Amber Gold - sprawa arcyboleśnie prosta

Obrazek użytkownika igorczajka
Kraj

Lech Wałęsa słynie z różnych powiedzonek, które z reguły nigdy nie grzeszyły logiką, ale miewały niewątpliwy urok nieoczywistej błyskotliwości. Obecny prezydent wyraźnie próbuje nawiązać do chlubnej tradycji spontanicznych bon motów, ale niestety jak to często z naśladowcami bywa, często brakuje nie tylko logiki, ale i uroku. Choć nie można mu odmówić twórczego rozwinięcia w pewnym określonym kierunku, dzięki czemu do potocznego języka na stałe weszło pojęcie "prezydenckiej ortografii".

Jak wiadomo nie ma reguły bez wyjątków, z wyjątkiem języka esperanto, co tylko potwierdza regułę dotyczącą reguł. Dlatego wyjątkowo muszę zgodzić się z pewną oceną prezydenta Komorowskiego, którą sformułował w zupełnie innym kontekście, jednak w przypadku Amber Gold pasuje jak ulał: w moim przekonaniu sprawa jest w sposób arcybolesny prosta.

Otóż sprawa Amber Gold jest sprawą dla prokuratury. Zostało popełnione przestępstwo, bo istnieje przepis, w myśl którego osoba skazana nie powinna zasiadać we władzach spółki. Zatem Marcin P. jako recydywista z kilkoma wyrokami w zawieszeniu (co jest kolejnym kuriozum tej sprawy) powinien dawno siedzieć w więzieniu i zamykane powinny być kolejne osoby, które umożliwiły mu przebywanie na wolności i prowadzenie przestępczego biznesu.

Tymczasem Minister Sprawiedliwości, Jarosław Gowin w rozmowie z Anitą Czupryn przyznaje otwarcie:

Dlaczego Marcin P. przebywa na wolności, to jest pytanie, które mnie nurtuje od momentu, gdy usłyszałem, że prokurator nie wystąpił o areszt dla niego. Nie rozumiem tej decyzji, bo gdzie, jak nie w tej sprawie mamy groźbę mataczenia, pomijając już rangę zarzutów.

Wcześniej w jednym z dzienników telewizyjnych usłyszałem, jak zapytany przez dziennikarzy, dlaczego prezes spółki Amber Gold nie przebywa w areszcie, odpowiedział tylko: "Jako obywatel zadaję sobie dokładnie to samo pytanie."

To ja jako obywatel zadaję sobie pytanie, co ten facet jeszcze robi na stanowisku Ministra Sprawiedliwości i od czego jest cała kierowana przez niego instytucja? Od posiadania nazwy? Piotr Staruchowicz pomówiony przez jakiegoś "świadka" bez podania jakichkolwiek szczegółów okoliczności popełnienia rzekomego przestępstwa siedzi w areszcie bez wyroku od 28 maja br. Natomiast wielokrotnie skazany przestępca oskarżony o wielomilionowe przekręty odpowiada z wolnej stopy? Czy Piotr Staruchowicz także przesiedzi w areszcie tymczasowym 12 lat jak pewien niewinny człowiek oskarżony o morderstwo? Moja wyobraźnia nie musi tego ogarniać, bo nie musi sobie niczego wyobrażać. To się dzieje naprawdę.

Gowin dodaje, że sądy rejestrowe "nie mają obowiązku sprawdzania i weryfikowania, czy ktoś figuruje w rejestrze karnym". Sądy rejestrowe obowiązku takiego może i nie mają, ale istnieje prokuratura, która ma obowiązek reagować w przypadku popełnienia przestępstwa. Gdzie była zatem prokuratura przy kolejnych wyrokach za tego samego rodzaju przestępstwa wydawanych w zawieszeniu???

