Sąd Najwyższy wydaje wyrok przeciwko spadkobiercom żydowskich handlarzy dziełami sztuki z okresu nazistowskiego

Obrazek użytkownika AS
Świat

 

WASZYNGTON - Sąd Najwyższy wydał wyrok w środę przeciwko spadkobiercom żydowskich handlarzy dziełami sztuki, którzy ponieśli ogromne straty po sprzedaży znamienitej kolekcji średniowiecznych artefaktów hitlerowskim przywódcom w Niemczech, w latach trzydziestych.

W jednomyślnej decyzji sędziowie uznali, że Niemcy są chronione zasadą „suwerennego immunitetu”, a prawo federalne nie pozwala amerykańskim sądom na wydawania orzeczeń w większości roszczeń prawnych z udziałem obcych rządów, z wyjątkiem tych, które dotyczą „mienia przejętego z naruszeniem prawa międzynarodowego”.

Sąd Najwyższy zgodził się z Niemcami, że ten wyjątek dotyczy tylko mienia zabranego obcokrajowcom, a nie dotyczy „krajowego przejęcia mienia".

„Ta zasada przejęcia krajowego mienia zakłada, że to, co robi państwo z majątkiem należącym do jego własnych obywateli w jego własnych granicach, nie jest przedmiotem prawa międzynarodowego” - powiedział prezes sądu najwyższego John G. Roberts Jr., w sprawie Republika Federalna Niemiec kontra Philipp (Federal Republic of Germany v. Philipp).[1]

Mimo wszystko, Sąd powstrzymał się od całkowitego odrzucenia pozwu. Roberts poinformował, że spadkobiercy mogą ponownie przedstawić swoje roszczenia w sądzie niższej instancji, argumentując, iż żydowscy handlarze dziełami sztuki nie byli już obywatelami Niemiec w momencie dokonywania sprzedaży w 1935 roku.

Jednak sędziowie odrzucili główny argument spadkobierców, że Holokaust i ludobójcza kampania przeciwko Żydom, zapoczątkowana w 1933 roku, była poważnym i niezwykłym naruszeniem prawa międzynarodowego, tym samym pozbawiała Niemcy ochrony przed roszczeniami o skradzione lub skonfiskowane mienie w czasach nazistowskich.

Sąd również oddalił podobne roszczenia kilku ocalałych z Holokaustu na Węgrzech Żydów w sprawie zwanej Republika Węgierska przeciwko Simonowi (Republic of Hungary v. Simon).[2] Ocaleni z Holokaustu wnieśli pozew przeciwko węgierskiej kolei państwowej, która skonfiskowała mienie dziesiątek tysięcy przewożonych do obozów zagłady Żydów.

Po przejęciu władzy przez partię Adolfa Hitlera w 1933 roku, nazistowscy urzędnicy wyrazili zainteresowanie nabyciem Welfenschatz, czyli skarbu Welfów, kolekcji średniowiecznych chrześcijańskich reliktów należących do konsorcjum żydowskich handlarzy dziełami sztuki z siedzibą we Frankfurcie.[3]

W 1935 roku Saemy Rosenberg podpisał w Berlinie w imieniu swoich wspólników dokumenty sprzedaży, otrzymując około jednej trzeciej sumy, którą zapłacili za te przedmioty w 1929 roku. Nabywcą było Muzeum Prus Wschodnich będące pod kontrolą zastępcy Hitlera, Hermanna Goeringa.

Jed Leiber, muzyk i producent muzyczny z Los Angeles, powiedział, że dowiedział się o roli swojego dziadka w tej sprzedaży wiele lat po jego śmierci.

„To była wymuszona sprzedaż jednych z największych złodziei dzieł sztuki wszechczasów. To był dosłownie prezent dla Hitlera ”- powiedział Leiber, nawiązując do sprawozdań, iż Goering później zaprezentował skarby Hitlerowi.

Leiber i inni spadkobiercy wnieśli pozew w Niemczech o odszkodowania za przymusową sprzedaż, ale zostali odesłani z kwitkiem. Wówczas złożyli pozew w sądach federalnych w Waszyngtonie i odnieśli parę zwycięstw we wstępnych rozprawach. Sąd Okręgowy w Waszyngtonie odmówił zaakceptowania immunitetu suwerennego, na który powołały się Niemcy, ze względu na to, że „ludobójstwo popełnione przez państwo nawet na jego własnych obywatelach stanowi naruszenie prawa międzynarodowego”.

