełnia maszynka proteinowa/enzymowa CRISPR/Cas9 (1), której zadaniem jest wykrywanie nieprawidłowych modyfikacji kodu genetycznego i jego natychmiastową naprawę. Porównując to do informatyki - jest to mechanizm paczujący i naprawiający (ang. patch - wgrywanie do kodu źródłowego programu poprawki) kod DNA. Ten biologiczny antywirus (niczym program antywirusowy w komputerze) chroni komórki przed infekcją wirusa. O ile ta naturalna metoda i jej mechanizmy były znane od dziesięcioleci, to do niedawna ludzie nie potrafili tej metody odtworzyć w sztucznych warunkach i wykorzystywać. Dopiero w drugiej dekadzie tego wieku nastąpił przełom. Dziś każdy z nas może wejść do internetowego sklepu z technologią farmaceutyczną, podać dwie sekwencje kodu ATGC (pierwszą która ma być podmieniona; drugą którą należy wstawić) i zakupić zdalnie enzym CRISPR/Cas9.

To zaledwie niecałe 10 lat istnienia tej technologii! Nie muszę dalej tłumaczyć, że zastosowanie tej technologii może być zarówno zbawienne jak i śmiercionośne. Modyfikując bowiem kod genetyczny organizmów żywych (ale i także wirusów) możemy je zarówno leczyć (np. choroby genetyczne) czy poprawiać funkcjonalności genów (tworzyć superorganizmy o wyjątkowych właściwościach), ale możemy także powodować choroby czy groźne dysfunkcje w organizmach.

Daj małpie brzytwę

Ludzie oczywiście ochoczo wzięli się za wykorzystanie tego potężnego narzędzia na różnych polach swojej działalności. Korporacje produkujące żywność zaczęły modyfikować rośliny uprawne, zwierzęta, grzebiąc w ich kodzie genetycznym. Korporacje farmaceutyczne zaczęły tworzyć leki i techniki lecznicze. Oczywiście wszystko zgodnie z zasadą minimalizacji kosztów, maksymalizacji zysków. Zdrowie ludzi na samym końcu. W końcu - tajne agencje rządowe wzięły się do tajnych prac nad bronią biologiczną.

Co jest najbardziej przerażające? Otóż to, że wiedza ludzkości dotycząca genetyki i jej mechanizmów - czyli tego boskiego i genialnego języka programowania - jest dopiero w powijakach. Kompletnie tego nie rozumiemy! O ile rozumiemy, to bardzo fragmentarycznie - na poziomie pojedynczych genów i ich funkcji, znaczenia. Dopiero niedawno (w pierwszej dekadzie XXI w.) ludzie dokonali odczytania kompletnej sekwencji kodu genetycznego człowieka.

Używając znowu porównania - dopiero co przepisali ze ścian starożytnych świątyń niezrozumiałe hieroglify czy pismo klinowe, ale nadal nie rozumieją historii tym pismem napisanej. Nie rozumieją jego słów, gramatyki. Boski język DNA może być na tyle genialny, że jeszcze długo (nigdy?) go nie rozszyfrujemy. To tak jak byśmy próbowali zrozumieć wykonywalny kod genialnego programu komputerowego nie wiedząc kompletnie w jakim języku jest napisany ten program - nie znając jego funkcji i składni, ale wiedząc tylko (na zasadzie prób i błędów) że zamiana pewnej jego części, powoduje różne skutki. Czasem kompletną awarię programu, a czasem podmianę czcionki - z czarnej na niebieską. Nie zdając sobie jednocześnie sprawy, że w tym idealnym z założenia programie, może to powodować tworzenie błędów (ang. bugów), które mogą dać o sobie znać nie teraz, ale w ściśle określonych okolicznościach (np. po wielu z pozoru udanych poprawkach kodu - kiedy to sami nie dojdziemy co i dlaczego poprawialiśmy).

Patrząc na to szerzej - jeśli uznamy że cały Świat i życie na naszej planecie jest jednym genialnym programem (system naczyń połączonych), to zaburzenie tego programu może powodować jego mniejsze czy większe awarie. Tak więc - pokazując to na bardzo prostym przykładzie z życia wziętym - ludzie jedzący zmodyfikowane proteiny roślinne czy zwierzęce, mogą dostarczać do swojego organizmu wadliwego i toksycznego budulca, który powoli będzie tych ludzi zabijał (różne choroby cywilizacyjne - rak, cukrzyca itp.). Natomiast modyfikowane genetycznie rośliny niczym zaraza wyprą te "idealne", zdrowe i będziemy mieli już tylko efekt błędnego koła. Drogę bez powrotu!