Miał rację Jacek Żakowski, gdy stwierdził, że "biedny Michał Tusk stał się "Madzią" tego sezonu." Nie tylko Michał Tusk. Dopóki Madzia była poszukiwana przez całą Polskę, to zainteresowanie mediów było całkowicie zrozumiałe - chodziło o życie dziecka. Gdy sprawa znalazła swój tragiczny finał, opinia publiczna powinna być poinformowana jedynie o wysokości wyroku skazującego i koniec. Tymczasem ciągnie się ten brazylijski serial, którego wszyscy mają dosyć, ale który wielu  ogląda w swoim domu próbując zrozumieć, dlaczego to ciągnięcie szopki jest ważniejsze od podjęcia realnych działań przez instytucje państwa? Państwa, które podobno zdało egzamin w obliczu arcybolesnej sprawy.

W przypadku Amber Gold, tej w arcybolesny sposób prostej sprawie, w zasadzie wszystko jest jasne: oszust zrobił "biznes", który nie jest biznesem. Wymiar sprawiedliwości popełnił przestępstwo nie sadzając oszusta do więzienia przy drugim wyroku skazującym. Zamiast tasiemcowego serialu o tym, że klienci Amber Gold powinni być przezorni, odpowiedzialni za zaniechania funkcjonariusze powinni jak najprędzej zostać zawieszeni w pełnieniu obowiązków, a następnie pociągnięci do odpowiedzialności poprzez podzielenie celi z rzeczonym oszustem. O politykach nie wspominam, bo ich odsunąć od władzy powinni obywatele. Ale czy są jeszcze jacyś obywatele w tym państwie kolesiów?

W normalnie funkcjonującym demokratycznym państwie prawa bylibyśmy informowani o głębokich powiązaniach osób, które siedzą w wiezieniu oczekując na towarzystwo kolejnych osób pomagających im w przestępczym procederze. Tymczasem generowana jest dymna zasłona niejasnych sugestii o możliwości mafijnych powiązań z tajnymi służbami i samorządowymi decydentami. Kto ma oczy do patrzenia ten widzi, że ta finansowa piramida zarządzana przez wielokrotnego przestępcę nie mogła by funkcjonować bez cichego przyzwolenia odpowiednich osób blokujących działania kontrolne odpowiednich instytucji.

Tymczasem Minister Sprawiedliwości zajmuje się nurtowaniem. Prokuratorzy zamiast reagować na popełniane przestępstwa odwracają twarze udając, że nic nie widzą. Pomijając nieliczne wyjątki, dziennikarze podgrzewają dymne wrzutki unikając jak ognia głębszych analiz przyczyn zaniechania czynności przez system pilnowania przestrzegania prawa. Klienci Amber Gold, którzy przecież są także Obywatelami zamiast żądać natychmiastowych zdecydowanych działań, wykazują duży poziom zrozumienia, że "sprawa jest tak zawikłana i tak głęboko sięga, że przecież i tak nic się nie da zrobić, więc pozostaje tylko wewnętrzna irytacja, bo polityka to szambo, którego nie warto dotykać".

I tak wszyscy razem, każdy na swoim polu, godzimy się jako społeczeństwo na nowoczesne niewolnictwo, nie reagując już nawet wtedy, gdy okradają nas zupełnie realnie. Wystarczy groźba utraty pracy jeśli nie będziemy cicho, by nie przeszkadzać, a często wręcz wspierać system, w którym dowcip z prezydenta to zbrodnia, zaś kradzież milionów to nie przestępstwo.

Trwajmy dalej, biernie oglądając kolejne seriale, własną aktywność analityczna ograniczając do powtarzania pytań: No jak tak można?! Co to za szuja?! Zamiast "świadczącej o skłonnościach do spiskowych teorii" żądań odpowiedzialności winnych zaniechań prokuratorów, sędziów i ministrów, wykazujmy "obywatelską postawę" wyrozumiałości dla polityków, którzy jak minister Gowin wzruszają ramionami. By żyło się lepiej. Kolegom.


p.s. Zapraszam do subskrypcji tekstów bezpośrednio na blogu macierzystym:
http://wiktorinoc.blogspot.com

Brak głosów

Komentarze

Taki "przydomek" intuicyjnie dałam mu przed laty gdy pojawił się w polityce i ta intuicja nie zawiodła mnie w jego przypadku. W praktyce właśnie takim się okazał i takim już pozostanie.