Nicholas O'Donnell, reprezentujący spadkobierców adwokat z Bostonu, powiedział, że jego klienci „byli oczywiście rozczarowani orzeczeniem Sądu Najwyższego. Rozważymy nasze kolejne kroki, kiedy sprawa powróci do Sądu Okręgowego ”.

Przedstawiciele Niemiec utrzymują, iż umowa sprzedaży dzieł sztuki z 1935 roku nie była wymuszona i odzwierciedlała uczciwą cenę rynkową, gdyż wartość tych artefaktów gwałtownie spadła podczas wielkiego kryzysu.

Hermann Parzinger, niemiecki historyk, który jest prezesem Pruskiej Fundacji Dziedzictwa Kulturowego (SPK) mówił w oświadczeniu o "długotrwałym przekonaniu muzeum, iż ​​ta sprawa nie powinna być rozpatrywana w amerykańskim sądzie. Jako taką, jednogłośną decyzję Sądu Najwyższego odbieramy z zadowoleniem. Z niecierpliwością oczekujemy na przedstawienie prężnych argumentów prawnych przemawiających za oddaleniem pozwu ”.

W ubiegłym roku administracja Trumpa dołączyła do Niemiec i Węgier ponaglając sąd do rozpatrzenia apelacji tych państw i orzeczenia, iż ​​rządy te były chronione w sprawach „przejmowania majątku krajowego” od własnych obywateli. Prawnicy dowodzili, że zezwolenie na takie pozwy mogłoby pozwolić europejskim lub też innym zagranicznym sądom na wydawanie ważnych wyroków przeciwko Stanom Zjednoczonym za konfiskatę własności Amerykańskich Indian albo Afroamerykanów, którzy byli niewolnikami.[4]

Roberts zwrócił uwagę na tę kwestię w swojej opinii. „Jako naród bylibyśmy zaskoczeni - a nawet moglibyśmy zainicjować odwzajemnioną reakcję - gdyby sąd w Niemczech opowiedział się za roszczeniami Amerykanów, którym przysługują setki milionów dolarów z powodu naruszeń praw człowieka popełnionych przez rząd Stanów Zjednoczonych lata temu, " napisał Roberts.

 

Na podstawie artykułu opublikowanego przez Los Angeles Times - 3.02.2021

Tytuł: “Supreme Court rules against heirs of Jewish art dealers in Nazi era”

Autor: David G. Savage

Tłumaczenie: AgnieszkaS

https://www.latimes.com/politics/story/2021-02-03/supreme-court-rules-against-heirs-of-jewish-art-dealers-in-nazi-era

 

Teksty Zródłowe:

[1] https://www.supremecourt.gov/opinions/20pdf/19-351_o7jp.pdf

[2] https://ballotpedia.org/Republic_of_Hungary_v._Simon

[3] Skarb Welfów lub Skarbiec Welfów (niem. Welfenschatz) – zbiór średniowiecznych dzieł sztuki złotniczej, część historycznego skarbca katedry Świętych Błażeja, Jana Chrzciciela i Tomasza Becketta w dolnosaksońskim Brunszwiku. Swoją nazwę skarbiec zawdzięcza dynastii Welfów, której Brunszwik był główną siedzibą, przedstawiciele tegoż rodu ofiarowali brunszwickiej świątyni poszczególne dary złotnicze, głównie relikwiarze. Od XVI w. do 1929 roku Skarb znajdował się pod opieką książąt z dynastii Welfów. Dzieła ze Skarbu Welfów, choć obecnie rozproszone w muzeach w Niemczech i Stanach Zjednoczonych, tworzą jeden z najcenniejszych dawnych zespołów dzieł złotniczych, zarówno pod względem ilości, jakości artystycznej oraz wartości historycznej. /Wikipedia/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Skarb_Welf%C3%B3w

