NIE MYŚLISZ? JESTEŚ NIKIM!

Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Idee

Witam

Czas mija bardzo szybko. Już za moment kolejne Święta Bożego Narodzenia. Dla wielu jest to religijne przeżycie narodzenia się ich wiary. Dla większości stało się jednak tylko komercyjnym świętem, zasłużonym odpoczynkiem zimowym w blasku kolorowych lampek na choince, podnieceniem w oczekiwaniu na prezenty od najbliższych, szaleństwem zakupów i ogólnej szczęśliwości (bynajmniej nie wynikającej z Narodzin Chrystusa). Być może, jak w pewnej miejscowości we Włoszech w imię poprawności politycznej i lewackiej laicyzacji życia, nie będziemy już obchodzić świąt Bożego Narodzenia ale np. Święto Światła?

Może warto pomyśleć co się z nami stało? Nami jako ludźmi, naszymi wartościami, ideami, marzeniami, naszym człowieczeństwem.

Może te kilka dni (mimo, że w tym roku przypadają na niezbyt szczęśliwe dni tygodnia) pozwoli nam oderwać się od codzienności i od ciężkiej pracy. Często pracy stresującej, wysysającej całe "jestestwo" ku osiągnięciu sukcesu wielkich korporacji.

Jesteśmy, jako Polacy gotowi do katorżniczej pracy w imię osiągnięcia zadowalającego nas statusu materialnego. Pragniemy jak najszybciej osiągnąć poziom stopy życiowej tego "zachodniego" świata o którym marzyliśmy przez cały okres komuny. Chcemy nadrobić stracony czas. Ale może warto pomyśleć, że idąc nieznaną drogą na skróty możemy zabłądzić lub, niczym pies spuszczony z łańcucha, bezwiednie zginąć pod kołami samochodu... Wszak "świat zachodni" budował swój dobrobyt przez 200 lat, a my chcemy już teraz, już dziś...

Wiem. Jesteśmy bombardowani zewsząd ideą niezależności materialnej, jako gwaranta wolności osobistej. Nie są w tej sytuacji ważne poglądy osobiste, własne życiowe marzenia, rodzina i jej dobro, własny rozwój osobisty. Najważniejszy jest fakt posiadania: domu na kredyt hipoteczny (maksymalne ubezwłasnowolnienie wolności jednostki), samochodu również na kredyt i innych dóbr materialnych... Ważny jest prestiż stanowiska i związanego z nim obszaru władzy nad innymi.

Ale czy nawet, gdy osiągniemy ten materialny sukces, tą władzę to nie jest to wszystko bardzo pozorne? Bo przecież nawet ta władza jest kreowana i udostępniana tylko do takiego zakresu, który nie zagraża funkcjonowaniu oraz egzystencji i "możnowładztwa" elit polityczno-biznesowych a w tej grze jesteśmy tylko "pionkami" a nie "figurami"...

Pomyślmy, czy złudne wrażenie, że na coś się wpływa, o czymś się decyduje, coś się kreuje nie jest tylko "socjotechnicznym" zabiegiem mającym za celu zniewolenie jednostki, nawet wybitnej?.

Potęgowanie, kreacja w/w zbioru takich potrzeb jest też wszechobecna w "quasi niezależnych mediach" a dzisiejszy świat to świat przekazu medialnego!.

Śmiem twierdzić, że tak naprawdę w ogromnej większości - w obecnym świecie - nie ma niezależnych mediów. Dziennikarze - podobnie jak pracownicy, nawet wybitni - są li tylko bezwolnymi wykonawcami założeń i celów ustalanych przez "królów" posiadających ten współczesny "bożek": pieniądz! oraz wpływy.

Stąd, dla usprawiedliwienia własnych działań, dziennikarze promują takie prokonsumpcyjne postawy: nie ważne, kim jesteś, ale ważne ile masz i jaki tak naprawdę masz wpływ na innych.

Mało tego! Kształcone na coraz niższym poziomie młode pokolenie Polaków przejmuje bezwiednie te idee, nie zastanawiając się nad ich logiką ani konsekwencjami. Dla nich nich prosty przekaz: PADŁEŚ- POWSTAŃ... POWERRED20 jest tak oczywisty jak fakt ich narodzin.

Zastanawianie się nad przyczynami zjawisk (politycznych, gospodarczych, cywilizacyjnych) jest już ponad możliwości intelektualne współczesnych "cyborgów" medialnych.

Przerażająca jest prosta zależność: właściciel biznesowo lub/i polityczny - dziennikarz (przekazujący w sposób uwłaczający człowieczeństwu idee owego właściciela) - odbiorca, zwykły mieszkaniec Europy, odbierający te informacje w sposób bezrefleksyjny a w konsekwencji postępujący tak, jak chce owy właściciel biznesowo-polityczny.

