Pytanie o wideoloterie

Obrazek użytkownika kataryna
Kraj

W przesłanym właśnie do Sejmu projekcie ustawy hazardowej zastanawia mnie jedna, prawie niezauważalna zmiana definicyjna.

W obowiązującej ustawie wideoloterie stanowią monopol państwa i są zdefiniowane następująco:


Wideoloterie, które są urządzane w sieci terminali wideo połączonych z centralnym systemem sprawozdawczym i monitorującym, a uczestniczy się w nich poprzez nabycie losu lub innego dowodu udziału w grze, przy czym gracz może typować liczby , znaki lub inne wskaźniki, a podmiot urządzający wideoloterię oferuje wyłącznie wygrane pieniężne.

Natomiast automaty są zdefiniowane tak:
Grami na automatach są gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych i elektronicznych.

Złożony właśnie w Sejmie projekt ustawy hazardowej nie zawiera już definicji wideoloterii, zaś definicja gry na automatach nieznacznie się zmieniła i obecnie wygląda tak:

Grami na automatach są gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych i elektronicznych, w tym komputerowe, o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości.

Jak widać do obecnej definicji gry na automatach dodano tylko "w tym komputerowe".
W kasynach zawsze interesowały mnie wyłącznie karty, gier na automatach nie czuję, nie mam pojęcia jak dokładnie wygląda automat do wideoloterii. Na stronie firmy handlującej takimi automatami znalazłam ich opis i zdjęcia terminali:

VLT (Video Lottery Terminal)
to terminal (automat) zwykle wyposażony w dotykowy ekran LCD i
umożliwiający prowadzenie gier poprzez zdalne połączenie z centralnym serwerem videoloteryjnym (serwerem gier). Serwer gier wyposażony jest w generator losowy służący do określania wyników kolejnych gier na wszystkich przyłączonych do niego terminalach. Centralizacja serwera gier umożliwia łatwe zarządzanie całą siecią terminali, określanie ich konfiguracji, parametrów, a także dostęp do zbiorczych zestawień, statystyk i bilansów.

VLT wyprodukowane przez firmę Vegas charakteryzuje się:

  • użyciem bezpiecznej komunikacji sieciowej z użyciem 128-bitowego klucza,
  • dostępem do danych statystycznych dowolnego automatu lub całej sieci z możliwością użycia wspólnego Jackpota,
  • wykorzystaniem najnowszych rozwiązań graficznych,
  • rozbudowaną możliwością konfiguracji gier i terminali,
  • możliwością
    użycia terminali wolnostojących (automaty) oraz oprogramowania
    instalowanego na PC czy urządzeniach mobilnych (w przyszłości).

Zdjęcia terminali do wideoloterii

Nie wiem jaki jest powód dodania "w tym komputerowe"
do definicji gry na automatach, być może jest jakieś proste
wytłumaczenie. Ale czy nie jest tak, że za sprawą tej  pozornie
niewielkiej zmiany, i jednoczesnego usunięcia osobnej definicji
wideoloterii, wideoloterie po prostu zaczną się mieścić w definicji gry na automatach?

Podobno nowa ustawa delegalizuje wideoloterie. Delegalizacja może mieć dwie formy, albo wyrażony wprost zakaz urządzania takiej gry, albo jej brak na zamkniętej liście gier legalnych. Zakazu nie znalazłam. Pozostaje zatem pytanie, czy wideoloterie na pewno nie spełniają kryteriów wskazanych w uzupełnionej o "w tym komputerowe" definicji gry na automatach.

Nie znam się, nie wiem, może ktoś mnie oświeci skąd wiemy, że nowa ustawa zdelegalizuje wideoloterie?

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Nawet więcej niż komputerową bo jest grą w sieci komputerowej złożonej bardzo dużej liczby komputerów - wielu tysięcy terminali i jednego serwera.
Założeniem wideoloterii jest bardzo duża ilość graczy, wtedy można wyznaczyć bardzo dużą nagrodę główną - coś jak w totolotku. Duże nagrody są bardzo atrakcyjne dla ludzi - w totolotka ludzie grają głównie dlatego że chcą wygrać miliony. Gdyby ograniczyć wygrane w totolotku powiedzmy do 1000 zł to on by szybko upadł.

Bacz

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pozdrawiam. Bacz

#36897

pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#37000