[4] ] Immunitet Państwa (Immunitet Suwerenny) - dr Marek Wasiński, Prawo międzynarodowe publiczne (wykład 2012/2013) – Część Dziesiąta-ostatnia

http://grocjusz.edu.pl/Materials/mw_w_pm_2013-10.pdf

 

Zamieszczone fotografie:

1. Krzyż Welfów - Skarb Welfów (Wikipedia)

2. Przenośny ołtarzyk Gertrudy - Skarb Welfów (Pinterest) 

 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:21)

Komentarze

W sprawie „RFN przeciwko Philipp” chodzi o warty dziś ok. 230 mln dol. zestaw dzieł sztuki zwany Kolekcją Welfów

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/1498343,zydowscy-spadkobiercy-pozew-niemcy-wegry-precedens-restytucja-mienia-usa.html,komentarze-najstarsze,1

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0
#1666346

Dzięki AS. Bardzo ciekawa notka, pokazuje meandry współczesnego sądownictwa, finansów i naturalnie polityki, okazuje się nawet tej mieędzynarodowej. Nota najwyższa. Pozdrawiam b. serdecznie STRoch

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1666347

Wpis tytułem sprawdzenia.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2
#1666348

Do przetłumaczenia tego przypadkowo znalezionego artykułu wczoraj w nocy zmobilizowała mnie nie tyle sprawa średniowiecznych dzieł sztuki chrześcijańskiej zakupionych przez Żydów, co obecna polska tendencja wykorzystywania "447" do celów politycznych. Pisałam o sztuce, myślałam kamienice.

Dziękuję za oceny.

Podoba mi się!
13
Nie podoba mi się!
0

AgnieszkaS

#1666351

Wtedy "ruskie trio" byłoby poza Parlamentem.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1666354

... Czy handlarze przyszli z propozycja sprzedaży do Niemców, czy odwrotnie przyjechały "budy" zapakowano handlarzy i postawiono im propozycję nie do odrzucenia. To pytanie jest zasadnicze, a poza tym, co w tej sprawie ma do powiedzenia państwo Izrael, skoro nie było stroną umowy, gdyż nawet nie istniało? Tak sobie myślę tylko. Dziękuję AS za wpis, lecz nie jestem do końca przekonany o dalszych "losach" 447, nie jestem optymistą jak H-D. Przykro mi.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

Apoloniusz

#1666371

Handlarze pszyszli i zaproponowali sprzedaż za 1/3 zapłaconej ceny? W 1935 roku? Jasne.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1666385

... a jak dopowiada AS, to jednak handlarze "przyszli" do Niemców (więc nic handlarzom nie wyrywano na siłę), a Niemcy zaproponowali handlarzom 1/3 ceny, a handlarze się zgodzili, a dzisiaj firmie "Holokaust industry" (tej samej od 447) przypomniało się, że warto by było wydoić trochę dutków od t.z, "nazistów".

I kto tu żartuje - Kryspinie?

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1

Apoloniusz

#1666388

(...)przypomniało się, że warto by było wydoić trochę dutków od t.z, "nazistów".

Mam bardzo podobne odczucie w tej sprawie. Nieprzychylny wyrok Sądu Najwyższego  Stanów Zjednoczonych ten popęd na bogacenie zahamował.

 

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

AgnieszkaS

#1666394

takie to czasy były. Ja nie wierzę, ze to handlarze przyszli do Niemców. Gdzie to wyczytałeś? Odrębną sprawą jest kwestia wyłudzania odszkodowań za to, czy tamto. Nie należy mieszać tych dwóch spraw.

PS A już się zaczynałem przekonywać do tego piwa z Toba. Musze to chyba jeszcze przemyśleć...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1666417

... jeśli nie wierzysz Agnieszce. Jestem ostatnim człowiekiem, który kupuje bajki "o dobrym Niemcu", ale tak wyglądają Niemcy oglądani przez pryzmat Polaków, Rosjan czyli podludzi, ale niekoniecznie byli zwierzętami w stosunku do Francuzów, Amerykanów i tamtej strony. Gdzie jeszcze robiono uliczne rozstrzeliwania cywilów: kobiet, dzieci, gdzie rozjeżdżano czołgami jeńców, gdzie wiązano drutem ręce i palono żywcem? We w Paryżu?