BSOD - Blue Screen of Death

Trzymając się cały czas konwencji informatycznej powiem tak: pracujemy wszyscy na komputerach i oprogramowaniu. Doskonale wiemy że z czasem użycia, świeży system operacyjny zaczyna być coraz mniej sprawny. Zaśmieca się rejestr systemowy i biblioteki systemowe, psują się wzajemne relacje logiczne w tym oprogramowaniu (wie to dobrze każdy kto spieprzył biblioteki Linuxa). Pół biedy jeśli efektem tego jest tylko spowolnienie komputera czy wyskakiwanie pojedynczych niegroźnych błędów. Gorzej jeśli zawiesi się używany program - odpalimy go na nowo. Gorzej jak ten program przestanie działać - reinstalka? Najbardziej znanym, brutalnym końcem pracy systemu operacyjnego jest tzw. Blue Screen of Death - niebieski ekran, który wyskakuje nagle i powoduje kompletny restart komputera i systemu operacyjnego (ilustracja wpisu).

I tak - to co w obszarze inżynierii genetycznej dzieje się teraz, to jest własnie zaśmiecanie naszego boskiego "systemu operacyjnego", powodujące spowalnianie jego pracy. W końcu może wyskoczyć jednak Blue Screen of Death. Możemy naprawdę nieźle namieszać w tym naszym systemie.

Sztuczne wirusy

Biorąc pod uwagę metody inżynieryjne, które opisałem wyżej, nie będzie niczym zaskakującym, jeśli powiem Wam, że wiele z nowożytnych wirusów było dziełem człowieka (HIV, Ebola, SARS, coronavirusy). Ludzie po prostu "poprawiali" w laboratoriach istniejące w naturze wirusy i najczęściej dochodziło do wydostania się wirusa z obszaru badawczego (w tym poprzez zarażone zwierzęta laboratoryjne).

W tej chwili skupię się tylko na dziesiątkującym Chiny koronawirusie. Pod koniec stycznia hinduscy naukowcy zbadali tego wirusa za pomocą dedykowanego oprogramowania wykorzystywanego w tej branży i okazało się, że w tej nowej wersji koronawirusa (wcześniejsze wersje były także tworzone przez ludzi - możecie zerknąć na patenty dostępne w Google (2)) zostały dodane cztery wstawki, pochodzące z wirusa HIV. W naturze taka mutacja byłaby praktycznie niemożliwa - musiał tego dokonać człowiek, ktoś inteligentny (3 - daję na końcu link do tej pracy naukowej Hindusów).

Nie dowiemy się prędko czy chiński koronawirus z Wuhan wydostał się z laboratorium przypadkowo, czy jest bronią biologiczną, chińską czy amerykańską. Dotychczasowe dane dotyczące rozprzestrzeniania się tego wirusa (4), jego specyfika (między innymi czas inkubacji wynoszący nawet do 40 dni) każą zadawać sobie pytanie - czy nie spowoduje to światowego, biologicznego efektu Blue Screen of Death? Podpierając się autorytetami (lub jak kto woli - "ałtorytetami") - Bill Gates w 2018 r. przestrzegał, że niedługo dojdzie do pandemii wirusa, jakiego jeszcze nie znamy (5). Czyżby nadchodziła apokalipsa? Czyżby czekał nas Blue Screen of Death?

To tyle jeśli chodzi o fakty i konkrety, Teorie spiskowe możemy snuć w komentarzach. Może ktoś poszpera i pogłębi temat, prezentując wyniki w osobnym artykule?

Linki/źródła:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_CRISPR/Cas
  2. https://patents.google.com/patent/US10130701B2/en?oq=10130701
  3. https://files.catbox.moe/n36xny.pdf
  4. https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html?fbclid=IwAR20KOFosTv5sQ-l_whg8JsjePU_tBTaD-jvnGY8kywZ3Ou1Rxyk0OSSccE#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6
  5. https://www.businessinsider.com/bill-gates-warns-the-next-pandemic-disease-is-coming-2018-4

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:19)

Komentarze

W Polsce było blisko do jej wyprodukowania :

https://niepoprawni.pl/blog/tezeusz/polska-bomba-atomowa-to-nie-zart-bylo-bardzo-blisko-do-jej-wyprodukowania

 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

Tezeusz

#1618659

Zajawka i tytuł są prowokacją i testem na to kto czyta artykuł :D Przeczytaj :D

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1618660

Przecież to było oczywiste, że piszesz o pandemii XX wieku i ogromnym zagrożeniu cywilizacyjnym w postaci chorób wirusowych, które nawiedzają ludzkość od wieków.

Bomba atomowa stanowi identyczną pandemię straszącą ludzkość od 1945 roku - efekty końcowe te same.

Warto nieraz czytać " między wierszami". Pozdrawiam

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1

Tezeusz

#1618662

Ok. Przeczytałeś :D Bomba atomowa przy nieodwracalnym psuciu "boskiego kodu" to mały technologiczny pikuś.