Pozdrawiam.
contessa

_________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com/watch?v=Zssi

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#285689

Jaka partia rządząca taka i sprawiedliwość.
Niestety już wiele razy słyszałem od znajomych że oni to i owszem głosują na PiS ale ich małżonkowie i dzieci na platformę bo boją się pracę utracić. To że tracimy całą Polskę to już ich mniej obchodzi. Ważna własna micha dziś i za miesiąc, co będzie za kilka lat już ich nic nie obchodzi.

Vote up!
0
Vote down!
0
#285696

Nie rozumiem argumentu, ze "głosuje na PO bo boję się pracy utracić" - czy glosowanie nie jest tajne? Szef chodzi z nimi do lokali wyborczych? Dość głupie wytłumaczenie...

http://wiktorinoc.blogspot.com

Vote up!
0
Vote down!
0

http://wiktorinoc.blogspot.com

#285697

"Raport Seremeta ws. Amber Gold będzie miażdżący dla prokuratury"

"Gazeta Polska Codziennie" dotarła do dokumentu. Według jej ustaleń, Seremet przedstawi dziś dokument, który będzie miażdżący dla gdańskich śledczych, a także dla ich przełożonych, którzy nie sprawowali należytego nadzoru nad prowadzonymi sprawami.

http://fakty.interia.pl/polska/news/raport-seremeta-ws-amber-gold-bedzie-miazdzacy-dla,1835921,3

Vote up!
0
Vote down!
0

mukuzani

#285702

No właśnie, wolałbym przeczytać co ZOSTAŁO ZROBIONE a nie co kto ma zamiar zrobić. Odnoszę wrażenie, że wszyscy zajmują się zamiarami zamiast działaniami. No chyba że chodzi o ustawę ograniczającą dostęp do informacji publicznej albo prawo do zgromadzeń.

Prof. Staniszkis stwierdza: "Platforma zaczyna zyskiwać, uporczywie sprowadzając to, co się stało z Amber Gold do szczegółów – konkretny kurator, sędzia, prokurator. A wszystko przy milczeniu opozycji i niewykorzystaniu przez nią okazji wstrzelenia się z uogólnioną i przekonywującą wizją kryzysu państwa. To dodaje PO skrzydeł, nadmuchuje dynamikę tego niesłychanego cynizmu."
http://www.stefczyk.info/publicystyka/opinie/staniszkis-wszystko-lepsze-od-rzadow-tuska

A ja uważam, że nawet nie musi niczego sprowadzać do odpowiedzialności konkretnych szczegółów, bo wszyscy z dziennikarzami na czele zadowalają się zamierzeniami...

http://wiktorinoc.blogspot.com

Vote up!
0
Vote down!
0

http://wiktorinoc.blogspot.com

#285708

Raport Seremeta.... miażdżący ????
HAAHAHAHAHAHAHA !!!!!!
To może być wic roku.

Zdolność miażdżenia Seremeta ma się tak jak wystrychanie na dudka do wydudkania na strychu !

Wolne żarty. Seremet to pajac na sznurkach. Może odstawi jakąś pokazówkę by pomydlić ludziom oczy ale ona nie wniesie niczego i do żadnych zmian ani należnych konsekwencji nie doprowadzi.

Pozdrawiam.
contessa

_________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com/watch?v=Zssi

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#285722

Niestety, podzielam Twoją opinię. Raczej "mizdrzenie" zamiast miażdżenia :(
Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0

mukuzani

#285759

Joe Chal
Sprawa jak sie zdaje nie jest taka prosta, poniewaz jest wielu pokrzywdzonych ludzi, ktorzy oczekuja pomocy panstwa w tej sparwie a panstwo zwala wine no nikogo.

Vote up!
0
Vote down!
0

Joe Chal

#285883

Joe Chal
Sprawa jak sie zdaje nie jest taka prosta, poniewaz jest wielu pokrzywdzonych ludzi, ktorzy oczekuja pomocy Panstwa w tej sparwie a Panstwo zwala wine no nikogo.

Vote up!
0
Vote down!
0

Joe Chal

#285884