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

Apoloniusz

#1666490

Czy to byli źli Niemcy, czy dobrzy, to nie ma znaczenia. Reprezentowali ówczesny rząd niemiecki. Rząd może przejąć własność od swoich obywateli. W tym przypadku naziści wykupili skarby nie ukradzione ale stanowiące istotny fragment ich własnej historii i dziedzictwa narodowego, a następnie umieścili je w muzeum.

Ważna w informacji o decyzji Sądu Najwyższego jest odpowiedź na następujące pytanie: Czy potomkowie obywateli pewnego państwa, po wielu latach, mogą zrobić sprawę przeciwko temu państwu w sądzie innego państwa, o utratę mienia przez ich dziadków i domagać się rekompensaty?

Sąd Najwyższy Stanów zjednoczonych oddalił roszczenia potomków handlarzy dziełami sztuki.

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-1

AgnieszkaS

#1666491

... to to, że nie ma czegoś takiego jak "naziści" więc wydaje mi się, że ten amerykański sąd obalił swym orzeczeniem kilka mitów, a "szkoda", bo gdyby się okazało, że "Holokaust Industry" może się upominać o skarby, do których nie ma prawa, to Indianie mogą wystąpić o oddanie im 3/4 Stanów, a my - potomkowie Pułaskiego - o zwrot pozostałej części Ameryki. Dlatego "szkoda".

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1

Apoloniusz

#1666493

"Czy handlarze przyszli z propozycja sprzedaży do Niemców, czy odwrotnie przyjechały "budy" ..."

 

Handlarze sprzedawali poszczególne eksponaty ze Skarbca Welfów, chociaż generalnie spodziewano się, że zaoferują kolekcję w całości. To, co udało się zakupić Hermanowi Goeringowi za jedna trzecią ceny, zostało mu przesłane z Amsterdamu, a więc owe przedmioty nie znajdowały się na terenie III Rzeszy.

 

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

AgnieszkaS

#1666386

W 1929 Ernest August III Hanowerski, spadkobierca Welfów, podjął decyzję spieniężenia skarbca. 82 zabytki trafiły do konsorcjum we Frankfurcie nad Menem, przejęli go żydowscy handlarze dziełami sztuki: Saemy Rosenberg, Isaak Rosenbaum, Julius Falk, Arthur Goldschmidt i Zacharias Hackenbroch. Sprzedaż miała miejsce 5 października 1929, zabytki kosztowały kupców 7,5 milionów marek niemieckich. Po wystawach w Berlinie i Frankfurcie trafiły do Stanów Zjednoczonych, na przełomie 1930-1931 miała miejsce czasowa wystawa w Cleveland. Dziewięć zabytków nabyło miejscowe Cleveland Museum of Art, pojedyncze sakralia trafiły do innych muzeów w USA oraz prywatnych kolekcjonerów.

W 1934 roku 42 zabytki, które były w rękach żydowskich handlarzy z Frankfurtu, zostało zakupionych za 4.25 milionów marek niemieckich przez przedstawicieli III Rzeszy, mających statut władcy pruskiego. Za pomocą Dresdner Bank i za pośrednictwem Wilhelma Stuckarta trafiły do Hermanna Göringa, ówczesnego premiera Prus, ten przekazał Skarb Berlińskim Muzeom Państwowym. Nową siedzibą zabytków stało się Kunstgewerbemuseum w Berlinie, znajdujące się wówczas w dawnej rezydencji królewskiej.

Po wojennej ewakuacji niemiecka część Skarbu trafiła do pałacu Charlottenburg, gdzie znalazła się nowa siedziba Kunstgewerbemuseum, gromadząca zbiory tejże placówki przekazane Berlinowi Zachodniemu. Opiekę nad zabytkami sprawuje Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kultury. Jednakże nastąpił długoletni izraelsko-niemiecki spór o Skarb, który trwa do dnia dzisiejszego; według żydowskich dyplomatów i spadkobierców po kupcach, Skarb został odebrany siłą ówczesnym żydowskim marszandom przez nazistowskich dygnitarzy, poprzez zmuszenie do znacznego zaniżenia ceny zabytków (obecnie ceniony jest na około 400 mln dolarów).