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1618663

"Posiedliśmy niemal boską moc. CRISPR to rewolucja większa i ważniejsza niż wynalezienie antybiotyków"

https://forsal.pl/artykuly/1399301,impact-2019-co-to-jest-crispr-zmiana-kodu-genetycznego-rewolucja-w-genetyce.html

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

Tezeusz

#1618666

Znalazłem w necie informację, że koronawirus bardziej atakuje rasę azjatycką. Czy to oznacza że to sprawka Amerykanów?

https://www.eturbonews.com/542533/coronavirus-risk-for-asians-africans-caucasians-revealed/

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1618664

bronią biologiczną - to co wspólnego mają z tym Amerykanie?

Zresztą już sowieccy zbrodniarze prowadzili badania nad bronia biologiczną.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-4

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1618668

Tak to już jest, że gdy rozpatrujemy wiele różnych hipotez, to staramy się wybrać tę, dla poparcia i wytłumaczenia której posiadamy jak najwięcej racjonalnych argumentów. W przypadku jeśli wiemy, że za jakieś działania odpowiadają ludzie, to przeważnie sprawdza się rewelacyjnie między innymi stara rzymska zasada cui bono.

Różne scenariusze są możliwe, ale dla ludzi inteligentnych i myślących jedne są bardziej lub mniej prawdopodobne.

Oczywiście można też snuć niedorzeczne teorie, że z jakiegoś (np. honorowego) powodu cywilizacja azjatycka chce popełnić zbiorowe seppuku. Ważna jest także zasada testis unus - testis nullus. O ile na poparcie pewnej hipotezy znajdujemy jakiś jeden argument - możemy uznać że może to być dziełem przypadku. Co innego gdy tych przypadków jest dwa, trzy, cztery. Prawdopodobieństwo przypadku wtedy maleje wykładniczo! Jest jednak wyjątek od tej reguły - tzw. koronkowe intrygi.

Którą hipotezę wybierasz i do której się skłaniasz pozostawiam intelektowi każdego z was i Waszym zdolnościom analityczno-dedukcyjno-indukcyjnym. :)

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1618671

(...)

W mieście Wuhan w środkowych Chinach, gdzie wybuchła epidemia nowego koronawirusa, od dwóch lat działa pierwsze w Chinach kontynentalnych laboratorium badań nad najgroźniejszymi dla ludzi patogenami. Przed powstaniem laboratorium naukowcy ostrzegali, że istnieje możliwość wydostania się niebezpiecznych patogenów na zewnątrz.

Laboratorium w Wuhańskim Instytucie Wirusologii Chińskiej Akademii Nauk rozpoczęło działalność w styczniu 2018 roku jako pierwsza w kraju placówka spełniająca standardy czwartego, najwyższego stopnia bezpieczeństwa biologicznego (BSL-4 lub P4) – informowała wówczas agencja Xinhua. Taki poziom zabezpieczeń wymagany jest do pracy z najgroźniejszymi patogenami znanymi nauce, w tym z wirusami ebola czy marburg.

Powstanie laboratorium P4 w Wuhanie cieszyło chińskich mikrobiologów, ale powodowało również pewne obawy wśród naukowców spoza ChRL. Przed uruchomieniem placówki tygodnik „Nature” cytował na swoim portalu uczonych, którzy zgłaszali między innymi obawy o możliwość wydostania się niebezpiecznych patogenów na zewnątrz.

Laboratorium w Wuhanie jest elementem szerszego programu przewidującego budowę szeregu takich instytucji w ChRL. Według oficjalnych informacji laboratorium miało prowadzić badania nad nowymi chorobami zakaźnymi, gromadzić próbki wirusów i pełnić rolę „laboratorium referencyjnego” Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). „Będzie kluczowym węzłem w globalnej sieci laboratoriów bezpieczeństwa biologicznego” - mówił przed uruchomieniem placówki jej dyrektor Yuan Zhiming.

(...)

Eksperci potwierdzili, że źródłem nowego wirusa był targ z owocami morza i innymi rodzajami żywności w Wuhanie – podała w poniedziałek państwowa chińska telewizja CCTV. Według niej potwierdzono również, że wirus przeskoczył na człowieka z któregoś z dzikich zwierząt, jakimi tam nielegalnie handlowano.

Cytaty za: https://niezalezna.pl/307940-naukowcy-ostrzegali-nikt-nie-sluchal-to-z-tego-laboratorium-wydostal-sie-smiercionosny-wirus

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1618683

W bajki o owocach morza, nietoperzach i łuskowcach nie wierzę :)

Gdyby sytuacja była analogiczna, tylko okazałoby się, że coronawirus szaleje w USA już trzeci miesiąc paraliżując i pogrążając godpodarkę i całe państwo, to na kogo padłyby oczywiste podejrzenia? Dodatkowo okazałoby się, że wirus jest łagodny dla azjatów a atakuje białych? Ponadto - informacje o własności patentów takich wirusów wskazywałyby, że właścicielami poprzednich wersji wirusa są Chińczycy? Wnioski byłyby dość oczywiste i takie same - tylko odwrotne.

