List w obronie Trójki

Obrazek użytkownika kataryna
Kraj

Z niepokojem przyjmujemy informacje o działaniach, które wydają nam się poszukiwaniem formalnych pretekstów do zwolnienia dyrektora radiowej Trójki, Krzysztofa Skowrońskiego. W wypowiedziach władz Polskiego Radia i niektórych publicystów nie znajdujemy śladu oceny tego, co jest w opinii o działaniach dyrektora anteny najważniejsze - odpowiedzi na pytanie: jakie radio stworzył.

Trójka za czasów Skowrońskiego zyskała na nowo swoisty charakter, wyróżniający ją od innych stacji publicznych oraz komercyjnych. To znów radio dla inteligentów, zapewniające godziwą rozrywkę nie polegającą tylko na graniu w kółko tych samych przebojów oraz audycje poświęcone kulturze wysokiej ale w sposób niekoturnowy. Nie stroni od eksperymentów, ale w granicach tego, co może zainteresować osoby spoza wąskich kręgów awangardowych. I wreszcie Trójka daje słuchaczom wyważony obraz świata, z dystansem do afiliacji politycznych i chwilowych medialnych mód.

Naszym zdaniem jest to właśnie najpełniejszy sposób realizacji misji medium publicznego, które potrafi liczyć się z oczekiwaniami i gustami swojej publiczności, ale nie idzie na łatwiznę. A że publiczność ta istnieje i coraz chętniej powraca do Trójki, świadczy choćby wzrost wyników słuchalności. Widać z nich, że stanowimy mniejszość, ale jednak liczną. Mamy prawo do dobrego radia i oczekujemy od władz publicznych mediów, że dostrzegą w Trójce pod kierownictwem Skowrońskiego jeden z nielicznych przykładów, że w ostatnich latach coś zmieniło się na lepsze.

Piotr Adamczyk (aktor), Cezary Bielakowski (zastępca redaktora naczelnego "Dziennika"), Bogusław Chrabota (redaktor naczelny telewizji Polsat), Paweł Fąfara (redaktor naczelny dziennika "Polska The Times"), Piotr Gabryel, (zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej"), Maciej Gawlikowski, Andrzej Godlewski ("Polska the Times"), Joanna Góra (redaktor naczelna "Shape"), Robert Górski (satyryk, Kabaret Moralnego Niepokoju), Piotr Gursztyn ("Dziennik"), Andrzej Horubała (pisarz, producent, reżyser telewizyjny), Stanisław Janecki (redaktor naczelny "Wprost"), Igor Janke ("Rzeczpospolita"), Janina Jankowska, Anna Kaplińska-Struss ("Gala"), Robert Krasowski (redaktor naczelny "Dziennika"), Jarosław Kostkowski (Fakty TVN), Marcin Kydryński, Piotr Legutko (redaktor naczelny "Dziennika Polskiego"), Monika Libicka, ("Polska"), Tomasz Lipko (TVN), Paweł Lisicki (redaktor naczelny "Rzeczpospolitej"), Cezary Łazarewicz ("Polityka"), Filip Łobodziński ("Newsweek"),  Radek Łukasiewicz (zespół Pustki), Marek Magierowski, (zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej"), Wojciech Mann, Grzegorz Markowski ("Perfect"),  Robert Mazurek ("Wprost" i "Dziennik"), Marcin Meller (redaktor naczelny "Playboya"), Cezary Michalski ("Dziennik"), Marzena Paczuska, Agata Passent (felietonistka), Maciej Pawlicki, Mirosław Pęczak ("Polityka"), Tomasz Pompowski ("Polska"), Jan Pospieszalski, Marcin Prokop, (TVN), Piotr Pytlakowski ("Polityka"), Andrzej Rychard (socjolog), Bogdan Rymanowski (TVN 24), Piotr Semka ("Rzeczpospolita"), Paweł Siennicki (zastępca redaktora naczelnego "Polska The Times"), Ernest Skalski, Piotr Skwieciński (publicysta), Liliana Sonik (publicystka), Paulina Stolarek (redaktor naczelna "Voyage"), Marta Stremecka (zastępca redaktora naczelnego "Dziennika"), Maciej Strzembosz, Wiktor Świetlik ("Polska"), Paweł Śpiewak, Tomasz Terlikowski, Wojciech Tomczyk (dramaturg, producent filmowy), Grzegorz Turnau (piosenkarz), Magda Umer (piosenkarka), Łukasz Warzecha, ("Fakt"), Grzegorz Wasowski, Bronisław Wildstein ("Rzeczpospolita"), Ewa Winnicka ("Polityka"), Anna Wojciechowska ("Dziennik"), Michał Wójcik (redaktor naczelny "Focusa"), Tomasz Wróblewski (publicysta), Igor Zalewski (publicysta), Aga Zaryan (piosenkarka), Piotr Zaremba ("Dziennik"), Rafał Ziemkiewicz ("Rzeczpospolita"), Dominik Zdort ("Rzeczpospolita"), Wojciech Zimiński

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Ojciec Rydzyk robi misję bez abonamentu i pieniędzy podatników. Niepoprawni.pl też!

Pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pozdrawiam. Bacz

#14013

Tu nie chodzi o to. Chodzi o to, że chce się zniszczyć coś co funkcjonuje dobrze, a jest wynikiem wkładu Twojego, Mojego. Po dojściu do władzy PO robi to konsekwentnie i bez skrupułów. Za wszelką cenę chce podporządkować sobie media (tak jak każda partia - jednak za Pis widziałem zmianę jakości/strony postrzegania przez media publiczne świata)

Może i trzeba zlikwidować abonament, ale trzeba dać coś w zamian. Jeśli byłby społeczny konsensus co do wspólnego finansowania wspólnego radia OK - niech jest abonament. Jeśli takiej zgody nie ma, co jest pewnie bliższe rzeczywistości, trzeba zlikwidować abonament i dać coś w zamian. Ale tu trzeba uważać, żeby nie wylać dziecka...

Moim zdaniem Radio powinno pozostać w publicznej domenie na tyle długo na ile nie będziemy mieli pewności, że "pluralizm medialny" jest faktem, a nie tylko WSIową grą kilku ludzi mediów IIIrp. W dzisiejszym momencie likwidacja publicznego radia byłaby jednoznaczna z monopolem mediów na manipulowanie społeczeństwem. Wtedy zostaliby tylko niepoprawni ;)

Zauwżyłem że jesteś przedstawicielem myśli dość mocno liberalnej. O ile w wielu sprawach liberałów się zgadzam, i uważam za eksperymenty warte próby, przetestowania, to wiele z nich także uważam za fantastykę w obecnych realiach - społecznych, politycznych. To fantastyka - po prostu się nie da. Prawdziwa polityka polega na rozwiązywaniu prawdziwych problemów tu i teraz z prawdziwymi uwarunkowaniami i odpowiednimi metodami.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#14036

Inicjatywa jak najbardziej słuszna, ale PO wraz z salonem robią w mediach co tylko chcą... Więc co jeszcze możemy zrobić, w jaki sposób wpłynąć na media i polityków?
Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#14020

Całym sercem

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#14038