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0

AgnieszkaS

#1666353

Z cyklu słynne komunistyczne cytaty:
//Anna Słupianek//

Każdemu, kto podniesie rękę przeciw portalowej władzy ludowej, władza tą rękę odrąbie
Pozdrawiam

 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1666506

... wszak masz jeszcze trzy łapy zdrowe!

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Apoloniusz

#1666519

Uprzejmie proszę o komentowanie na temat.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

AgnieszkaS

#1666550

Filmik poniżej, w języku angielskim, przedstawia muzyka Jeda Leibera z Kalifornii, który przegrał proces, a jest wnuczkiem Saemy Rosenberga, ówczesnego handlarza dziełami sztuki. Jed Leiber jest nagradzanym muzykiem należącym do hollywoodzkiego środowiska. Udowodnienie, że jego dziadek nie był obywatelem Niemiec, lub też się nim nie czuł, wydaje się raczej trudne. Dodam, że Rosenberg był oficerem armii niemieckiej i brał udział w I wojnie Światowej. -

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

AgnieszkaS

#1666392

Faszyści oraz pisowskie władze uzasadniają swój sprzeciw wobec roszczeń żydowskich ratowaniem Żydów przez Polaków. To niebywale ohydne, gdy spadkobiercy ONR i innych krzywdzicieli Żydów powołują się na tych, którzy Żydom pomagali. Czyżby Sprawiedliwi swym bohaterstwem wykupili mienie pożydowskie, będące teraz niejako zapłatą za ich bezinteresowność? Czyżby Sprawiedliwi życzyli sobie, aby mienie utracone przez Żydów stało się teraz ich opłatą na rzecz Polaków za uzyskaną pomoc?

Dyskurs o niewdzięcznych Żydach jest odrażający, a najbardziej boli to, że w swym zakłamaniu antysemici nie wiedzą (bo nie chcą wiedzieć), jak mało było tej bezinteresownej pomocy z porównaniu z pomocą interesowną, a zwłaszcza w porównaniu z grabieżami, szantażem i mordami na Żydach dokonywanymi przez Polaków.

 

https://hartman.blog.polityka.pl/2019/08/06/nam-zydom-te-pieniadze-sie-po-prostu-naleza/

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-2
#1666494

... mieć pretensji do tych co ratowali Żydów, bo gdyby nie oni "antysemici", to dzisiaj nie byłoby Hartmanów, i nie byłbym hartmanowym "dłużnikiem".

U nas u Gojów, jest takie przysłowie "Cygan tylko raz przez wieś przechodzi", oj Panie Hartman, oby historia się nie zechciała powtórzyć, bo gdzie jak gdzie ale w Polsce to antysemitów nie ma, i już nie będzie (z akcentem na nie będzie) i co wtedy?

A swoją drogą, to czy ci uratowani nie powinni wytoczyć procesów tym co ich ratowali, aby odebrać "pomoc interesowną".

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

Apoloniusz

#1666505

tylko głupek i debil - antypolak! może bredzić o antysemityzmie Polaków. Ta żydowska nacja na tym naszym łez padołku żyje i przetrwała tylko i wyłącznie dzięki POLAKOM.

 Którzy za czasu Kazimierza Wielkiego, wtedy, gdy hiszpańska królowa Izabela pognała ich precz z Hiszpanii, i także samo gnały ich precz wszystkie inne narody na wschód od Hiszpanii.

TYLKO Polacy przygarnęli uchodźców. Gdyby nie POLACY, gdyby żydzi musieli iść dalej na wschód, w Rosji w tamtym czasie na każdego żyda czekała TYLKO śmierć.

Po raz drugi - za czasów Hitlera przeżyli tylko i wyłącznie dzięki SPRAWIEDLIWYM.  

Pani Profesor Ewa Kurek WYBITNA Znawczyni tematów okołożydowskich, wspominając Swoją wizytę w Izraelu, i rozmowę wtedy z uratowaną od zagłady przez POLAKÓW  żydówką Marysią, cytuje jej słowa - GDYBY WTEDY TO ŻYDZI MIELI RATOWAĆ POLAKÓW, NIE PRZEŻYŁBY ANI JEDEN POLAK. 

koniec cytatu żydówki Marysi............