Prawdy nie znam - mówię o najbardziej prawdopodobnej dla mnie hipotezie.

Z pewnością niebawem - w ciągu 3-4 miesięcy - pojawi się więcej puzli w tej układance.

 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-2

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1618691

Polecam :

https://www.goniec.net/2020/02/07/koronawirus-zabija-chinczykow-biali-odporni/

Dżuma, hiszpanka i czarna ospa zabiły na świecie co najmniej kilkaset milionów ludzi. „Czarna śmierć” (dżuma) spustoszyła całkowicie średniowieczną Europę, a czarna ospa wycinała indiańskie imperia, o wiele skutecznej niż Pizzaro i Cortez, okrutni hiszpańscy konkwistadorzy. Pytanie o zagrożenie epidemiami wróciło niedawno, kiedy świat przestraszył się eboli.

Oficjalne statystyki WHO mówią dokładnie o 4 033 zmarłych na ebolę. Niemal wszyscy to mieszkańcy Gwinei, Liberii i Sierra Leone. Liczba przypadków zachorowań wynosi 8 399. Ale ebola opuściła już Afrykę. Pojawiły się też pierwsze przypadki zachorowań w krajach Europy Zachodniej i USA, a świat Zachodni zaczyna powoli wpadać w panikę.

(https://www.tvp.info/17225184/dzuma-czarna-ospa-hiszpanka-czy-masowi-mordercy-juz-nie-wroca )

Gdzie ognisko jest najgorzej, najszybciej się rozprzestrzenia zaraza pózniej w ramach przemieszczania się ludzi atakuje dalej- to już wykryto w Średniowieczu.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1

Tezeusz

#1618669

"Znalazłem w necie informację, że koronawirus bardziej atakuje rasę azjatycką."

 

Czy ta informacja jest wiarygodna?

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

AgnieszkaS

#1618710

W artykule jest podane źródło pracy naukowej - wygląda wiarygodnie i logika wywodu jest także bardzo wiarygodna:

https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.01.26.919985v1.full

"We also noticed that the only Asian donor (male) has a much higher ACE2-expressing cell ratio than white and African American donors (2.50% vs. 0.47% of all cells). This might explain the observation that the new Coronavirus pandemic and previous SARS-Cov pandemic are concentrated in the Asian area." 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1618781

Przeczytałam powyższy artykuł kilkakrotnie dla lepszego zrozumienia treści. Wynika z niego, że  ACE2 (enzym konwertazy angiotensyny)  jest receptorem i sposobem wejścia do komórek  korony wirusa. Na podstawie badania stwierdzono, że ACE2 występuje w większej ilości w komórkach płucnych u mężczyzn niż u kobiet[1] i większej ilości u mężczyzn Azjatów niż u mężczyzn rasy białej lub czarnej[2]. 

[1] Of note, the 2 male donors have a higher ACE2-expressing cell ratio than all other 6 female donors (1.66% vs. 0.41% of all cells, P value=0.07, Mann Whitney Test). In addition, the distribution of ACE2 is also more widespread in male donors than females: at least 5 different types of cells in male lung express this receptor, while only 2~4 types of cells in female lung express the receptor.

[2] We also noticed that the only Asian donor (male) has a much higher ACE2-expressing cell ratio than white and African American donors (2.50% vs. 0.47% of all cells).

Do eksperymentu użyto tkanki płucne pochodzące od ośmiu osób - sześciu kobiet i dwóch mężczyzn - w tym jednej osoby rasy żółtej, pięciu osób rasy czarnej i dwóch osób rasy białej. Wuhan korona wirus rozmnaża się głównie poprzez osobniki rodzaju męskiego o azjatyckim rodowodzie. Jest to rozwój najbardziej skuteczny biorąc pod uwagę miejsce, gdzie doszło do przeniesienia wirusa ze zwierząt na człowieka.

Artykuł nie został formalnie zrecenzowany przez środowisko naukowców.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

AgnieszkaS

#1618824

U góry - w swojej częściowo opublikowanej pracy dają uwagę (głównie dla prasy, która pewnie ich "atakuje"), że praca nie została jeszcze zakończona.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1618836

A co z AIDS? Istnieje podejrzenie, że  i ten wirus wyprodukowali naukowcy. Afrykanie nie chcieli być leczeni w szpitalach, twierdząc, że tam ich zarażaja.