Aby zaś nie pozwolić na myślenie i zastanawianie się nad własnym bytem i losem przez "zwykłego" obywatela, wcześniej to wykreowawszy, zalewa się rynek produktami-ideami postępowej współczesności: nie chcesz być bezwolnym, Europejczykiem? - jesteś zacofanym głupcem; myślisz indywidualnie? - nie jesteś postępowy i cywilizowany, bo liczy się dobro wspólne: Europa (jak w socjalizmie ZSRRR); zadajesz niewygodne pytania? - będziesz zepchnięty na margines i pozbawiony "konfitur" w postaci jakże pożądanej "kasy"; dziwisz się, po co tak ogromne profity dla Europosłów? - to proste: żeby zajęli się "sobą' a nie zadawali zbędnych pytań jak Ty!

Stąd, w nagrodę za niemyślenie i zastanawianie się nad jestestwem, pracownik określonej firmy dostaje bonusy, są cykliczne spotkania (połączone z alkoholową libacją) najważniejszych pracowników, są quasi nagrody (łącznie z uściśnięciem jakiegoś zagranicznego, Wielkiego Prezesa), są wycieczki i premie... jest dużo kasy... byleby pracownik nie miał swojego zdania i był bezwolnym wykonawcą wcześniej określonych celów a jednocześnie czuł, ze osiągnął sukces (model kreowany przez media).

Z wolnością nie ma to nic wspólnego. Jest to z tej wolności kpiarstwo i szyderstwo.

Gdy człowiek - jednostka, jest "pozbawiona możliwości myślenia", zastanawiania się nad własnym sobą, losem świata i narodów... staje się bezwolnym, pustym komunikatorem racji innych. Przestaje być w ogóle Kimś, przestaje być dosłownie wart określenia: Homo Sapiens!.

Może więc czas na refleksję. Patrząc na świecącą choinkę POMYŚLMY o nas samych... w ogóle zacznijmy MYŚLEĆ! I zapamiętajmy, że gdy nie myślimy jesteśmy NIKIM... tylko rzeczą, przedmiotem.

Pozdrawiam

ZOSTAW ZA SOBĄ MĄDROŚCI ŚLAD..

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

"lektura obowiązkowa" chociaż by przed "Christmas Party" fundowanymi przez firmy swoim pracownikom.

Ale nie tylko,,,,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

andygo

#40593

Witam
Dziękuję za pozytywną ocenę mego postu. Jest on prostą egzemplifikacją moich przemyśleń wynikających z konkretnych przykładów, moich doświadczeń życiowych. Po studiach, przez 8 lat stawałem się właśnie takim niewolnikiem pracując w międzynarodowych korporacjach i żyjąc ułudą posiadania i osiągnięcia sukcesu w postaci władzy i pieniędzy.... Uważany byłem za bezwzględnego "cyborga" kroczącego "po trupach" do celu i kariery. Pracowałem po 12-16 godzin dziennie. W międzyczasie nie zauważyłem jak mój syn zaczął stawać się mężczyzną, przegapiłem okres, kiedy najbardziej byłem mu potrzebny. Nie zauważyłem, że z żoną rozmawiać zacząłem jedynie przelotnie i tylko o "stanie naszego konta"... itd... Miałem ciężki wypadek samochodowy a okres rekonwalescencji stał się okresem refleksji nad sobą i własnym życiem. To wtedy powstało w mojej głowie motto, którym teraz kieruję się w życiu: SZCZĘŚCIE TO CODZIENNE ODCZUWANIE WŁASNEGO ISTNIENIA. Więc teraz żyję tak, aby być szczęśliwym, dawać tez innym cząstkę siebie, pozostawiać każdego dnia za sobą ślad dobra i być każdego dnia przyzwoitym człowiekiem. I od czasu do czasu piszę właśnie tak refleksyjnie... dla innych... żeby zastanowili się nad sobą i swoim życiem nie tylko w tragicznej sytuacji, w której to życie mogą stracić.
Pozdrawiam

krzysztofjaw

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#40594

wcale nie jesteś odosobniony w swoich doświadczeniach.

Oprócz doświadczeń z autopsji, znam co najmniej kilka osób z podobną historią.

Z perspektywy czasu coraz bardziej docenia sie ten moment zwrotny, który pozwolił na przejście na właściwą stronę ...życia.

Gratuluję i życzę trzymania się obranej drogi!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

andygo

#40689

Nic nie chcę mówić ( a chyba nie będę odkrywczy) - ale ... w życiu tak jest,że to albo ja decyduję ( o sobie, o innych) albo ktoś inny decyduje o mnie !

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

veri

#41472