A NAJWIĘKSZE "ZASŁUGI" poza Niemcami, w temacie wspomagania Niemców w zagładzie narodu żydowskiego mają sami żydzi.

O TYM także pisze żydówka Hannach Arendt HISTORYCZKA - w swojej książce "Eichman w Jerozolimie". Pożądana lektura dla głupków i debili bredzących o polskim antysemityzmie

:

https://www.prchiz.pl/storage/app/media/pliki/Arendt_Hannah_Eichman.pdf

 Jest Jeszcze jedna książka autora żydowskiego -  mieszkańca Warszawy, który z okien swojego domu w getcie chyba, obserwował zachowania odmanów - żydowskiej policji, i zachowania innych żydów, którzy wskazywali swoich sąsiadów do wysyłki na Umshaplatz, skąd jedna droga tylko była do krematoryjnych pieców w niemieckich obozach śmierci.................. Nie pamiętam nazwiska tego żydowskiego poety, podobnie jak i nie pamiętam tytułu tego jego poematu.  Chciałbym sobie kiedyś kupić ten jego porażający poemat, i poczytać sobie wierszem spisane wrażenia świadka naocznego czasu zagłady Getta Warszawskiego. O nim także dowiedziałem się z ust Prof. Ewy Kurek................

&

OBYWATELSTWO HONDURAS.  Miejsce urodzenia - Sosnowiec

:

https://pl.aleteia.org/2017/08/09/polak-uratowal-setki-zydow-historia-milczala-swiat-po-latach-poznaje-drugiego-schindlera/?fbclid=IwAR0x6ExAnFERqmVXpNMrUZ4IH68ML9N5Q0oCe3B0eBP2VQwuCF5OKMGo8Gk

 

 

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0
#1666594

witaj nocną porą @Poeto :)

jestem z pokolenia ,które w jednej ławce siedziało z Bellą Gotwiinger,czy Henkiem Brandysem  ,bylismy serdecznymi przyjaciółmi

 są odległe lata sześcdziesiate,10 klasa ogólniaka ,lekcja historii 

w ksiażce dwie linijki o powstaniu Warszawskim,ja wtedy wstaję i zaczynam opowiadać o Powstaniu,

to co mi w Domu przekazali Rodzice i Babcia,

za chwilę wstaje Heniek i mówi a ja chcę mówić o Powstaniu w Gettcie,

przerażona młodziutka nauczycielka chwile milczy,po czym oznajmia ,

ty opowiadasz  o Powstaniu,pózniej Heniek o Gettcie

a ja ide do kibelka  zapalić papierosa i pilnować ,czy dyro nie idzie

I tak sie zaczeła nasza Lekcja Historii ,

dzwonek dawno oznajmił przerwę  a my dalej opowiadalismy zdumionej klasie o przekazanych nam tamtych strasznych dniach,

Heniek jeszcze uzupełnił swoją opowieść zagranym na pianinie/stało w tyle klasy" "Dymy nad Gettem"  anonimowym utworem wyrzuconym przez kogoś z Getta

  Tak było kiedyś, a jak jest dzisiaj ? czy żyja jeszcze przyjaciele z tamtych lat i gdzie ,czy za  7 górami i 7 morzami ?

i czy pamietaja tamtą Lekcję ?

serd pozdr

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1666724

Witaj nocną porą Drogi Gościu z drogi.

A ja dzisiaj szukałem filmów, które podesłał mi kolega, nie znalazłem ich,

a znalazłem i oglądam film 

TEN - 

https://www.youtube.com/watch?v=Po00QlBLMT0

Zapraszam do oglądania wraz ze mną tą nocną porą.

Podobno nie ma przypadków, SĄ tylko znaki.

A Jutro jest TA Święta Niedziela - PALMOWA

Pozdrawiam Serdecznie, Świątecznie

&

Święta Woda z Rzeki Jordan

:

LEKARSTWO NA WSZYSTKO

:

https://divineph.com/?affId=25&c1=Push020618&c2=&c3=&id=20483161&affid=25&cid=657&s1=Push020618&s2=&s3=&s4=&s5=

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1666728