Dzisiaj niewiele juz sie pisze o AIDS, szczególnie o zachorowalności w Afryce. 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-2
#1618667

Dzięki próbkom ludzkiej krwi z roku 1959 i 1960 z Kinszasy, stolicy i największego miasta Demokratycznej Republiki Konga, szacuje się, że wirus HIV pojawił się na początku XX wieku, najprawdopodobniej w 1908 roku w Afryce[1].

W owym czasie wirus mógł być przeniesiony z innego gatunku. Równolegle do odkrycia HIV, badacze ssaków naczelnych odkryli wirus upośledzenia odporności szympansów – Simian immunodeficiency virus(ang.) (SIV), który był szeroko rozpowszechniony wśród wielu gatunków szympansów.

Wiadomo, że wirusy ulegają mutacjom...

Więc po co wszystko zwalać na naukowców?

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-5

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1618670

Jedno drugiego nie wyklucza. Mało prawdopodobne jest, że naukowcy zrobili wirusa od zera. Po co? O wiele łatwiej jest wziąć istniejące ustrojstwo i przerobić tak, aby było "inaczej" użyteczne. Np. bardziej zaraźliwe, mniej odporne na przeciwciała itp. W artykule w sposób niepodważalny dowodzę, że ludzie kombinują z wirusami i że nowe odmiany pochodzą od ludzi. Z pewnością pierwsze znane odmiany HIV (tak jak koronawirusa) są pochodzenia naturalnego. To nie podlega żądnym wątpliwościom. Jeszcze długo ludzie nie będą w stanie stworzyć organizmu żywego od zera.

Natomiast pytasz dlaczego zwalamy na ludzi? Bo to Adam i Ewa zaczęli psucie tego idealnego boskiego Świata i robią to do dziś. Gdyby nie człowiek, to natura długo utrzymałaby Świat w stanie prawie idealnym. Wątpisz w to??

 

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1618673

HIV/AIDS to w mojej ocenie podobna historia. Nowy koronawirus ma 4 wstawki z wirusa HIV. Trzeba mieć jakieś pole doświadczalne.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1618675

Tak jak napisałeś, nowe odkrycia i technologie mogą być i są ułatwieniem naszego życia, ale także mogą być przekleństwem ludzkości. Nie wiemy jeszcze jakie skutki przyniesie ludzkości promieniowanie elektroniczne. Już statystyki potwierdzają, że zachorowalność na raka jest wprost proporcjonalna do odległości zamieszkania od wież przekazujących sygnały do telefonów komórkowych. Żyjemy 24 godziny na dobę w elektronicznej mgiełce, która przenika nasz organizm. Wpływ wież przekaźnikowych na zachorowalność na raka badał libański lekarz zamieszkały w Kaliforni Samuel Milham, wyniki swoich badań opisał w książce "Dirty electricity" (brudna elektryczność).

P.S. Błąd, który wkradł się do programu, lub do niego został wysłany jest określany w języku programerów "bug" i przekłada się na "insekt".

https://www.google.com/search?client=firefox-b-1-d&q=dirty+elektrisity

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1618689

Dziękuję.

Jeśli chodzi o promieniowanie elektromagnetyczne, fale radiowe, to nie wgłębiałem się w ten temat ale skłaniam się do przyznania racji dość oczywistemu twierdzeniu, że ekspozycja organizmów żywych na promieniowanie elektromagnetyczne, radiowe może mieć tym gorsze skutki im więcej (większa moc, dłuższa ekspozycja) takiego promieniowania przyjmie. To jest dość racjonalnie oczywiste. Im silniejsze większe drgania, tym większe jest ryzyko różnego rodzaju uszkodzeń struktur biologicznych (protein, kodu DNA).

Oczywiście z drugiej strony organizmy żywe są cały czas narażone na uszkodzenia i błędy - chociażby przy replikacji komórek czy produkcji aminokwasów (translacji DNA w mRNA) itp., stąd nawet nie zdajemy sobie sprawy w jakie zaawansowane mechanizmy permanentnej naprawy kodu DNA jesteśmy wyposażeni (jako organizmy żywe) i jak często te błędy się zdarzają. Każda komórka to ponad 3 miliardy nukleotydów, Każdy człowiek to kilkadziesiąt (~40) bilionów komórek. W ciągu jednej minuty tracimy kilkadziesiąt tysięcy komórek skóry, co oznacza że w ciągu dobry trzeba wymienić kilkadziesiąt milionów komórek (samej skóry - nie licząc innych tkanek).

Na pewno nie można tego bagatelizować, tym bardziej jeśli za tymi potencjalnie niebezpiecznymi rozwiązaniami stoi biznes.

Tu ciekawe opracowanie:

https://www.nature.com/scitable/topicpage/dna-replication-and-causes-of-mutation-409/

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1618697

Zalecam zapoznanie się z regułami przebywania w polach częstotliwości radiowych o dużym natężeniu Polskiej Agencji Radiowej (PAR dawniej PIR). Są szczegółowe badania i zalecenia. Przy nadajniku radiowym 2 kW i częstotliwościach powyżej 16 MHz mogliśmy w radiostacji przebywać tylko 2 godziny na dobę.

I przypominam, że natężenie pola spada z kwadratem odległości.

Te wszystkie straszenia 5G to bzdury.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

JanuszK

Za zaproszeniem   https://klubdyletantow.blogspot.com

 

 

 

 

#1618718

To musi mieć wpływ bo przecież przenika i oddziaływuje. Chyba temu nie zaprzeczysz? Według tej pracy zwykle wifi ma wplyw:

"Repeated Wi-Fi studies show that Wi-Fi causes oxidative stress, sperm/testicular damage, neuropsychiatric effects including EEG changes, apoptosis, cellular DNA damage, endocrine changes, and calcium overload. Each of these effects are also caused by exposures to other microwave frequency EMFs, with each such effect being documented in from 10 to 16 reviews."

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0013935118300355

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1618769

Straszenie, dramatyzowanie, półprawdy, nieprawdy.

A cebulą na torcie jest absurdalne stwierdzenie, że czegoś nie znamy a to badamy (no i próbujemy zastosować). 

Przerażające.

Przynajmniej umiarkowanie zabawne, np. wymieniane wirusy spiskiem mrocznych sił, złowrogie GMO ale to w komentarzach mogą pojawiać się teorie spiskowe :)

 

Ugułem to lubię różnych świrów, tylko straszenie ludzi z podważaniem autorytetu nauki i medycyny jest nieodpowiedzialne. 

Ale co tam, ludzie lubią się straszyć i są różni.

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-11

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1618690

Wpisuję Cię na moją czarną listę, bo z takim poziomem argumentów, kontrargumentów, obrażania, wyszydzania, ośmieszania, insynuowania i wyzywania od świrów nie sposób dyskutować. Taplaj się sam :D

Możesz sobie wydrukować ten mój komentarz i umieścić w pamiętniku, bo jest to ostatnie moje osobiste zwrócenie się do Ciebie. Kolejne tego rodzaju wypociny będą ignorowane (tak jak to czynię w stosunku do wielu komentatorów). :)

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-4

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1618692

Jakie to wygodne, nie będzie trzeba udowadniać swoich tez.

Widać jeszcze nie jestem gotowy na takie oświecenie.

 

Dobra, nie psuję eksperymentu, jeszcze przeszkodzę w ujawnianiu się innych takich. Idę sprawdzić działo orgonowe, dziś pewnie też sypią, przynajmniej jestem ekranowany przed 5G ale na te wirusy i GMO, panie, to już gorzej, piwnica to za mało.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-8

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1618693

Udający że zna się na wszystkim i wszędzie musi wtykać swoje banderowsko-pejsate łapska, by psuć dialogi i jadem częstuje uczestników.

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-5
#1618694

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Verita

#1618727

Jeśli już poruszamy się w takich klimatach, to powiem, że w międzynarodowej sieci krąży opinia, że Chińczycy sami świadomie spowodowali epidemię, by testować metody depopulacji narodu.

Może być?

 

Pzdr

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-4

JanuszK

Za zaproszeniem   https://klubdyletantow.blogspot.com

 

 

 

 

#1618696

Też może być dość sensowne. Odchodzenie od fabryk ręcznie malowanych zabawek na rzecz fabryk obsługiwanych przez robotykę, może być jakimś sensownym argumentem. Dlatego podkreślam że to hipotezy a prawdy dowiemy się kiedyś.

[Edytowano/dodano 16 lutego 2019, 1:54]
Zastanawiałem się nad taką hipotezą kilka razy po Twoim komentarzu i nie pasuje mi ona z jednego względu - gdyby zrobili to Chińczycy, to byłoby to głupie ze względu na wstrzymanie lub drastyczne spowolnienie gospodarcze, które musiałoby być wliczane w taką"akcję". Już teraz straty są pewnie liczone na setki milionów czy nawet miliardy dolarów :/. To dość mocno mnie od takiej tezy odwodzi.
[koniec edycji]

Inna spiskowa hipoteza - to na rękę ogólnoświatowej masonerii, która troszcząc się o Ziemię od dawna postuluje kontrolę populacji. Wystarczy spojrzeć na pionową, wykładniczą funkcję ilości ludzi po 1900 (do tej pory płaska linia).

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1618698

i to drastyczna, jest przecież jednym z czołowych programów globalistów uzasadniających ten program tym, że na Ziemi jest zbyt wielka liczba ludności, która wpływa na znaczne ocieplanie klimatu. Skoro nie mogą tego programu zrealizować różnymi zawieruchami zbrojnymi na świecie, ani głodem, bo to za wolno się toczy, więc dlaczego by nie zastosować równie drastycznej metody pandemii? W chorych głowach mogą rodzić się równie chore pomysły.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

Szpilka

#1618705

A ten to wszystko przeżyje nawet promieniowanie kosmiczne a tardigrade. Przyjemniaczek. I tak od poczatku;-).

https://www.msn.com/en-in/health/medical/20-life-forms-that-would-survive-a-nuclear-war/ss-AAlrclJ#image=1

 

Pochwale się mam takie drzewko Ginkgo biloba to chociaż one mnie wspomni, w razie czego.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1618713

Od początku uważałem, że ten wirus (jak i wszystkie w ostatnich czasach ptasie, krowie, wściekłe itp.) to jest wytwór człowieka (ups. człowiek by tego nie zrobił, to musiały być zdziczałe skur..le żyjące wśród nas). Jednak nie uważam aby tego zrobili amerykanie, chińczycy czy inni (tzn. ich agentura specjalna) - uważam, że to zrobili ci co tak na prawdę kręcą tym światem (gatsy itp skur..le) w połączeniu z koncernami farmaceutycznymi. Po co? Ano od lat pierniczą, że jest nas za dużo, od dawna chcą wybić ludzkość i ma zostać tylko śmietanka, a poza tym koncerny farmaceutyczne mają kolejne miliardy na walke z wirusem, który sami stworzyli. Zobaczcie, ktośz chinoli nieopatrznie ze środowiska zdrowia powiedział, ze w pare tygodni będą mieli lekarstwo na koronawirusa, teraz pierniczą, że to potrwa 1,5 roku, bo trzeba testy zrobić i ekspertyzy (a ludzie giną) - przypomina mi to ich taką samą "troskę" o człowieka, jak owsik o dzieci, kiedy pierniczy, że trzeba zbierać kase na wośp, bo dzieci potrzebuja natychmiast, po czym jak juz zbierze to czeka latami z kasą na koncie aż mu odsetki nalecą (a dzieci chorują). Takimi co chwile wypuszczanymi wirusami koncerny farmaceutyczne też trzymaja całe państwa za jaja, mówiac kupujcie za miliardy nasze szczepionki i trujcie się, nasze leki po 100000% przepłacone, bo inaczej puscimy wam wirusa i będzie wasz definitywny koniec - to jest szantaż globalny, choć nie wiem czy juz przypadkiem nie przestali szantażować i zaczęli "dorzynać watahę"...

Myślę, że jesteśmy już w stanie wojny, III wojny światowej, jednak Einstein się pomylił, bo IV wojna nie będzie na pałki (bo III nie będzie na atomówki). III wojna będzie/jest na wirusy/broń biologiczną, jednak nie wydaje mi sięaby była na zasadzie konkretne państwo przeciwko drugiemu konkretnemu państwu - ten 1% skur...łej populacji co trzęsie ponad 50% kapitału światowego doszedł do wniosku, że kasa na broni, to juz tylko rzecz poboczna i najwieksza kasa jest na przemyśle farmaceutycznym.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-4
#1618735

Kiedyś czytałem gdzieś historię na temat mutowania pomidorów. Otóż jakiś głupek "naukowiec" doszedł do wniosku, że pomidory w okresie sadzenia są bardzo nieodporne na przymrozki. Chyba najlepszy okres w Polsce był, jak pamiętam z przeszłości, to czas sadzenia po trzech ogrodnikach, czyli po PANKRACYM, SERWACYM, i BONIFACYM. 

No ale przecież przymrozki bywały i po tych trzech ogrodnikach. Więc głupek "naukowiec", czy też "naukowcy" wymyślili, by dla uodpornienia pomidorów na przymrozki, skrzyżować geny tychże nieodpornych pomidorów z genem jakiegoś chyba polarnego lisa. No i uczyniono to. I teraz pytanie - co się zadzieje z ludźmi, którzy lubią pomidory jeść, jak taki zmutowany pomidorek z tym lisim genomem, zmutuje genom ludzki zjadacza pomidorów. Czy też jego potomków. Przestałem jeść pomidory jak przeczytałem te rewelacje. I obrzydzenie mnie ogarnia jak widzę w tych wielkich marketach tu za oceanem wielkie pomidorzyska, wszystkie jednakowe, okrąglutkie jak dynie malutkie. Jak widzę inne warzywka, czy owoce podobnie "piękne". Wszystkie jednakowe! Jak widzę winogrona ogromne wielkości śliwek, albo jeszcze większe.  Jeden syf. Co jeść ? Gdzie kupować owoce ? Gdzie kupować warzywa? Co będzie jutro? A jeśli chodzi o to chińskie experymentowanie, to też gdzieś kiedyś spotkałem się z informacją mówiącą, że w Chinach kobiety w ciąży bez potrzeby, czy też z "potrzebą" naświetla się jakimś tam CAT scanem, czy czymś podobnym, i dzieci rodzą się kalekie, czy też widząc te "osiągnięcia" masowo usuwa się ciąże.....

I jeszcze słów parę w temacie "leczenia", i LECZENIA w naszej Polsce. Mówi Pan Jerzy Zięba, Który już dawno  POWINIEN być w Polsce MINISTREM ZDROWIA.

Warto posłuchać

:

https://www.youtube.com/watch?v=AJSW8tkS_1g  

czyli,

Na ZDROWIE!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1618745

Akurat sama natura i ludzie zajmowali się krzyżowaniem gatunków i odmian zanim jeszcze powstała nowoczesna nauka. Czym niby jest hodowla roślin i zwierząt? A czym jest ewolucja? Ludzie mają jakieś 70% genów wspólnych z roślinami a ponad 99% z szympansem. Są i ślady krzyżowania się z neandertalczykami a pewnie i innymi. Codziennie stykamy się z masą obcych genow, których tysiące wprowadzamy do swego organizmu. Kluczowa może być więc ich szkodliwość a nie jakieś bajki typu, że to coś obcego albo "chemia" (wszystko poza światem duchowym składa się z chemii i fizyki). 

Ciekawe, co się stanie gdy odkryjesz, że nie ma pomidorów GMO? Są tylko takie badania. I jak wyglądałyby "naturalne" pomidory. Przecież to nowość, którą zawdzięczamy odkryciom Kolumba, długo uważana za trujacą ozdobę, Słowianie się nimi nie odżywiali. Są podobne, bo to wyhodowana odmiana a bywa łatwiej je zbierać. Od dawna większość roślin uprawnych to krzyżówki, hybrydy, są też nimi przecież znane zwierzęta a nawet ludzie (mieszanka "ras", odmian ludzkich).

Dzisiejsza tomografia pozwala badać kobiety w ciąży, dawki są na tyle małe, że nie wpływają na zarodek i płód, straszne opowieści z Chin to zapewne skojarzenie ze szkodliwoscią fal Roentgena albo jakieś dawne eksperymenty. Może przymusowa sterylizacja czymś innym?

Zięba to oszust i oszołom, ma krew na rękach a by zauważyć jego brednie, nie trzeba wiele. Dziś zaś jest internet a nie tylko tam jest dawno skompromitowany. 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-5

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1618786

wynik GMO. A jak nie lubi, to wal dalej pytaniem o "zieloną rewolucję" ;)

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-6
#1618789

tak, a banderowca to skrzyżowali: cuchnące onuce z hieną pospolitą

Ps. truskawki to GMO - te z marketu na pewno ale ja jem tylko te ze swojej działki i mimo, ze są o wiele mniejsze i niekształtne, to są o niebo słodsze i smaczniejsze.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-6
#1618841

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1618840

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1618957

Ratujmy Nasze Polskie Lasy i cojones!

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1619119

Bardzo duzo ciekawych wiadomosci i problemow, poruszanych w artykule i komentarzach.

Przeciez to oczywiste, ze proby poprawiania tego co Stworca uczynil, musza sie zle skonczyc.  Nie powinno sie podawac malpie brzytwy do reki. Czlowiek w swojej ciekawosci poznania, wchodzi coraz glebiej w sektory, nad ktorymi nie panuje i nie rozumie ich dzialania. Nie byloby w tym nic zdroznego, gdyby nie zaczal tych dziedzin zmieniac, dla swoich,  zwykle niegodziwych, celow. Dlatego wczesniej czy pozniej, ludzkosc wyginie, bo nie potrafi zyc zgodnie z prawami przyrody.  Wyginely olbrzymie gady i ssaki, poniewaz nie posiadaly dobrze rozwinietego mozgu. Teraz wyginie czlowiek - mozliwe, ze wraz z cala kula ziemska, poniewaz posiada nadmiar rozumu, przy braku kontroli i lekcewazenia skutkow swoich czynow. 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1618962

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Verita

#1618965

Chcialbym miec go wiecej. Ja mowie o ludzkosci. Mowiem o tych co grzebia tam gdzie nie powinni, nie liczac sie ze skutkami, bo zastapili Boga mamona i gleboko wierza w Zlotego Cielca. Jestem pewien, ze to sie zle skonczy.

Pozdrawiam.

P.S. Podoba mi sie pomysl zmiany nazwy Portalu.

Kazda mysl odbiegajaca od terroru poprawnosci politycznej, jest tu solidnie palowana.  Mysle, ze zaraz to odczujesz.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1618985

Dzięki. Niestety - tak jak piszesz. To kwestia bliższej lub nieco dalszej przyszłości.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1618999